PHP тест за интервю за работа

addme

New Member
Здравейте!
Предстои ми скоро интервю за работа в Нетера и ми казаха, че трябва да реша някакъв тест на интервюто. Това малко ме притеснява, тъй като това е първото ми интервю за работа като програмист. Досега само на частно съм работил.

Много ще съм Ви благодарен ако ме светнете за какво иде реч :)
 
От: PHP тест за интервю за работа

Здравей! Ще очакваме друг да помогне ако е запознат. Моето мнение е, че теста почти сигурно ще е нещо подобно като тези тук: www. pskills .org/ php.jsp . Най-малкото, ако друг не пише в темата, може да ги решиш тези. Все ще са ти от полза. Успех!
 
От: PHP тест за интервю за работа

Ако някоя фирма ти дава тест бягай далече от нея.

Теста ще има глупости, на които правилния отговор винаги е RTFM, но бюрократите там не го осъзнават.
Иначе @dimdoff е прав. Тестовете от посочения от него сайт са типичните за родните фирми.
 
От: PHP тест за интервю за работа

Ако някоя фирма ти дава тест бягай далече от нея.
.

Не съм съгласен. Защото по този начин с един тест се отсяват кандидатите, но това е ако им бъде пратено преди да бъдат поканени на интервю.
 
От: PHP тест за интервю за работа

@VMiloykov ако ти трябва зубър теста е идеален. Ти колко интервюта си провел, защото аз съм превеждал такива през последните ~10 години...
 
От: PHP тест за интервю за работа

Теста е един чудесен начин да отсееш кандидатите както казва и VMiloykov, особено ако става въпрос не за senior/lead позиция. По тези интервюта ходят масово хора които наистина имат големи изисквания и почти никакви знания. Няма смисъл интервюиращите да си губят времето с такива хора, които е ясно че не стават.

п.с.
И ние сме провеждали интервюта без тест и имаше плачевни случаи като например:
- Знаеш ли какво е ХХХ ?
- Да
- И какво е ?
- Аъъъ, какъв беше въпроса ?
 
От: PHP тест за интервю за работа

@VMiloykov ако ти трябва зубър теста е идеален. Ти колко интервюта си провел, защото аз съм превеждал такива през последните ~10 години...

Не смятам, че такива въпроси са за коментиране тук публично. Ако му задаеш няколко въпроса, които да видиш дали реално разбира нещо или просто е кандидаствал ей така, както се случва в много от случейте спестяваш време да го интервюираш. Нали пак на интервюто му задаваш въпроси? Тук само, че си му ги пуснал предварително. Не е ли същото?
 
От: PHP тест за интервю за работа

От обща култура на горния тест изкарах 75% като имаш на предвид, че не пиша на PHP повече от 100 реда на месец. И то не всеки месец.

Ако си писал малко повечко със сигурност кацаш на 85+%
 
От: PHP тест за интервю за работа

И аз направих един тест, този сайт за нищо не става.
Според сайт отговора на това е 16 което не е вярно:

PHP:
<?
$somerar=15;

function addit () {

GLOBAL $somevar;

$somerar++ ;

echo "somerar is $somerar";

}
addit ();

сигурен съм че има и други глупости.
 
От: PHP тест за интервю за работа

Реално, винаги съм бил против тестове.
За мен е по-добре да се даде някакъв "task" и да се види резултатът.
Пак си отсяваш хората :)
 
От: PHP тест за интервю за работа

Тъпото е, че тези във фирмата не се знае кои отговори ще счетат за вярни.....в смисъл, при положение, че не са много в час .... изпитващите ... или са в час но не им се занимава, да не вземат да приемат "вярните" отговори за вярни. :)
 
От: PHP тест за интервю за работа

Изключително честа практика е така да те отсее някой HR, преди да те прати към тийм лидер, който да ти даде примерно реален казус. Често има и езикови тестове.
 
Re: От: PHP тест за интервю за работа

Изключително честа практика е така да те отсее някой HR, преди да те прати към тийм лидер, който да ти даде примерно реален казус. Често има и езикови тестове.

Ако е сериозно компанята на интервщто са един безполезен HR и един синиър със сигурност, ако не и двама или един над джуниър. Така, ще ви го кажа в прав текст - по-добре е да отговорите на въпросите на самите програмисти, отколкото на HR-а, които са от безполезние, глупави и времегубещи въпроси. Въпроси, като: Къде се виждате след 5 години, Какво хоби имате, Можете ли да работите в екип, За какво напусахте старата си работа и куп други въпроси, на които отговора горе долу не ги касае, още повече, че не е много ясно реално дали е верен.....

Нека да минем към по-важната част и тук ще споделя моите впечатления какво питат на интервюта, като това ми е изцяло от курсовете и там където съм бил в екипи за разработки на ппроекти:

Ето един много бейсик, но в същото време често застъпващ се списък по много интервюта:

https://docs.google.com/document/d/1MLRNRB966pj1_kQ8NvziWEYgKIwinUP-vuKKlxWAgSA/edit

Това е за по-адванс - горе-долу питат ли ви някои от последните въпроси, и вие успявате да им отговорите - искайте повече от 3К на месец заплата. :) Създадено е от препорадвал.

https://docs.google.com/document/d/1Q66VPcDDr8yAv-FtoJ6Mgvzs7MXrGg1w-iv7CAYOtVg/edit?usp=sharing

Иначе добрите фирми имат 3 подсекции в интервщто - лични въпроси, за да ви преценят, технически, за да видят до къде ви стигнат знанията и логически, за да видят дали мислите като проблем солвър, а не сте зубкали кодове и до там.

Ето нещо, което ти препоръчвам да изгледаш:

[video=youtube;MvrTIe8loUE]https://www.youtube.com/watch?v=MvrTIe8loUE[/video]

Никога не мънкайте, дори и да не сте сигурни, изтреляйте нещо. Няма как да отговорите на 100% от въпросите, никой няма да го направи. ;) Дори и синиърите пред вас нняма да могат, ако някой друг ги разпъне. ;)

П.П: Моля споделйте конкретни неща, за да помогнем по-добре. Много общи приказки гледам тук. :)
 
От: PHP тест за интервю за работа

Ако някоя фирма ти дава тест бягай далече от нея.

Теста ще има глупости, на които правилния отговор винаги е RTFM, но бюрократите там не го осъзнават.
Иначе @dimdoff е прав. Тестовете от посочения от него сайт са типичните за родните фирми.


Изпревари ме ! Няма по-позорно лайняно отношение към кандидат за работа да му се дава стандартизиран тест, нямащ нищо общо нито с уменията му/ѝ, нито с реалната работа и процеси. Дадат ли ти тест за интервю - казваш им да се fuck-ат незабавно !
 
Честно казано има доста фирми, даващи тест, с койо да видят уменията на кандидата. Бях на такъв, но не приех от фирмата, защото се отнесоха и непрофесионално. Викат те за едно, както казахте, а тества е върху друго. Според мен нормалните фирми, трябва да те псотавят в ситуяция, а не да дават някакви тестове, в които да местиш див в css или да напишеш кода на бъбъл сорта.... :)
 
От: PHP тест за интервю за работа

Изпревари ме ! Няма по-позорно лайняно отношение към кандидат за работа да му се дава стандартизиран тест, нямащ нищо общо нито с уменията му/ѝ, нито с реалната работа и процеси. Дадат ли ти тест за интервю - казваш им да се fuck-ат незабавно !

Ами представи си обява да счетоводител. Питат го каквото го питат на интервюто, обаче за да покаже наистина какво знае от счетоводството му дават тест. Обясни ми защо това е позорно? Кое няма да има общо в теста с това какво ще прави реално? Как да знаят хората какво е учил той в УНСС например и дали не е преписвал по изпити, дали е слушал и запомнил нещо въобще? Неслучайно съществува фразата - "Като знам какъв инженер съм ме е страх да отида на доктор". Казваш, че предлагаш определени знания и качества? Докажи го! Бизнесът не е бащиния ;)
 
От: PHP тест за интервю за работа

@nikolaydelchev това не е за позиция счетоводител, а за програмист. Нещата са различни.

@Blinky повечето си мислят, че с тестове ще отсеят хората, които имат претенции без покритие. Проблема е, че не осъзнават, че за повечето въпроси в теста програмиста има на разположение Мануел и IDE. Зубренето не е характеристика на програмиста :).

Сериозно ли има хора, които питат "Кои IDEs за работа с JAVA познавате?"... тук оставам без думи :D.
Баси сега като се замисля не знам какво значи абривиетурата API... знам, че е идва от интерфейс ама няма ме вземат на работа, нищо че имам направени стотици API-та :D (rest/soap/etc.)
 
От: PHP тест за интервю за работа

Ако въпросите са добре подбрани, тестът е добра пресявка. Първият и най-важен (според мен) въпрос към претендиращ за програмистки умения е "Колко е две на осма степен и защо ти задавам този въпрос?". Този въпрос може да има по-малка тежест ако длъжността е за скриптов програмист, но все пак е минус ако няма идея защо го питат това.
 
Re: От: PHP тест за интервю за работа

@Blinky повечето си мислят, че с тестове ще отсеят хората, които имат претенции без покритие. Проблема е, че не осъзнават, че за повечето въпроси в теста програмиста има на разположение Мануел и IDE. Зубренето не е характеристика на програмиста :).

Сериозно ли има хора, които питат "Кои IDEs за работа с JAVA познавате?"... тук оставам без думи :D.
Баси сега като се замисля не знам какво значи абривиетурата API... знам, че е идва от интерфейс ама няма ме вземат на работа, нищо че имам направени стотици API-та :D (rest/soap/etc.)
Да, питат всичко това. Това са въпроси на интервюращи, не съм ги мислил аз. Само първия линк аз го мислих на база какво са ме питали. ;)

Мда, има много неща, които ползваш а не можеш да кажеш какво са. Аз преди време така забих на CSS, мога да изброя адски много кодови команди, ама не се сетих за името. Направо потънах. ;)

Има адски подвеждащи неща. И само да кажа на кандидатите кое им е топ въпроса на всички синиъри, не знам защо, но е: Каква е разликата между абстрактен клас и интерфейс. Това е може би минаването към сериозната част с питането. И да знаете забият ли ви някъде на дълбоко и ако не можете да отговорите, значи сте все пак добре. Някои с претенции биха увиснали още на това да обяснят какво е абстракция или наследяване, което вече кофти. :)

Колкото до IDE - искат да се изброят поне 3-4, не държат на всички, дори и 5-тия ще ви прекъснат в повечето случаи. :) То за това питат и логически въпроси, защото искат давидят дали ще намери решение на даден проблем. А проблемите са изцяло застъпени в рабтата на всеки програмист. :)
 
От: PHP тест за интервю за работа

@Unwise въпроса, който споменаваш не е подходящ за тест.
Обясняването не е ТЕСТ! Тест е въпросник, в който имаш Х на брой отговори за всеки въпрос и ти избираш един/няколко от тях (поне така ни учиха в училище).

@Blinky няма много неща които ползвам и не знам какво са, но никога не съм се замисял какво точно значи API - за мен си е някакъв интерфейс с който да комуникира моята/чуждата програма.
Ако това коеот казваш е сериозна част гори им на фирмите с такива програмисти :D.

Това с IDE-та е малоумщина. Аз примерно със всеки тестокв редактор мога да пиша код - от vi до Eclipse, така че не схващам това да изброя поне 3. Ако избягаме от JAVA, което не е единственото програмиране на света ще им кажа аз имам gcc боли ме фара за вашите IDE-та :D

Пак да попитам защитниците на тестове, които искат да зомбират и другите хора с тяхната идея - защо подкрепяте този безумен метод, провеждата ли въобще интервюта, програмист ли сте(Блинк за тебе знаем че не си :D)?
 

Горе