5$ изхарчих за ~ 50 лайка. Как да оптимизирам рекламата, че цената за лайк да падне.

lowriderzzz

Well-Known Member
Здравейте! Тази тема е нещо като 2 в 1. Споделям малко опит от последната ми ФБ кампания за един от що годе новите ми се сайтове и ФБ страницата към него И след това имам няколко въпроса, на които още не мога да си отговоря.

Тази година малко се отдавам над това да разбере това нещо социлана мрежа (по-конкретно ФБ) и да извлека ползите от нея - сиреч полезен трафик.

Та... един от експерименталните проекти, които подхванах бе изграждането на ФБ страница за един от сайтовете ми - ТОЗИ. Страницата имаше към 450 натурални лайка (т.е. не платени, само от приятели на приятели и такива директно от самия сайт)

Целта - да платя минимално (10-15$ максимум) за да увелича броя на лайкове до към 1000 - разбира се таргетирани спрямо нишата хора. (а не купени от клил ферми и т.н.)

Подхода - платена реклама чрез таргетиране на look a like аудиторя (спрямо вече съществуващите фенове, защото се предполага, че те най-биха се интересували от съдържанието).

За целта тествах 2 аудитории на ниво campaigns.
- едната look a like 1% (това значи, като цяло, че е по-сходна с останалите фенове но по-малка на обем - към 10к мисля че беше).
- втората look a like 6% (по-размита, но по-голяма на обем - към 50к)

За всяка една тествах по две заглавия на рекламите. (това на ниво Ad set)

- едното по-заповедно с атеншън дума(безплатно): "Харесай нашата страница, за да научиш БЕЗПЛАТНО...."
- другото с въпрос: "Обичаш ли йога (или нещо си там)? Тогава може да харесаш нашата страница, за да научиш..."

И също 6 различни изображения. (3 чисти снимки без текст в тях и 3 с текс в тях).


Общо се получиха 24 различни реклами, на които по едно и също време можех да тествам аудитория, заглавие, и снимка.

Ето снимки на резултатите. (СНИМКА 1 , СНИМКА 2)

Победителя от тези 24 вариации се оказа - рекламата за look a like 1% аудитория, при заглявие - заповедно(сигурно заради думата БЕЗПЛАТНО), при снимка 1 без текст в нея, ~9% CTR, 19 лайка, 5c за лайк. (ето СНИМКА на криейтива на рекламата)

Което изглежда ОК...

НО от тук възникват следните въпроси.

1- во и най-вече: 5$ достатъчно ли да е за България се тестват г/д такъв брой реклами, за да се намири най-подходящата?
(разбира се тези методи ги пробвам от различни сайтове и книги, но американски и приемерите, които дават там са за US страници и 5$ не е достатъчно за тази цел, но тука за БГ дали е?)

2-ро. 5 цента на лайкче е поносимо, но знам че може и по-добре. Спомням си че и преди съм рекламирал във ФБ директна реклама към сайт и съм стигал нещо като 3-4 цента за клик. Знам и за други, които са стигали 3 цента за лайк/клик, а мож би дори и 1 цент. Така че уай нот?

3-то. Още не мога да го загрея този алгоритъм на ФБ как решава, кои реклами да се въртят повече, защото очевидно дава повече рийч, повече кликове и т.н. на тези които вече са били кликнати. Или с по-прости думи май бачка на принципа "колкото повече, толкова повече".

Добре де, обаче ако действа на този принцип - какво остава с тези реклами, които имат минимален рийч и никакви кликове/лайкове. Явно разбира, че те не няма да са вървежни, но как аджеба го разбира, като не им е дал възможност да се представят пред останалите. Или им е дал, но явно, аз не разбирам самия му принцип?
По тази логика, ако изключа тези реклами, които се представят добре и оставя само зле представящите се (имам предвид, тези които в момента не са събрали кликове и лайкове), той ще трябва да ранква и компийтва измежду тях само.

Въпроса е: има ли смисъл да го правя това, след като вече имам 1-2 най-добре представящи се реклами?

Имам усещането, че за 5$ за Б-я с оптимизирана реклама мога да докарам доста повече от 50 лайка. Все пак не съм на 100% сигурен - ако може да споделите опит. Колко ви е струвало на вас да си докарате примерно 100 таргетирани лайка?


Та по втория си въпрос, (да се пробвам сам да си отговоря първо) - предполагам да тествам тези две реклами, които сега се представиха най-добре, срящу някакви други - т.е. нови снимки, друго заглавие и т.н. Зададен различно въпроса: това ли е начина да оптимизирам рекламата и следователно да сведа ценат за клик/лайк по-ниско?

Моля само мнения и препоръки базирани на опит. (т.е. без догатки и преположения).

Благодаря и честит имен ден на всички именници (малко на края на празника ама карай)!
 
От: 5$ изхарчих за ~ 50 лайка. Как да оптимизирам рекламата, че цената за лайк да пад

Казваш, че преди си правил добри резултати с по-малко пари, но не знам дали знаеш, но в днешно време маса хора рекламират във фейсбук за щяло и нещяло.. Което води до голяма конкуренция, следователно до по-скъпа реклама.

Хубаво си направил с толкова различни реклами, но изчакай малко време да може Facebook да ти напасне рекламата спрямо аудиторията.. Ще се охарчиш в началото малко, но после като я напаснеш, всичко ще е ОК.

А иначе рекламите стават скъпи, ако направиш някаква голяма таргетация за по-малък срок от време. Ако тогава таргетираните ти хора, ги няма във фейсбук(не са онлайн), ще те таксуват доста скъпичко... Именно за това се напасва аудиторията и се пуска за малко по-дълъг период от време.


Успех с рекламата ;)
 
От: 5$ изхарчих за ~ 50 лайка. Как да оптимизирам рекламата, че цената за лайк да пад

Ще се охарчиш в началото малко, но после като я напаснеш, всичко ще е ОК.

Колко да предполагам да се охарча ? И колко време трябва да мине хокато фейса напасне аудиторията ?

Тези кампании се въртяха за 4 часа само - това бях пропуснал да кажа.
 
От: 5$ изхарчих за ~ 50 лайка. Как да оптимизирам рекламата, че цената за лайк да пад

4 часа са прекалено малко. За да се разгърне добре рекламата, тя трябва да работи 12ч най-малко.
 
От: 5$ изхарчих за ~ 50 лайка. Как да оптимизирам рекламата, че цената за лайк да пад

4 часа са прекалено малко. За да се разгърне добре рекламата, тя трябва да работи 12ч най-малко.

Да и аз не мисля, че 4 часа са достатъчно, но работата е там, че тази страница и сайт все още не са монетизирани и го правя малко на доброволни начала и => не мога да си позволя да харча голям бюджет за тях. За тези 4 часа заминаха към 5$. За това по скоро търся отговор на въпроса с колко мин. бюджет мога да отсея правилната реклама :)
 
От: 5$ изхарчих за ~ 50 лайка. Как да оптимизирам рекламата, че цената за лайк да пад

Няма точна формула. Всичко е до проба. Това което работи на моя сайт, няма да работи на твоя. Пробваш една с таргет по интереси, друга с таргет по възраст, трета по местоположение и т.н. Също така можеш да активираш пиксела да работи, за да събере известно време информация и да пробваш ремаркетинг-а.
 
От: 5$ изхарчих за ~ 50 лайка. Как да оптимизирам рекламата, че цената за лайк да пад

аз се отказах от реклама във fb след като дадох 25$, кликания .. еди си колко, нови потребители никакви.
в google е по-добре. реклами на google – в милиони сайтове.
имам чувството че във fb си има хора на които им се плаща да кликат за да ти заминат парите..
 
Последно редактирано:
От: От: 5$ изхарчих за ~ 50 лайка. Как да оптимизирам рекламата, че цената за лайк да

аз се отказах от реклама във fb след като дадох 25$, кликания .. еди си колко, нови потребители никакви.
в google е по-добре. реклами на google – в милиони сайтове.
имам чувството че във fb си има хора на които им се плаща да кликат за да ти заминат парите..

Най-вероятно това е така, защото не си си таргетирал аудиторията подобаващо. Не обвинявайте фейса, че не върши работа. ФБ се издържа от реклама, а щом още го има, значи има и бизнеси, които рекламират в него. А щом рекламират значи имат полза ;)
 
От: От: 5$ изхарчих за ~ 50 лайка. Как да оптимизирам рекламата, че цената за лайк да

бизнеса с лайкове от давна е измислен. купуваш и тва е, но какво от това..
попадам на хора които имат по 1000 харесани страници, дали са ги харесали сами или ? :)
така че плащай там и ич да не ти дреме..
 

Горе