50 бона за старт на нов бизнес

TouchDown

Member
На поне 50 хил. лв. помощ по новата Оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност 2014-2020" (ОПИК) ще може да разчита младият българин, решил да развива нов или иновативен бизнес. Това е една от мерките, целящи да развият икономиката у нас, заложени в проекта на програмата, изготвен от Министерството на икономиката и енергетиката, пише в. "Стандарт".
Именно младите предприемачи ще получават приоритетно подкрепа с европари. За да могат да се възползват от този вид подкрепа по ОПИК, младите хора трябва да имат новорегистрирано предприятие и да желаят да реализират бизнес идея на стойност над 25 000 евро. Конкретните параметри на помощта, а също и критериите за допустимост на кандидатите, ще бъдат подробно разписани след приключване на предварителната оценка за изпълнението на финансовите инструменти, разработването на критериите за избор на операции и условията за кандидатстване по съответния инструмент в новата оперативна програма.

За реализацията на бизнес идеята си кандидатстващият ще може да създава и партньорства и да обединява усилията си с други предприемачи или фирми. В ОПИК се предвижда възможност и за съвместно кандидатстване от няколко предприемачи за един и същи проект. Паралелно с това, ако имат нужда, бенефициентите ще могат да получат и помощ от научноизследователските институти.

Например, ако бизнес идеята е да се разработи и да започне да се произвежда нов продукт, включително и в специфични области, учените ще може да окажат помощ в тази посока. Тази дейност също може да бъде включена в проекта и съответно за нея да се получат пари от ОПИК. По този начин освен развитие на родния бизнес и повишаване на конкурентоспособността му спрямо европейските компании, ще се развие нивото и на науката в България, обясняват експертите от МИЕ. Научните среди ще могат да помагат на кандидатите и в доразвиване на уменията на кадрите във фирмата, повишаване на квалификацията им и т.н.

По този начин ОПИК ще допълва Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси", в която е съсредоточено увеличаване на достъпа на младите хора до нови знания и умения, повишаване квалификацията на кадрите и т.н. Основната цел на всичко това е да се повиши предприемаческата активност на населението у нас, включително младежката, чрез създаването на нови предприятия, успешното реализиране на нови бизнес идеи, но и успешното и ускоряващо развитие на съществуващи фирми, което да доведе до икономическа стабилизация и растеж.

Освен за развитието на бизнеса и предприемачеството сред младите хора, приоритетно финансова подкрепа по новата ОПИК ще се дава и за проекти в райони със слабо развита или затихваща икономика, със застаряващо население, висока безработица и демографски проблеми. Като такива в проекта се посочват Северозападна България и други части на Дунавската равнина, а също и планинските райони в цялата страна.

Чрез финансиране на проекти за стартиращ или развитие на съществуващ бизнес и повишаване на способностите на местното население се цели до 2020 г. да се развие икономиката в бедните региони, което да доведе и до повишаване на стандарта на живот на местните хора. В тези райони, както и на територията на цялата страна, приоритетно ще се финансират проекти на малки и средни предприятия. Те са основната целева група на ОПИК 2014-2020 г., като към тях ще бъдат насочени над половината от заложените средства, които възлизат на общо 1,414 млрд. евро.

Но проектът на ОПИК предвижда подкрепа и за големи предприятия, както и други видове бенефициенти в партньорство с предприятията като висши училища, научни институти и изследователски организации, офиси за технологичен трансфер, технологични центрове, клъстери с потенциал за висока добавена стойност, "София Тех Парк", агенции и ведомства, свързани с предоставянето на услуги за бизнеса и подобряване на бизнес средата. Освен това ОПИК ще осигурява финансиране на проекти не само в сектора на иновациите и производството, но също и за бизнес идеи, свързани със селското стопанство, туризма, услугите и т.н. /БЛИЦ
 
От: 50 бона за старт на нов бизнес

Къде може да се получи повече информация? Колко ново трябва да е новото регистрирано предприятие? Какви документи трябват за кандидатстване? И къде трябва да се подадат? Предполагам, че изплащането на средствата става след като вече са похарчени и доказани разходите!?!
 
От: 50 бона за старт на нов бизнес

И мене ме интересуват същите неща като Maverick.. ще е добре 50 палки за старт на нещо ново :)
 
От: 50 бона за старт на нов бизнес

С 50 бона си зимам една ц класа - ето нова е, къде ги дават тия кинти :D
 
Re: От: 50 бона за старт на нов бизнес

Къде може да се получи повече информация? Колко ново трябва да е новото регистрирано предприятие? Какви документи трябват за кандидатстване? И къде трябва да се подадат? Предполагам, че изплащането на средствата става след като вече са похарчени и доказани разходите!?!

И мен ме интересува това.

Ново? В смисъл не повече от 2-3 години или ново-ново. ;)

100% ще има нещо като бизнес план, но реално ще ги интересуват 2 основни неща - работни места, които ще се създадат и пари, които ще вкарва тук в България. Нищо друго. Ако ще има бизнес план, а то мисля, че няма начин да няма, то ще печелят тези, които засягат добре тези две неща. ;)

Да, важен е въпросът със субсидирането. На траншове, след завършване на проекта или в началото, като това не съм го виждал никога. За големи суми е редно да има мин. 1/3 първоначална инвестиционна инжекция и следващите, след завършването на проекта и спазването на всичко като условия. Но като знам за какви палтци става дума, съм малко на ръба, но ако са добри и условията и възможностите - 100% сме там.

Дайте линк, ако някой е попаднал на токова нещо. ;)
 
От: 50 бона за старт на нов бизнес

Абе хора, това са само проекти и я станат, я не, сега идват избори тези дни и се пишат какви ли не глупости. Ако въобще се дават някакви кинти ще е най-рано в началото на следващата година. Сега умниците от правителството пишат проекта за тези неща с който ще кандидатстват пред еврокомисията и ако тя разреши евентуално ще се дават някакви кинти.
Въобще е добре в следващите няколко дни да не обръщате много внимание на такива писания. Всичко е пропаганда.
 
От: 50 бона за старт на нов бизнес

Мисля, че в бюрото по труда ще ви дадат тази информация, която ви интересува. Поне последния път, когато имаше подобна програма там се кандидатстваше.
 
Оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност 2014-2020" (ОПИК)" е сравнително нова програма, което означава, че няма нито правила, нито условия, нито изградени партньорства. Освен, ако не са останали от миналата година и се прехвърлят в тази. Но ако е нещо ново и сега стартиращо, няма да стане ясно в детайли поне до началото на другата година. За съжаление, не само изборите са причина, но и също така си има и период, в който да се организират тези програми и сега определено не са датите за такива проекти / програми. Гледайки и датата на програмата, това ще е факт най-рано началото или средата на 2015 година. ;)
 
От: Re: 50 бона за старт на нов бизнес

Оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност 2014-2020" (ОПИК)" е сравнително нова програма, което означава, че няма нито правила, нито условия, нито изградени партньорства. Освен, ако не са останали от миналата година и се прехвърлят в тази. Но ако е нещо ново и сега стартиращо, няма да стане ясно в детайли поне до началото на другата година. За съжаление, не само изборите са причина, но и също така си има и период, в който да се организират тези програми и сега определено не са датите за такива проекти / програми. Гледайки и датата на програмата, това ще е факт най-рано началото или средата на 2015 година. ;)

То, ако условията за усвояване на парите са същите, като тези на предишната подобна програма, никакъв шанс за младите предприемачи.
 
Re: От: Re: 50 бона за старт на нов бизнес

То, ако условията за усвояване на парите са същите, като тези на предишната подобна програма, никакъв шанс за младите предприемачи.

Да, последно време програмите или стават невъзможни за усвояване или големи кретени работят там. Аз се борих за една умря в кожата си и какво да кажа, никога няма да повторя, ако трябва да преживея същото. Голяма мъка. Но все си мисля, че има и такива, които наистина целят младите предприемачи да успят със субсидии да развият бизнеса си по проект. И какво толкова имат да губят, при положение, че при правилното и изпълнение печели държавата под формата на данъци, раб места и разрастване на някой клон в икономиката. Ако се базикат с това, то и бизнеса ще си е все същия, постъпленията еднакви и така докато нищо не се случва реално.

Все се надявам тази да е малко по-нормална, ако има такова нещо там. Все съм чувал за нормално протекли програми в западни държави дали "живот" на много бизнеси от всякакви сфери на икономиката - от машиностроене до IT. Дано скоро и тук успеят да ги предложат така. За съжаление съм оптимист и това в някои случаи не ми прави добра услуга. :)
 
От: 50 бона за старт на нов бизнес

Най-рано 2015, както каза Blinky. Повече информация в в. Стандарт (въпреки, че не е много по-различно от казаното тук до момента).

@Maverick:
Предполагам, че изплащането на средствата става след като вече са похарчени и доказани разходите!?!

Аз ако имах 50К да изхарча за стартиране или подобряване на текущото състояние - нямаше да се напъвам да кандидатствам по тази програма. Би трябвало да се дават срещу план и да се следи за изпълнението му. Всяко друго тълкуване не ми се вижда логично.
 
Хахаха, коментарите къртят:

Поредната схема за кражба на Европари! Младите хора ще бъдат задължени чиновници да им правят проекта и да плащат по няколко хиляди за него !!! А накрая може да не видят и лев, както стана с младите фермери !!!

ПОРЕДНАТА ПРОПАГАНДА НА ЕВРОПЕДЕРАСТИТЕ. ДОСЕГА НИЩО НЕ СА ДАЛИ НА БЪЛГАРИЯ. НАПРОТИВ. ОБЕЗКОСТИХА Я. РЕЗУЛТАТА Е ВИДИМ. НАСЕЛЕНИЕТО БЕШЕ 9 МИЛИОНА СЕГА Е ПОД 7. ЗАТВОРЕНИ ЗАВОДИ И ПРЕДПРИЯТИЯ. НАВСЯКЪДЕ РАЗРУХА. ДА ТИ **** И ЕВРОПЕДЕРАСТКИЯТ СЪЮЗ.

Тези пари, ако наистина успят да ги раздадат на правилните хора с перспективните проекти, ще успят да направят много за себе си, както и за собствениците на тези проекти. ;)

Дано има нещо или някой, който смята така от екипа им, за да се случи нещо. ;)
 
От: Re: 50 бона за старт на нов бизнес

Хахаха, коментарите къртят:
Тези пари, ако наистина успят да ги раздадат на правилните хора с перспективните проекти, ще успят да направят много за себе си, както и за собствениците на тези проекти. ;)

Дано има нещо или някой, който смята така от екипа им, за да се случи нещо. ;)

Да ги метнат на потребителите тук с висок iTrader и висока репутация, да видиш :)
Работни места ли.. цели империи ще направим :lol:
 

Горе