DMS и Дарителски кампанни - как да сме сигурни, е не са измама?

baydan

Active Member
Привет, надявам се, че не е обсъждан вече този въпрос тук...
Много често във фб страници админите получават прочувствени писма с молба за публикуване на DMS или Дарителски кампання/дарителска банкова сметка с цел да се съберат средства за лечението на тежко болен човек. Винаги бил откликнал, но как да съм сигурен, че конкретния случай е истински , а не измама? Може би някои ще питат защо го подлагам на съмнение ами не ги публикувам и така да помогна...размишлявах по въпроса и реших, че ако се окаже, че е измама, много е вероятно много хора, дарили средства, да разберат, че е измама и повече никога да не откликват на такива призиви и във фб и където и да е, което ще е много жалко, защото пък наистина можем много да помогнем на реално нуждаещите се хорица !
Та... знаете ли как, какви документи ще са достатъчно доказателство, че конкретен случай е реален? Има ли въобще начин да се убедя в това?
 
От: DMS и Дарителски кампанни - как да сме сигурни, е не са измама?

документи и епикризи
Ако е само името на детето, от какво е болно и номер на сметката - има голяма вероятност да е измама.

Сега ако е измама..човека да си му мисли, тези пари ще ги даде за свещи.

А теб не би трябвало да те е яд ако след това се окаже, че е измама/
 
От: DMS и Дарителски кампанни - как да сме сигурни, е не са измама?

При DMS са сериозни изискванията, за да бъде открит номер за дарение, така че там според мен е много малка вероятността да има измама чрез тях.
 
От: DMS и Дарителски кампанни - как да сме сигурни, е не са измама?

И аз смптам ,че при http://www.dmsbg.com/ има някаква сигурност.
 
От: От: DMS и Дарителски кампанни - как да сме сигурни, е не са измама?

документи и епикризи
Ако е само името на детето, от какво е болно и номер на сметката - има голяма вероятност да е измама.

Сега ако е измама..човека да си му мисли, тези пари ще ги даде за свещи.

А теб не би трябвало да те е яд ако след това се окаже, че е измама/
Сега ако е измама..човека да си му мисли, тези пари ще ги даде за свещи. - това нещо не го разбрах??
А теб не би трябвало да те е яд ако след това се окаже, че е измама - обясних защо би ме било яд, не ме ли разбра?
 
От: От: DMS и Дарителски кампанни - как да сме сигурни, е не са измама?

Сега ако е измама..човека да си му мисли, тези пари ще ги даде за свещи. - това нещо не го разбрах??
А теб не би трябвало да те е яд ако след това се окаже, че е измама - обясних защо би ме било яд, не ме ли разбра?

аз ти казах как да разбереш дали е измама
не може винаги да си на 100% сиг, ако те е страх от това, че парите ти няма да отидат за това за което си ги дал - просто не го правиш

ако е измама, проблема е на този който я прави, рано или късно ще си плаща.

Не може да се помогне на всички, винаги ще има нуждаещи се.
 
От: DMS и Дарителски кампанни - как да сме сигурни, е не са измама?

Как мислите - банките като откриват дарителски сметки за болни хора дали проверяват всичко достатъчно?

Винаги ли като открият сметка парите за лечение отиват направо в лечебното заведение и болния не ги получава на ръка или това е било частен случай, което го видях аз по повод на едни познати?

Имам и повече да пиша по въпроса, да ви предложа нещо, но в основата му е дали може да се разчита на това, че банките проверяват и действат както трябва и може да им се има доверие, че има болен и той има нужда от еди колко си пари.
 
От: От: DMS и Дарителски кампанни - как да сме сигурни, е не са измама?

аз ти казах как да разбереш дали е измама
не може винаги да си на 100% сиг, ако те е страх от това, че парите ти няма да отидат за това за което си ги дал - просто не го правиш

ако е измама, проблема е на този който я прави, рано или късно ще си плаща.

Не може да се помогне на всички, винаги ще има нуждаещи се.
Разбира се , че не търся 100% сигурност. но все пак някаква, по която да си преценя :)
ако е измама, проблема е на този който я прави, рано или късно ще си плаща. - не ме вълнува дали измамника си плаща, макар и аз да съм на принципа, че всеки такъв рано или късно си го застига заслуженото. Ако беше само това , нямаше да се съмнявам и колебая да публикувам такъв призив. Пука ми, че ако е измамник, аз му давам възможност да реализира измамата си, а товане мога да го допусна и си го простя, а и ставам нещо като съучастник даже :) И най-лошото е, че дарители като научат за такива измами, повече не биха дарявали в такива кампании , макар и наистина да са за реално нуждаещи се!
 

Горе