MySQL Сървър Кой Linux да избера Centos 6 vs Ubuntu 12.04

MySQL Сървър Кой Linux да избера Centos 6 vs Ubuntu 12.04.1 LTS


  • Общо гласове
    26

coolice

Owner
От четене на чужди форуми се стигна до почти тролски спор по темата затова задавам въпроса и тук и го пускам и като анкета...


Aко имате друг отговор споделете го в темата.... Дистрибуцията трябва да е комерсиална защото ще се ползва лонг търм и ме притесняват ъпдейтите...

Анкетата е публична....
MySQL Сървър - Кой Linux да избера Centos 6 vs Ubuntu 12.04
 
От: MySQL Сървър Кой Linux да избера Centos 6 vs Ubuntu 12.04

red-hat базираните дистрибуции не са ми от любимите, но бих заложил на CentOS
 
От: MySQL Сървър Кой Linux да избера Centos 6 vs Ubuntu 12.04

Така поставан въпроса CentOS, но защо не попиташ администратора който ще ти го поддържа този сървър :).

Иначе ако можех да избирам от други бих избрал Debian
 
Защото съм аз :oops: досега са ми били под ръка все цпанел VPS или сървъри а там е ясно с мишката като за уиндоус админи :oops: ... цпанел си следваше в последните 7+ години RH3 Enterpise, RH4, Fedora 5+... centos 5....


Затова сега като съм на варианти за only MySQL сървър се разрових какво пишат по чуждите форуми и там са леко тролски споровете...

Аз ползвам Убунту за декстоп иначе.... от 2008г, но никога не съм го ползвал за сървър...
 
От: MySQL Сървър Кой Linux да избера Centos 6 vs Ubuntu 12.04

По някое време се заинтересувах от центос-а и отнякъде видях, че е руски и ме отказа това от него ако ще се държи чувствителна информация на него.

Само че сега не съм сигурен и реших да ви питам - руски ли е наистина и до каква степен има някакъв контрол обществен над него? Аз едва се навих на nginx само щото мога да го инстална не като руут и защото е мноог оптимизиран. Ама цялата ос руска да я сложа не знам, имам резерви.
 
centos е направен от опън сорс пакетите на Red Hat и може би е най комерсиалнатата безплатна дистрибуция ползвана при хостинг провайдърите екипа не е руски http://wiki.centos.org/Team

ПП не следя доколко е навлязъл Cloud Linux на цпанел защото не се занимавам с продажби на хостинг... но сигурноя ядът пазарен дял вече...
 
  • Like
Реакции: Alf
От: MySQL Сървър Кой Linux да избера Centos 6 vs Ubuntu 12.04

CloudLinux не ти е необходим, ако няма да има multi-user използване. CentOS е модерен сред хостинг доставчиците, защото cPanel не се предлага на DEB базирани дистрибуции, иска си задължително RPM базирана дистрибуция. Все пак CentOS се е утвърдила като сървърна OS и има повече информация за нея, ако попаднеш в кофти ситуация и ти трябва know-how. Последните няколко custom сървъра, които нямат cPanel съм ги правил на Debian 6 но определено щеше да ми е по-лесно на CentOS. За теб също ще е по-лесно, при условие че имаш опит със CentOS като cPanel админ.
 
Занам че не ми трябва клауд линукс :) аз това го написах за клауд линукса защото незнам какъв му е пазарния дял да не се окаже че вече не е центоса най ползвана дистрибуция от хостинг доставчиците.... :) като не си на един пазар само от време на време като ти попаднат новини поглеждаш... и понякога се изостава...
 
Re: От: MySQL Сървър Кой Linux да избера Centos 6 vs Ubuntu 12.04

иначе за ценоса плана е следния инсталирам минималното инсталирам mysql барвам си my.cnf както смятам че е правилно за конкретния сървър, секюрвам в ип теибълс да има достъп само от определни ипта към базата...

и после само yum update през известно време и от време на време някой рипеър... май това е най лесното и правилното
 
От: MySQL Сървър Кой Linux да избера Centos 6 vs Ubuntu 12.04

Eдин ispconfig за по-лесно конфигуруране може да добавиш.
 
От: MySQL Сървър Кой Linux да избера Centos 6 vs Ubuntu 12.04

Eдин ispconfig за по-лесно конфигуруране може да добавиш.

И за какъв му е да инсталира 3rd party софтуер, след като иска минималистична конфигурация, която да изпълнява само и единствено точно определена цел?!?

coolice - освен това, което си решил да ползваш, слагаш още chrootkit, watchdog, logrotate и евентуално mtop. Ако се изисква графичен интерфейс за управление на DB-тата, сложи phpMyadmin . Ако ще правиш и performance analysis се замисли и за munin. Аз лично доруго не бих сложил на сървъра, при условие, че се спрявам добре с конзолата.
 
CentOS ако търсиш стабилност, а не просто latest fatures right now!
В крайна сметка както AMitrev каза питай си админа. Ако ти ще си го администрираш помисли с кое се чувстваш по-комфортно и по-лесно. И с двете дистрибуции може да се постигне един и същи ефект, както и двете могат да бъдат безобразно намазани.

Centos:
+ стъбилни версии, рядко се ъпдейтва
- новите екстри и версии идват бавно

Ubuntu:
- ъпдейти всеки ден - нови бъгове и кръпки всеки ден (по-често се администрира, тъй като всяко ново нещо води до необходимост от пипане)
+ нови екстри всеки ден

В крайна сметка ти си решаваш кое ти е важно - стабилност или екстрите.
 
Иска ми се да бях толкова богат че да плащам на някой една достойна сисадминска заплата :) и да ми е в графата за дребни разходи :)

Явно ще е центоса и ще се забавлявам с това след вечеря :) Мерси на всички изказали мнение :)
 
От: MySQL Сървър Кой Linux да избера Centos 6 vs Ubuntu 12.04

CentOS 6 64bit. Ubuntu 12 ако искаш Desktop функционалност (или нефункционалност:) ...
 
От: MySQL Сървър Кой Linux да избера Centos 6 vs Ubuntu 12.04

Dobre, аз пак да питам, центос-а доколкото разбирам чака редхата да си ъпдейтне нещата и тогава чак и те да си ъпдейтнат техните, така не остават ли евентуални дупки по-дълго време отворени?

(за дупки в сигурността говоря :) )
 
Тъй да си кажа и аз защо гласувах за CentOS, макар, че това ще препокрие казаното от Марто Лазаров.

Причините поради които CentOS е предпочитана дистрибуция сред хостинг доставчиците е именно CPanel, също така тук може да включим и безплатния панел - kloxo, който също се разпространява само за rpm базирани дистрибуции ползващи RHEL като база.

Ако трябва да бъда честен, даже не бих сложил Ubuntu в такава анкета, а чист Debian. Хората ползващи Ubuntu, може малко да се разсърдят от това което ще кажа, но за мен има един огромен недостатък, който се води feature - последния софтуер винаги е актуален. Това е окей, но не и за сървър - новия софтуер не винаги е стабилен, това че е последна версия не означава непременно, че е най-добрия възможен вариант. Когато става дума за сървъри, стабилността трябва да е приоритет.

CentOS е предпочитана дистрибуция, защото е лесна за конфигуриране. Минус е факта, че обикновено е с няколко версии назад от официалните софтуерни разработки, но за сметка на това се ползват последните СТАБИЛНИ разработки.

Да наистина, новия софтуер означава, че ще получиш всичките нови благинки, които ще окажат влияние на бързодействието на сървъра, но пък ще получиш и нещо не до там изтествано и стабилно.

Сега ще хвърля и мазохистичната бомба - Gentoo. Това определено не е дистрибуция за всеки. Всичко си компилираш сам, на твоята машина. Това са му е плюсовете - нямаш излишни пакети от които не се нуждаеш. В кернела ти нямаш заредени една камара модули, които така или иначе никога няма да ползваш, просто защото хардуера ти е коренно различен.
 

Горе