PayPal - с фирма или без фирма?

momcheto

Well-Known Member
Привет,
изчетох сума ти теми, но отговорите са много хаотични. Правя си проучване, за да реша как точно да постъпя.

Да кажем, че продавам някакъв скрипт и разплащателен метод ми е PayPal.

Клиентите ми са чужденци, но как да знам дали са американци, пакистанци или европейци? Мисля, че имаше някаква ЕС директива, в която трябва да докажеш откъде ти идва плащането?
Всъщност, за мен важно ли е кой точно купува скрипта? Например, в магазина никой не те пита дали си бг или не (предполагам това би било валидно ако продавах на територията на БГ)?

2. Да кажем, че е важно кой е купувачът и знаем, че са американци, евентуално ако успея да докажа това. Получавам 100 продажби на месец в ПЕйпал, идва края на месеца, прехвърлям парите в дебитна сметка - осчетоводявам всяка продажба. ЗА САЩ не ми трябва регистрация по ДДС, поне според това, което прочетох по-рано, но за ЕС ми трябва?

Съответно, кога плащам ДДС-то... след 50к оборот или при всички положения, ако е в ЕС?

3. Клиентът пуска диспут в ПейПал и си връща парите след като са попаснали в деб. сметка. Това как го осчетоводявам? Някаква амортизация или други разходи? Какъв документ се прилага, за да докажа върнатото?

4. Възможно ли е подобна дейност да се извършва като физическо лице? И като каква дейност се третира?
 

Горе