.bg домейн и фирма със същото име

Дискусията в 'Юридически и Счетоводни Въпроси' стартирана от against, Март 6, 2011.

1. against

against New Member

Рег.:
    Окт 17, 2009
    Съобщения:
    1,222
    Харесвания:
    165
    Точки:
    0
    Имам един домейн - примерно кънчо.bg. Обаче явно съм блеял някъде и чак сега видях, че имало фирма "Кънчо" ЕООД.
    Та се чудя може ли да ми предявят претенции към домейна или фирмата трябваше да се казва "Кънчо.БГ" ЕООД?

2. ktomov

ktomov Premium

Рег.:
    Ян 22, 2010
    Съобщения:
    2,707
    Харесвания:
    513
    Точки:
    0
    Могат, да. И при евентуален арбитраж ще го вземат, освен ако, домейна е регистриран преди да се създаде фирмата.

3. nikolaicho

nikolaicho Active Member

Рег.:
    Март 21, 2008
    Съобщения:
    710
    Харесвания:
    100
    Точки:
    43
    От: .bg домейн и фирма със същото име

Ако фирмата е регистрирана, след като си регистрирал домейна - не могат.
    Ако си регистрирал домейна след като фирмата вече е била регистрирана и в следващите 5 години от датата на регистрацията на домейна не си го поискат, а ти продължаваш да си го подновяваш - домейна си остава твой и пак не могат да ти го вземат.

По принцип до арбитраж се стига доста трудно до колкото знам (май се плащаше 100 евро или лева, подаваха се някакви молби, заявления...) и в общия случай, за да ти го вземат трябва да има и регистрирана търговска марка, т.е. ако имаш nike.bg само от Nike могат да ти го вземат, независимо дали има няква си фирма Найк БГ ЕООД, която не е официално представителство на Nike България.

Забравих да кажа, че е от значение по времето, когато си го регистрирал може да не са били валидни гореспоменатите неща, защото някои домейни са в заварено положение, затова най-добре прочети внимателно общите условия на Регистър БГ - https://www.register.bg/user/static/rules/bg/index.html

4. against

against New Member

Рег.:
    Окт 17, 2009
    Съобщения:
    1,222
    Харесвания:
    165
    Точки:
    0

Ееех кофти.... чудя се дали да рискувам, щото ми се вижда малко вероятно да се заядат, ама ще звънна утре в Регистъра да ги питам и тях.

5. geshoto

geshoto New Member

Рег.:
    Юни 20, 2008
    Съобщения:
    152
    Харесвания:
    9
    Точки:
    0

Ако си заслужава проекта си регистрирай търговска марка кънчо.bg в патентно ведомство и няма да имаш проблем.

6. against

against New Member

Рег.:
    Окт 17, 2009
    Съобщения:
    1,222
    Харесвания:
    165
    Точки:
    0

Абе малко се съмнявам, че ще ми дадат, понеже е популярна думичката :) А и за търговска марка не се ли чакаше към година за одобрение?

7. ivo.apostolov

ivo.apostolov Well-Known Member

Рег.:
    Окт 6, 2009
    Съобщения:
    1,035
    Харесвания:
    64
    Точки:
    48

Ако фирмата е Нике България, Найк България, Найк.БГ, Нике.БГ съвсем спокойно могат да вземат nike.bg ако е регистриран без основание и след датата на регистрация на фирмата.

8. tuger

tuger Well-Known Member

Рег.:
    Ян 30, 2010
    Съобщения:
    1,504
    Харесвания:
    144
    Точки:
    63
    Място:
    Навсякъде и никъде конкретно

Може и повече да чакаш ....

9. delete

delete New Member

Рег.:
    Дек 16, 2008
    Съобщения:
    21
    Харесвания:
    0
    Точки:
    1

При мен е следния случай, харесал съм си домейн, който да е .bg и се състои от две думи изписани слято на английски. Има фирма със същото име, но в публичния регистър те са си написали името на английски по друг начин. Има ли начин да ми вземат домейна? Примерно аз искам да взема домейна renthouse.bg , тяхната фирма е Рент Хаус ООД, а на английски са си написали сайта Rent Haus

10. $INeed$

$INeed$ Well-Known Member

Рег.:
    Март 10, 2007
    Съобщения:
    2,533
    Харесвания:
    231
    Точки:
    63
    Не. Не могат. Заради последната дума. Но ако има бранд Rent House. Виж и за това. ;)

11. veda

veda Active Member

Рег.:
    Окт 1, 2011
    Съобщения:
    379
    Харесвания:
    66
    Точки:
    28
    Място:
    София

В Търговския регистър изписването не е на английски език, а е транслитерирано на латиница. За справка: Закона за търговския регистър и Закона за транслитерацията. Тоест, това че е изписано haus, а не house, не означава че не могат да предявят претенции към домейна.

12. kamelia_ivanov

kamelia_ivanov New Member

Рег.:
    Май 30, 2014
    Съобщения:
    16
    Харесвания:
    0
    Точки:
    0

супер полезно Благодаря

13. Blinky

Blinky Owner

Рег.:
    Апр 12, 2006
    Съобщения:
    22,979
    Харесвания:
    1,519
    Точки:
    113
    Професия:
    Dev
    Място:
    Sofia
    Здравей и добре дошла / дошъл (фамилията ме подвежда малко) при нас. Дано повече теми ти допаднат като четиво. ;) Успехи и приятен престой тук. ;)

14. kaic

kaic New Member

Рег.:
    Февру 16, 2013
    Съобщения:
    78
    Харесвания:
    9
    Точки:
    0

Имам подобна дилема и аз в момента. Моя клиентка иска сайт, но се чуди дали може да има проблем със домейна който си е избрала. Самата тя се казва "Зара" фирмата и се казва "Зара ЕС", физическият и магазин също има табела "Зара ЕС" иска и онлайн магазина и да е с домейн "zara-s.com", Чуди се сега би ли могло някога да и създадат проблем от Зара и да и вземат домейна?

15. Беджев Стил

Беджев Стил Well-Known Member

Рег.:
    Май 30, 2014
    Съобщения:
    1,614
    Харесвания:
    214
    Точки:
    63

Няма как да ти предявят искане за името. Едното нямя нищо общо с другото
    Името на фирмата не е търговса марка ,че да се защитава .

16. Цветелин Кършаков

Цветелин Кършаков New Member

Рег.:
    Февру 17, 2014
    Съобщения:
    26
    Харесвания:
    0
    Точки:
    1

Здравейте, съживявам малко темата с един въпрос. Имам регистриран домейн на няколко дена facelift.bg . Разгледах подобните теми и ме притисни факта, че има такава регистрирана фирма (само една) в Перник. ФЕЙСЛИФТ ЕООД. Имат ли право да ми вземат домейна, след като нямат ТМ ? Или да сменям домейна преди да налея 4К-5К лв за онлайн магазин?

17. sedo

sedo Active Member

Рег.:
    Апр 5, 2012
    Съобщения:
    823
    Харесвания:
    79
    Точки:
    28

Това, което аз съм разбрал от общите условия, а и колегите го написаха. Имат право да ти вземат домейна, ако са регистрирали фирмата преди да купиш домейна/както е в случая/ и нямаш основание за ползване на домейна /тук не си казал дали имаш основание/.

Вече това не знам - ако си направиш основание за ползване на домейна , дали пак имат право да ти го вземат. Трябва да каже някой по-вещ по въпроса. Това, което аз съм разбрал е, че ако имаш основание дори да е с днешна дата, то няма да могат да ти вземат домейна.

18. Беджев Стил

Беджев Стил Well-Known Member

Рег.:
    Май 30, 2014
    Съобщения:
    1,614
    Харесвания:
    214
    Точки:
    63

Спи спокойно, никой не може да ти вземе домейна , след като си го регистрирал
    Пак ти казвам името на фирмата не е търговска марка и не се защитава по никакъв начин
    На жена ми фирмата е бетаконсулт еоод, има една дузина фирми с подобни имена
    И сайта и е такъв. Търговския регистър се занимава с имената на фирмите , не със сайтовете им

19. sedo

sedo Active Member

Рег.:
    Апр 5, 2012
    Съобщения:
    823
    Харесвания:
    79
    Точки:
    28

Не съм съгласен, самото име на фирмата е достатъчно основание пред Регисър.Бг да му вземат домейна, ако е регистриран без основание след като те вече са направили фирмата.

20. Странникът

Странникът Well-Known Member

Рег.:
    Окт 14, 2011
    Съобщения:
    4,546
    Харесвания:
    599
    Точки:
    113

Защити си домейна. А и освен това, за да има претенции, трябва да е регистрирана и да изписва фирмата по същия начин, както и се изписва домейна ти.

Сподели страницата

1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies.
    Dismiss Notice