GDPR и Prestashop

d_presta

Member
Здравейте,

Отварям темата във връзка с новите изисквания по General Data Protection Regulation (GDPR) (Regulation (EU) 2016/679), които влизат в сила от 25-ти Май 2018 г.
Видях, че има няколко предишни теми, които засягат въпроса:

General Data Protection Regulation (GDPR) (Regulation (EU) 2016/679)

Честито - ЕС забранява бисквитките

но досега не намерих точни и ясни стъпки, които трябва да се предприемат за покриване на изискванията на този закон за собствениците на онлайн магазини, а крайната дата вече не е далече и глобите за неспазването са доста големи.

Платформата, която използвам е Prestashop, но ако желаете можем да направим обща тема и за другите платформи. Намерих следния модул, който претендира, че подготвя магазините за този закон:

https://addons.prestashop.com/en/legal/28991-gdpr-suite.html

Писах на програмиста, който го е направил и го питах дали покрива всички изисквания, но ми отговори със следното:

"It does not comply with the regulation yet but or aim is to develop it continously and will match the GDPR as far as possible. If you have read the regulation you know it is many things that are not clear or conflicts with other laws. F.eq. bookkeeping and tax laws.
Ower time these things will be more clear i hope. "

Може ли да споделите опит как вие сте се справили с изискванията, или как планирате да се справите?
 
Мисля че тук ще откриеш добра информация - https://www.advokatami.bg/gdpr/
Доколкото разбрах трябва да си записваш, че са приели общите условия - т.е. допълнителна колона в БД с да/не.
Трябва да могат да си редактират данните, които записваш за тях - това мисля че ще влияе повече на корпорациите, като Гугъл, отколкото на малките бизнеси.
Трябва да могат да си изтрият профила.
Трябва да им обясниш с каква цел им записваш данните
Трябва да им обясниш, ако даваш данните на някой друг a.k.a. за реклама и/или маркетинг.
 
Благодаря за отговора. Изглежда, че почти всички платформи вече са разработили или разработват техни модули, които ще покрият поне по-голямата част от тези изисквания.
 
Е, предполагам, че в крайна сметка тия модули се заплащат както винаги.
 
За версия 1.7 (най-новата) е безплатно, за по-старите 1.5 и 1.6 е платено....маркетинг :)
 

Горе