OpenX - вашата лична рекламна мрежа

Rock

Well-Known Member
Здравейте, колеги.

В тази тема ще изложа накратко описание на най-дорбата (според мен) безплатна рекламна система - OpenX

Ако имате сайт(сайтове), в които искате да ротирате рекламни банери, текстове и т.н. - OpenX e вашата система.

С тази безплатна платформа ще можете да си правите рекламни кампании, да си задавате количество имресии, кликове, да получавате отчети и най-вече лесно да си управлявате вашите реклами !

Пример за нуждата от OpenX: Мой познат пусна спортен сайт с афилиейт на известен букмейкър. Имаше 2 карете за реклама и беше поставил съответно кода на по един вид реклама. Но от маркетингова гледна точка, посетителите се насищат на едни и същи реклами, затова е добре да се ротира нещо повече, като бройка. Е сложих му OpenX, на двете позиции нагласихме да се въртят по 8 банера (осигурени от афилиейта на буукмейкъра) . Така разновидността стана много по-добра и се увеличиха кликванията :)

1. Технически изисквания.

Системата не е претенциозна, най-важното трябва да имате:

* Хост, който поддържа PHP 5.14 или 5.2 (препоръчително)
* MySQL (5.0) or PostgreSQL (4.1) database server (recommends UTF-8 encoding)

2. Предимства на OpenX

* Лесен админ панел - управлението на системата е доста улеснено, дори и за новобранците. Няма да имате проблем, нужни са ви 2-3 часа работа.

* Детайлни репорти - системата генерира невероятно точни и изчерпателни репорти. Можете видите информация за единична реклама или дори за цели кампании без никакъв проблем

* Лесна инсталация - Инсталацията е доста лесна, въпреки, че и аз съм има веднъж проблем, но хостът го реши :), Като цяло няма да имате проблеми, от сорта на Next, Next е, като създавате само база данни за OpenX и една поп-категория.

* Интегрирани адони - след като инсталирате системата ще имате възможност и да си я настойте. Лесна работа, има доста адони, които като ги научите ще може да ги ползвате или изключите

* Безплатна е - няма повече какво да се добави тук :)


3. Недостатъци

* Системата е малко грозновата и не може да се къстъмизира примерно с вашият бранд (поне не от всекиго).

* Не можете да направите примерно само 1 банер, без да е включен в кампания, но това са бели ядове


4. Заключение

Има доста видове уеб-базирани "съперници" на OpenX, но лично за мен (и за много други) тази е Дъ БЕСТ !
Можете да обслужвате голям брой заявки, като ако имате много имресии, ви препоръчвам да си инсталирате системата на отделен хост и само нея да си я обслужвате там.

Успех на всички и ако имате въпроси, питайте в темата.
 
От: OpenX - вашата лична рекламна мрежа

Системата е идеална, но за малки и средно посещавани сайтове. Ако сайта ви генерира много посещения ще са нужни оптимизации по самият OpenX или повече пари за хостинг/сървър :).
 
От: OpenX - вашата лична рекламна мрежа

Едно време товареше зверски и хората трябваше да я качват на отделен сървър, за да я ползват. Оправили ли са този проблем вече?
 
От: OpenX - вашата лична рекламна мрежа

Не мога да говоря за големи натоварвания как е, но гледам, че сайтове с 200К + дневни импресии си джиткат с OpenX инсталиран на един сървър със сайта им. Новата версия (2.8.0) уж е по-лека, но ако някой има сайт с големи натоварвания да сподели.
 
е чак на отделен сървър не трябва

зависи как я настроиш и каква е конфигурацията по принцип (на suphp) както са доста от шеърд хостинг доставчиците ще върви тежичко на fcgi (php-fpm) хостинг с APC (Zend Оpcahce) както препоръчват авторите (апц е най голямата сингъл оптимизация която може да се направи) ще върви по леко за сметка на малко повечко ползвана рам което заема фцги спрямо супхп...

освен това трябва да се отчете разликата между хостинг и хостинг , цените на шеърд хостинга не са се променили последните пет години

обаче при съвърите имаме обичайното понижениет така че доставчика ви трябва да ви доставиповече реусрс вече за същите пари например преди пет години съвър 2 х4 ядра 2х8 треадс с 24 гб рам и 4 хард диска щеше да ви струва над 1000 1500 долара на месец (това е сървър който да издържи няколко хиляди клиента) в момента е под 300 долара такъв да не кажа че при някой бюджетни доставчици с амд хардуер може да се вземе 16 ядрен за 100 и малко

това го изписах понеже шеърда трябва да ви дава повече ресусрс поненеже технологиите напредват..
 
От: Re: OpenX - вашата лична рекламна мрежа

е чак на отделен сървър не трябва

зависи как я настроиш и каква е конфигурацията по принцип (на suphp) както са доста от шеърд хостинг доставчиците ще върви тежичко на fcgi (php-fpm) хостинг с APC (Zend Оpcahce) както препоръчват авторите (апц е най голямата сингъл оптимизация която може да се направи) ще върви по леко за сметка на малко повечко ползвана рам което заема фцги спрямо супхп...

освен това трябва да се отчете разликата между хостинг и хостинг , цените на шеърд хостинга не са се променили последните пет години

обаче при съвърите имаме обичайното понижениет така че доставчика ви трябва да ви доставиповече реусрс вече за същите пари например преди пет години съвър 2 х4 ядра 2х8 треадс с 24 гб рам и 4 хард диска щеше да ви струва над 1000 1500 долара на месец (това е сървър който да издържи няколко хиляди клиента) в момента е под 300 долара такъв да не кажа че при някой бюджетни доставчици с амд хардуер може да се вземе 16 ядрен за 100 и малко

това го изписах понеже шеърда трябва да ви дава повече ресусрс поненеже технологиите напредват..

:O Ко?

Сега, ако може на бг, плс? :)

Тоест, ако искам да ползвам примерно супера или исн-то, или друг бг доставчик, споделен хост не ме устройва за тази система?!? :О

И кое става тогава? ВПС, или отделен нает сървър?
 
От: Re: OpenX - вашата лична рекламна мрежа

:O Ко?

Сега, ако може на бг, плс? :)

Тоест, ако искам да ползвам примерно супера или исн-то, или друг бг доставчик, споделен хост не ме устройва за тази система?!? :О

И кое става тогава? ВПС, или отделен нает сървър?

Ко?НЕ ! :)

Приятел ползва Суперхостинг на най-ниският план + OpenX заедно , но сайтът му е малък, около 10 000 имресии на ден, все пак мисля, че и повече ще издържи без проблеми.
 
От: Re: OpenX - вашата лична рекламна мрежа

Ко?НЕ ! :)

Приятел ползва Суперхостинг на най-ниският план + OpenX заедно , но сайтът му е малък, около 10 000 имресии на ден, все пак мисля, че и повече ще издържи без проблеми.

Аха, мерси за пояснението.

П.П.:
Ко?НЕ !

Спомен от Господари на ефира... :mrgreen:
 
От: OpenX - вашата лична рекламна мрежа

Да вметна, че системата е подходяща за афилиейт програми. Правите си блог, форум, сайт и искате да печелите от афилиейт. Тъй като афилиейт банерите, в повечето случай, са разнообразни, с OpenX може в едно рекламно каре да вместите доста такива и да си се връткат. Полезно е и печелившо.
 
Re: От: Re: OpenX - вашата лична рекламна мрежа

:O Ко?

Сега, ако може на бг, плс? :)

Тоест, ако искам да ползвам примерно супера или исн-то, или друг бг доставчик, споделен хост не ме устройва за тази система?!? :О

И кое става тогава? ВПС, или отделен нает сървър?

значи зависи колко ти е голям сайта 100к импресии на ден няма да ги събреш на шеърд (зависи колко е голям шеърд плана де и как е оптимизиран де)... на оптимизиран от мен няколко ядрен впс мисля че ще събера близо 1 000 000 импресии на ден ако ми се наложи.... а ако съм казал голяма дума (щото може и да съм казал :rolleyes:) има спица в натоварването понеже ползването не равномерно през деня ще го скалирам автоматик върху повече ядра и рам... (как се вика то да ми се случи ще се оправя :) някой да изкупи на 100% всички рекламни слотове във всички адекс сайтове - пак ще му е по евтино от телевизия)

Аз теб те видях че си гласувала за безплатния хостинг на r.stefanov в анкетата (а там той ми беше споменал преди месец че ви държи още акаунтите само гие прехвърлил в www.directhost.bg въпреки че не го предлага повече) там ще ти върви най бързо спрямо супера понеже супера мисля са на супхп което товарип процесора и е бавно но заема малко рам.... въпроса е кога ще предцени че товариш повечко... не съм правил тестове ...

ако на някой му се чете за php hadnlers

http://boomshadow.net/tech/php-handlers/
 
Последно редактирано от модератор:
От: OpenX - вашата лична рекламна мрежа

Да вметна, че системата е подходяща за афилиейт програми. Правите си блог, форум, сайт и искате да печелите от афилиейт. Тъй като афилиейт банерите, в повечето случай, са разнообразни, с OpenX може в едно рекламно каре да вместите доста такива и да си се връткат. Полезно е и печелившо.

Ако ще е само за това няма смисъл. С 10 реда код можеш да си завъртиш банерите без отделна система и усложнения.
 
От: OpenX - вашата лична рекламна мрежа

Ако ще е само за това няма смисъл. С 10 реда код можеш да си завъртиш банерите без отделна система и усложнения.

Така е, но пък и системата е доста лесна за употреба, а и предлага повечко екстри от кода, като настройки на банерите, импресии, показвания в определен момент, тежест на показването (примерно имате 3 банера, един от тях се показва 50% от времето, другите по 25% и така )
 
гледам някакво никче което мие познато :) значи лошо няма каквато и да е система да ползвате даже някой от урдпресс ад мениджърите само че на големите медийни агенции OpenX и им е комфортно с тези статистики и акаунти (това сериозно)
 
От: OpenX - вашата лична рекламна мрежа

Някой навит да се жертва и да напише едно простичко how-to описание?
Нещо зациклих при нова кампания, след настройката за тип ми иска да заложа цена на действие, което е ок, ако продавам директно реклама, но какво правим с афф линкове/кампании и тн?!
 
не слагаш нищо ако правиш лимитирана капмания първата опция и задваш само дата за край и брои импресии - contract

ако правиш капамания за себеси последната опция Remnant и само слагаш да речем дневен лимит или нищо не слагаш
 
От: OpenX - вашата лична рекламна мрежа

А, как точно се прави ротация на банерите в една зона? И позволено ли е да се ползва при Adsense, httpool, easyads и т.н?
 
От: OpenX - вашата лична рекламна мрежа

мога да споделя че една от старите версии (откакто е инсталирана не е пипан) на openX прави без проблем 50 млн импресии дневно на дедикейтед съврър.
 
От: OpenX - вашата лична рекламна мрежа

А, как точно се прави ротация на банерите в една зона? И позволено ли е да се ползва при Adsense, httpool, easyads и т.н?

Защо да е забранено, разбира се, че е позволено.
 
Re: От: OpenX - вашата лична рекламна мрежа

А, как точно се прави ротация на банерите в една зона? И позволено ли е да се ползва при Adsense, httpool, easyads и т.н?

правиш една кампания вързана за зоната и във банерите за кампанията слагаш различни

правиш различни кампании вързани за зоната

ПП и да питам някой ъпдиейтна ли до

http://www.revive-adserver.com/
 

Горе