13-те стъпки на икономическият колапс

blackout8

Well-Known Member
1. Износът пада, за сметка на увеличаващ се внос.


2. Централната банка създава нови програмни за вливане на ликвидност чрез евтини и лесни пари или така нареченото печатане на пари. Индивидуалното и корпоративното кредитиране се увеличава. Лесното кредитиране води наситена с пари фондова борса, която създава балони.

3. Вносните стоки биват предпочитани пред местните не само заради цената им, но и заради други качества. Кредитирането не е спряло и финансира вноса на стоки от една страна, а от друга спомага за раздуване на пазарните балони.

4. Парите излизат от икономиката, докато повече и повече вносни стоки влизат. Кредитирането се свива, просто няма достатъчно паричен ресурс в икономиката.

5. Този отлив и спад на кредитирането води и до спад в капиталови разходи и инвестиции. Това от своя страна кара много бизнеси да свиват производства или да затварят. Когато компаниите не се разширяват, а обратното се свиват това води до икономически спад или рецесия –ръст на безработните.

6. Банките спират кредитите, защото виждайки рецесията, се страхуват от увеличаване на лошите кредити.

7. Кредита секва, много малки бизнеси просто фалират. Много хората остават на улицата – безработицата увеличава темпа си.

8. Пазарните балони и особено на фондовата борса се спукват, това довежда до масова паника и силен мечи тренд.

9. Хората с книжни пари спират да ги внасят в банковата система, дори почват да си извличат парите от банките и ги да държат парите под „ дюшека“. Книжните пари спират да циркулират и изчезват от обръщение – депресията се настанява.

10. Централната банка, която е печатала през цялото време, увеличава оборотите за да спаси банките от лошите кредити и бягство към банките – инфлацията рязко се повишава.

11. Много банки фалират заради лошите кредити и от бягство към банките.

12. Хората с книжни пари виждайки наличието на увеличаваща се инфлация, бързат да обърнат парите си срещу твърди активи(в повечето случаи злато). Изведнъж в икономиката се влива огромен обем пари, който не кореспондира на стоките и благата. Централната банка, виждайки огромното социално недоволство от високите цени, се опитва да тушира ситуация, като наливат още пари в системата. Ново напечатаните пари и бягството на хората от тези пари води до хиперинфлация. На този етап вече е загубено доверието в паричната единица и стойността на парите е равна на нула.

13. Правителството се опитва да разпределя оскъдни ресурси, но не може – черният пазар се увеличава. След като държавата не може да се справи с тази последна задача икономическият колапс е на лице.

Това са стъпките, през които са минавали много държава включително и България през 90-те години на 20 век.

Какво трябва да правят хората и инвеститорите в такива условия?
Най-доброто нещо е още в ранните етапи, да се обръщат спестяванията и парите в твърди валути и активи. Това е единственият начин да се защити вашето богатство. Най-добрите твърди валути, ще са световните резервни валути. Най-добрите твърди активи са златото и среброто. Когато настане икономически колапс, златото и среброто бързо започват да се приемат като пари – златото и среброто запазват стойността си и вие винаги можете да ги замените срещу това от, което се нуждаете.
http://pazaradnes.com/13-те-стъпки-на-икономическият-колапс/
 
От: 13-те стъпки на икономическият колапс

Hello, Greece. See you soon, USA :)
 

Горе