SEO на One Page сайт и мнението на Google

Frik

Active Member
Здравейте!

Интересувам се някой има ли наблюдения как Google възприема One Page сайтовете и има ли някакви по-специфични особености при оптимизирането на подобен тип сайтове.

Ще фокусирам върху няколко неща, който мен лично ме притесняват, а именно:
- всичко се намира на една единствена (начална) страница
- много дълга страница изискваща скрол (всъщност може да се маневрира и от менюто, така че това не знам до колко е проблем)
- всички входни линкове ще са са единствено към домейна на страницата
- значително ограничено съдържание;
- и много др. :)

Интересно ми е вашето мнение за този тип сайтове, тъй като възнамерявам да стартирам нов проект и се чудя дали да не пробвам с One Page сайт.

Пример за One Page сайт: _http://prguru.eu
 
Реално за страницата си е ОК, все пак Google гледа на всяка страница отделно. Както примерно хоума се ранква за главните думички в нишата, така страниците за по-малките или продуктовите думички. Тук даже е добре, защото се използва силата на главния домейн, за който знаем, че по-лесно се намират линкове, отколкото за страните, ако има такива.

Големи страници, това не е проблем, единствения проблем тук е големината на самата страница. Ако зарежда много и бота се мъчи, най-вече от картинките и други тежки елементи, това би навредило. Но за леки страници това не важи.

Това няма голям проблем - за линковете. Все пак ако видиш главните сайтове, там има няколко хиляди линка към главния домейн и много по-малко за страниците и поддомейните. Поне така е в повечето случаи. За конкретния не мисля, че ще е голям проблем. И за какво да е ограничено съдържанието. Аз мисля, че се третира като страница, като всяка една индивидуална. Не е от най SEO изпълненията, но не пречи да съществува и да хваща трафик с някое друго SEO трикче.

Виждал съм ги такива сайтове, специално за e-books. Една голяма страница, и преди футъра - "buy now" бутон. И това е целият сайт. И си излизаха за конкретните продукти, а за думичките, бяха не не лоши позиции. Не заради друго, а защото се бореха със пълни и големи сайтове - повече от 3-4 страници.
 

Горе