Server down - решение?

Caprice

Active Member
CONNECTION TO SERVER HAS TIMED OUT ...

Тъй нелицеприятно съобщение ми се изписва от поне час. Има някакви issues със сървъра и ги оправяли.
Явно се случва, какъв е бек-ъп планът?
Има ли някакъв вариант да пренасочва към друг хост докато на единия има проблем?
 
Последно редактирано:
От: Server down - решение?

Ако ти е важен сайт може да държиш mirror на друг хост и само да смениш A-records да сочат към другото IP когато оригиналът гръмне...
Обикновено отнема няколко минути за разлика от DNS propagation дето може да се чака 1-2 деня...
 
От: Server down - решение?

Ако имаш копие на сайта на друго място? Най-лесното което ми идва в главата е forward на домейна, но ако е за няколко часа няма смисъл :( иначе имаше някакви варианти за мирор да се държи чрез днс-ите ама не съм много сигурен как ставаше :( Кой се изложи така лошо?
 
От: Server down - решение?

Благодаря Ви, бързи и златни сте :)
Точно за подобна врътка с мирор другаде съм мяркала, че има опция да става и автоматично. Като изгърми единия хост си директно си минава към другия след там няколко минути май

П.С. Оправиха го.
 
Най-вероятно си мяркала това ми мнение http://www.predpriemach.com/showthread.php?t=20926&p=196168#post196168
Има опция, да, но трябва да имаш роот права за да инсталираш heartbeat daemon-а, със споделен хостинг няма как да се случи това нещо.
Най-удачния вариант при споделен хостинг е следния:
1. Хостваш DNS-ите си на чужди нейм сървъри (не тези на хостинга ти), примерно там от където си закупил домейна.
2. Слагаш TTL на възможно най-кратък период, примерно 15 минути.
3. Държиш бекъп мирър на информацията на друг сървър.
4. В случай, че сървър едно падне, влизаш в контролния панел на домейна си и променяш А записа да сочи към IP адреса на сървър две. Ако dns сървърите на интернет доставчиците се съобразяват с TTL стойността (времето в което се пази кеширан запис за домейн сочещ към даден IP адрес), то до 15 минути потребителите ти ще отварят сайта от втория сървър. Естествено има и доставчици като виваком, които разполагат с 2 днс сървъра и кешират информацията за седмици напред и не се съобразяват с TTL стойността, така че е напълно възможно да загубиш част от трафика си, но това са рисковете на професията.
 
От: Server down - решение?

Томов, не сварвам да ти давам зелено. Ама то вече не е достатъчно, като идваш към морето обади се да черпя каквото пиеш :)
Цитираното мнение (и тема) не съм го чела, твърде сложно и заплетено ми иде

Явно имаш сайт в Евронет-а
Не, в САЩ е хостинга.

Само не разбирам що толкова много държите да оплюеме някого. Машинки са, случило се веднъж, голЕма работа. Само който не работи няма фалове. Ако вече почне да им става навик е друга работа ;)
 
От: Server down - решение?

Не, не държа да оплюя който и да е, но след като си плащам за нещо и то не работи както е по спецификация се нервирам. Но аз пуша една цигара и ми минава, но проблема не спира защото и други хора се нервират и ми вдигат адреналина и става една напрегната обстановка която не е приятна за никой. Аз не гоня uptime и не ми е проблем да рестартирам машините но когато те ми ги рестартират е тогава се ядосвам. В последно време 3 пъти ми гасиха нещата от щепсала както се казва е как да съм доволен и да не си изказвам негативното мнение, един два ама вече три пъти в рамките на 2-3 месеца. Спирам да пиша че ....
 
Напълно нормално е да се изнервяш, на мен също ми се случи преди седмица-две.
Проблема беше, че на сървъра на който ми е впс-нода, кернела го беше ударило на "кернел паник", като в последствие се оказа, че проблема е идвал от проблем с файловата система. Е да де но докато се реши този проблем (минаха 10тина часа), получих над 10 обаждания от 4ма клиента, които не спряха да ме разпитват кога ще са им онлайн сайтовете, все едно аз имам физически контакт с този сървър и не си мърдам пръста да го оправя. Е да, наистина не си мърдах пръста, защото нямаше какво и да направя, но все пак те не го разбират това.
Та, наистина са неприятни тези случки, за това си имам един споделен хостинг, на който седят клиентските файлове с пуснат rsync и горните настройки на днс-ите, та за следващия път, когато нещо падне да успея да го вдигна след 15-20 минути.
 
От: Server down - решение?

Muti, доста неприятна е така описаната от теб ситуация. Напълно те разбирам и е естествено да си ядосан и да търсиш алтернативи.

Умишлено не цитирах кой е доставчика, защото разбира се всеки след това има едно наум. Случва им се за първи път в рамките на година, мисля че мога да го зачисля в графа 'нормално'.
 
От: Server down - решение?

Това са машини, които нестава да се rsync-ват. Могат да се вдигнат на друго място от бекъп ама и това не си заслужава защото информацията е доста а и не се знае колко време няма да я има машината. Всеки принудителен рестарт крие много рискове. Не се знае кой какво прави в дадения момент. Дали не тече бекъп или някакъв друг интензивен запис по дисковете. От там произтича и друг проблем: колко рестарта има машината и на колко рестарта е настроена да си чеква дисковете. Ако са минали X рестарти или не е рестартирана от година и нещо и те ти пуснат машината и тя започне да си чеква масива от 6+ еднотерабайтови диска .... по-добре да отидеш до Мексико :)
 
От: Server down - решение?

Решението е да си напазаруваш хостинг от хора, които знаят какво правят. Принципно има DC-та и DC-та
Ако на някой му спре тока и нямат генератор да поеме това натоварване, занчи DC-то не става.

Моят съвет е- не пестете от хостинг, за да не си скубете косите.
 

Горе