14,7 млрд. лв. е "спечелила" България от членството си в ЕС

blackout8

Well-Known Member
България е "спечелила" 14,7 млрд. лв. от членството си в Европейския съюз. Това показват данни за баланса по сметката между изплатените от България вноски в бюджета на ЕС и получените от страната ни средства в периода 2007-2014 г. Данните са предоставени от министър Владислав Горанов до депутат от ГЕРБ, предаде БГНЕС.
Справката показва, че за осемте години на своето членство, страната ни е внесла в бюджета на общността 6,2 млрд. лв., а е получила 20,9 млрд. лв. Средствата са получени по предприсъединителните инструменти - ФАР, ИСПА, САПАРД, европейски кохезионни и структурни фондове, по програмата за подпомагане изпълнението на Шенгенското споразумение, по земеделския фонд за развитие на селските райони и рибарство, по преките плащания на земеделски производители и по Международния фонд "Козлодуй" за компенсиране на България за изключването на четирите блока атомната централа.

В документа не се посочва дали са приспаднати сумите, които България е получила, но по-късно е възстановила на ЕС под формата на "финансови корекции" по еврофондовете.

Ето и пълната справка на Министерство на финансите, която показва разликата между изплатените от България вноски в бюджета на ЕС ин получените от страната средства по години за периода 2007-2014 г.:

2007 г.

вноска в бюджета на ЕС - 595,2 млн.лв.
получени средства от ЕС - 1,281,63 млн.лв.
баланс в полза на България - 686,43 млн.лв.

2008 г.

вноска в бюджета на ЕС - 720,12 млн.лв.
получени средства от ЕС - 1,6661,36 млрд.лв.
баланс в полза на България - 941,23 млн.лв.

2009 г.

вноска в бюджета на ЕС - 746,16 млн.лв.
получени средства от ЕС - 1,979,39 млрд.лв.
баланс в полза на България - 1,233,23 млрд.лв.

2010 г.

вноска в бюджета на ЕС - 669,74 млн.лв.
получени средства от ЕС - 2,335 млрд.лв.
баланс в полза на България - 1,665,25 млрд.лв.

2011 г.

вноска в бюджета на ЕС - 779,15 млн.лв.
получени средства от ЕС - 2,167,51 млрд.лв.
баланс в полза на България - 1,388,35 млрд.лв.

2012 г.

вноска в бюджета на ЕС - 809,31 млн.лв.
получени средства от ЕС - 3,322,09 млрд.лв.
баланс в полза на България - 2,512,79 млрд.лв.

2013 г.

вноска в бюджета на ЕС - 934,12 млн.лв.
получени средства от ЕС - 3,840,89 млрд.лв.
баланс в полза на България - 2,906,77 млрд.лв.

2014 г.

вноска в бюджета на ЕС - 954,85 млн.лв.
получени средства от ЕС - 4,345.85 млрд.лв.
баланс в полза на България - 3,391 млрд.лв.

"Балансът, представен като сравнение на входящи и изходящи парични потоци, изразява единствено прякото финансово отражение. Безспорен обаче е фактът, че ползите от членството в Европейския съюз не се ограничават само до подобно счетоводно отразяване и баланс, а включват и допълнителни положителни ефекти, каквито са икономическата интеграция, ползите, свързани с Общия вътрешен пазар (включително свободното движение на хора, стоки, услуги и капитали), политическата стабилност и сигурността", пише финансовият министър Владислав Горанов.


Източник: БГНЕС

http://www.economic.bg/bg/news/5/mlrd-lv-e-spechelila-balgariya-ot-chlenstvoto-si-v-es.html

Темата е пускам с целта, за напред като спорите на + или на - сме от членството ни от ЕС да си имате една референция.
В тези числа не влизат парите, които изпращат всички българи в ЕС към роднитете си в БГ някъде около 1 милиард на година.

А ползите за бизнеса от единият пазар, няма да ги коментираме.
 
От: 14,7 млрд. лв. е "спечелила" България от членството си в ЕС

Ако усвоявахме и парите от фондовете по предназначение, да сме на светлинни години вече. Ако не си оправим къщичката отвътре, тия пари ще се наливат в една кофа без дъно.
 
От: 14,7 млрд. лв. е "спечелила" България от членството си в ЕС

Пускаш полуистини.

Защо министърът не пусне подробен списък на проектите и главните им изпълнители. Тия цифри са храна за наивници.

Аз съм видял следното - огромен проект преди години в държавната администрация, в който работеше жена ми. Условията, за да се спечели проект като този налагат използването на външна фирма - беше италианска. Италианската фирма наема български подизпълнители. И тук почти нищо не остава, а парите се връщат обратно в сърцето на ЕС.

Да не е само като германските субсидии към Гърция, с които гърците купиха военна техника от германците?

Отделно, има ли анализ как тези проекти са повлияли на икономиката на държавата? Защото нали, тия пари не можеш да ги използваш за всичко (за разлика от собствените ти).
 
От: 14,7 млрд. лв. е "спечелила" България от членството си в ЕС

Това с подизпълните е нормално за сфери където явно няма опит, адмистрацията е типичен. Иначе огромен процент е налят в производствен капитал + инфраструктура. Представи си ги нямаше тези облаги. Както казах забрави всички евро фондовете а гледай бизнеса, ако го нямаше ЕС тук безработица 30%+ както и да не забравим колко българи успяха да се реализират и да връщат обратно тук пари, който вече можеш да ги използваш за всичко.
 
От: 14,7 млрд. лв. е "спечелила" България от членството си в ЕС

Значи, тук не говорим за общия пазар и ползите от него - не виждам някога да съм ги отричал. Говорим за това, че имаме полза от субсидиите на ЕС. Аз ти казвам, че съм виждал друго. Докато не ми дадеш конкретни примери за обратното... :)

Това с подизпълните е нормално за сфери където явно няма опит, адмистрацията е типичен.
Иначе това не е вярно. Просто в България нямаше фирма, която да отговаря на спуснатите критерии. Иначе, българи свършиха цялата работа.
 
Последно редактирано:
От: 14,7 млрд. лв. е "спечелила" България от членството си в ЕС

Давам ти само един прост пример агробизнеса и спира, защото няма смисъл да продължаваме.

Лично мога ти дам пример една позната спечели програма за подобряване на умения на хора с увреждания, тя си извърши цялата дейност сама без подизпълнител и компанията е БГ.

Нека ти го кажа така отвъд това, което сме съгласни това са средства влезли в страната.
 
От: 14,7 млрд. лв. е "спечелила" България от членството си в ЕС

Искаш да ми кажеш, че субсидирането на агробизнеса е нещо добро? А колкото до твоята позната, социалните програми на ЕС какво общо имат с бизнеса? Хора с увреждания, сериозно ли ми го даваш това за пример? Е, аз имам познати, които работиха в НПО-та за интеграция на цигани.
 
От: 14,7 млрд. лв. е "спечелила" България от членството си в ЕС

Искаш да ми кажеш, че субсидирането на агробизнеса е нещо добро? А колкото до твоята позната, социалните програми на ЕС какво общо имат с бизнеса? Хора с увреждания, сериозно ли ми го даваш това за пример? Е, аз имам познати, които работиха в НПО-та за интеграция на цигани.

Ти ми даваш личен пример където трябва подизъпълнител от вън, аз ти давам личен пример където няма! Не мога ти хвана спатиите в тезата.

Аз ти казвам това са официални числа на отпуснати средства ти реши да се сопваш, не виждам защо?
 
От: 14,7 млрд. лв. е "спечелила" България от членството си в ЕС

Да си видял някъде да твърдя, че няма български компании работили по европроекти? Казвам ти, че значимите проекти, като този за преструктуриране на администрацията, са дадени на чужди компании. Така са заложени просто. А това, "получихме ненам си колко пари" е несериозно. Да кажат за какво са използвани парите и кой е сепечелил. Щото така, България печели - това е смешно и популистко.
 
От: 14,7 млрд. лв. е "спечелила" България от членството си в ЕС

Да си видял някъде да твърдя, че няма български компании работили по европроекти? Казвам ти, че значимите проекти, като този за преструктуриране на администрацията, са дадени на чужди компании. Така са заложени просто. А това, "получихме ненам си колко пари" е несериозно. Да кажат за какво са използвани парите и кой е сепечелил. Щото така, България печели - това е смешно и популистко.

Можеш ли да дефинираш значим проект?
Аз ти казах, над 50% от всички еврофондове са по линия на агробизнеса и това е по дефиниция за всички страни. Мога и друг пример ти дам - имаме познати с кравеферма и земя успяха да спечелят проект за обновление на сграден фонд + техника, това отвъд субсидиите. Иначе ти най-добре трябва да знаеш в софето колко инфраструктурни проекти има от еврофонодвете.

Малко ми е страно да опиташ да изкараш че сме на минус, щото не знаеш къде са всички пари отишли - а като говорим субсидиите са примерно повече от цялата вноска в ЕС - така, че ето ти къде отива една част вече сядаш и си ги търсиш в големите селкостопански бизнеси и арендатори да ги търсиш.
 
От: 14,7 млрд. лв. е "спечелила" България от членството си в ЕС

Вече 8 год. как сме в ЕС, положението изобщо не се е подобрило а в някои сектори се влошва.

На печалба са единствено гебаджийските айдуци и техните обръчи от фирми
 
От: 14,7 млрд. лв. е "спечелила" България от членството си в ЕС

14,7 млрд. лв е НИЩО. Само за ктб дадохме 4 млрд.
БВп ни е над 100 млрд - т.е. за 7 години сме получили 10% от него :cry: :cry: :cry: след 70 години ще сме получили колкото ни е годишния бвп
 
От: 14,7 млрд. лв. е "спечелила" България от членството си в ЕС

Малко ми е страно да опиташ да изкараш че сме на минус, щото не знаеш къде са всички пари отишли - а като говорим субсидиите са примерно повече от цялата вноска в ЕС - така, че ето ти къде отива една част вече сядаш и си ги търсиш в големите селкостопански бизнеси и арендатори да ги търсиш.
Т.е. ЕС е създала една класа от свърхбогати земеделски производители и е изкривила пазара. Тия човека колко са, 100, 1000? Част от тях възможно ли е да са чуждестранни фирми (риторичен въпрос)? Това по какъв начин по-точно е печалба за България? Нещо по-евтино ли купуваме, по-качествено ли, работни места ли са открили, нещо социална функция, това онова?
 
От: От: 14,7 млрд. лв. е "спечелила" България от членството си в ЕС

Т.е. ЕС е създала една класа от свърхбогати земеделски производители и е изкривила пазара. Тия човека колко са, 100, 1000? Част от тях възможно ли е да са чуждестранни фирми (риторичен въпрос)? Това по какъв начин по-точно е печалба за България? Нещо по-евтино ли купуваме, по-качествено ли, работни места ли са открили, нещо социална функция, това онова?

Ти обаче си нямаш работа нали?
Разделение не труда и специалзиация не си чувал нали? Само ей така за спорта, субсидите се връщат под формата на рента на собствениците на земя. Зърно бизнеса е високо ефективен 1 човек с нужната техника може да обработва 1к декара средно. В момента субидиите от зърнобизнеса се прехвълрят на зеленчуко и плодо производството където е по-ниско ефективно и всичко което пишеш ще го видиш. Има големи и малки и средни - има такива листна на борсата. Като цяло да кажеш, няма печалба за БГ е най-малкото странно.

Не знам дали си запознат с арендният бизнес и като цяло нещата в селското - но именно фондовете бяха основен мотор на целият агробизнес, колкото и страно да ти звучи. И защото е стабилен и познай къде банките си правят парите, именно в наливане на кредити в този бизнес ...
 
От: 14,7 млрд. лв. е "спечелила" България от членството си в ЕС

Норти, ти какво искаш да ти плащат сметките ли? Малко е извратено да чакаш все някой друг да ти изкарва хляба избите го този комунизъм - просто виждаш черно на бяло на плюс или на минус си. Това е една част от ползите на членството ни в ЕС, другата е огромна полза за бизнеса отвъд ЕС фондовете.
 
От: От: 14,7 млрд. лв. е "спечелила" България от членството си в ЕС

Вече 8 год. как сме в ЕС, положението изобщо не се е подобрило а в някои сектори се влошва.

На печалба са единствено гебаджийските айдуци и техните обръчи от фирми

И затова виновен ЕС, че положението не се подобрява?

Много ме кефи как нашите вътрешни проблеми, ей такива като вас ги адресират на правилното място :D
 
От: От: От: 14,7 млрд. лв. е "спечелила" България от членството си в ЕС

Ти обаче си нямаш работа нали?
Специализация не труда не си чувал нали? Само ей така за спорта, субсидите се връщат под формата на рента на собствениците на земя.

Руснаци са горди собственици на 900 хил. дка българска земя - я кажи сега субсидиите, които са взели тия братушки къде са отишли. В Матушка или у нас?
 
От: От: От: 14,7 млрд. лв. е "спечелила" България от членството си в ЕС

Руснаци са горди собственици на 900 хил. дка българска земя - я кажи сега субсидиите, които са взели тия братушки къде са отишли. В Матушка или у нас?

Колко пъти съм ти казвал да не четете измишльотини и жълтини - Ромфарм е с БГ собственици, така че не се притеснявай:
http://www.capital.bg/biznes/kompanii/2013/11/17/2183145_romfarm_purviiat_milion_dekara/

"Няма нищо румънско или руско в нас, българи сме, основно работим тук и тук си плащаме данъците. Искам да подчертая, че не купуваме земята от името на някого или че смятаме да я препродадем", заявява Тенчо Шиков.

"Парите ни се изкарват в България и се инвестират обратно в България. Идеята ни не е да продаваме земята на никого, нито на румънци, нито на турци, кувейтци или сирийци - тези констатации на политиците са най-малкото несериозни. Всеки може да види откъде идват парите ни, какви данъци плащаме и каква печалба реализираме. Купуваме земята не за да я обработваме. Не и за да я продадем на по-висока цена, а основно с цел добавяне на стойност и приходи от аренда", допълва Венелин Георгиев.

ПП Ето и за датчаните, земите им са вече в БГ собственици - http://www.capital.bg/biznes/kompan...ia_grup_plashta_115_mln_lv_za_dve_zemedelski/ Агрия може да им провериш отчетите на борсата.

Като цяло субсидиите и еврофондовете са катализатора за целият агросектор - не случайно и земята расте, някъде се балонзиира но с проекти вече се наливат за инфрастурктра и хидромилирорация - като цяло доведе до факта, че земята по частен път почва да се окрупрнява, а както добре знаеш това води и до стойност.
 
Последно редактирано:
От: 14,7 млрд. лв. е "спечелила" България от членството си в ЕС

http://bg.wikipedia.org/wiki/Бюджет_на_ЕС
от тук става ясно, че страните даващи за членски внос по-голям процент от нас се броят на пръстите на едната ни ръка :mrgreen:

В действителност наистина ЕС трябва да го възприемаме като възможност, а не да изглеждаме като просяци..но политиците ПОСТОЯННО говорят за еврофондовете... а то се оказа, че десет години сме работили за 14 милиарда

дано ползите като финансови средства са повече от помощите
 
От: 14,7 млрд. лв. е "спечелила" България от членството си в ЕС

Е защо дано, нали виждаш разликата? Все пак това са данни за 2009-та, нещата силно са се променили.

Това и аз казах, ЕС е възможност, не трябва те изхранва! Само от 2004-7 се изляха десетки милиарда евра ПЧИ именно защото влизаме в ЕС. Еврофондовете, ако толкова не ти харесват дай да ги махнем, което си е пълна глупост, оставаме на огрмните ползи на бизнеса и това го виждаме с огромният ЕС пазар, който ни се предлага не случайно и износа ни е такъв огромен процент от БВП и огромен процент отива в ЕС! Само полза от падането на мита, регулаторни изисквания, лицензи, единна валута, неограничено влизане и излизане на капитали и на хората води до в пъти това, което получаваме като нетно от ЕС.

ЕС трябва да бъде просто един общ единен пазар всички глупости с помощи и субсидии трябва да пандат - все пак 50% от финансирането отива в сектора с ниска добавена стойност ...
 

Горе