Google Ireland Глоба

crazydevil

Active Member
От 3-4 месеца взех да генерирам прилични приходи от Adsense. Юридическо лице съм и не съм регистриран по ДДС. Инцидентно пуснах събраните пари в акаунта за теглене и се оказа, че днес са изплатени от Google Ирландия. Тъй като това е страна членка на ЕС счетоводителката ми твърди, че трябва да съм регистриран по ДДС. В противен случай подлежа на глоба от 500+ лв.

Моля за информация по този въпрос. Възможно ли е да избегна тази глоба? Наистина ли нищо не може да се направи да си получавам парите като юридическо лице без да се регистрирам по ДДС?
 
До колкото знам по ДДС си длъжен да се регистрираш, когато приходите ти надвишават над 50,000 лева на година.
Преди това не си длъжен по никакъв начин да се регистрираш?
 
От: Google Ireland Глоба

ЗДДС

Чл. 97а.
.
.
(2) На регистрация по закона подлежи всяко данъчно задължено лице по чл. 3, ал. 1, 5 и 6, установено на територията на страната, което предоставя услуги по чл. 21, ал. 2 с място на изпълнение на територията на друга държава членка.


Чл.21
.
.
(2) Мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получателят е данъчно задължено лице, е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност. Когато тези услуги се предоставят на постоянен обект, който се намира на място, различно от мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност, то мястото на изпълнение е мястото, където се намира този обект. Когато няма място на установяване на независима икономическа дейност или постоянен обект, мястото на изпълнение на доставката е мястото на постоянния адрес или обичайното пребиваване на получателя.


Чл. 178. Данъчно задължено по този закон лице, което е длъжно, но не подаде заявление за регистрация или заявление за прекратяване на регистрация в установените по този закон срокове, се наказва с глоба - за физическите лица, които не са търговци, или с имуществена санкция - за юридическите лица и едноличните търговци, в размер от 500 до 5000 лв.
 
От: Google Ireland Глоба

От 3-4 месеца взех да генерирам прилични приходи от Adsense. Юридическо лице съм и не съм регистриран по ДДС. Инцидентно пуснах събраните пари в акаунта за теглене и се оказа, че днес са изплатени от Google Ирландия. Тъй като това е страна членка на ЕС счетоводителката ми твърди, че трябва да съм регистриран по ДДС. В противен случай подлежа на глоба от 500+ лв.

Моля за информация по този въпрос. Възможно ли е да избегна тази глоба? Наистина ли нищо не може да се направи да си получавам парите като юридическо лице без да се регистрирам по ДДС?

Толкова пъти е обсъждано това в този форум, че ми е повече от странно човек, регистриран 2010 година, да пуска такава тема...
 
От: Google Ireland Глоба

Трябва ДДС защото Адсенс е в държава членка не ЕС. (Както Scaramouche каза)
Между другото ти взе ли ги вече? Нали можеше ако не ги вземеш да ги върнат пак в акаунта.
 
Re: От: Google Ireland Глоба

Вискяр каза:
Толкова пъти е обсъждано това в този форум, че ми е повече от странно човек, регистриран 2010 година, да пуска такава тема...

Наясно съм и точно затова 3-4 месеца не бях пускал теглене. Плащането го бях задържал до 20-ти октомври, но забравих да го удължа до края на годината и стана белата. В случая не питам дали подлежа на глоба или не, а как мога да я избегна.

Трябва ДДС защото Адсенс е в държава членка не ЕС. (Както Scaramouche каза)
Между другото ти взе ли ги вече? Нали можеше ако не ги вземеш да ги върнат пак в акаунта.
Не съм взел парите. Възможно ли е въобще да ги върна и така да избегна глобата докато се регистрирам по ДДС? Къде мога да чета по този въпрос?
 
Re: От: Google Ireland Глоба

По какъв начин ви е платено.

По банков превод и току-що видях, че парите вече са в сметката и нищо повече не може да се направи. Дано се размина с минималната глоба(това ми е 1-во нарушение).

Смятам темата за приключена. Мерси за отговорите.
 
От: Google Ireland Глоба

Предполагам, че превода е през този месец. Пуснете си заявление за регистрация по чл. 97а от ЗДДС (дано ви регистрират до края на месеца). Няма да обявявате, че вече сте извършили услуги. Много е вероятно да ви се размине глобата. В справката ще обявите доставката след датата на регистрация.

Или ще мине или няма да мине.
 
От: Google Ireland Глоба

Нали има 7 дневен срок след получаването на сумата в който да се регистрира по ДДС или се бъркам ?
 
Re: От: Google Ireland Глоба

Нали има 7 дневен срок след получаването на сумата в който да се регистрира по ДДС или се бъркам ?

7 дневен срок преди получаването

офф това плащане по банка изигра лоша шега :( ако плащането е с чек срока тече откакто депозираш чека( за което не съм сигурен) по си мисля че е като мине 20 дневния срок в който го осребряват и получиш плащането... защото си мисля така

например ако получиш чек от фирма от ЕС и го пуснеш за осребряване и докато мине 20 дневния срок фирмата отсреща обяви фалит няма да получиш плащане от фирма от ЕС

отделно че можеше да не пускаш чека за осребряване (все едноче не дошъл или си го повредил загубил) и тогава щяха да върнат парите в акаунта другия мсесец и отделно че ако чека не е с куриер го чакаш 20 дни да дойде по бавно е но пък си по гъвкав в сроковете да отговориш на буквата на закона
 
От: Google Ireland Глоба

Задължителна регистрация - чл. 96, ал.1 от ЗДДС

Данъчно задължено лице с облагаем оборот 50 000 лева или повече за период не по-дълъг от последните 12 последователни месеца преди текущия месец е длъжно в 14-дневен срок от изтичането на данъчния период, през който е достигнало този оборот, да подаде заявление за регистрация по този закон.
 
От: Google Ireland Глоба

В случая питащия не го вълнува чл.96, ал.1 от ЗДДС

Както @coolice е написал срока за подаване на заявление за регистрация по ЗДДС е не по-късно от 7 дни преди датата, на която данъкът за доставката става изискуем (авансово плащане или данъчно събитие).
 

Горе