разрешение за строеж

Maverick

Well-Known Member
Искам да си затворя тераса която е на последен етаж и няма козирка, няма нищо. Та искам да я затворя от горе и от страни. За целта си начертах рамка, която после да се облече с поликарбонат и пратих чертежа на архитекта който е правил сградата. От него обаче разбрах, че имало някакви нови промени с който не било нужно да имам проект и да го внасям в общината. Разпитах малко, после потърсих в нета и не намерих нищо по моя случай, което да ми даде твърдо основание, че мога да го направя. Обаче намерих друго:

Не се изисква разрешение за строеж за:
6. остъкляване на балкони и лоджии;
Източник: ЗАКОН ЗА УСТРОЙСТВО НА ТЕРИТОРИЯТА

Така, моето не е остъкляване. Но пак е плътна преграда/сенник/слънцезащитно устройство или както прецените, че се води. По пътя на логиката би следвало да не трябва проект и разрешение от общината.

Имам и решение от общото събрание на етажната собственост, че мога да си сложа такова нещо.

Сега знам, че ще ми кажете по-добре си направи проект и го пусни в общината, обаче ми е малко сложно заради работното време. Та интересува ме дали мога да си спестя допълнителните главоболия и ако да с кой закон конкретно!

П.С. Какви глупости говорят тия медии, че не било законно да си остъклиш терасата?
 
От: разрешение за строеж

П.С. Какви глупости говорят тия медии, че не било законно да си остъклиш терасата?

Да, не е законно, миналата седмица го казаха, нов закон, вече сам човек не може да прави промени по външния вид на сградата, промени се правят само цялостно, т.е. не можеш да си замазваш етажа, да си остъкляваш само твоята тераса или да си правиш сенници само на твоята тераса... или всички или никой.
 
От: разрешение за строеж

Може ли да цитираш точно закона?

Това със остъкляването не е нов закон. Има го от време оно.
 
От: разрешение за строеж

Или правиш събрание на входа. Съседите ако ти разрешат след гласуване - можеш да си правиш промените. Ако няма съгласие сред съседите - се обръщаш до общината.
 
От: разрешение за строеж

Искаш съгласие на комшиите, най-добре един протокол от Общо събрание , че са съгласни / опиши какви промени ще правиш / с имената им по апартаменти и подпис срещу всяко име
 
От: разрешение за строеж

Ама вие май не четете какво съм писал:

Имам и решение от общото събрание на етажната собственост, че мога да си сложа такова нещо.

Въпроса ми е:

..интересува ме дали мога да си спестя допълнителните главоболия и ако да с кой закон конкретно!
 
От: разрешение за строеж

Може ли да цитираш точно закона?

Не, не мога, защото не съм се интересувал от подробности и не ми е нужно, но съм сигурен, че ако направиш едно търсене в Гугъл само за 2-3 мин. ще откриеш нужната информация, все пак на теб ти трябва това, не на мен.
 
От: разрешение за строеж

вече имаш разрешение от ОС на блока, трябват над 50% съгласие, разрешение от архитект щеше да се наложи да се вземе само ако тази тераса я беше "усвоил" с тухли, най-вероятно щяха да ти откажат, освен ако от горе до долу се преустроят всичките тераси.
 
От: разрешение за строеж

Ако бях намерил каквото ми трябва, нямаше изобщо да я пускам темата, но както и да е. Благодаря все пак!
 
От: разрешение за строеж

Собствениците на апартаменти ще могат да остъкляват балконите си или да санират жилищата си само със съгласието на 51% от етажната собственост или с разрешението на общината. Това решиха депутатите с приетите на второ четене промени в Закона за етажната собственост.

Това е новината от 18 март 2016. Maverick, толкова ли е трудно да го намериш, след като ти казах какво да търсиш? Официалната причината за това е както споменах - да се избегнат индивидуалните промени по външния вид на блоковете, защото това загрозява вида на сградата. След като по твоите думи имаш разрешение на повече от половината от етажната собственост - ще можеш да си ремонтираш сградата.
 

Горе