Adsense рекламите полудяха

Buscape

Active Member
За пръв път ми се случва толкова продължително време Adsense да пуска реклами или на неподходящ език, или неподходящи като тематика или направо нищо да не се зарежда. И това вече трета седмица. 2/3 спад на доходите заради лошо ratio. На събдомейните същата история. Т.е. по целия домейн adsense се е сбъркал.

Сайтът е таргетиран. Не е да няма рекламодатели защото си направих експеримента да кача една от страниците му на друг домейн и всичко е наред. Макар че тематиката на другия сайт е съвсем друга, но adsense само за няколко часа се ориентира в страницата и успя да сложи подходящите реклами. А на оригиналния домейн - пълна лудница.

Преди месец Adsense очетите ми резнаха голяма част от финализираните доходи - добре че после си откриха бъга и ги възстановиха.

Сега пък сбъркани реклами! И тоя път никой няма да ми възстанови загубите. АМАН!
 
От: Adsense рекламите полудяха

Ти сигурен ли си, че потребителите виждат същото като теб?
 
От: Adsense рекламите полудяха

Ти сигурен ли си, че потребителите виждат същото като теб?
Сигурен съм. Както казах " 2/3 спад на доходите " Аз заради това погледнах да видя какво става.
Сега видях, че и на един друг мой сайт със съвсем друга тематика - детски игри - се рекламират руски сайтове за онлайн търговия на международните пазари. Което е пълен абсурд. Там само единични страници са без реклама. Но макар и в по-малка степен се усеща същия проблем - доста руски реклами с неподходящо съдържание.
 
От: Adsense рекламите полудяха

Хм, сега се замислих, че горе долу по това време активирах gzip компресията за всички сайтове.
Четох, че се коментира в интернет този казус, и че други са имали подобен проблем.
 
От: Adsense рекламите полудяха

Спада последва точно 1-2 дена след като активирах компресията. Но е странно, че не всички сайтове са засегнати.
 
От: От: Adsense рекламите полудяха

http://allmybrain.com/2007/12/04/can-googles-adsense-bot-understand-gzipped-html-pages/

Вижте какво пише тук един:
riotz said,
in September 9th, 2008 at 5:14 am
The Adsense bot can NOT read gzip’ed content, I’ve been having the same problem on one of my sites, and was told this by Adsense support when I finally inquired as to what the deal was.
Странно, точно Googlebot & AdSense bot пращат хедър
Accept-Encoding: gzip.
Може би това си е било за 2007 и не е актуално вече.
 
От: От: Adsense рекламите полудяха

Не разбирам от настройки на сървъри. Те от съпорта ми го активираха. Като държах да мога през htaccess да мога си избирам какви точно файлове да се компресират. Странно че PHP винаги се компресираха каквото и да напиша в htaccess. На домейните на които съм сложил в htaccess:

<FilesMatch "\\.(js|css|xml)$">
SetOutputFilter DEFLATE
</FilesMatch>

няма проблем макар че PHP пак си се компресира

Сега ще тествам като сложа на проблемните домейни този код.

Кой знае какви точно настройки са ми сложили...
 
От: От: Adsense рекламите полудяха

Сега си направих експеримент да сложа нова страница на проблемния домейн. В първия момент се зареждат идеални реклами и като мине време почват пак руските. Явно в началото слага реклами по подразбиране подходящи за категорията, в която попада сайта. И после като мине адсенс бота не прочита както трябва съдържанието и почва само глупости да ми праща.
 
От: Adsense рекламите полудяха

Така. Последните ми проучвания показаха, че проблемни сайтовете са само тези където съм активирал gzip компресия през панела на Joomla. Махнах я. Почти съм 100% сигурен, че оттам идва проблема.
 
От: Adsense рекламите полудяха

Имам няколко решения, пробвай ги отзад напред обаче (в смисъл най-долното първо), понеже е късно и не се сещам на време да ги напиша в правилен ред :)
Помоли хостингът ти да пусне mod_gzip на апачето и пусни това в .htaccess:

mod_gzip_on Yes
mod_gzip_dechunk Yes
mod_gzip_item_include file \.(html?|txt|css|js|php|pl)$
mod_gzip_item_include handler ^cgi-script$
mod_gzip_item_include mime ^text/.*
mod_gzip_item_include mime ^application/x-javascript.*
mod_gzip_item_exclude mime ^image/.*
mod_gzip_item_exclude rspheader ^Content-Encoding:.*gzip.*

Ако долното не стане, пробвай това, макар че сигурно ще ти даде грешка 500 (пробвай и само с ob_gzhandler вместо mb_ob_gzhandler):
php_value output_handler mb_ob_gzhandler

Ако си с CPanel, вероятно можеш да ползваш твое си php.ini. Създай едно в public_html и въведи следния ред (пробвай и само с ob_gzhandler вместо mb_ob_gzhandler):
output_handler = mb_output_handler
 
Последно редактирано:
От: Adsense рекламите полудяха

DR_GIGGULS, много благодаря за изчерпателния отговор, но първо ще изчакам да видя какво ще стане след като махнах GZIP-a на Joomla.
 
От: Adsense рекламите полудяха

Макар и бавно вече нещата почнаха да си идват на място. Така че причината е била в това че съм чекнал Gzip компресия на няколко от Joomla сайтовете ми.
 

Горе