SEO и http статус кодове

ediz

New Member
Здравейте форум, доста се лутах, обаче никъде не видях задоволителен отговор. Имам няколко въпроса.
1. Има линк от някакъв случаен сайт към моя domain.com/page=11 , обаче имам 10 страници, т.е. page=11 не съществува. Кое е най-правилно да се направи в този случай? Да направя 302 към page=10 и на потребителя да се покаже page=10 или 404? 302 не се е препоръчвало за seo цели, а се е препоръчвало 301, което е moved permanently. Не ми изглежда вярно.
2. domain.com/domati е индексирана, обаче аз искам да я скрия за даден период, след което пак ще бъде пуснат. Какво трябва да се направи? Усетих се, че 410 няма да ми върши работа, защото е за gone permanently. А дали ако сложа noindex ще върши работа?
3. А какво ако искам целия domain.com да затворя за кратък период (2 - 3 дена) , за "ремонт", като изпише, че е в ремонт. Дали и в този случай отговорът е само noindex?
 
човек защо ще се бъзикаш със статус кодовете? Аз съм на принципа на минималната интервнция...

1. Редирект към някакво ревелантно съдържание или си направи пейдж 11 да не го губиш този линк

2. хубаво ноидекс после ще чакаш да ти я захапе ще си играеш - трябва ли да я спираш

3 защо да затваряш домейна (това е от 10 те най кофти идеи за един уебмастър - да си затвориш онлайн магазина за коледа да изпадне от индекса - истинска история от опита на западните сео фирми - после не може да си върне позцииите) правиш ремонта в една папка и сменяш за секунди
 
От: SEO и http статус кодове

Да се запиша, че и на мен ми е интересно решението за т. 1

Само ще вметна, откъде вероятно идва проблема:
Примерно имаме 12 публикации и сме задали на всяка страница да се показват по 3 - страниците са общо 4 в този случай.
След това решаваме, че ще се показват 4 публикации на страница - хоп, страниците вече са 3 бр. (3 х 4 = 12)
Страница 4 е индексирана и линкната отнякъде, но вече няма нищо на нея - грешка 404.

Утре ще добавиш още 1-2 поста и пак ще има такава страница.
 
От: SEO и http статус кодове

Ако имаш намерение на по-късен етап да създаваш страницата, която нямаш в момента (страница с ID 11, май беше) по-добре я редиректни с 302. Именно от много четене и специалисти идват подобни тълкования, че не било полезно от гледна точка на SEO. Google обича да се спазват общо приетите разбирания и в тоя ред на мисли именно 302 ти трябва, защото там указваш, че правиш временен редирект до някакво съдържание, като ти запазва PR/Link Juice към конкретната страница (при 301, ще ги прехвърли на приемника от донора). Съответно, ако нямаш намерение да я правиш тази страница, тогава и правиш 301 към възможно най-тематично съдържание. Идеята тук е, че колкото по-сходно е съдържанието, толкова по-смислено ще са линковете, които е имала страницата, понеже ще е линквано с сходни ключови думи.

Относно втората точка, правилно си загрял, че 410 няма да ти свърши работа или най-малкото след това е възможно Google да се заинати с обратната индексация на страницата. Noindex няма да ти свърши работа, понеже бот-а вече е индексирал страницата. Аз бих ударил отново 302 към тематична страница или началната.

Тук отново не смятам, че ще има ефект от Noindex. Общо приетото и най-често ползване в Интернет при временно спиране на сайта е да връща грешка 503, така, че вероятно това бих ползвал аз като статус код.
 

Горе