Memory Remap

Pavlin_Kralev

Active Member
Понеже не открих секция "Хардуер", реших да попитам тук. Стори ми се най-близо до темата. Единият ми компютър е с дъно ESC G-41T(R3) С 4 GB DDR3. Когато е активиран Memorry Remap се вижда цялата памет. Когато е изключен само 3,2 GB. Таймерът HPET е в същата секция на BIOS. Вкл. и искл. му не оказва влияние, въпреки не знам да има по принцип. Някой знае ли как да виждам цялата памет, когато MR е изключен?
 
Последно редактирано:
Та, това се вижда в BIOS. Смених го с последния за дъното (имаше само един) но си остава все така. HPET би трябвало да има 32 и 64 битов решм но в BIOS се вижда само разрешаване/забраняване, без допълнителни опции. Не знам, дали тов би имало значение, но са едно под друго.
 
Аз не виждам пряка връзка м/у таймера и обема памет. Той (HPET) по дефиниция си е 32 битов. 3.2 Г е лимита който може да се адресира директно с 32 битов адрес. Ремапинга е начин да достъпиш останалата памент индиректно. На мен ми изглежда като процесора да е 32 битов. Може да е бъг и на BIOS-a. Най-добре е да се види какво репортва операционната система, вкрайна сметка BIOS "важи" докато зареди операционната система.
Намерин малко инфо в едни руски сайтове, но се страхувам да не са пропаганда, затова няма да сложа линк.
Поздрави.
 
Аз не виждам пряка връзка м/у таймера и обема памет. Той (HPET) по дефиниция си е 32 битов. 3.2 Г е лимита който може да се адресира директно с 32 битов адрес. Ремапинга е начин да достъпиш останалата памент индиректно. На мен ми изглежда като процесора да е 32 битов. Може да е бъг и на BIOS-a. Най-добре е да се види какво репортва операционната система, вкрайна сметка BIOS "важи" докато зареди операционната система.
Намерин малко инфо в едни руски сайтове, но се страхувам да не са пропаганда, затова няма да сложа линк.
Поздрави.
:) Операционната система с ремап вижда 3 GB използваеми. Все пак си заделя за видеокарта и др. Не е бъг. Процесора е едно старо Core 2 Duo E8500, т.е. 64 Битов. HPET по дефиниция е 64 битов. 32 битовия му режим е режим за съвместимост. Слагал съм и други процесори на това дъно, но все си е тая. :) Руските сайтове са преписвани от първоизточника. Нищо ново, освен че не е на английски. BIOS са това дъно има само един по-нов от оригиналния и толкова. Сложих го и него. Флашнах с него и общо взето нищо.
Оказва се, че и Asus имали такива дъна в които за да видиш цялата памет трянва да ти е разрешен Remap. Днес ми сърнаха това инфо от друг форум.
Благодаря за отзивчивостта!
 
Да, HPET е 64 битов. Информацията ми е стара. Друг е въпроса на кой му трябва 64 битов брояч, ама мултимедийните приложения да се оправят. Това е извън моето полезрение.
https://www.intel.com/content/dam/w...ations/software-developers-hpet-spec-1-0a.pdf
Ноо няма връзка с разпознатият обем памет. Поне не мога данамеря такава. В крайна сметка важното е, че паметта вече си е на мястото.
Поздрави.
 
Да, HPET е 64 битов. Информацията ми е стара. Друг е въпроса на кой му трябва 64 битов брояч, ама мултимедийните приложения да се оправят. Това е извън моето полезрение.
https://www.intel.com/content/dam/w...ations/software-developers-hpet-spec-1-0a.pdf
Ноо няма връзка с разпознатият обем памет. Поне не мога данамеря такава. В крайна сметка важното е, че паметта вече си е на мястото.
Поздрави.
Явно трябва да пробвам с повече памет, за да видя лолко ще вижда дъното в различни режими. Поздави и благодаря сърдечно!
 

Горе