защо ползвате кредитни карти (вместо дебитни)?

Защо ползвате кредитна карта (а не дебитна)?


  • Общо гласове
    19

happyslacker

New Member
Банките са лакоми за банкови такси и стимулират клиентите да пазаруват с кредитни карти като плащат 1% от стойността на покупката на клиента (познайте колко процента взимат от търговеца за такса по транзакцията с ПОС терминал щом успяват да дадат 1% на клиента).

Поради тази причина започвам да се оглеждам за кредитна карта (до сега карах на дебитна). 1% кешбек (банката ми дава на мен 1%) може да избие годишната такса за кредитната карта. Разбира се лихва за кредит няма да плащам, защото ще си захранвам сметката навреме за да не дължа лихва. И даже ще печеля пари! Например ако харча по 10 000 лв на година с кредитната карта ще получа 100 лева, което е близо два пъти колкото годишната такса за картата (на далавера съм).

Къде е уловката?
 
От: защо ползвате кредитни карти (вместо дебитни)?

Имайте предвид, че когато теглите от банкомат има жестоки такси и лихви (когато ползвате кредитна карта; при дебитната карта таксичката е нищожна).

Когато плащате през ePay.bg/PayPal/Skrill, залагате в хазартен сайт, не ползвате cashback!
 
От: защо ползвате кредитни карти (вместо дебитни)?

Оня ден гледах на ПИБ кредитните карти - е*ати гадните такси за поддръжка на сметката всеки месец...От кредитна карта май в България няма много смисъл (поне за мен, аз си пазарувам с дебитната карта предимно онлайн, 3-4 пъти да ми се е случвало на ПОС терминал).
 
От: защо ползвате кредитни карти (вместо дебитни)?

Уловката е лихвата и в таксичките, как къде :)
Аз съм само на дебитни и мие през онази работа за кредитните
 
От: защо ползвате кредитни карти (вместо дебитни)?

Гледай внимателно тарифата на ПИБ, там действителната такса е по-ниска. Първо пишат месечната такса за юридически лица, по-надолу е за физически лица (предполагам, че ти трябва карта на физическо лице).

Таксата за година е 39 лв (за кредитна карта; за дебитна карта нямат годишна такса, някаква месечна таксичка имаха).

Чл. 2
1.
Водене на банкови сметки
Разплащателни сметки в национална и чуждестранна валута
а) при извлечения на хартиен носител 12 лв. месечно
б) при извлечения на електронен носител – “Моята Fibank“ 6 лв. месечно
(раздел XVII)
2.
Набирателни, ликвидационни, особени сметки
а) при извлечения на хартиен носител 12 лв. месечно
б) при извлечения на електронен носител - “Моята Fibank“ 6 лв. месечно
(раздел XVII)
в) набирателни сметки за учредяване на дружества без такса
3. При промяна (предоговаряне) на условията по сметки със по договореност,
специално предназначение мин. 50 лв.
4. Депозитни сметки и сметки за дарения без такса
5. Разплащателни сметки в национална и чуждестранна валута 0.95 лв. месечно
на физически лица
а) разплащателни сметки с дебитна карта в национална и 0.30 лв. месечно
чуждестранна валута на физически лица

б) съвместни разплащателни сметки 1 лв. месечно

0.30 лв на месец е направо нищожна такса. Повечето банки взимат 1 лв на месец най-малко.

Предлагат "Свободен депозит", за който няма никакви такси за поддръжка, но може да се ползва за получаване и изпращане на плащания чрез електронното банкиране и директно в банката.
 
От: защо ползвате кредитни карти (вместо дебитни)?

Объркал съм се... имал съм предвид годишните, ама като гледам таксите за теглене от банкомат и направоооо... http://www.fibank.bg/bg/page/147/tab/150
Абе високи са си таксите спрямо дебитните... тия кредитни само ако искаш някаква златна или платинена карта за да водиш гаджета по ресторанти и като те видят с картата и да се подмокрят още повече.... друга "полза" май не виждам.
 
От: От: защо ползвате кредитни карти (вместо дебитни)?

Уловката е лихвата и в таксичките, как къде :)
Аз съм само на дебитни и мие през онази работа за кредитните

Ако харча достатъчно кеш бекът (банката ми дава 1% от парите, които харча в магазина на ПОС терминал) ще превиши таксите и ще съм на далвавера. Лихвата, която ще плащам ще бъде точно нула (нищо!), защото ще си покривам задълженията. Обаче гледам и едни таксички, които се плащат за погасяване на задължения, които не са ми много ясни:

17. Автоматично погасяване на задължения по кредитна карта
а)
а) регистрация, промяна/допълване на регистрация 1 лв.
б) отмяна на регистрация по нареждане на клиент 1 лв.
в) превод 0.20 лв.
 
От: защо ползвате кредитни карти (вместо дебитни)?

Може да се сложи още 1 опция в анкетата - Повечето сайтове приемат за плащане само кредитна карта. Иначе е ползата е единствено, че разполагаш с определена сума, която можеш да я върнеш в гратисния период и да не платиш лихва.
 
От: защо ползвате кредитни карти (вместо дебитни)?

Объркал съм се... имал съм предвид годишните, ама като гледам таксите за теглене от банкомат и направоооо... http://www.fibank.bg/bg/page/147/tab/150

От кредитна карта не се теглят пари. Няма банка, която да няма висока такса при теглене от банкомат с кредитна карта. Кредитната карта е за харчене. Ако ти се тегли - теглиш директно от банката, на падеж (за да няма такса теглене) или с дебитна карта (тогава има малка таксичка).
 
От: защо ползвате кредитни карти (вместо дебитни)?

Кредитна никога не съм имал, не смятам и да имам.
 
От: защо ползвате кредитни карти (вместо дебитни)?

Гледай внимателно тарифата на ПИБ, там действителната такса е по-ниска. Първо пишат месечната такса за юридически лица, по-надолу е за физически лица (предполагам, че ти трябва карта на физическо лице).

Таксата за година е 39 лв (за кредитна карта; за дебитна карта нямат годишна такса, някаква месечна таксичка имаха).



0.30 лв на месец е направо нищожна такса. Повечето банки взимат 1 лв на месец най-малко.

Предлагат "Свободен депозит", за който няма никакви такси за поддръжка, но може да се ползва за получаване и изпращане на плащания чрез електронното банкиране и директно в банката.


30 стотинки е за разплащателна сметка обслужваща САМО дебитна карта. Отделно от това има още 95 ст такса т.е. общо 1,25 лв

Тоя "свободен депозит" не е нищо повече от т.нар. безсрочен влог или спестовна сметка. Практически го има във всяка банка и условияат са близки.

Не се хващайте на дребните номера на банките - всички работят практически на еднакви цени и продуктите им с нищо не се отличават. Единствено електронното банкиране има някакви елементи на индивидиуалност и иновация. Разликите във всичко останало са просто цветните брошурки
 
От: защо ползвате кредитни карти (вместо дебитни)?

Повечето сайтове приемат за плащане само кредитна карта.

Не съм виждал нито един сайт, който изисква плащане с кредитна карта. Всички сайтове, които приемат кредитни карти, приемат и дебитни карти. Не виждам никаква логика в това да се приемат кредитни, но да не се приемат дебитни карти.
 
От: защо ползвате кредитни карти (вместо дебитни)?

Не съм виждал нито един сайт, който изисква плащане с кредитна карта. Всички сайтове, които приемат кредитни карти, приемат и дебитни карти. Не виждам никаква логика в това да се приемат кредитни, но да не се приемат дебитни карти.

Веднага се сещам wizzair, имаше и други. И аз не виждам, но го има по някои сайтове.
 
От: защо ползвате кредитни карти (вместо дебитни)?

Веднага се сещам wizzair, имаше и други. И аз не виждам, но го има по някои сайтове.

С Виза Електрон съм плащал там без никакъв проблем.
При някои малоумни Хамерикански сайтове го има това да приемат стриктно само и единствено кредитни карти.
 
От: защо ползвате кредитни карти (вместо дебитни)?

30 стотинки е за разплащателна сметка обслужваща САМО дебитна карта. Отделно от това има още 95 ст такса т.е. общо 1,25 лв

Тоя "свободен депозит" не е нищо повече от т.нар. безсрочен влог или спестовна сметка. Практически го има във всяка банка и условияат са близки.

Не се хващайте на дребните номера на банките - всички работят практически на еднакви цени и продуктите им с нищо не се отличават. Единствено електронното банкиране има някакви елементи на индивидиуалност и иновация. Разликите във всичко останало са просто цветните брошурки

Не всички банки предлагат електронно банкиране със сметка, по която няма такса.

Цените на банките се различават. Например ОББ има такса от 6 лева когато прехвърляте пари от ваша валутна сметка към друга ваша сметка в същата банка. Други банки нямат никаква такса за прехвърляне между сметките на едно лице в една банка. ОББ ме изненадаха с такса за прехвърляне 6 лева когато си откривах депозит в долари. Задължително беше откриване на разплащателна сметка, при което платих такса прехвърляне от спестовна към разплащателна сметка (за разплащателната сметка няма такса за срока на депозита).

Освен това лихвите за депозити се различават значително. Например депозит 1 година в лева при TBI Bank е 7,5%, докато в други банки е по-малък този процент. Сравнете също депозитите в долари при Райфайзен банк с депозитите в долари при ТБ Инвестбанк, ПИБ и други банки.
 
От: защо ползвате кредитни карти (вместо дебитни)?

Абе хепи нещо май не вдявам?
Банките правят бруто м/у 10-15% от кредитните карти как така го сметна че 1% кешбек покрива всичко - на 10к 1% ти са 100 кинта + ама имаш едни 1к - 1.5к разходи по картата нетно си яко на зад

Нали не мислеше че ще бачкат на загуба :D - средно 1/3 от оперативните печалби на банките са именно от таксите и комисонните
 
От: защо ползвате кредитни карти (вместо дебитни)?

Веднага се сещам wizzair, имаше и други. И аз не виждам, но го има по някои сайтове.

Пише на сайта им, че приемат плащания с дебитни карти.

Какви форми на заплащане могат да бъдат използвани?

Wizz Air приема заплащане чрез Visa, Visa Electron, MasterCard и Maestro дебитни и кредитни карти. В допълнение към общата цена на резервацията ще бъде добавена такса. В случай, че нямате кредитна/дебитна карта или вашата карта не се приема за извършване на разплащания онлайн, е възможно да заплатите за вашия полет чрез банков превод.

С Виза Електрон съм плащал там без никакъв проблем.
При някои малоумни Хамерикански сайтове го има това да приемат стриктно само и единствено кредитни карти.

Те не знаят какво е дебитна карта. Ако им дадеш дебитна карта няма да разберат и ще я приемат нормално. В един сайт успях да платя само когато избрах "кредитна карта Visa" и въведох номера на дебитната карта. При опит да платя със същата карта, избирайки "дебитна карта Visa" плащането не минаваше. По някаква причина системата им възприема моята дебитна карта като кредитна.
 
От: защо ползвате кредитни карти (вместо дебитни)?

Абе хепи нещо май не вдявам?
Банките правят бруто м/у 10-15% от кредитните карти как така го сметна че 1% кешбек покрива всичко - на 10к 1% ти са 100 кинта + ама имаш едни 1к - 1.5к разходи по картата нетно си яко на зад

Нали не мислеше че ще бачкат на загуба :D - средно 1/3 от оперативните печалби на банките са именно от таксите и комисонните

Банките взимат големи такси от търговците (таксата за ПОС терминала). С тази такса си избиват 1% подарък (cashback), който дават на клиентите.

Например ако харча 5 000 лева годишно ще имам кеш бек 50 лева. Таксата ми е 39 лв годишно. На печалба съм с 11 лева. На банката няма да платя нито стотинка лихва. Защото има гратисен период и ще си покривам задълженията в рамките на гратисния период.

ама имаш едни 1к - 1.5к разходи по картата нетно си яко на зад

На какво основание ги плащам тези разходи? Ти май мислиш, че ще плащам лихви. А аз лихви няма да плащам изобщо, да не съм луд.
 
От: защо ползвате кредитни карти (вместо дебитни)?

30 стотинки е за разплащателна сметка обслужваща САМО дебитна карта. Отделно от това има още 95 ст такса т.е. общо 1,25 лв

При откриване на сметката през електронното банкиране таксата е още по-ниска:

ДИСТАНЦИОННО БАНКИРАНЕ
ВИРТУАЛЕН БАНКОВ КЛОН (e-fibank)
Чл. 1
Регистрация без такса
1. Промяна/прекратяване на регистрация без такса
2. Блокиране/деблокиране на достъп без такса
Чл. 2 Откриване на разплащателни сметки в национална и без такса
чуждестранна валута
Чл. 3 Откриване и водене на депозитни сметки без такса
Чл. 4 Водене на банкови сметки в национална и чуждестранна 6 лв. месечно
валута, открити във Виртуален банков клон и електронни
отчети (извлечения) по тях
За физически лица 0.60 лв. месечно
с дебитна карта към сметка на физически лица 0.30 лв. месечно
 
От: защо ползвате кредитни карти (вместо дебитни)?

Банките взимат големи такси от търговците (таксата за ПОС терминала). С тази такса си избиват 1% подарък (cashback), който дават на клиентите.

Например ако харча 5 000 лева годишно ще имам кеш бек 50 лева. Таксата ми е 39 лв годишно. На печалба съм с 11 лева. На банката няма да платя нито стотинка лихва. Защото има гратисен период и ще си покривам задълженията в рамките на гратисния период.





На какво основание ги плащам тези разходи? Ти май мислиш, че ще плащам лихви. А аз лихви няма да плащам изобщо, да не съм луд.


Хепи ти май тотално си се объркал. Само таксите по управление и попържане на сметка са повече от 1%, останалите такси + лихвите кой ти ги плаща ?
Ще минаваш така банките :D смях в залата, че ще ти плащат и всичко, я виж някой отчет на банка как се структурират приходите и разходите и какъв процент са разходите за такси и комисиони спрямо приходите.

Ето ти направо отчета на ПИБ

http://www.x3news.com/download/?id=179980

виж частта с комисионите и таксите и после пак мисли, кой кого минава :D
 

Горе