е-банкиране БЕЗ ел. подпис?

От: е-банкиране БЕЗ ел. подпис?

Да, при пощенска банка няма нужда. Бизнес акаунта в ипей май и той беше така. При рбб има възможност за проверяване и изтегляне на банкови извлечения онлайн, не съм сигурен вече дали и за нареждане на пари иска ел. подпис. Специално за тях преди няколко години не искаха, сега може да е друго.
 
От: е-банкиране БЕЗ ел. подпис?

Има, с ТАН кодове, с token , с СМС кодове, варианти колкото искаш.
 
От: е-банкиране БЕЗ ел. подпис?

Уникредит също може е-банкиране без подпис! Имейл парола и давай...
 
Re: От: е-банкиране БЕЗ ел. подпис?

Бате, преместих темата в Банки - Банкови карти. :) Да, има такова животно, за жалост аз не съм от късметлиите, но скоро ще променя този факт. Давам им още малко време на ЦКБ да си решат проблема с "технологическото изоставане", ако не ще се разделяме и за момента Райфайзен, колкото и да не ми се ще при тях, заради лични причини от бивши наши отношения, те са с доста добра услуга - SMS-и, както спомена, @s1yf0x:

Има, с ТАН кодове, с token , с СМС кодове, варианти колкото искаш.

И четирите варианта ги знам (ползвам съм само 3) и това със SMS-те най ми допада. :)
 
Re: От: е-банкиране БЕЗ ел. подпис?

Уникредит също може е-банкиране без подпис! Имейл парола и давай...

Ммм, говорим не за пасивно банкиране, а за активно. Няма как само така. Поне не са стигнали тази еволюция. Поне така знам де. :)
 
От: е-банкиране БЕЗ ел. подпис?

Аз по тази причина си направих с метка и в Пиреос, понеже на ЦКБ, на които съм по принцип, искат електронен подпис. На Пиреос ти правят акаунт и си оперираш спокойно.
 
От: Re: От: е-банкиране БЕЗ ел. подпис?

Ммм, говорим не за пасивно банкиране, а за активно. Няма как само така. Поне не са стигнали тази еволюция. Поне така знам де. :)
Точно активно банкиране имах предвид. За целта трябва да се инсталират няколко сертификата на браузъра и давай... :)
 
Re: От: Re: От: е-банкиране БЕЗ ел. подпис?

За активно банкиране става на въпрос. За целта те ползват сертификати, които трябва да се инсталират на дадения браузър. :)

Да, сещам се. ;) Виждал съм го и този тип - дори оправях един на една приятелка, но пак имаше флашка, та не я питах и си помислиш, че си е с ел. подписа, но може да е само да са и дали чрез него правомощия, защото е счетоводителка. Пак си е малко по-примитивно. :)
 
Re: От: е-банкиране БЕЗ ел. подпис?

Да, при пощенска банка няма нужда. Бизнес акаунта в ипей май и той беше така. При рбб има възможност за проверяване и изтегляне на банкови извлечения онлайн, не съм сигурен вече дали и за нареждане на пари иска ел. подпис. Специално за тях преди няколко години не искаха, сега може да е друго.

РББ вкараха и те опция за преводи, май миналата година. Няма нужда от ел. подпис.
 
От: е-банкиране БЕЗ ел. подпис?

ДСК също!
п.с. бърабърабъра 10 символа!
 
От: е-банкиране БЕЗ ел. подпис?

Eл. подпис е допълнително-безсмислена екстра за пълнене на гушите на опр. фирми, които ги произвеждат, както и доставчици, които пък и ги продават. „Пушенето убива!“

Друго си е цифрови сертификати, пазещи еднакво добре, както и служещи добре, ако се и съхраняват както трябва.

Едно не може да разбера – защо payments gateways тип Skrill, PP, Payza и някакви други умишлено НЕ използват цифрови сертификати, нито опция за издаване. Умишлено НЕ вкарват 2-step phone verification (по подобие на Gmail). Което навява на мисълта (станала отдавна факт), че стимулират кражбите, измамите и всякакви fraud схеми. ePay също не е банка (по подобие на тези, изброени досега), но ИМАТ цифров сертификат, че и с 10г. годност (без нуждата от ежегодното му обновяване), кеф.

---

Методът „e-mail, парола, давай“, на базата на който действат тея международни, е красноречив пример как НЕ би следвало да се постъпва.
 
От: е-банкиране БЕЗ ел. подпис?

Клиент съм на ПИБ...там се използва ТОКЕН, но е много неудобен. постоянно трябва да го мисля къде съм го сложил или да го нося с мен.
 
От: От: е-банкиране БЕЗ ел. подпис?

SGE също са без подпис - с СМС код.
А за Райфайзен, доколкото знам, май изцяло премахнаха подписите - само с СМС го направиха.
Райфайзен преди един месец ми предлагаха елетронен подпис за да имам активно банкиране.
Edit:
Обърках се, става на въпрос за първа инвестиционна
 
От: От: е-банкиране БЕЗ ел. подпис?

Райфайзен преди един месец ми предлагаха елетронен подпис за да имам активно банкиране.
Странно! На мен ми звъняха да ми обясняват, че от шести октомври прекратяват използването на ел. подпис и започват само с СМС. Не ми се е налагало обаче скоро да го ползвам, за това не мога да кажа със сигурност.
 
От: От: е-банкиране БЕЗ ел. подпис?

Райфайзен преди един месец ми предлагаха елетронен подпис за да имам активно банкиране.
Edit:
Обърках се, става на въпрос за първа инвестиционна

И на сайта на ПИБ пишеше че прекратяват банкирането с ел.подпис и ще става само с ТОКЕН.
 
От: От: От: е-банкиране БЕЗ ел. подпис?

И на сайта на ПИБ пишеше че прекратяват банкирането с ел.подпис и ще става само с ТОКЕН.
Я покажи къде точно го пише това?
 
От: е-банкиране БЕЗ ел. подпис?

Не е, на Datamax е, които пък са зад eP и EP. Но пък така или иначе eP с ЦКБ са доста „свързани“ по купища неща и услуги, така че може да се счита, че е кажи-речи и тяхно, но не баш :).
 

Горе