3 милиона българи са напуснали страната

TouchDown

Member
Близо 3 млн. души са вече българските емигранти, които са напуснали страната в последните 23 години и все още имат наши паспорти. Това показват неофициални данни, пише "24 часа".

2,1 млн. български граждани е имало по света през 2011 г. според официално преброяване на държавната статистика. Оттогава обаче нито Държавната агенция за българите в чужбина, нито МВнР са актуализирали статистиката си.

В тези данни освен това фигурират само българските граждани, но не и хора, които са българи, но нямат наш паспорт.

Турция остава с най-многобройната общност имигранти от България. Официалните данни са за 500 хил. души с наши паспорти, но огромната част от тях реално са изселници от възродителния процес в края на комунистическото управление.

Над 1 млн. души неофициално обаче надхвърля бройката на българските емигранти в следващите 3 държави от класацията. Според данните на държавата в САЩ живеят 300 хил. българи, в Гърция още толкова, а в Испания - 250 хил. По информация на различните сдружения на сънародниците ни там и други неофициални канали става дума за доста по-големи български колонии в тези държави.

Българите са втори по численост след албанците в Гърция главно защото в южната ни съседка не се изисква разрешение за работа.
Само на остров Крит работят над 30 хил. българи. Като общ брой постоянно пребиваващите в Гърция са около 200 хил., но при сезонната селскостопанска заетост достигат 250 хил. души. При това цифрите сочат само хората, които са регистрирани, а според гръцките медии в страната има двойно повече имигранти от 500-те хиляди души с редовен статут.

Най-голяма част от българите са концентрирани в района на Атика (Атина и Пирея), следват югозападното крайбрежие на Пелопонес, островите Крит и Родос и Северна Гърция. Сезонните работници пък избират района на Централна Македония. По данни на Центъра за проучване на работната сила на Гърция около 60% от българските граждани там са жени, около 75% са със средно образование.

250 хил. са българите в Испания по официални данни, но броят им вероятно е двойно по-голям. Много наши сънародници не се регистрират и работят там нелегално без необходимите договори. Още през 2007 г. броят на българите в Испания бе надхвърлил 350 хил. души.

При 300 хил. българи официално в САЩ неофициално само колонията ни в Чикаго достига 150 хил. и го превръща в един от най-големите български градове. Следват Лос Анджелис с около 25 000, Ню Йорк, Вашингтон, Маями, Финикс, Лас Вегас. Най-много българи има в щата Илинойс (където е и Чикаго) - вероятно над 150 000, и по-малко във Флорида - между 60 хил. и 120 хил., и в Калифорния - между 40 хил. и 120 хил.

Между 30 и 150 хил. българи има и в Канада според различни източници. Още по 70-80 хил. души са общностите в Бразилия и Аржентина.

Вече няма регион на Великобритания без нашенци, като официалните данни на британските и българските власти сочат, че на Острова има 50 хил. българи. Реално обаче са много повече, защото няма статистика на всички пристигнали. Някои анализатори твърдят, че дори са двойно, а може и повече.

51 хил. са официално българите в Италия, неофициално надхвърлят 120 хил. души. Най-много има в област Ломбардия с център Милано - близо 10 000 души, следва я Лацио с център Рим. Българките са двойно повече от мъжете в Италия. Неофициално около 40 хил. българи има и в Кипър, официално са 19 хил.
 
От: 3 милиона българи са напуснали страната

Все още сме повеке :twisted:

Ама кат махнем бай мангал и други разни гня...ставаме на кантар :) Но е близко времето когато освен, че ще станем малцинство, България ще съществува основно извън България...тва тука сганта която остане ще се води "временно пребиваваща" :twisted:
 
От: 3 милиона българи са напуснали страната

На доста места вече чета, че българите сме на път да станем единствената нация, която има държава, ама населението й живее извън нея.
 
От: 3 милиона българи са напуснали страната

Докато държавата плаща на циганорите да се развъждат и тъпче бизнеса, така ще е.
 
От: 3 милиона българи са напуснали страната

Затриваме се като нация. Спомням си преди, когато някой заминаваше в чужбина беше с нагласата да изкара някой лев и да се върно, но сега всеки заминава и не иска да се връща обратно.
 
От: 3 милиона българи са напуснали страната

Еми....не че нещо - ама учете и ВИЕ езици :twisted:

Нема друг лек просто....
 
От: 3 милиона българи са напуснали страната

Как да се върнеш в страна в която след 4 години тотално пропадане 30% от хората все още гласуват за ГРОБ - Трябва да си пълен мазохист

ПП
До горният коментар - Не е до езиците аз като заминах преди две години бях доста зле с английският - и сега не съм кой знае колко по добре :)
 
От: 3 милиона българи са напуснали страната

В Русия има между 10 и 16 милиона Българи. С ясно самосъзнание.
 
От: От: 3 милиона българи са напуснали страната

Как да се върнеш в страна в която след 4 години тотално пропадане 30% от хората все още гласуват за ГРОБ

Вярно, по времето на Тройната коалиция се връщаха от чужбина, само че с рейсове от Турция за да гласуват :D :D :D
 
От: 3 милиона българи са напуснали страната

В Русия има между 10 и 16 милиона Българи. С ясно самосъзнание.

Да не бъркаш Русия с Украина и Молдова?

Че има българи - има, но чак пък 10-16 милиона ми се виждат множко.

N.B. Хората, които се наричат българи, в Русия са малко над 30 хиляди (не броя гастарбайтерите и нелегалните, които са временно в Русия с цел да припечелят пари, за да могат да изхранват семействата си в България). А ако си имал предвид по произход, то българи по произход могат да се смятат около 7 милиона, предимно волжски и кавказки.
 
Последно редактирано:
От: От: 3 милиона българи са напуснали страната

Вярно, по времето на Тройната коалиция се връщаха от чужбина, само че с рейсове от Турция за да гласуват :D :D :D

Рокстеди това ако трябваше да е остроумие не ти се получи - С какво се различават рейсовете от турция по време на тройната с тези по времето на ГРОБ ????
 
От: 3 милиона българи са напуснали страната

Т.е. демокрацията е по-лоша и от война? Всеки сам да си прави изводите каква цена плащаме за евроатлантическите ценности.
 
От: 3 милиона българи са напуснали страната

Явно държавата ще се мъчи да зъдаржи младите, но забележете по какъв абсурден начин цитирам част от закона който се канят да гласуват.
Не бива държавата да финансира частните училища, които се издържат от такси, но и държавната поръчка за държавните университети трябва също да бъде редуцирана, отбеляза той. Той уточни, че към студентите, които завършват своето образование, като държавна поръчка трябва да има изискване да не напускат държавата поне 10 години след дипломирането им.
Предложенията ще бъдат оформени като документ по време на отчетно-изборната конференция на асоциацията, която ще е на 14 септември във Варна, след което ще бъдат внесени в Народното събрание, уточни той.
 
От: 3 милиона българи са напуснали страната

Т.е. демокрацията е по-лоша и от война? Всеки сам да си прави изводите каква цена плащаме за евроатлантическите ценности.

Да обаче явно ще нападаме изодзадзе :D
Щото кво се получава? Идват - окупират ни - дават заплати кат за уеко прихрипяне за върдух.. и айдеее юруш парата в западна посока. За това - всички вазират от тук и отиват да им кесят/бачкат там (изодзадзе) Тук остава само гня - ония се фащат за главата, че не могат да намерят дори касиерка в кауфланд (например) с правилен български, кво остава за квалифициран персонал, и щат не щат вдигат заплатите :)
 
От: 3 милиона българи са напуснали страната

Ами мога да изкажа наблюденията си от първа ръка - тази година завърших в езикова гимназия.
На всички е ясно, че в езиковите гимназии готвят бъдещи емигранти. Половината ми познати си биха шута в Германия, Шотландия, Белгия, с идеята да учат и да се реализират там. И защо? Повечето от тях нямат абсолютно никакво доверие в образователната ни система. С тия 52 ВУЗ-а в България и постоянно намалящия брой на новопостъпващите студенти, как го виждате да не приемат вече с 3ки на изпитите. И то какво стана - тъкмо завършил, с диплома и се бориш за работно място с 600лв. заплата заедно с още 1000 висшисти. Това означава, че трябва да изхитрееш малко и да завършиш в чужбина. Както баща ми каза - "аз ако ще трябва да избирам между студент от ТУ и от технически университет в Германия, кого ще избера според теб?".
Добре, но щом пък видиш там стандарта какъв е и щом знаеш, че там можеш да работиш за 1600 евро, вместо за 600лв, каква мотивация ще имаш да се върнеш тук?
 
От: 3 милиона българи са напуснали страната

За волжките говоря, толкова са някъде.

А иначе за емигрантите/не съм сигурен с е или и се пише/ не мисля че ще се върнат.
Имах приятел, който беше 5 години в англия, върна се тук и от Герб го накараха да стане член на партията, иначе нямаше да почне работа.
Издържа точно една година на герберските боклуци, събра си парцалките и се върна в англия.
 
От: 3 милиона българи са напуснали страната

За волжките говоря, толкова са някъде.

А иначе за емигрантите/не съм сигурен с е или и се пише/ не мисля че ще се върнат.

Когато емигрират (местят се в друга страна), то са емигранти за държавата-майка и имигранти за приемащата страна. Българите, емигриращи в Русия, са емигранти за Република България и имигранти за Руската Федерация.
 
От: 3 милиона българи са напуснали страната

Ами мога да изкажа наблюденията си от първа ръка - тази година завърших в езикова гимназия.
На всички е ясно, че в езиковите гимназии готвят бъдещи емигранти. Половината ми познати си биха шута в Германия, Шотландия, Белгия, с идеята да учат и да се реализират там. И защо? Повечето от тях нямат абсолютно никакво доверие в образователната ни система. С тия 52 ВУЗ-а в България и постоянно намалящия брой на новопостъпващите студенти, как го виждате да не приемат вече с 3ки на изпитите. И то какво стана - тъкмо завършил, с диплома и се бориш за работно място с 600лв. заплата заедно с още 1000 висшисти. Това означава, че трябва да изхитрееш малко и да завършиш в чужбина. Както баща ми каза - "аз ако ще трябва да избирам между студент от ТУ и от технически университет в Германия, кого ще избера според теб?".
Добре, но щом пък видиш там стандарта какъв е и щом знаеш, че там можеш да работиш за 1600 евро, вместо за 600лв, каква мотивация ще имаш да се върнеш тук?

Прав си. Аз изкарах езикова гимназия преди доста години и повечето мои съученици отидоха по чужбина, друг въпрос е, че много малко останаха там и към днешна дата повечето заминали тогава, сега са си в БГ :)

Но нормално ако стартът ти е далеч по преспективен в чужбина - тогава да го избереш там.
 
От: 3 милиона българи са напуснали страната

забележете по какъв абсурден начин
Кое му е абсурдното? Никой не е длъжен да ти спонсорира университета, за да можеш след това да ходиш да бачкаш навън. Като си такъв тарикат - ходи учи в чужбина и си работи там.

А всичко което става е ПРЕСТЪПЛЕНИЕ, баси 3 милиона работоспособни хора, никога не сме губили толкова много население, това си е чист геноцид и гроб за държавата.
 

Горе