[OpenCart модул] Генериране на SEO адрес от продуктовото име и транслитерация

stan_bg

Active Member
Здравейте, направих си малка доработка, защото ми трябваше при ръчно въвеждане на продукти в един магазин, и днес реших да го пусна като безплатен модул в сайта на ОпенКарт.

Генериране на SEO адрес от продуктовото име и транслитерация

561936481de43-resize-710x380.jpg


Възможности:

- Генериране на сео оптимизиран адрес от съответното продуктово име съдържащо кирилица и/или латиница. Ако името съдържа кирилица се извършва транслитерация на българските букви с латински.
- Работи само при наличието на инсталиран български език на OpenCart.

Ако имате инсталиран повече от един език, бутона "Генерирай SEO адрес" ще се генерира само в българския раздел за въвеждане на име на продукта.
Подходящо е при ръчно въвеждане на продукти. Може да работи и с по-стари версии на ОпенКарт, но не съм тествал.
 
Последно редактирано:
От: [OpenCart модул] Генериране на SEO адрес от продуктовото име и транслитерация

Възможни конфликти с SEO Pack? Може би глупав въпрос, но нали и той генерира адрес ако не е вкаран...
 
От: [OpenCart модул] Генериране на SEO адрес от продуктовото име и транслитерация

Възможни конфликти с SEO Pack? Може би глупав въпрос, но нали и той генерира адрес ако не е вкаран...

Не би трябвало да има проблем тъй като тук промяната се извършва чрез джава скрипт и то при кликане на бутон. Но и ако използваш такъв модул не виждам причина, да ползваш и този едновременно. :)
 
От: [OpenCart модул] Генериране на SEO адрес от продуктовото име и транслитерация

Сео пак про има някои пропуски примерно Компютри и аксесоари генерира сео урл kompyut-rni-akcecoari тоест ъ става тире и така е със всички занци които не са дефинирани предполагам заради това lqllqlq му трябва този генератор, аз не мога да си обясня като го водят мултиленгуич защо не са оправили това в новата версия
 
От: [OpenCart модул] Генериране на SEO адрес от продуктовото име и транслитерация

Колега @stan_bg за да не пускам нова тема имаш ли идея как да се реши този проблем с тирето в SEO PACK PRO, ако искаш ще ти пратя пакета, аз не мога да открия как ги задава URL-тата нещо от базата данни взима ама как точно нямам представа
 
От: [OpenCart модул] Генериране на SEO адрес от продуктовото име и транслитерация

Колега @stan_bg за да не пускам нова тема имаш ли идея как да се реши този проблем с тирето в SEO PACK PRO, ако искаш ще ти пратя пакета, аз не мога да открия как ги задава URL-тата нещо от базата данни взима ама как точно нямам представа


От първия достъп с този модул виждам следното:

Разгледайте контролера на модула отговарящ за преобразуването на адреса:

admin/controller/catalog/seopack.php и по-точно намерете метода generateSlug и частта отговаряща за транслитерацията на кирилицата

PHP:
public function generateSlug($phrase) {
	
	$cyr = array(
        "й"=>"i","ц"=>"c","у"=>"u","к"=>"k","е"=>"e","н"=>"n",
        "г"=>"g","ш"=>"sh","щ"=>"sh","з"=>"z","х"=>"x","ъ"=>"\'",
        "ф"=>"f","ы"=>"i","в"=>"v","а"=>"a","п"=>"p","р"=>"r",
        "о"=>"o","л"=>"l","д"=>"d","ж"=>"zh","э"=>"ie","ё"=>"e",
        "я"=>"ya","ч"=>"ch","с"=>"c","м"=>"m","и"=>"i","т"=>"t",
        "ь"=>"\'","б"=>"b","ю"=>"yu",
        "Й"=>"I","Ц"=>"C","У"=>"U","К"=>"K","Е"=>"E","Н"=>"N",
        "Г"=>"G","Ш"=>"SH","Щ"=>"SH","З"=>"Z","Х"=>"X","Ъ"=>"\'",
        "Ф"=>"F","Ы"=>"I","В"=>"V","А"=>"A","П"=>"P","Р"=>"R",
        "О"=>"O","Л"=>"L","Д"=>"D","Ж"=>"ZH","Э"=>"IE","Ё"=>"E",
        "Я"=>"YA","Ч"=>"CH","С"=>"C","М"=>"M","И"=>"I","Т"=>"T",
        "Ь"=>"\'","Б"=>"B","Ю"=>"YU"
    );
    //бла бла
}

Както се вижда знаците са дефинирани, но са обозначени да се преобразуват в единична кавичка, което от своя страна ще се преобразува в тиренце.
Просто трябва да замените в масива стойността на съответния ключ, тоест алтернативата на "Ъъ" и "Ьь". Виждам че и "Шш" и "Щщ" се преобразуват по един и същ начин на "sh", което не е правилно, може да промените и него.
 
От: [OpenCart модул] Генериране на SEO адрес от продуктовото име и транслитерация

Браво Стан. Много полезно за бг магазините. Ряпа :beer:
 
От: [OpenCart модул] Генериране на SEO адрес от продуктовото име и транслитерация

Браво,аз точно този сектор търсих,но как ми е убегнал не знам явно съм го пропуснал:mrgreen:
Ето инфо за тези които се чудят с коя буква да заменят ь и ъ
Най-правилен е според мен следния вариант Ъ=A , ь=y , ш=sh , щ=sht
 
Последно редактирано:
От: [OpenCart модул] Генериране на SEO адрес от продуктовото име и транслитерация

stan_bg ги разбира тия неща ряпа му е малко.

Да си дава адреса и да го стоплим с няколко уискита? Навит съм :wink:
 
  • Like
Реакции: CTAH
От: [OpenCart модул] Генериране на SEO адрес от продуктовото име и транслитерация

Здравейте
Този модул става ли за RexCart ?
 
От: [OpenCart модул] Генериране на SEO адрес от продуктовото име и транслитерация

Здравейте
Този модул става ли за RexCart ?

Да, ще стане. Може само бутона да не се визуализира правилно.При RexCart заоблянето на ъглите му е реализирано посредством картинка, трябва да се добави просто едно спанче в модула.
 
От: [OpenCart модул] Генериране на SEO адрес от продуктовото име и транслитерация

Благодаря ти за бързия отговор :)
Тъй като съм доста 'босичък' в програмирането ще можеш ли да ми кажеш какво е това спанче и какво точно да направя за да заработи при мен модула ?
 
От: [OpenCart модул] Генериране на SEO адрес от продуктовото име и транслитерация

Предполагам, че колегата има това в предвид <span></span> това е таг в които можеш да вкараш изключение от общите правила и дори да му зададеш други.
 
От: [OpenCart модул] Генериране на SEO адрес от продуктовото име и транслитерация

Благодаря ти за бързия отговор :)
Тъй като съм доста 'босичък' в програмирането ще можеш ли да ми кажеш какво е това спанче и какво точно да направя за да заработи при мен модула ?

Трябва да имаш инсталиран vqmod. Другия вариант е да се направят промените директно върху системните файлове.
 
От: [OpenCart модул] Генериране на SEO адрес от продуктовото име и транслитерация

В public_html има папка vqmod .
При това положение трябва само да го инсталирам, или трябва пак да се добавя въпросното спанче ? Икаде трябва да се добави
Ще можеш ли да изпратиш кода който се добавя ?
 
От: [OpenCart модул] Генериране на SEO адрес от продуктовото име и транслитерация

В public_html има папка vqmod .
При това положение трябва само да го инсталирам, или трябва пак да се добавя въпросното спанче ? Икаде трябва да се добави
Ще можеш ли да изпратиш кода който се добавя ?

Трябва да поставиш xml файла в папка public_html/vqmod/xml и си готов. Прикачам ти файла като съм добавил въпросното спанче с помоща на което ще имаш правилно визуализиран бутон "Генерирай SEO адрес" според стандартите на RexCart.
 

Прикачени файлове

  • upload.zip
    1.2 KB · Преглеждания: 5
От: [OpenCart модул] Генериране на SEO адрес от продуктовото име и транслитерация

Благодаря ти много получи се :)
 
От: [OpenCart модул] Генериране на SEO адрес от продуктовото име и транслитерация

Здравейте. Когато опитам да генерирам сео адрес от "Бензинов трион с двигател 2-МІХ (1,2 kW)" ми го прави "benzinov-trion-s-dvigatel-2-mundefinedh-1-2-kw". Не игнорира скобите....А има ли вариант да обръща и категорията в линка на латиница, че като включа SEO URL's ми го прави на кирилица и става полoвината линк на кирилица, а другата на латиница :)
 
Последно редактирано:

Горе