Helium - People-powered network. Моят опит с печелене на крипто.

Victor R

Well-Known Member
Изнасям го в отделна тема, тъй като виждам, че все пак има някакъв интерес, пък и стават обърквания.

Helium, the peoples network е идея за създаване на мрежа, която може да обслужва основно IOT устройства, имащи нужда да изпращат малки количества информация, помежду си или към интернет, или и двете.
Мрежата разчита на устройства, които всеки може да закупи и постави у дома, или на друго място, с което да осигурява покритие за мрежата, с което тя да се разраства. В замяна, всяко устройство “копае” тоукъни (криптовалута), която отива в портфейла на собственикът му. Тези тоукъни могат да бъдат търгувани срещу други криптовалути на крипто борсите, както и да бъдат изтегляни в истинска, т.нар. fiat валута (след като са изтъргувани в борса).

Важно:
- Към момента Helium мрежата има ниска употреба, с няколко обявени производителя/услуги, за които се твърди, че я използват за своите IOT устройства. Т.е., цената на HNT, тоъукънът, който получавате срещу работата на вашите устройства, към момента не е подплатена от употребата на мрежата, а е в някаква степен по-скоро спекулативна. Трябва да имате предвид, че това може да се промени, но може и да не се и, съответно, ако решите да закупувате копаещо устройство, трябва да разберете риска от това да не си възвърнете изхарченото. Този риск е съвсем реален, особено ако не прочетете как работи цялата мрежа.

- Няма отговор на въпроса колко HNT ще изкарава на ден вашето устройство. Към момента на този пост има над 573 000 работещи устройства, като с всяко добавяно следващо устройство, индивидуалният добив намалява.

- Локацията и възможността за външен монтаж на достататъчна височина са ключови за добива на HNT. В случай, че нямате високо място, на което да разположите своето устройство, или нямате възможност да разположите антената му навън (не зад прозорец), вероятно е по-добре да не опитвате.

- В случай, че около вас вече има прекалено голям брой устройства, добивът ви ще е по-нисък. Вашето устройство печели повече, когато комуникира с устройства, намиращи се в не-пренаселен район. Идеята е да се премахне инициативата за поставяне на устройства там, където вече има достатъчно. Погледнете https://explorer.helium.com . Пренаселен ли е вашия хексагон? Всичко над 5-6 устройства е пренаселено. Не се лакомете ако нямате по-добра локация от това, но и не се лакомете ако вашето устройство ще има видимост основно към устройства в такива пренаселени хексагони.

Разберете повече за начина на изчисляване на печлабите тук: https://levelup.gitconnected.com/complete-guide-to-helium-mining-payouts-3ddaad5d1854


—---

Започвам моят експеримент с Helium на много късен етап, когато печалбите вече не са такива, каквито са били в началото. София, както и другите големи градове са пренаселени с устройства. След поръчка на няколко устройства запазвам едно за себе си, останалите продавам. Тъй като Ковид доведе до недостиг на чипове, за доставка на устройство се чака ред и, според избрания модел и доставчик, както и мястото от което бива изпратено устройството, чакането може да бъде месец, но може да бъде и 10 месеца. Това позволява предлагането на налични устройства в места като Базар и ОЛХ на значително завишени цени. Към момента на писане на този пост, цена от 1900лв. е приемлива, но допреди месец успешно се продаваха бройки за по над 2500лв. Това беше и стратегията ми да изляза чист, в случай, че не мога да изкопая достатъчно HNT за да обезпеча цената на устройството, което ще ползвам. Като резерва използвах възможността да взема фактура и да ползвам устройствата като фирмен разход. При това положение “инвестицията” пак би могла да бъде лоша, но не би имала ефект върху собствените ми средства, дори и ако никой никога не купи бройките, които продавам.
При поръчка от Китай, цената на по-доказалите се устройства, като например Sensecap, е малко под 1200лв. общо, след освобождаване от минтница, т.е. продажба с все още разумна печалба е възможна, ако предположим, че има кой да ви купи устройството на обявена цена от 1900лв. При мен това включваше ДДС което заплащам на държавата, т.е. печалбата е значително по-ниска, но ако не искате да сте като мен, вашата печалба може да е с 20% по-висока.

На 06 февруари монтирам бройката, която съм си запазил, в краен квартал на София, в 14-етажен блок, като самият терен под блока е толкова нависоко, че на практика устройството ми вижда цяла София, а и далеч отвъд нея, без никакви прегради. Това е и една от много малкото останали локации в София и София окръг, която търпи нови устройства без добивът да е абсурдно нисък.
Уви, монтирам устройството зад двупластов стъклопакет с допълнителни UV защити. Прозорецът + самата конструкция на сградата (панел вместо тухла) са като фарадеева клетка. Сигналът не успява да излезе навън, а този отвън почти не идва вътре. Приходите са по $1 и малко на ден, защото устройството успява да си комуникира с много малко други устройства.

Поръчвам антена за външен монтаж. Стандартната е вътрешна антена с усливане на сигнала от 2.8dBi. Взимам 6.5dBi, модерен кабел който да позволи да се мине през дограмата без да се налага дупчене, стойка за перваза да на дограмата. От 1189лв инвестицията ми вече е 1400лв.
Тук идва моментът със здравето: по-силната антена, макар и монтирана отвън, би ли имала негативен ефект върху живущите в апартамента? Слагам всичко на пауза и се опитвам да науча повече, вкл. се допитвам до човек, който до скоро се е занимавал с това. Без да влизам в детайли, че би станало друга тема, не - сигналът не е вреден за живи същества, не е йонизиращ, в рамките на ЕС директивите е и, освен това, се чака софтуерен ъпдейт който допълнително да гарантира, че излъчваната мощност не е опасна и не надвишава почволените 25 миливата от устройство към антена. Моето устройство е разположено в терен на човек, с когото имам договорка за делене 70/30 на печалбите. Като всеки нормален човек той има известни притеснения от излъчвания сигнал, но за щастие вместо да си слага шапка от фолио на главата, предпочита да се допита и да чете, след което се съгласява на поставянето на новата антена. Това е в контраст с първия човек, на когото направих предложение, но той каза че не иска да го облъчват. Локацията беше в Симеоново и беше хубава, но уви.

Темата ще бъде продължена в момента, в който новата антена бъде монтирана отвън и включена към устройството. Поради карантина в момента това не е възможно, но иначе всичко е готово и чака.
 
Последно редактирано:
Пишете ги тея простотии в темата за бъткойна.

Тук идва моментът със здравето: по-силната антена, макар и монтирана отвън, би ли имала негативен ефект върху живущите в апартамента?
5-ти клас, базови познания по фидерни системи... Това за живущите и здравето им, е пълна глупост, гледай да не го казваш някъде другаде, че ще ти се смеят.

Уви, монтирам устройството зад двупластов стъклопакет с допълнителни UV защити. Прозорецът + самата конструкция на сградата (панел вместо тухла) са като фарадеева клетка. Сигналът не успява да излезе навън, а този отвън почти не идва вътре. Приходите са по $1 и малко на ден, защото устройството успява да си комуникира с много малко други устройства.

Нормално, сложи антената върху метал, солидно парче, може и ръждиво, няма значение. Пък те антените също, тези антени пускат сигнал във всички посоки, както ти си казал - важното е да се вижда с други устройства, и да не пречат солидни обекти през тях. И да не пресичат антени на мобилни оператори.


Иначе цялата идея на хелиума е безмислено идиотска. Никой не би ползвал 5кб 'интернет', 90-те години интернета беше къде по-добър, тези направо ни връщат в зората на интернета. Набутват хората да и вземат 5доларовите рутери за 500$, и после се занимаваш с криптото им. Имам познат, който има 6-7 бройки, та е идвал до нас да му давам книги по фидерни системи / приемници, да чете, така че що годе съм запознат, загуба на време и пари.


Поръчвам антена за външен монтаж. Стандартната е вътрешна антена с усливане на сигнала от 2.8dBi. Взимам 6.5dBi

Ще падат милионите. Вземи и го продай това устройство, най-доброто което може да направиш е точно това. Освен ако не си се набутал да го купиш от прекупвач за 2-3000. Колкото и да ги смяташ, тези пари веднага могат да ти ги дадът, а не да ти ги дават в крипто и да се чудиш как да си ги прехвърляш и да се молиш койна да не им падне.
И дори всичко да върви прекрасно, ще вземеш същите пари след колко време? Доста..

Тук идва моментът със здравето: по-силната антена, макар и монтирана отвън, би ли имала негативен ефект върху живущите в апартамента?
Разбира се, че не. Кажи на твоя човек, да се върне в пети клас или да прочете малко в интернет, кое вреди и кое не.

Да не ти трябва група за Хелиум? Имам една активна с 800+ хора , българи всичките, HELIUM HNT Дискусии мисля че се казваше, не съм влизал там от много време, но хората си пишат.

пс: То от поста излиза, че много разбирам от фидерни устройства, не, но роднина инжинер, работи в Комисия Регулиране на Съобщенията, и знае всичко за антените, излъчвания, приемници, предаватели , и т.н.. как да се направи да е по-добра и т.н.. Онзи дето идва до нас, получи добри съвети, аз споменах някои , които се сетих, има и други неща, но да не става много дълго. Дори на моя човек му изкара някакви формули с точност, как стават нещата и какво да подобри.

Инак, последно, забравих да кажа. Абсолютен спекулативна технология, която не става за мрежа, нито някоя компания би ги ползвала някога. Другото, което е, продават 5доларови рутери, за 500-700$ , това е най-голямата шашма. Защото това нещо, не върши никаква истинска работа. При евентуален краш /срив някъде - тея рутери са неизползваеми. Продавай най-добре докато можеш да го продадеш веднага, и ще избиеш парите, и ще си на плюс. Самата компания криптото изобщо не и трябва, даже създава само проблеми, но пък нали, въпроса е, че въпросната мрежа и тя нищо не става от нея за 2022 година.
 
Последно редактирано:
Само да добавя, ЛОРА протокола е мноо як. Да основната му цел е ниска консумация на електричество, широк радиус на действие (гледах един пич 10км откара по права линия). Така че да разграничим шит коините от нещата дето вършат работа.
 
@Victor R мощността на антената е пряко свързана със закона. Имаме свободни честоти и максимални мощности, това за гражданското радиопредаване.
 
@Victor R мощността на антената е пряко свързана със закона. Имаме свободни честоти и максимални мощности, това за гражданското радиопредаване.
Честотата е окей, Европейската. Ми то направо да разграничим и криптото, щото изобщо магическите числа не играят никаква роля в тази толкова добра технология. Ако имаше иновация и решаваше проблем, който наистина го има - нямаше да плащат в криптовалути на майнърите, и мрежата щеше вече да е адоптната и да се ползва, но засега печелят от устройства.


Ти сещаш ли се за какво реално може да се ползва? IOT джаджи? Да, ама интернет има достатъчно навсякъде, а и аз не бих рискувал някое умно устройство да разчита на тази мрежа за да ми се отваря вратата например или да ми се пуска климатика. Пък и вуйчо ми доста го разпитвах, категоричен е, че няма приложение и въпросната мрежа не става за пренос, и мобилен оператор да я ползва, ъбсурд, те си имат тяхни базови станции и антени, а и каза, че специално операторите мобилните, няма как да депендват на такива системи, дори юридически не може.

Според мен са точно както всички крипто валути вмомента - то и криптовалутите казват, че са супер 'валути', ама никой не ги ползва за такива.


https://www.helium.com/enterprise забележи в USE - няма нищо, само големи думи, като всички крипто валути, поинтват ти разни проблеми, и се слагат като решение, пък реално не решават нищо, и никой няма нужда от тях. Бъфет има цели компании, които се занимават, с търсене на такива компании, които имат бъдеще, едва ли на всички им е убягнала тази, при това с такива големи сравнения спрямо най-големите мобилни оператори, нищо че те изобщо не са и не могат да оперират с бизнес модела на операторите.

424b6d747fac520f0c19a3fff71a9aed.png


И забележи с кои се сравняват, и то по какви критерии :D , трагедия пълна. В истинския бизнес, ако тези неща отляво, с които се сравняват наистина са така и решават проблеми реални - хващат тези неща, и ги представят на бизнеса, и получават милиарди, не биха изпуснали такава възможност.

Докато си търсят решения, от които никой не се нуждае, цената ще се вдига, все пак говорим за крипто като profit, няма компания откъдето идват приходите, а приходите идват от новите хора влизащи в схемата. Докато влизат нови хора, цената може и да се вдига, както всяка една понзи схема оперира, така и криптото, ако има нови хора, ще има кой да ти плати когато искаш да си продадеш койните, ако няма - става проблем, а пък още повече щом има и копачи, те вкарват negative sum game.

Според мен след година ще спадне интереса, като се види, че не могат да предложат решение на проблем, а и ще се напълни с безсмислени рутерчета, които само се пингват взаимно, и профита на копачите ще намалее.



Ето пример, как нещо, което дори няма решение готово, получава милиарди финансиране, преди да имат продукт, защото това, което казваха, че ще правят, решаваше истински проблеми, но и за да се види, че големи идеи, с някакво бъдеще, могат да вземат много пари.
.

Та мрежата не е нищо специално, ако може и мрежа да се нарече, аз не бих. С тези големи думи в USE страницата им, ако имаше нещо, което можеха да свършат, да са получили много, много пари, всеки от големите би инвестирал в тях. Винаги така става, че крипто проектите, депендват на койните, а никога на технология/ услуга /компания /продукт, и все са неразбрани и чакат масово осиновяване :) . Замисли се и направи анализ на хелиума и ще видиш, че ако изключим техните големи думи, и подобните такива на хора, които майнват, за светло бъдеще, реално нямат нищо.
 
Последно редактирано:
Идеята е да видим може ли да се избият парите от това, или не си заслужава човек вече да се занимава. Предполагам, че на който му е интересно, точно от това би се интересувал.
 
Идеята е да видим може ли да се избият парите от това, или не си заслужава човек вече да се занимава. Предполагам, че на който му е интересно, точно от това би се интересувал.

Е то всеки това го интересува, ти си направи сметката, ако мислиш, че 3200 са по-зле от 100лева на месец в рамките на 2 години, примерно, занимавай се, може след време дори и на печалба да излезеш. За мен не си струва, според мен вече си на печалба, щом имаш рутера, продай го и свиркай. Още е рано, ще има още време хора, които ще търсят да купят веднага от БГ рутерче, вместо да чакат 6 месеца за доставка. Ако толкова вярваш в технологията, вземи си от койните им, ще се вдигнат евентуално, но влизаме в хипотези, с криптото няма компания, няма приходи, няма нищо ясно, за да можеш да си напишеш на ден ще правя по 10лева, за 1 година съм си избил парите и т.н... Имай и напредвид, че тоя моя човек се оплаква, че сумите варират, тоест не смятай твърдо, ако мислиш да пускаш устройството.
 
Последно редактирано:
Аз съм написал мойте сметки как съм ги правил и колко ми е излязло устройството в първия пост. Не случайно предпочетох да чакам от Китай, от колкото да купувам от тук при тези цени. При 3000лв за устройство според мен също не си заслужава въобще да се опитва.
 
Е тогава го продавай ако няма сметка при 3000 лева, щом можеш да ги вземеш директно като го продадеш на някой, той да се занимава и да се моли койните да се вдигат.
 
Единствения който печели от тоя измислен HELIUM е производителя на хардуер (който ме съмнява, че е създателя му). Овърхайпната шитня с никаква идея зад себе си и овърпрайснат хардуер...
 
Честотата е окей, Европейската. Ми то направо да разграничим и криптото, щото изобщо магическите числа не играят никаква роля в тази толкова добра технология. Ако имаше иновация и решаваше проблем, който наистина го има - нямаше да плащат в криптовалути на майнърите, и мрежата щеше вече да е адоптната и да се ползва, но засега печелят от устройства.


Ти сещаш ли се за какво реално може да се ползва? IOT джаджи? Да, ама интернет има достатъчно навсякъде, а и аз не бих рискувал някое умно устройство да разчита на тази мрежа за да ми се отваря вратата например или да ми се пуска климатика. Пък и вуйчо ми доста го разпитвах, категоричен е, че няма приложение и въпросната мрежа не става за пренос, и мобилен оператор да я ползва, ъбсурд, те си имат тяхни базови станции и антени, а и каза, че специално операторите мобилните, няма как да депендват на такива системи, дори юридически не може.

Според мен са точно както всички крипто валути вмомента - то и криптовалутите казват, че са супер 'валути', ама никой не ги ползва за такива.


https://www.helium.com/enterprise забележи в USE - няма нищо, само големи думи, като всички крипто валути, поинтват ти разни проблеми, и се слагат като решение, пък реално не решават нищо, и никой няма нужда от тях. Бъфет има цели компании, които се занимават, с търсене на такива компании, които имат бъдеще, едва ли на всички им е убягнала тази, при това с такива големи сравнения спрямо най-големите мобилни оператори, нищо че те изобщо не са и не могат да оперират с бизнес модела на операторите.

424b6d747fac520f0c19a3fff71a9aed.png


И забележи с кои се сравняват, и то по какви критерии :D , трагедия пълна. В истинския бизнес, ако тези неща отляво, с които се сравняват наистина са така и решават проблеми реални - хващат тези неща, и ги представят на бизнеса, и получават милиарди, не биха изпуснали такава възможност.

Докато си търсят решения, от които никой не се нуждае, цената ще се вдига, все пак говорим за крипто като profit, няма компания откъдето идват приходите, а приходите идват от новите хора влизащи в схемата. Докато влизат нови хора, цената може и да се вдига, както всяка една понзи схема оперира, така и криптото, ако има нови хора, ще има кой да ти плати когато искаш да си продадеш койните, ако няма - става проблем, а пък още повече щом има и копачи, те вкарват negative sum game.

Според мен след година ще спадне интереса, като се види, че не могат да предложат решение на проблем, а и ще се напълни с безсмислени рутерчета, които само се пингват взаимно, и профита на копачите ще намалее.



Ето пример, как нещо, което дори няма решение готово, получава милиарди финансиране, преди да имат продукт, защото това, което казваха, че ще правят, решаваше истински проблеми, но и за да се види, че големи идеи, с някакво бъдеще, могат да вземат много пари.
.

Та мрежата не е нищо специално, ако може и мрежа да се нарече, аз не бих. С тези големи думи в USE страницата им, ако имаше нещо, което можеха да свършат, да са получили много, много пари, всеки от големите би инвестирал в тях. Винаги така става, че крипто проектите, депендват на койните, а никога на технология/ услуга /компания /продукт, и все са неразбрани и чакат масово осиновяване :) . Замисли се и направи анализ на хелиума и ще видиш, че ако изключим техните големи думи, и подобните такива на хора, които майнват, за светло бъдеще, реално нямат нищо.

Ъм, Elizabeth Holmes беше скам и няма много общо с идеята за финансиране преди да съществува реален продукт. Всички стартъпи така работят. Ако имаш иновативна идея как иначе да я започнеш? С потребителски кредит? :rolleyes:

Проблема беше, че тя открито излъга. В момента я чака до 20г. затвор. Също както Trevor Milton и Nikola Motors. И двамата са много харизматични личности умеещи да продават. Най-вероятно просто ще бъдат под домашен арест в именията си за милиони.

Двата проекта яхнаха вълната на лесните пари по време на quantitative easing с САЩ. В този период ако ще стартъп за USB дилдо да имаш пак ще го финансират и ще имаш успешно IPO за милиарди. Robinhood (един от собствениците е българин) е създадена горе-долу по същото време и също е много :hankey: историята.

По темата - Helium го проучвах преди няколко години и има прекалено много червени флагове. Не мога да изкопая информацията, която имах, което пък значи че вероятно съм изтрил файловете, защото съм останал разочарован.
 
Появиха се Сенскап копачки за по 1800лв. Т.е., ако някой се е засилил на офертите по 2500 по обявите, не го правете.
 
Най-сетне сложихме новата антена. Аз живея на ниско и такива катереници по високи етажи и стърчане от прозорци не очаквах, че ще са ми толкова неприятни.
Новата антена е 6.5dBi и е изведена навън, спрямно старата, която е 2.3dBi и беше вътре.
Прекалено рано е да си вадя изводи, ама за няколко часа изкопах толкова, колкото копаех общо за няколко дни преди смяната. Ако задържи така може и да не съм се минал. Ще ъпдейтна когато имам какво да споделя.
 
Този хелиум го гледах миналата година и това което ме спря е че имаше много поръчки от официалният доставчик и трябваше да се чака с месеци, което се равнява на години при криптото :Д

Ще следя с интерес как се развиват нещата, а между временно моите перки въртят за ЕТХ мрежата. :)
 
34 HNT ми трябват за да избия устройството. Дотук е направило 6 и нещо. Има доста проблеми с тази тяхна Хелиум мрежа и затова не съм писал в тази тема. След 11 Май ще има някакъв ъпдейт, който трябва да помогне печалбите да станат малко по-постоянни, че сега един ден е добре, на другия няма нищо.
 
Последно редактирано:
34 HNT ми трябват за да избия устройството. Дотук е направило 6 и нещо. Има доста проблеми с тази тяхна Хелиум мрежа и затова не съм писал в тази тема. След 11 Май ще има някакъв ъпдейт, който трябва да помогне печалбите да станат малко по-постоянни, че сега един ден е добре, на другия няма нищо.

Дано си връткал постоянно парите в в $ , че положението е трагично май там вмомента.
 
Направо е смърт :hankey: , но аз тоя тоукън не го държа. Имам няколко дето не съм ги продал, понеже мисля, че ще вдигне малко цената, ама да видим.
 

Горе