DropShipping в България

087

New Member
Прочетох цялата дискусия за DropShipping, започната от Е-Бизнес. Много ми се иска да започна една дискусия за DropShipping в България. Предполагам, че някой от Вас ще са с особенно мнение, но аз мисля, че ако има някакво място за дискусия на тази тема, то това място е тук и всички можем да извлечем полза от това. Иска ми се да дискутираме детайли и възможности за развитието на такъв бизнес само и единствено в България. Аз мисля, че този бизнес тук е възможен. Но ми се иска със общи усилия (тъй като всеки от Вас е силен в някаква област) да можем да очертаем и избистрим един бизнес план по който може да се развива този търговски прийом (DropShipping) в България. За тези които са скептични: моля Ви не прибързвайте със заключението си. Мисля, че всеки който е първи в една област, където има ниша, има и по-добра възможност за реализация на пазара.
 
Последно редактирано:
От: DropShipping в България

Ами те бебешките магазини и тези за телефоние всъшност са много близо до дропшиинг в повечето случаи след приемане на поръчката я взимат от склад и ти я пращат

чатното ми мнение е че чуждият пазар в частност американският е много по преспективен първо защото е по голям, второ защото американците са свикнали с електроната търговия и трето могат да си позволят да харчат повече и цента не е чак такъв фактор ...
 
От: DropShipping в България

аз мисля, че може и да има успех нещо подобно, но трябва да се продават неща на ниска цена и които немогат да се намерят другаде...
аз лично имам интерес да започна подобно нещо, но нямам много опит с дропшипинга
 
От: DropShipping в България

Момчета - това за Америка го разбрах (пазар голям - хора много), но моя гьол (всяка жаба ...) е тук и искам или не трябва да се съобразя с това. Мисля, че може да стане и тук DropShipping. Само се опитвам да си избистря как ще могат да ми плащат клиентите по-бързо (т.е. как е по-изгодно за тях) и как могат по-бързо и по-ефтино да си получат доставката ? За сега по-добро от бърз куриер с наложен платеж не се сещам.
 
От: DropShipping в България

Лошото е, че пратката трябва да тръгне от склада на вносителя и не мога да варирам там с цените (не, че жалая да надуя цената, а обратното), а всички вносители си имат и магазини. Просто трябва да навържа нещата (т.е. да си ги избистря) и съм готов да започна....
 
От: DropShipping в България

Ами то това му е хубавото на електрония бизнес че може да си тук а да правиш бизнес за америка например :)


не казвам че няма преспектива за тук но не знам колко е..... по принцип пазара ще расте въпросът е да си намериш преспективна ниша в която няма много маимуни да навлезеш сериозно в нея и да си търпелив защото печалбите в самото начало ще са малки и това не зависи от уменията ти да ръководиш бизнеса а от наличието на потенциални клиенти...
 
От: DropShipping в България

Аз мисля така (поправете ме ако греша). Необходимо е да познаваш повечето вносители на определена стока в България (да не казвам почти всички). След това (поне в началото) с тези които се имаш (т.е. те ти имат доверие), договаряш при заявка от твоя страна те пакетират продукта и го изпращат на посочения адрес по бърз куриер с наложен платеж. Сега идва кофти момента - трябва да можеш да ги убедиш да поставят лепенка на продукта с твоя сайт и/или фирма, защото някой неща ще идват от София, други от Варна, трети от Пловдив. Много е важно ако можеш да постигнеш и съгласие за пакетирането (може да ви се струва смешно но ние сме светлинни години назад) - не да го изпратят в найлонова торбичка. Също така ще имам проблеми (поне доколкот ги познавам) с обясненията от сорта: - еми как ще стане разплащането между нас, някой трябва специално да следи вашата сметка (или стоковота ни програма не позволява това) и т.н. ... И не на последно място е проблема с нашите прословти куриери - нещата тук на места са трагични.
 
От: DropShipping в България

www.get.bg <-- Вече се утвърдиха на пазара, не могат да бъдат избутани...
П.П. Българите, който пазаруват по интернет са мноооогооо ама мноого по малко от 1% от населението. Всички си мислят че ще бъдат измамени и че само гледат как да ги прецакат и т.н., да сте видяли някой афилиейт сайт на български... аз до сега не.
 
От: DropShipping в България

www.get.bg <-- Вече се утвърдиха на пазара, не могат да бъдат избутани...
П.П. Българите, който пазаруват по интернет са мноооогооо ама мноого по малко от 1% от населението. Всички си мислят че ще бъдат измамени и че само гледат как да ги прецакат и т.н., да сте видяли някой афилиейт сайт на български... аз до сега не.

Това ми звучи меко казано несериозно - да продаваш всичко в интернет от книги до електроника (визирам утвърдените на пазара според вас). Когато говоря за ниша в пазара въобще - имам предвид тесна ниша в която да си най-добър. Въпреки, че сте прав за това, че няма интернет пазар (търговия) в България. Но нали това е идеята ми когато след година две нещата се променят (а те се променят) да имам своето парче (колкото и да е то) от пазара наречен DropShipping в България. Това за единия процент - може би сте прав, но нещата се менят по-бързо и от най-оптимистичните прогнози.
 
сериозно несериозно са номер 1 и няма да ги бутне никой в скоро време
 
От: Re: DropShipping в България

сериозно несериозно са номер 1 и няма да ги бутне никой в скоро време

Нямам намерение да бутам никого, от където и да било (на различни езици ли говорим). Правилният начин според мен е да се намери празната ниша. И още по правилно е да се намери начинът по който да заработи този вид търговия в България. Това искам да дискутираме тук, а не кой е най-велик. Още в началото казах, че искам да водим дискусия за пазара DropShipping в България и предупредих даже, че няма смисъл да се убеждаваме как нямало нищо да стане. А сега хем се опитвате да ми кажете, че в България това неможе да стане, хем в същия момент ми давате пример как няой бил много напред и нямало кой да го измести, защото бил заел пазара едва ли не (противоречите си). Момчета МОЛЯ ВИ, нека да бъдем максимално полезни един за друг. Ако има някой, който е работил това или се е опитал да го работи, нека сподели своя опит или някой който има добра идея как може да накара българския потребител да използват DropShipping-а в България, да се включи в дискусията.
 
Последно редактирано:
От: DropShipping в България

Добре аз нямам опит, но ще споделя какво измислих.
Една добре направена рекламна кампания по телевизия, радио, интернет, по улиците и т.н. Това ще популялизира доста сайта, но трябва да се налеят пари... Ето я и нишата - Колела и всичко свързано с тях. Клиенти - предимно млади хора, които спортуват и най вероятно са купували от онлайн магазини...
 
От: DropShipping в България

Прочетох цялата дискусия за DropShipping, започната от Е-Бизнес. Много ми се иска да започна една дискусия за DropShipping в България. Предполагам, че някой от Вас ще са с особинно мнение, но аз мисля, че ако има някакво място за дискусия на тази тема, то това място е тук и всички можем да извлечем полза от това. Иска ми се да дискутираме детайли и възможности за развитието на такъв бизнес само и единствено в България. Аз мисля, че този бизнес тук е възможен. Но ми се иска със общи усилия (тъй като всеки от Вас е силен в някаква област) да можем да очертаем и избистрим един бизнес план по който може да се развива този търговски прийом (DropShipping) в България. За тези които са скептични: моля Ви не прибързвайте със заключението си. Мисля, че всеки който е първи в една област, където има ниша, има и по-добра възможност за реализация на пазара.

Здравейте и от мен. Най напред искам да кажа че дропшип бизнеса е преди всичко въпрос на манталитет. Българите да повярват че може да се пазарува по интернет, да повярват че от 10 сайта поне един не лъже, производители и складове да повярват че някой друг може да им продава стоката и по интернет без "да им взема наготово печалбата"
ще се опитам с един пост да кажа мнението си по всички поставени въпроси, хронологично.

Coolice:"чуждият пазар в частност американският е много по преспективен първо защото е по голям, второ защото американците са свикнали с електроната търговия и трето могат да си позволят да харчат повече и цента не е чак такъв фактор ". -
Е-Business: За последното нещо никак не съм съгласен (разбира се само ако имаш предвид че да харчат повече означава че купуват стоката по скъпо онлайн). В USA според мен електронната търговия е много развита и много напред само защото американците са безумно , невероятно манияшки стиснати (не са пестеливи а стиснати). Ако някой иска мога да му дам доказателства. Поради тази си черта те пазаруват по интернет защото е ПО ЕВТИНО. МИсля че е повече от ясно защо е така. Давам пример. Клиент си купува от мен и ми праща писмо че е много доволен от продукта защото го е видял , разгледал, пипнал в магазина който е на 100 метра от дома му. Харесал му е , и за това се прибира и си гопоръчва от интернет. Защото е да речем със 100$ по евтино. И 3 $ по евтино е достатъчен повод за тях да си го купят. Е в БГ не е така. Всеки с електронен магазин иска да забогатее за 1 седмица и цените са по високи от нормалния магазин. Българина това че ще му донесе някой продукта в къщи не му е достатучно да си го купи от интернет

087:"всички вносители си имат и магазини."
Е-Business: Имат си - ама не онлайн магазини. Колко ще продаде вносителя в единия си магазин, и какво по хубаво от това още 100 онлайн магазина да му продават стоката?

087:"Сега идва кофти момента - трябва да можеш да ги убедиш да поставят лепенка на продукта с твоя сайт и/или фирма, защото някой неща ще идват от София, други от Варна, трети от Пловдив"
Е-Business: Кое тука му е кофтито? На сайта ти ти ясно ще си показал че си онлайн магазин и че работиш в складове в цяла България , така че ако клиента е от Добрич, какво лошо че стоката идва от варна. Клиента слабо го интересува от къде идва стоката - въпроса е да си я получи навреме и ще е доволен. Това за лепенката повярвай ми не е никак важно. Клиента помни от кой онлайн магазин си е купил и слабо го интересува какво ще пише на кутията. Ако той очаква колело от www.kolela.com и получи колело - повярвай ми той ще е сигурен че го получава от www.kolela.com. От кого друг да го получи?

087:" Също така ще имам проблеми (поне доколкот ги познавам) с обясненията от сорта: - еми как ще стане разплащането между нас, някой трябва специално да следи вашата сметка "
Е-Business: В USA проблема е решен така: Даваш си номера на кредитната карта на склада и при поръчка те си теглят парите от твойта карта веднага. И пращат стоката. И при тях всичко е ок. Клиента ти дава на теб номера на кредитната си карта - и ти изтегляш сумата. Чисто и просто. Ясно е че за БГ този метод е все още безумен. И няма да проработи още 150 години. Но начини на разплащане могат да се измислят. С авансово плащане на определена сума към производителя или склада например. Докато при плащането клиент - онлайн магазин нещата са по сложни. С наложен платеж и куриер се работи. Но да си представим следната ситуация. Ако транспорта е скъп.... и 3 поредни поръчки отидат до клиента и той каже "ама какво говорите - не съм поручвал нищо". Ти ще си платиш и пътя обратно ...и си на доста сериозна загуба. А това ти го прави конкуренцията и само се подсмихва от страни :)

Sammy: "www.get.bg <-- Вече се утвърдиха на пазара, не могат да бъдат избутани"...
Е-Business: Признай си че това което казваш не го мислиш. Просто е безумно да се каже такова нещо. То ако беше така... в гугъл за всичко щеше да излиза по 1 сайт на първо място и край. Конкуренция трябва да има. Няма неизбутваеми. Ако гет.бг правят по 200 000 на месец, лощо ли ще ти е ти като втори да правиш 3 000? Преди 10 години само да ти напомня като се споменеше думата търсачка - това означаваше Yahoo. И никой не можеше да ги избута. В момента Гугъл ги смазаха. Изглежда никой не може да избута гугъл. ама до кога ли? Конкуренцията не спи :)

Vetzcov:"сериозно несериозно са номер 1 (www.get.bg )и няма да ги бутне никой в скоро време"
Е-Business: номер 1 в кое? и за какво? и къде? от къде да ги бутат? между другото какъв е този сайт www.get.bg ? аз не съм го чувал . Секунда да погледна? XAXAXAXa. Тези в какво са номер 1 че не ми става ясно?
 
От: DropShipping в България

Добре аз нямам опит, но ще споделя какво измислих.
Една добре направена рекламна кампания по телевизия, радио, интернет, по улиците и т.н. Това ще популялизира доста сайта, но трябва да се налеят пари... Ето я и нишата - Колела и всичко свързано с тях. Клиенти - предимно млади хора, които спортуват и най вероятно са купували от онлайн магазини...

Наливането на пари в реклама според мен е за големите компании, малките фирми трябва да имат друга стратегия (по-пестелива). Иначе идеята ти е добра за колела и всичко свързано с тях.
 
От: От: DropShipping в България

Наливането на пари в реклама според мен е за големите компании, малките фирми трябва да имат друга стратегия (по-пестелива). Иначе идеята ти е добра за колела и всичко свързано с тях.

Не си прав. Рекламата си е реклама. Малка фирма - по малко пари за реклама - постепенно повече. Ако 100лв вложени е реклама ти носят 120, а 1000 ти носят 1200. Инжерстираш колкото имаш - 100 - 100. 20 лв печалба кой ти ги дава
 
От: DropShipping в България

Здравей Е-БИЗНЕС радвам се, че се включи в дискусията (личи си че имаш опит в тази сфера).

Цитат:
087:"всички вносители си имат и магазини."
Е-Business: Имат си - ама не онлайн магазини. Колко ще продаде вносителя в единия си магазин, и какво по хубаво от това още 100 онлайн магазина да му продават стоката?

Отговор: да това е така (дано и нашите вносители мислят същото - скоро ще разбера)

Цитат:
087:"Сега идва кофти момента - трябва да можеш да ги убедиш да поставят лепенка на продукта с твоя сайт и/или фирма, защото някой неща ще идват от София, други от Варна, трети от Пловдив"
Е-Business: Кое тука му е кофтито? На сайта ти ти ясно ще си показал че си онлайн магазин и че работиш в складове в цяла България , така че ако клиента е от Добрич, какво лошо че стоката идва от варна. Клиента слабо го интересува от къде идва стоката - въпроса е да си я получи навреме и ще е доволен. Това за лепенката повярвай ми не е никак важно. Клиента помни от кой онлайн магазин си е купил и слабо го интересува какво ще пише на кутията. Ако той очаква колело от www.kolela.com и получи колело - повярвай ми той ще е сигурен че го получава от www.kolela.com. От кого друг да го получи?

Отговор:
Когато казах това имах предвид, че не всеки вносител се интересува да ти пакетира и изпрати поръчката в прилежен търговски вид (знам го от опит, не говоря на изуст) и вечно мрънкат, че не им стигат хората и имали много работа та не им било до моите доставки. Моята идея е продуктът да е добре пакетиран със запазения знак или името на сайта от горе, ако щете и името на сайта върху тиксото с което бандажират (това все пак е скрита реклама). Не знам как е при теб - сподели ако нямаш нищо против.

Цитат:
087:" Също така ще имам проблеми (поне доколкот ги познавам) с обясненията от сорта: - еми как ще стане разплащането между нас, някой трябва специално да следи вашата сметка "
Е-Business: В USA проблема е решен така: Даваш си номера на кредитната карта на склада и при поръчка те си теглят парите от твойта карта веднага. И пращат стоката. И при тях всичко е ок. Клиента ти дава на теб номера на кредитната си карта - и ти изтегляш сумата. Чисто и просто. Ясно е че за БГ този метод е все още безумен. И няма да проработи още 150 години. Но начини на разплащане могат да се измислят. С авансово плащане на определена сума към производителя или склада например. Докато при плащането клиент - онлайн магазин нещата са по сложни. С наложен платеж и куриер се работи. Но да си представим следната ситуация. Ако транспорта е скъп.... и 3 поредни поръчки отидат до клиента и той каже "ама какво говорите - не съм поручвал нищо". Ти ще си платиш и пътя обратно ...и си на доста сериозна загуба. А това ти го прави конкуренцията и само се подсмихва от страни

Отговор: Ето това е нещото върху което сериозно трябва да се помисли. Ето това е което искам да дискутираме. Ето на тези въпроси, ако намерим решение (наше Българско), което да работи тук и сега - мисля, че този бизнес има потенциал в България и то добър.

1.ТРАНСПОРТА ДО КЛИЕНТА - бързо, точно в срок и възможно на най-приемлива цена.

2.НАЧИНИТЕ НА РАЗПЛАЩАНЕ - сигурни и за трите страни по сделката (явно тук неможе да се приложи сега американския модел)

Не знам защо си мисля, че един добър бърз куриер би решил тези проблеми (лично аз немога с чисто сърце да посоча такъв в България в момента).
 
Последно редактирано:
От: От: От: DropShipping в България

Не си прав. Рекламата си е реклама. Малка фирма - по малко пари за реклама - постепенно повече. Ако 100лв вложени е реклама ти носят 120, а 1000 ти носят 1200. Инжерстираш колкото имаш - 100 - 100. 20 лв печалба кой ти ги дава

Явно нещо ми куца в обяснението, исках друго да кажа (реклама но не тази, една друга по-гъвкава и по-пестелива), но ако тръгна да се аргументирам ще изместя темата и накрая ще се окаже, че говорим за едно и също нещо но с други прийоми и рекламна кампания осъществена по друг начин. Така, че приемам - грешката е моя, не се изразих правилно.
 
От: DropShipping в България

http://www.google.bg/search?hl=bg&q=Онлайн+магазин&btnG=Google+търсене&meta=
Ето я конкуренцията - ако се вложат малко повече пари в Adwords, ще може да се избутат лесно, малко СЕО, безплатна реклама по форумите, няколко добри мнения, които ще ги осигуря във бъдещият ми проект - www.antireklama-bg.com <-- Тук има ще има предимно лоши мнения за онлайн магазини, и вашия ще го сложа като важна тема ;) Вече вярвам че може да се избутат гет.бг-то и аукро ;) Хехе :p
 

Горе