Ще успее ли Facebook да се намести в Топ 3 на източния пазар

strana

Well-Known Member
Facebook предприе източна офанзива в стремежа си да завоюва над 1 милиард потребители на руския и китайския пазар. Лично Марк Зукърбърг посети Русия и изнесе лекция пред студентите от МГУ (видео), целейки да набере нови разработчици и да завербува нови последователи.

Ще успее ли през близките години Facebook да влезе в Топ 3 там или е немислимо да се пребори с популярността на ВК и Однокласники? Ще се развиват ли този тип социални мрежи или ще започнат да се диферинцират в други по интереси, възрасти, пол и т.н.? Има ли за Facebook смисъл от потребители, които набират над 100000 последователи, като в същото време не влизат по месеци в собствените си акаунти?
 
От: Ще успее ли Facebook да се намести в Топ 3 на източния пазар

Желанието за Източна инвазия може да се обясни с катастрофалната ситуация с акциите на компанията.
Явно са преценили че увеличаване на потребителите може да повлияе върху доверието на акционерите.
 
Специално за Русия: http://www.alexa.com/topsites/countries/RU , мисля, че там ще е трудно, да не кажа и малко невъзможно. За Китай, нещата са още по зле: http://www.alexa.com/topsites/countries/CN

Като цяло ще е трудно и то много. Тази част от света малко по-трудно ще приеме това, пък и да си кажем честно, не се наливат кой знае колко пари в реклама и други подобни. Много се кефя на компании, които са изградили нещо като бранд и се надяват той да работи за тях, без да го поддържат в бъдеще. Идеален пример е точно ФБ за източната част на света. Имаш най-голямата мрежа, да, но само за определени райони, за света пак, но все пак трябва навсякъде да си №1, не само в определени части.
 
От: Re: Ще успее ли Facebook да се намести в Топ 3 на източния пазар

А и конкуренцията си има и торент тракър :) наложен сайт с всичките притялеи + торенти е по добре от наложен сайт само с вскичките ти приятели...

Това е принцип, наложен още от римляните. Цезар я караше на "veni, vidi, vici*" (дойдох, видях, победих). В епохата на торентите схемата се промени на "изтеглих, видях, изтрих".

*През ранните интернет-години в България (преди г-н Марковски да се премести в Щатите) принципът бе по-известен като "Вени видя цици".
 
От: Ще успее ли Facebook да се намести в Топ 3 на източния пазар

Желанието за Източна инвазия може да се обясни с катастрофалната ситуация с акциите на компанията.
Явно са преценили че увеличаване на потребителите може да повлияе върху доверието на акционерите.

Само увеличение на платежоспособните потребители може да повлия положително в/у доверието. Др месец като влезнат в сила продажбите на опционални акции на служителите, сигурно още по ниско ще я запратят. В момента фейса като продукт/услуга се намира в пика.
 
От: Ще успее ли Facebook да се намести в Топ 3 на източния пазар

В Китай Фейсбук се филтрира. Китайците си нямат и представа, че има такъв сайт. Същото е с YouTube... поне декември 2011 в Шанхай ситуацията беше такава.
 
От: Ще успее ли Facebook да се намести в Топ 3 на източния пазар

Аз до момента, за съжаление реална файда от реклама във фейсбук не съм видял.
 
Re: От: Ще успее ли Facebook да се намести в Топ 3 на източния пазар

Аз до момента, за съжаление реална файда от реклама във фейсбук не съм видял.
Доста хора са на това мнение, включително и аз. За това само соц. маркетинг и най-много за лек брандинг или развиване на страница или група, което пак е малко брандинг. :)
 
От: Ще успее ли Facebook да се намести в Топ 3 на източния пазар

Аз до момента, за съжаление реална файда от реклама във фейсбук не съм видял.

Е как да има файда от супер нетаргетирана реклама с цена по-висока от таргетирания трафик на Гугъл. Когато пуснат реклама по $0.01 може и да купя!
 
От: Ще успее ли Facebook да се намести в Топ 3 на източния пазар

Facebook върви надолу през последните месеци. Откакто излязоха на публичния пазар лъснаха доста истини и акциите им претърпяха голям срив. Разбра се, че не могат да правят пари, а освен това ги хванаха и в лъжи относно рекламната им платформа. Оказа се, че някои потребители ги броят по два пъти и т.н. Партньорът им в игричките Zynga пък е в тотален финансов колапс. Акциите им се продават на цена под реалната себестойност на активите, които има компанията. Мисля че от Facebook ще са късметлии ако запазят сегашните позиции, а за разширяване вече нямат шансове. Говоря във финансово отношение. Иначе откъм потребители сигурно биха могли да пораснат още малко.
 

Горе