MariaDB и Aria Storage Engine - Първи Впечатления

coolice

Owner
Ситуацията :

Както доста хора знаят харесвам out of the box нещата и спазвам донякъде инженерното правило като работи не пипай - с добавката като няма секюрити рискове или бъгове тогава не пипай

Значи форума ползваше mysql 5.1 с MyISAM сторидж енджин и това му пасваше идеално не изполвах InnoDB защото има малко на брой но големи таблици (не че не можех да си го позволя от към рам но е нерационално) а и не харесвам как се трупа Overhead при InnoDB - това с условността на вбюлетин....

Проблема:

Скоро обаче се преместихме и съответно преминах на mysql 5.5 тъй като по спомен пордуктовия живот на на MySQL 5.1 свършва в края на годината ... MySQL 5.5 е с дефултен енджин InnoDB, но аз си запазих MyISAM ... ОБАЧЕ с MySQL 5.5 с базата данни трупа Overhead за страх - дотолкова че форума става бозав за часове....

От години ползвам скрипт в /etc/cron.daily да прави поправка на базата данни всяка сутрин - БГ време ( феновете на InnoDB направете това и го зарежете за няколко месеца да видите какво ще се получи ;))
Код:
#!/bin/bash

mysqlcheck -u Юзера -p'Паролата' --auto-repair --optimize Базата

Но положението с този MySQL 5.5 и MyISAM стана нетърпимо - до следобеда форума вече е леко бозав

Решението ...

По прочетох тук там и реших че ще е МариаДБ (не толкова новото отроче на автора на MySQL и MyISAM - Монти ) и сторидж енджина Aria който е доразвитие на MyISAM
https://mariadb.com/kb/en/aria-faq/

и съм много доволен :) заема 50 мб рам повече с дефултните настроики в моя случай и около 500 мб повече спейс спрямо предишния 1 гб база и 400 мб индекс но се води краш сейв като е с TRANSACTIONAL=1

днес малко след 6 следобед я сложих и конвертирах таблиците до АРИА и съм много доволен - за почти 5 часа няма никакъв овърхед и форума през цялото време си работи като след тукощо рипернатана и оптимизирана база данни

даже няма да направя стутрешния рипеър на базата да го видя ... ама много ме изкефи ... мисля навсякъде да си обърна строидж енжина на ариа ....... щом даже се хванах да го препоръчвам имайте на предвид
 
Последно редактирано от модератор:
От: MariaDB и Aria Storage Engine - Първи Впечатления

Бегла забележка само – може ли да ползваш за английските думички латинските наименования на съответните думи, че тази фонетика ми влиза просто… много надълбоко. Предполагам не е само при мен, а на доста други форуми читатели и ползватели. И това не е първият пост, за чийто се отнася това нещо.

Просто малко… малко в повечко идват тези неща. Все едно шльокавица в IRC преди 12-14г., но вече обърнато на кирилица. Едвам се чете и разбира. А това затруднява самият текст, самата мисъл, самото разбиране. Т.е. реално мозъка трябва да извършва три действия: четене, превод на прочетеното (в поста) към оригиналната английска думичка (в някои случаи дори не става ясно какъв е преводът и има ли изобщо такъв), и чак тогава разбиране на смисъла (+ четвърто действие – опит за навързване на редовете и мислите в цялостни изречения, тъй като откъде почват и къде свършват не става ясно, т.е. с три точки явно това са някакви „мисли“ просто, не изречения цялостни, започващи с главна буква и завършващи със съответният препинателен знак).

Или сортирано и обобщено:

  • MySQL 5.1 ▶ MySQL 5.5 ▶ MariaDB;
  • MyISAM ▶ Aria storage engine (incl. crash-save when TRANSACTION=1).
Добра работа все пак. Остава да няма проблеми.
 
От: MariaDB и Aria Storage Engine - Първи Впечатления

А защо Aria? Аз вече използвам за почти всичко innodb и mariadb galera cluster-a. При по-големи бази (20-60гб+) се справя отлично.

Важното е да има ефект де.

Иначе по едно време форума меко казано се туткаше. В последните един-два дни е ок. Даже се бях принудил да му сложа проверка, че се чудех дали не е само при мен :D

predpr.jpg
 
От: MariaDB и Aria Storage Engine - Първи Впечатления

Базата данни на форума не е толкова обемиста за да ползва Galera. Aria си му е добре като заместител на MyISAM при бази с голям брой inserts . Такава е идеята на Aria - да събере най-положителните качества от MyISAM и innoDB в един storage engine. Ако имаш повечко RAM можеш за да ползваш MEMORY storage engine за таблиците, които не се променят често и съдържат конфигурационни опции на сайта, както примерно wp_options на WordPress. Субективно мнение, не го приемай като чиста монета.
 
Няма лош sql engine - има лош DB админ ;)

MyISAM, InnoDB, Aria, Galera все едни неща, с които ако не се борави правилно си е колеца в дупето.

Отделно не може да се сложи в едно изречение Galera (plugin за Multi-master репликация) и myisam, innodb и aria, коитo са storage engines и нямат нищо общо с репликация.

Общото правилно за всички storage engines е едно: ако имаш неиползвана памет - дай я на базата и няма да сбъркаш. И пак казва, това не е просто нацъкване на едни настройки, а АНАЛИЗ и след това правилна конфигурация.
 
От: MariaDB и Aria Storage Engine - Първи Впечатления

Когато проектираш база данни за точно определено приложение съм съгласен, но ако целиш всеобхватност настройките са едно към горе долу :) .
 
Re: От: MariaDB и Aria Storage Engine - Първи Впечатления

А защо Aria? Аз вече използвам за почти всичко innodb и mariadb galera cluster-a. При по-големи бази (20-60гб+) се справя отлично.

Важното е да има ефект де.

Иначе по едно време форума меко казано се туткаше. В последните един-два дни е ок. Даже се бях принудил да му сложа проверка, че се чудех дали не е само при мен :D

Виж файлът 7371

от клаудфлеъра се туткаше понеже минаваше през прага не през германия коеот беше много странно решение от тяхна страна като бг доставчиците имат всички който съм тествал имат връзка към германия и тогава към форума и го махнах онзиден вечерта като стана нетърпимо даваше грешка все едноче форума не работи а клауд флеъра си работи а проблема си беше на калуд флеър в европа поже през впна от торонто не ми прекъсваше форума... та махнах го пак ама искам да е зад него ама им е бавна услугата мамка им... скачат ми с 20+% сърч куеритата като го ползвам въпреки по бавното зареждане... двапъти съм тествал и двата пъти скочиха (като уточнявам че не ползвам бг хостинг) ама удобството на потребителите ми е по важно ранкинга....

За сторидж енджина комплексно е... аз съм тествал микс преди време на 5.1 то с част то таблиците на InnoDB и не ми хареса много не успях да видя голямо забързване и трупаше овърхеад за страх поне вбюлетина http://www.vbulletin.com/forum/blogs/ibxanders/3935819 (тогава бях на 2 гб деди и се пълнеше после минах на 4 за без пари после за 20 долара отгоре ми дадоха 16гб тово но как и да) ... а и защото ми е малко рама на този впс - този е най малкия от общото 4 те с който смених деди сървъра (защото е сингъл поинт оф филър за всичките сайтове като ми хоства базите данни)... Иначе в момента форума се събира в 250 рам с опен лайт спида и при до 30 конкурентни в секунда (коеот му е обичайното при нормално ползване по ) и това с ползва 64 мб датастор кеш в един инстанс апц което си докарвам нещо като големия лайт спиид с пейдж кеш за без пари и цпу лоада е рядко е над 0,5 при 2 xen pv ядра ... а не смятам да оперирам с 80 процента пълна рам заради едно инно и не много видима повече бързина...

Най добронамерено ще ти кажа - (да не се разсърдиш) ти човек си свикнал на големи машини за много сайтове... при малките сингъл сайт си има специфика и смятам че там съм се специализирал повече от теб най малкото имам много години опит... да има малко по малък перформанс но той е невидим и в е теоритичната част която сайта не достига при нормалното си ползване...

Да се сетим за един стар спор защо да се ползват 32 битови гестове и че при теоритичния макс на системата при 64 битовия ще има минимум 20 процента отгоре... да така е

ама като си товаря машинката на до около 25 процента макс при нормално ползване а разликата е 40 процента от рама и имам таван на рама по нисък от максимума на 32 бита тези 40 процента са си много а няма смисъл (затова се чудеше за какво са им 256 битови впси и трудно си събираш урдпреса в 512ката на амазон) защото го конфигурираш като голям сървър
а той реално може да ти зарежда 100% от страниците от сатичен кеш в рама с кеш плъгин и съвсем малък мемкешъд който е само няколко мегабайта няма нужда от иннодб няма нужда от 64 бита итнт.... :)
 
От: Re: MariaDB и Aria Storage Engine - Първи Впечатления

Отделно не може да се сложи в едно изречение Galera (plugin за Multi-master репликация) и myisam, innodb и aria, коитo са storage engines и нямат нищо общо с репликация.

"plugin-a" за сега поддържа само xtradb и innodb, причината да не се до уточня.

Когато проектираш база данни за точно определено приложение съм съгласен, но ако целиш всеобхватност настройките са едно към горе долу :) .

И двамата с Марто сте прави. Зависи кой с какво е свикнал (най-вече) и какво му е нужно. Просто ми беше интересно защо точно Aria. При сегашните сървъри памет има винаги, та не това ме притеснява. Ще ми се някой да пусне бенчмарк на разработен с реални юзери VB, защото трябва да взимам едно решение, а нямам подходяща като размер база от VB под ръка.

ама като си товаря машинката на до около 25 процента макс при нормално ползване а разликата е 40 процента от рама и имам таван на рама по нисък от максимума на 32 бита тези 40 процента са си много а няма смисъл (затова се чудеше за какво са им 256 битови впси и трудно си събираш урдпреса в 512ката на амазон) защото го конфигурираш като голям сървър

Ха, видях ти поста след като пуснах моя :)

Относно Амазон: интересното е, че с абсолютно същата конфигурация, но на мой хардуер с Xen Server 6.2, сайта заема много по-малко рам. Та, объркан съм вече и трябва да си играя скоро, но не ми остава време.
 
да добавя след 7 часа ползване и минаване през пиковия час на форума... оверехеда е 0 навсякъде използваната от МариаДБ дефултно конфигурирана рам е 100 мб повече не суапва лоуда е в нормите не бави

много съм доволен мисля че ми реши проблема към който се бях насочил да реши....

довечера ще видя скороста при бекъпа ...

нямам желание да тествам максималната произвидителност.... важното е да не си товаря машинката над около 25 процента при пиковото нормално ползване мисля че има място растеж достатъчно... и мисля че това е правилно оразмеряване... че даже шеърд йостингите въпреки всичко държат под 40 процента празни аз държа 75 ама на по малко няма накъде :)
 
От: MariaDB и Aria Storage Engine - Първи Впечатления

Тъкмо щях да питам какво се омаза вчера?!? техническа неизправност или "любопитен съм, да видя какво ще стане" ?
 
От: MariaDB и Aria Storage Engine - Първи Впечатления

Тъкмо щях да питам какво се омаза вчера?!? техническа неизправност или "любопитен съм, да видя какво ще стане" ?

Мога да се обзаложа, че е второто, поне при мен в 99.999% от случаите е това :lol:
 
Не съм много сигурен - че ръчках ръчках

май разбрах по трудния начин как работи датастор кеша на вбюлетина като е в паметта... не съм толкова сигурен че от това защото не би трябвало да направи подобен проблем

бях включил непрекъснат кънекшън към базата за тест и датастор кеш и направих ребуут но не от конзолата от контролния панел и крашна - темите в който беше писано или бяха създанени последния час замазаха затова подозирам тази връзка понеже този кеш е беше точно с ттл 3600 секудни (няма логика да работи точно така и да се омершва и да извиква изцяло темите в този кеш но как и да е)

сега с ариата го махнах и ще разчитам на кеша в aria-pagecache-buffer няма да разчитам на third party пък бил и от вбюлетин и поне да знам че всичко е в лога на базата

и още нещо като го изключих датастор кеша не забелязвам никакъв перформанс пеналти така че оставаме без това бях свикнал обаче да си го ползваме от години
 
  • Like
Реакции: Sky
От: MariaDB и Aria Storage Engine - Първи Впечатления

Иииии сървъра пак умря.
Или поне за мен де, за около 5 минути нямах каквато и да е свързаемост към www.predpriemach.com - Request timed out.
Може и да е ISP/DNS проблем, но не ми се вярва.
Може и да е от хоста, но май Мариа пак показва, че е мръсница. Както всички Марии. (шегичка ;) ).
 
рестарт на хиперваизора от време на време ги има като има ъпдейт на кернела... В канада е точно рано сутринта

аз предпочитам такива фирми който рестартват при ъпдейт .. другия тип рестартват само при нужда или да кажем 90 дни си героиство (с такива ъптаими без рестарт се хвалеха в един форум) ама да рънваш 90 дневен стар кернел не е никакво геройстово щото рално си няколко стъпки с бъгфиксовете назад... за да спестиш на клиентите 5 минути неудобство
 
От: Re: MariaDB и Aria Storage Engine - Първи Впечатления

рестарт на хиперваизора от време на време ги има като има ъпдейт на кернела... В канада е точно рано сутринта

аз предпочитам такива фирми който рестартват при ъпдейт .. другия тип рестартват само при нужда или да кажем 90 дни си героиство (с такива ъптаими без рестарт се хвалеха в един форум) ама да рънваш 90 дневен стар кернел не е никакво геройстово щото рално си няколко стъпки с бъгфиксовете назад... за да спестиш на клиентите 5 минути неудобство

Аз също спазвам този принцип. По-добре downtime за 4-5 минути един път на месец-два, от колкото да рискувам целият си труд зареди някой бъг или sv. Ядрото може да се обнови и без рестарт, но предпочитам да го рестартирам, защото това е единственият начин да си сигурен, че всичко работи на 100%.

П.П.: в този форум също се мъдреха хора, които се хвалят с 300-600 дни ъптайм. Това буквално е да си просиш някой (било то китаец, руснак или каквото там се сетиш) да те отнесе.
 

Горе