Affiliate for dummies? Моля за малко съвети като за глуповати начинаещи

Срам ме е наистина, но ще си призная - изчетох почти всичко и въпреки това има неща, които не са ми ясни :(

Имам блог на женска тематика (основно ревюта на грим, козметика и тук-там нещо друго за разнообразие) от два месеца. Понапълних го с публикации и се старая на всеки 2-3 дни да пускам нова. Имам около 150-200 уникални посещения на ден, което за двумесечен блог (извадих го на бял свят преди по-малко от един месец, допреди това само го пълнех) мисля е добре.
За момента, а и за в близко бъдеще, смятам да има само версия на български език, защото много държа на често обновяване с качествени авторски статии, а английският ми не е толкова перфектен за да мога да ги преведа без да загубя от стил и красноречие. Също не мога да си позволя и да плащам на истински добър преводач защото в момента съм в неплатено майчинство и съм бедна като църковна мишка :cry:
Това е блогът - http://addrisblog.blogspot.com/

Въпросите, които ме вълнуват са следните:
- Има ли изобщо смисъл да се опитам да изкарвам пари с Affiliate от този блог, или да търся друг начин?
- Ако има, то какви Affiliate програми са подходящи за блога, при положение, че аудиторията е само българска и основно от жени, които не са много в час с пазаруването от чужди сайтове без доставка до БГ?
- Необходимо ли е задължително да имам фирма, или мога да участвам в Affiliate програми и като физическо лице?
- Ако участвам като физическо лице, как и къде трябва да декларирам дохода от тези програми (дай, Боже, да има такъв)?

Ще съм ви благодарна ако ми помогнете и моля за снизходителност към блондинското ми празноглавие.
 
Последно редактирано:
от този блог може да пробваш да изкараш нещо като пускаш линкове до афилиейт на онлай магазини за козметика например може и чужди магазини който имат по изгодни цени от българските виж в cj.com

Защо не опиташ един отделен блог само на анлииски с не толкова добри статии :) и там пак такива програми (конверсията вероято ще е доста по добра)

можеш като физическо лице но лесния враиянт е да избереш програми който са извън ЕС иначе за ЕС ще трябва като за адсенс да се регисрираш по ддс

за декларирането на доходи е сложна тема включва или вариянт със само осигуряване или преди имаше опция с деклариране като допълнителен доход но не съм запознат

трябвати професионалист ако искаш всичко да е изпипано до последния детайл... и да си сигурна че всичко ти е поравено с данъците....

българия е смотана дръжава като стане на въпрос да изкараш малко допълнителен доход имам на предвид в една фалирала гърция е по лесно да идеш и да се занимаваш със сайтове до 12 000 евро на година са необлагаеми само здравни осигуровки дължиш

http://www.az.government.bg/eures/conditions.asp?id=3&cy=gr

Регистрация и установяване

В Гърция можете да влизате само с лична карта или паспорт. Ако желаете да останете в Гърция за повече от 3 месеца, Вие ще трябва да се регистрирате в полицейското управление по местоживеене – за целта трябва да сте нает на работа или докажете притежаване на адекватни средства за издръжка и завръщане в държавата по произход. Разрешението за пребиваване се издава за срок от 5 години и може да бъде подновявано. Всеки живеещ в страната получава един личен регистрационен номер – AFM, с който се представя пред данъчните служби и друг регистрационен номер, който се ползва за социални услуги.

За повече информация – Център за услуги на гражданите: www.kep.gov.gr/portal/page/portal/MyNewPortal?lng=us,

Въпроси, касаещи чуждестранни граждани - www.ydt.gr/main/Section.jsp?SectionID=903


Социална сигурност

Отговорната институция за социално осигуряване на наетите лица /работници и служители/ е Социалният осигурителен институт – IKA: http://www.ika.gr Осигуряването чрез IKA е задължително и започва от първия ден на работа. Самонаетите лица се осигуряват чрез Осигурителната организация на самонаетите професионалисти /О.А.Е.Е/, а земеделските производители – чрез Земеделската осигурителна организация /OGA/. На всяко осигурено лице се издава извлечение от индивидуалната осигурителна сметка, от която е видна цялостната схема на осигуряване на съответното лице. Извлечението се изпраща на всеки 4 месеца до работодателя, който е длъжен да го представи на работника. На всяко осигурено лице се издава и здравна книжка, която се подновява всяка година.



Данъци

Доходът от възнаграждението Ви е обект на данъчно облагане. Годишен личен доход до 12 000 евро годишно не се облагат с данък. Не се облага с данък и доход до 14 000 евро за лица, отглеждащи 2 деца и до 22 000 евро за лица, отглеждащи 3 деца. Данъкът в/у доход, по-висок от посочения, е прогресивен - до 40%.

Притежателите на моторни превозни средства плащат годишен данък от порядъка на 94 – 880 евро.
 
Няма от какво да те е срам, всички тук сме учащи се. Може и да не ни лични, но всеки продължава да се учи и развива. :) Сега искам и аз да се включа към твоята тема и силно се надявам да ти бъда и аз максимално полезен, както е другия админ, преди мен. Между другото, як аватар. :)

1. Има смисъл. Просто намери програмата, която реално ще пасне най-добре на блога ти. Гледай да е българска, за да може и цените да са както народни, така и продуктите да стигат бързо и безпроблемно. Няман никакъв проблем. Но ако не намериш, пробвай с нещо, което ще се хареса на аудиторията ти и би си го купила. Спа процедури и подобни, за тях мисля, че имаше някакви афф. на големите групови сайтове, но ако комисионата им е малка и не конвертират добре, не се занимавай.

2. За да направиш един удар в десетката с това какво точно може да им продаваш, пусни анкета. Нещо от рода на "какво искате да има на сайта", не бъди много директна, като "Какво искате да ви продавам". Използвай леки и тънки трикчета. Така ще прецениш и за какво да се оглеждаш. Продуктите, за които си писала нямат ли дистрибуторска линия? Или нещо като МЛМ, не знам. Все пак този трафик трябва по един или друг начин да бъде обръщат. Не само за да печелиш, но и за да имаш една стабилна и вярна аудитория. След четенето идва и действието, ако статията е успяла да повлияе. Случвали ти се след като прочетеш нещо, което те е "запалило" в интернет след това да го коментираш, не за друго, а защото е предизвикало емоции в теб? И тук е така. Но приключват с продажба. ;)

3. Ако ще извършваш търговия, определено. Независимо каква. Колегата е дал по-пълно инфо по-горе. Може и като физическо, но данъците се причисляват към този, които плащаш към края на годината, в декларация и по-точно в графата допълнителни доходи или беше доходи от странична дейност. Не знам за тази година как ще го разпишат. Но това не е болка за умиране, има ли доход, всичко друго е лесно и изпълнимо.

4. Както казах, дохода се декларира към данъчната декларация на края на всяка счетоводна година. Но % тук е по-висок, в сравнение с корпоративния данък, или този минал през фирма.

И съм на неговото мнение, пробвай и един блог за чужбина. Няма да сбъркаш, програмите тук, ще са супер допълнение за това, което твориш на блога.

Твоя случай ми напомня за един друг. От блог за кулинария в САЩ, чрез писане и споделя на кулинарни статии и мнения, си отвори собствено предаване в една от най-гледаните телевизии на този континент. Та може да се мисли в няколко насоки. Направи си група във FB, Twitter, Google+, защо не и YouTube канал.

Това е като цяло. Ако има нещо, казвай.
 
От: Affiliate for dummies? Моля за малко съвети като за глуповати начинаещи

Никакви пари няма да декларираш, остави какво ти казват другите, пари за държавата нямаме, както и тя за нас.
 
От: Affiliate for dummies? Моля за малко съвети като за глуповати начинаещи

Благодаря за съветите до момента. Аз съм наясно какво искат да купуват читателите защото ежедневно получавам съобщения от познати и непознати във Фейсбук по този въпрос, но не намирам много програми, които го предлагат. Ще разгледам продавачите в и-бей дали имат affiliate защото за момента повечето продукти, за които пиша са от там. Бях пуснала едно ревю за български крем, но без да имам контакт с производителя, само колкото да напълня блога със съдържание. Е, за тоя крем знам, че 17 мои читатели вече са си го купили, а тези, за които не знам сигурно са още толкова. Всъщност това беше причината да ми хрумне изобщо, че би могло да изкарам и някой лев от тая работа и да седна да прочета как е възможно да стане. Така попаднах при вас :)
Свекърва ми е счетоводител, ще ми съдейства после за деклариране на доходи, ако е нужно, но е от старата генерация и идея си няма какво е affiliate, затова исках да питам първо тук какъв е случая при физическо лице? Ако видя, че се изкарват някакви пари, ще си регистрирам фирма в последствие.
Английска версия явно трябва да има и започвам полека да превеждам наличните статии. В тази връзка имам нов въпрос - може ли българската и английската версия да са на един домейн (като си купя такъв другия месец) и да се превключва езика с бутон?
Фейсбук група, туитър и Гугъл+ имам направени, но само ФБ върви за момента. С другите не съм се занимавала още. Ю-туб канал на английски с български субтитри със сигурност ще направя много скоро, защото ме питат постоянно и явно има интерес към нещо такова. В Щатите и Япония куцо, кьораво, сакато прави успешни клипове за козметика и гримиране, аз изглеждам прилично на камера и все ще има кой да ме предпочете за гледане пред някоя дебела негърка :lol: Вече е купено и монтирано осветлението за снимки, само трябва да взема нова камера тези дни защото старата не прави достатъчно качествено видео.
Фотограф за разни фотосесии към блога си намерих (приятел е и не ми взима пари) и вече направихме първата (снимките в блога и аватара са от нея). Следващите предстоят в най-скоро време. Подготвям в момента статия с подробности за сесията, за грима в нея и използваните продукти (жените сме луда работа, много са ни интересни подобни глупости), ще кача снимки преди и след Фотошоп, което винаги дърпа много интерес. Всички се кефят като видят, че перфектната моделка от снимките всъщност е разногледа, дебела или сбръчкана като стафида :lol:

Та така, планове много - пари малко :rolleyes: Затова и нещата се случват бавно. Съпругът ми не знаеше за блога допреди две седмици и макар да ме подкрепя в идеята, изобщо не искам да му харча парите за нещо с несигурен успех и не съм обелвала дума по въпроса за спонсорство. Искам да си направя всичко сама 8)
 
От: Affiliate for dummies? Моля за малко съвети като за глуповати начинаещи

Хубав блог. Според мен е силно препоръчително да се сдобие със собствен домейн възможно най-скоро. Най-малкото изглежда по-добре, помни се по-лесно, а ако плановете са дългосрочни просто няма смисъл според мен да седи в блог спот. Wordpress като платформа е удобна, лесна за ползване и безплатна, теми за нея колкото душа ти иска. Във всеки момент можеш да си купиш някоя платена и да я смениш, след като нещата ти тръгнат.
Относно самите продажби аз съм на мнение, че афилиат програмите ще са ти добър старт, но мисля, че не бива да са ти цел. Защо да мислиш до там? Убеден съм, че има вариант да дистрибутираш продукти, което ще носи със сигурност повече пари. От друга страна под "дистрибуция" разбирам един приличен онлайн магазин, каквито ако се вгледаш, ще установиш, че всъщност има твърде малко. А до тогава ще разполагаш с аудитория, която ще те последва. Блогът може да ти бъде силен коз при презентацията на предлаганите от теб продукти, не само за оптимизация, а по-важното - доверието на посетителите в теб и мнението/съветите ти.
Относно парите - при първа възможност си направи фирма. По-изгодно е, а и по-професионално, защото ако посетителя Х, който всяка седмица чете постовете ти има някакво мнение за теб като техен автор, то попадналият в блога или магазина ти случаен избит електрон много слабо ще се интересува, че ти си коректна, осигуряваш се и плащаш всичко като физ. лице. По съвсем друг начин седят нещата, когато види фирмата, адрес и може да провери (ако иска) нещо свързано с нея.
Не съм съгласен, че майките не са на ясно как да пазаруват извън БГ. За мен бг мамите са адската мафия, но ако можеш да ги спечелиш...А за да можеш ти трябва адекватна цена, приемлив срок за доставка и качествено обслужване/отношение.
Google+ не е чак толкова различен за ползване от FB. Не се бави, обърни му внимание и няма да съжаляваш. Доволно добре се индексира споделеното, а и носи трафик. Там също има потенциална аудитория, която иска да купи, но просто не го е осъзнала.
Прегледай каталози на фирми като Avon и тн, виж дали можеш да си намериш добра цена и пробвай. Като начало може директно в блога, а в последствие и други опции.
Малко дълго ми се получи, но в резюме: имаш перфектната рецепта - продукти за жени, описани от жена...дай им възможност да похарчат пари.
А лично като човек, който сам се блъска с подобни казуси мога да ти кажа, че няма значение колко си малък, важното е да не спираш на мислиш като голям и нещата рано или късно се получават.
 
От: Affiliate for dummies? Моля за малко съвети като за глуповати начинаещи

няма значение колко си малък, важното е да не спираш на мислиш като голям и нещата рано или късно се получават.

:clap:
Това много ми хареса. Открадвам си го за статус във ФБ :)
Ентусиазирала съм се, а и доста хора ме окуражават. Надявам се да не пия една студена вода ако си повярвам твърде много.
То е ясно, че ще е нужно да поналея малко пари за да станат нещата, но първо да ги изкарам. Дали ще е някой лев от реклама, дали от писане на статии... все от някъде трябва да започна.
 
От: Affiliate for dummies? Моля за малко съвети като за глуповати начинаещи

Ти ако мислиш да даваш пари на държавата, щом си решила тя да взема парите, вместо ти, скоро няма да събереш нищо.
 
От: Affiliate for dummies? Моля за малко съвети като за глуповати начинаещи

Има сайт, в който различни сайтове предлагат афилийет програми за дамски дрехи, обувки и други. Има няколко сайта с насоченост към жените. Лесна е за работа. Има готови банери и аффилиейт линкове. Информира те при всяка продажба и имаш статистика в реално време. Ако се интересуваш пиши на лично да ти кажа кой е сайтът. Не го публикувам тук за да не излезе като реклама (не е мой, само съм регистриран като афилиат към един от сайтовете).Само, че преди да получиш плащане сключваш граждански договор и ти удържат данък (без здравни осигуровки). Получаваш служебна бележка за платените данъци, която да ти помогне при попълване на данъчната декларация.
 
От: Affiliate for dummies? Моля за малко съвети като за глуповати начинаещи

Ти ако мислиш да даваш пари на държавата, щом си решила тя да взема парите, вместо ти, скоро няма да събереш нищо.

Изобщо не се натискам да давам пари, но не искам и да си имам проблеми поради незнание. Чета, информирам се и преценявам. Сега, ясно е, че за 50лв няма да се затичам да пускам декларация, но ако някой ден потръгне предпочитам всичко да ми е чисто. Дотогава има много време (ако изобщо се случи), но предпочитам да съм наясно.
 
От: Affiliate for dummies? Моля за малко съвети като за глуповати начинаещи

:clap:
Ентусиазирала съм се, а и доста хора ме окуражават. Надявам се да не пия една студена вода ако си повярвам твърде много.
То е ясно, че ще е нужно да поналея малко пари за да станат нещата, но първо да ги изкарам. Дали ще е някой лев от реклама, дали от писане на статии... все от някъде трябва да започна.

Няма начин да няма начин. Преди 3 години не знаех какво е блог, още по-малко платформи, теми, оптимизация и тн. Знаех обаче, че искам да имам сайт, в който аз да кажа какво мисля по конкретна тематика. Сега 3 години по-късно сайтът, който исках го имам. Дори беше номиниран в М-Тел Медиа Мастърс, а освен него си имам 2 онлайн магазина и още 2-3 блога.
Разходите за домейни, хостин и тн блога си ги покрива от реклами (а той не е комерсиалиен и няма за основна цел генериране на приходи!)
И все така нямам парите нужни за да платя на някой, който да свърши цялата работа вместо мен и както аз искам. И за това чета, пробвам, понякога греша, но не се отказвам. Всеки ден научаваш нещо ново и колко малко знаеш. А умните глави наричат това прогрес от неосъзнато незнание към осъзнато :)
 

Горе