10% данък за "офшорките" или развален телефон?

happyslacker

New Member
По новините на "любимата" телевизия Би Ти Ви казаха, че щели да облагат с данък 10% "офшорките", които получават доход от източник в България.

След по-внимателен анализ на информацията излиза съвсем друго.

В същност са направени промени в Закона за доходите на физическите лица и се облагат с данък 10% физическите лица, установени в офшорни зони, а не юридическите лица.

§ 1. В чл. 8 се правят следните изменения и
допълнения:
1. Създава се нова ал. 11:
„(11) От източник в Република България са и
възнаграждения за услуги или права, както и неустойки и
обезщетения от всякакъв вид, начислени от местни юридически
лица, от местни еднолични търговци или от чуждестранни
юридически лица и еднолични търговци чрез място на стопанска
дейност или определена база в страната в полза на чуждестранни
физически лица, установени в юрисдикции с преференциален
данъчен режим.

2. Досегашната ал. 11 става ал. 12.

Източник

В същност за физически лица не ми е известно да съществуват юрисдикции с преференциален данъчен режим. Преференциалния данъчен режим е за юридически лица. Разбира се може и аз нещо да не съм в час със съвременните "офшорни" зони, но е по-вероятно законодателите да не са в час :)

В Дир.бг също излизат с гръмкото заглавие "10% данък за офшорките", но като се прочете статията им става ясно, че ще се облагат не юридически лица, а физическите...

Не изключвам възможността да са правили подобни промени и Закона за корпоративното подоходно облагане, но такава информация липсва в медиите.

Ето какви глупости пишат в economynews.bg:
Офшорните компании, които получават възнаграждения с източник в България, ще се облагат с данък от 10%, предвиждат още промените в Закона за облагане на доходите на физическите лица, приети на първо четене от парламента.
В него се предвижда облагане на чуждестранни физически лица, установени в юрисдикции с преференциален данъчен режим, или т.нар. офшорни зони, с окончателен данък 10 на сто за получените от тях възнаграждения за услуги, права, неустойки и обезщетения с източник България. Тези юрисдикции са посочени в измененията на Закона за корпоративното подоходно облагане.

Източник

Много ми е интересно от кода Закона за доходите на физическите лица се отнася за компаниите (юридическите лица) :)

След като се порових в базата от данни на Парламента излезе този проектозакон:

2. Създава се нова ал. 9:
„(9) Следните доходи, начислени от местни юридически
лица, местни еднолични търговци или чуждестранни юридически
лица и еднолични търговци чрез място на стопанска дейност или
определена база в страната в полза на чуждестранни юридически
лица, установени в юрисдикции с преференциален данъчен режим,
са от източник в страната:
1. възнаграждения за услуги или права;
2. неустойки и обезщетения от всякакъв вид.”
3. Досегашната ал. 9 става ал. 10.

Източник

Приетите закони се отразяват с голямо закъснение в сайта на Парламента! Не ми е известен друг начин, по който може да се провери дали даден проектозакон е приет.

Обърнете внимание, че се облагат само доходите от източник в България, а не всички доходи на "офшорните" лица (защото българските закони няма как да важат за тях, ако източниците им на доходи са извън България). Казано по-просто: допълнителен данък от 10% се слага само когато има прехвърляне на пари от България към "офшорните" зони, но не и обратното (за паричните потоци от "офшорните" зони към България си остават досегашните данъци - 5% за дивиденти* и 10% за други доходи на физически лица).

* 5% се плаща и за доходи от наем, може да има и други изключения, не съм сигурен.
 
От: 10% данък за "офшорките" или развален телефон?

В lex.bg се виждат законите, които са влезли в сила. Не ми е известно да публикуват приети закони, които ще влязат в сила след някакъв период от време. Освен това съм забелязал липсващи части от закони в lex.bg (не знам дали е нарочно).
 
От: 10% данък за "офшорките" или развален телефон?

Няма как да публикуват приети закони, които ще влязат в сила, тъй като трябва президентът да подпише указ, да бъдат публикувани в ДВ и 3 след публикуването чак тогава влизат в сила. Докато не се изпълни цялата процедура те си остават проектозакони ( както си показал по-горе) ;)
 
От: 10% данък за "офшорките" или развален телефон?

Без необлагаем минимум за ниските доходи

Данъкът на доходите от наеми (10% авансово) ще се удържа от наемателя, когато той е предприятие или самоосигуряващо се лице, решиха още депутатите.

Дискусия в одит.инфо по въпроса.

Парламентът прие и с окончателен данък от 10% да се облагат възнагражденията, когато платец са чуждестранни физически лица, установени в т. нар. офшорни зони.

Това допълнителен данък ли е? Защото в момента доходите на физическите лица (независимо от къде са дошли) се облагат с 10%, печалбите на фирмите също се облагат с 10% (независимо от къде са дошли)... Значи ли, че ще облагат първо с 10% получената сума плюс още 10%, ако получателят на парите е физическо лице (а в случай когато парите ги получава фирма - 10% "офшорен данък" + данък печалба 10%, ако изобщо има печалба)?

И защо платецът трябва да е физическо лице? Нещо не мога да им схвана идеята.

Подозирам, че промените са същите, които цитирах в първото съобщение от темата и данъкът важи само в случай, че дейността се извършва:

чрез място на стопанска дейност или определена база в страната
 
Последно редактирано:

Горе