SEO по български има ли SEO картел?

karlson

Active Member
Прави ми впечатление нещо, в България има множество SEO фирми, които се борят да предлагат SEO услуги, но от години първа страница е заета от няколко сайта в Гугъл с изключително скъпи SEO услуги. За качеството не зная, не съм ги ползвал.
Практически тези фирми рекламират една друга и имат линкове един към друг в дясната колона на сайтовете си. Организират SEO конференции периодично.
Лично аз имам усещането че има някакъв SEO картел, които се стреми да контролира бг SEO-то.

Наистина ли това са най полезните SEO фирми в България? Защо Google.bg си затваря очите за всички останали? Каква е тайната ?
 
А ти какво правиш за разбиване на този монопол :) или само ще се оплакваш :)
Една или няколко фирми не могат да монополизират точно този пазар и изобщо кой и да е пазар в IT сектора. Даже и Гугъл колкото и да се стараят, тъй като фейса отне много от рекламата на гугъл и са в пряка конкуренция за рекламодатели
 
А ти какво правиш за разбиване на този монопол :) или само ще се оплакваш :)
Една или няколко фирми не могат да монополизират точно този пазар и изобщо кой и да е пазар в IT сектора. Даже и Гугъл колкото и да се стараят, тъй като фейса отне много от рекламата на гугъл и са в пряка конкуренция за рекламодатели
Аз не предлагам SEO услуги. Въпреки това когато от години Гугал ми предлага едни и същи сайтове на първа страница, по ключова дума SEO оптимизация се чувствам странно. Още повече че това са резултати, които са безполезни за мен като потребител на търсачката. Дори и да намеря нещо интересно на 7-8 страница то си остава там...
Въобще имам усещането, че на бг SEO-то му липсва един Яндекс ...Нещата биха се променили
 
Каква е тайната ?

Тайната е знания! Когато имаш нужните знания, ще знаеш защо е така, ще разбереш, че няма нищо нередно в ситуацията, няма картел и точно така трябва да бъде. До тогава ще се чудиш, както сега. :)
 
Въпреки това когато от години Гугал ми предлага едни и същи сайтове на първа страница, по ключова дума SEO оптимизация се чувствам странно. Още повече че това са резултати, които са безполезни за мен като потребител на търсачката. Дори и да намеря нещо интересно на 7-8 страница то си остава там.
Играта на SEO е от типа "Ние питаме - вие отговаряте". Който дава повече верни отговори, той получава повече бонбончета. Съвсем нормално е отличниците да са начело.
А би ли споделил какво интересно намираш на 7-8 страници, което да го няма на първа?
Картел с гошо се прави по друг начин - плащаш му, и те показва най-горе.
 
Може би една от тайните е в организирането на конференции, мога да заключа от изброените аргументи за картел от първия пост, които една малка прохождаща фирма няма да има бюджета да си позволи ;)
 
няма да има бюджета да си позволи
Чудеса могат да се направят без бюджет и пари.
Всеки прохождащ може да сътвори легенда за себе си в Мрежата. И това ще се отрази на представянето му пред търсачките.

Много често пропускате полезните функции на спама. ;)
 
Заеби го този гошо, това все едно като стане википедия официален изтоник на информация, да взимаме всичко, което е написано там за чиста монета, пренаписване за енти път историята:)
 
Според мен поста бе за това, че иначе фирми, които се очаква да са конкуренти се линкват една друга...А клиента избрал една от тях би следвало да очаква конкуренция, ако някой друг оптимизира в същата тематика друг сайт.
Лично мен винаги ми е бил интересен въпросът ако фирма А е голяма агенция, създала име и работи по сайт на клиент от 5 години, как би ми гарантирала, че няма да има "конфликт на интереси" при работа по моя сайт, който е конкурент на въпросният сайт, който те работят от поне 5 години...Да не влизаме в детайли, че и на двамата ще ни обещават да се борят да ни сложат в топ позиция.
 
Това не е някакъв тип конспирация. Не го мислете по този начин. Както навсякъде в пазарните отрасли е така. Има да речем 3-4 големи супермаркета, които държат голям % от пазара и малки такива, които са силни на определена територия поради липси на алтернативи. А и реално има и различни типове клиенти. Едните вярват, че качеството идва с парите и бранда (човекът, който се саморекламира и услугите си), други просто смятат, че стават чудеса за 300-500 лева на месец и така за няколко месеца, за да се закрепи горе и после от самосебе си ще си е там сайта му.

Да, има една група хора, които честно виждаме имената им по конференции, ивенти и други видове събития. Нормално. В повечето случаи го правят не само на добра воля, но и за да придобият тази популярност, която в последствие им се обръща в пари, набирайки клиенти чули и харесали това, което говорят. А това, че тези хора се познават и си помагат, било под формата на прехвърляне на клиенти, или размяна на линкове....нормално...

Като при всичко е така, има едни имена в даден бранш. И при сайтовете е така....ако ми кажете, че рекламодателите идват при всички, не идват при известните и големите...а са станали такива с времето, рекламирането и развиването. Това е.
 

Горе