HTML5 и употребата на тагове - H1, секциониране...

Една разкошна статия за HTML5 и употребата на тагове: колко пъти може да се използва тага H1, как правилно да секционираме и как да подредим и групираме съдържанието си на страница от сайт.
При HTML5 вече е възможно използването на повече от един H1 таг. Но трябва да се спазват правилата, за да може .търсещият бот да ви разбере и правилно класира съдържанието.
Едно кратко разяснение относно употребата на повече от един H1 таг:
Бен Morel Digital Marketing стратег на свободна практика, 22 януари, 2014
Отговорът на тези въпроси - колко пъти да използваме H1 таг в една страница, зависи от технологията, която използваме.

(X) HTML 4 и по-долу ще ви позволи да използвате един h1 на страница само - така че трябва да е най-важното нещо на тази страница. Мислете за това като заглавие на лицевата страна на един вестник. Вашите H2 елементи са след това под-глави, h3 на под-подзаглавията и така нататък; като вестникът може да има колкото се може повече от тези, разбиване на текста, както искате. Ето защо може да сте чували за хора, които използват един h2 елемент за тяхното основно заглавие, особено в областта на вътрешните страници; "най-важно" нещо там - на клиента най-малко - е логото, което е поради това често увити в един h1.

HTML5, от друга страна, ви позволява да имате няколко h1 елементи (по една на раздел). Така че, можете да наслагвате логото си - в заглавната част - в един, можете да имате един за основната заглавие на страницата си - това е в <раздел> или <Article> - и страничната лента може да има един - това е в своя собствена <лента> след всичко. Можете дори да има един в долния ъгъл, ако прищевките ви отведат там. Търсачките ще установят кои h1 е по-важно през йерархия (статия е по-важна от страничната лента, а тя е по-важна от горния или долния колонтитул).

А за който му се чете суха материя, правила и нормативи, вчера са излезли спецификациите на HTML 5.2 - H таговете вече се приравняват със <section> и не е нужно този таг да се пише.
Повече за семантиката и употребата на H тагове в HTML5.
 
Ще кажа направо ми прочете мислите, тъкмо се рових за инфо...
Замислих се какво куца на един мой сайт че не се случват нещата и като го чекнах през този тоол ооооо ужас: seositecheckup.com
Коректен ли е или да търся други подобни или направо фирма за сео да анализира?

Мерси предварително
 
Супер статия, но сега Странникът ще дойде и ще каже как било голяма глупост да слагаш H1 в логото. Трудно ще я разбере...
 
Супер статия, но сега Странникът ще дойде и ще каже как било голяма глупост да слагаш H1 в логото. Трудно ще я разбере...

Разбира се, че е глупост, простотия, да слагаш h1 където ти хрумне а не където трябва. Сложил h1 в логото, а там където трябва да го има в сайта липсва... големия оптимизатор, и Странникът му е виновен за незнанието. Поредния "seo" гуру.:D
 
Според мен след 10-тина години таговете ще са оптимални, както са и вмомента, благодарение на custom таговете от стотиците JS фреймове, които след време ще превземат все повече пазара, а гугъл ще се нагажда според тях.
 
Според мен след 10-тина години таговете ще са оптимални, както са и вмомента, благодарение на custom таговете от стотиците JS фреймове, които след време ще превземат все повече пазара, а гугъл ще се нагажда според тях.
Да. И знам кой феймуърк ще е първия с това. AngularJS. :) Що ли?
Виждал съм лого с х1. Не мисля, че е много логично, при положение, че първо става дума за картинка и второ х1 се свързва реално с релевантност на контента на страницата. С повече от 1-2 х1 на страницата и това не знам дали е ок. Аз макс 2 праскам. ;)
 
Разбира се, че е глупост, простотия, да слагаш h1 където ти хрумне а не където трябва. Сложил h1 в логото, а там където трябва да го има в сайта липсва... големия оптимизатор, и Странникът му е виновен за незнанието. Поредния "seo" гуру.:D

Къде липсва бе, момче, ти си с психични проблеми...нали ти казах, пращам ти портфолио, за да видиш...няма смисъл да спамим темата с глупости, мисли си каквото искаш. Поредният разбирач без показване на успешни проекти...
 
Много по важно е как ще опишеш логото, така, че да се разбере какво е това, правилните релации и алт тагове, даже и самия вид на файла и местоположението му.
H1 се използва за текст и не виждам причина да се използва за лого, някой гурута казават обратното, но това е само гадаене и едва ли ще се отрази по някакъв начин на сайта.

Като правите сайт го правете за потребителите.
 
И какъв е проблема, ако логото си го напиша като текст с някой готин шрифт, че да прилича на "лого"? Не виждам проблем h1 да е там, проблема е че ще се разнесе по другите страници, доколкото е проблем, щото пък гугъл пак ще открие кои думи са важни по другите страници, бота им е достатъчно умен на този етап. И дори и да е така, няма никакъв проблем да се направи <div class="logo">myLogo</div>- и да си го направя със css да е s h1 оформнление или каквото реша.
 
Последно редактирано:
nikosa1986 - некадърнико, за да скриеш проблемите и неможенето си се заяждаш с други и отклоняваш темата! Похвално, но не на място. Всички те видяхме що за стока си. Айде, върви се подигравай на шефа на форума - @Blinky, че и той говори абсолютно същото, което и аз. Нямало смисъл да спами темата с глупости... като видя, че другите не мислят като теб и не те подкрепят и тръгна назад... нали първи почна, айде, спами темата с "глупостите" да те видят всички, че не можеш. (Впрочем, дискусията е точно по темата - използването на H1, но като не ти отърва как се разви дискусията и вече е "спам" :D) Какво, очакваше да те подкрепят и остана разочарован? Няма смисъл да ми показваш портофилата си, ясно ми е що за стока са и те.. нали ти видяхме сайта... набил h1 в логото а този таг го нямаше в текста. И да искаш не можеш го скриеш това... всъщност можеш, ако си поне малко умен, вероятно вече си оправил проблема.

И въобще за какво спориш, след като виждаш, че не си прав и нищо не разбираш от оптимизация и си осрал сайта на клиентката? Вместо да се покриеш, да работиш, да поправиш нещата и да ни покажеш хубав сайт и как си преборил конкурентите, ти спориш за явни, неща, грешки, които всички виждат, че си допуснал. Е, колкото и да не ти харесва, ще си изтърпиш подигравките от наша страна. Поправи се, покажи, че си успял и вместо да те критикувам и да ти се подигравам, ще започна да те хваля и да ти препоръчвам клиенти. До тогава трябва да си по-нисък от тревата.

@ReminD Това е така донякъде, винаги може да се направи този вариант, който споменаваш, но въпреки това според мен това не е най-добрия начин за представяне на едно лого. Обаче въпросния "seo майстор" nikosa1986 не го беше направил по този начин, а беше забил h1 на снимка а в текста го нямаше, ти сам го видя това. Най-доброто което е, се знае от зората на интернета - H1 си остава само за заглавие и толкова, останалото е идиотизъм и практики на някое измислено "seo" гуру.
 
Последно редактирано:
От Google казват, да използваме колкото искаме :)

bTiW8oA.png

https://twitter.com/M_Sauermann/status/852105945245261824
 
От Google казват, да използваме колкото искаме :)

Винаги съм казвал - seo-то е за грамотни хора. Ако можеш да пишеш правилно, грамотно, винаги ще знаеш какво да правиш и как да го използваш и не е нужно да чакаш някой да ти каже какво да правиш, но с кеф ще гледаш теми по форумите, където ще сочат твоя сайт и ще задават въпроса: "Вижте го този сайт, как се класира така, не знам, а нищо не правят по него, а аз толкова линкове набивах, толкова статии писах..." :D
 
От Google казват, да използваме колкото искаме :)

bTiW8oA.png

https://twitter.com/M_Sauermann/status/852105945245261824
Това може да е така, но как реално тежестта може да му падне. Ако имаш няколко х1 как бита ще знае кое да е водещо. Като пишем документ, имаме едни заглавие и няколко подзаглавия и под теми и т.н. А тук говорим и за това х1 да е лого. То по тази логика можем на всяка картинка в текста да дадем х2 и да не пишем алт таг и така. Важното е и да е логично направено, не само пригодено за ботове. Х1 съм виждал често да се използва многократно при заглавия обособяване отделни секции на страницата, тук съм съгласен до някъде. Но по умното е, ако не искате да е като документ в уеб пространството, да е разделено на страници. ;)
 
Идеята на H таговете е да структурирате максимално добре текста, тоест да е четим за потребителите. Ясно да се отличава кое е подзаглавие и кое заглавие.

Моята препоръка е да се прави дървовидна структура - H1 -> H2 -> H3 -> H4;

http://www.hobo-web.co.uk/headers/

Множеството H1 може да се ползват ако се спазва HTML 5 стандарта. От време оно се знае, че най-силният OnPage SEO фактор е H1, SEO Title & Description и после първата половина на текста.
Не вярвайте на 100% на всичко, което се казва от Гари или Джон в туитър, засичани са как на един и същи въпрос дават противоречиви отговори. Правете това което работи за вас и толкова.
 
Постнах тази картинка, за да отбележа какво са казали само преди няколко дни от Google по темата за използването на повече от един Н1 таг.

Иначе, това което аз мисля, не отговаря на твърдението на Джон от Гугъл. Н1 за мен винаги трябва да се използва за заглавието на дадена страница, да описва най-добре съдържанието и да го имаме само един път на страница. Няма логика да слагаме няколко Н1 при положение, че имаме налични още от Н2 до Н6
 

Горе