Soul_93 - некоректен

glndrk

Well-Known Member
Налага се и аз да пусна тема за некоректен колега. На кратко за какво става въпрос...

Договорихме се с колегата Soul_93 да ми напише скрипт, със зададени от мен функции.
На 24 Април последно говорихме, като той каза, че скрипта на практика е готов, остава само да се тества и може на следващия ден да ми го инсталира. Същия ден му преведох и цялата сума за която говорихме, сумата не е голяма, затова и не си струва да се занимавам да я пращам на части...
При тестовете се оказа, че нещо не е както трябва и трябва да се доуправи. Каза ми, че след 2 дена ще е готов. След 3 дена отново говорихме, беше Понеделник, каза, че до края на седмицата ще е готов, защото скрипта се оказал по-сложен. След цяла седмица отново говорихме в Неделя, и човека спомена, че бил нещо болен и ходил по лекари... От тогава насам не съм го чул... Пратих му съобщения в скайп както лично тук, но нищо...
Надявам се, че човека е добре, и не му се е случило нещо по сериозно...

Разбирам и, че наистина скрипта се е оказал по-сложен и сериозен за изработка. Но човека, каза, че е имал няколко години опит в подобни неща(въпреки, че точно такова не е превил), и нямало да е проблем за него. Както и да го погледнеш обаче, още от начало съм обяснил абсолютно всичко, както какво трябва да прави скрипта, така и на каква платформа ще работи...

Така, че в общи линии се оказа, че съм платил за нещо, което трябваше да стане за 2 дни, а вече месец по-късно нямам нищо. Освен това, скрипта ми трябваше в срокове, които отдавна са изпуснати, и на този етап, дори и да го направи, няма да ми върши никаква работа...

Така, че имайте едно на ум ако работите с Soul_93 Възможно е да си загубите парите и времето...
 
От: Soul_93 - некоректен

И аз забелязвам, че има доста хора тук които са уж с много опит и с много проекти зад гърба си, но не успяват да се справят с лесни (според думите им при пазаренето) задачи. И още нещо не мога да разбера, защо се искат пари за скрипт в аванс, като реално скрипта може да се преработи и препродаде при евентуален отказ и/или неплащане А дадените в аванс пари върви си ги търси после!
 
От: Soul_93 - некоректен

И аз съм в клуба
 
От: Soul_93 - некоректен

И аз забелязвам, че има доста хора тук които са уж с много опит и с много проекти зад гърба си, но не успяват да се справят с лесни (според думите им при пазаренето) задачи. И още нещо не мога да разбера, защо се искат пари за скрипт в аванс, като реално скрипта може да се преработи и препродаде при евентуален отказ и/или неплащане А дадените в аванс пари върви си ги търси после!

Вероятно защото, за да се напише този скрипт отнема време, което на никой не е непотребно и дори да може да се преработи след това, доста често са специфични неща, които едва ли после някой ще има нужда от нещо подобно. Затова всеки сам си преценя как да работи и дали да взима пари авансово или не. Иначе според мен, в подобен случай програмиста си е виновен и най-малкото е редно да върне парите и да се извини, след като на няколко пъти не е спазил срока.
 
От: Soul_93 - некоректен

Така е но кода е в ръцете ти, дори и след като ми го дадеш и не ти го платя, а аз като съм дал парите мога само да се жалвам във форума. Както често се случва. Да не говорим, че има случаи в които се поема ангажимент, към трето лице за срокове. И едно такова недоразумение може да ти съсипе имиджа пред трети човек. А и все пак щом съм го поискал значи ми трябва! Не ми е в изгода да ми направят нещо да ми покажат, че работи и аз да се отметна, че не го искам. И не на последно място, това е задача изискваща реализация, творчество, идея. Къде е гаранцията, че дадения програмист ще се справи, че и пари да му се дават в аванс!
 
досега не е имало оплакване за него трябва да си казвате за да може да се реагира хора или ще си оправи бакиите до няколко дни или върща парите или отлита и той
 
От: Soul_93 - некоректен

И аз мога да се оплача от него . Горе долу същите причини плащаш му капаро 2 седмици го няма ,после като му трябват пари почва да бачка, ама не може да се справи със задачата и т.н .Дори се наложи партньора ми да ходи при него в Хисар да му виси на главата за да си свърши задачата да си вземем скрипта и да приключваме отношенията ни.
 
От: Soul_93 - некоректен

Така е но кода е в ръцете ти, дори и след като ми го дадеш и не ти го платя, а аз като съм дал парите мога само да се жалвам във форума. Както често се случва. Да не говорим, че има случаи в които се поема ангажимент, към трето лице за срокове. И едно такова недоразумение може да ти съсипе имиджа пред трети човек. А и все пак щом съм го поискал значи ми трябва! Не ми е в изгода да ми направят нещо да ми покажат, че работи и аз да се отметна, че не го искам. И не на последно място, това е задача изискваща реализация, творчество, идея. Къде е гаранцията, че дадения програмист ще се справи, че и пари да му се дават в аванс!

Не съм съгласен. Много често няма на кой да продадеш скрипта после и тогава, какво прави програмиста? Той гори! Аз работя на принципа 50% преди да почна да работя, когато е готово вече и клиента го е тествал(на мой хостинг), и каже "да, супер - това е" - превежда останалите 50%, а аз на него му давам това което си е купил. По този начин се намалява риска за програмиста, пък и е по-малък риска за клиента. Винаги може да се проучи за един програмист дали е коректен или не. Разбира се, за всичко нещо има първи път, но пък от една страна всеки е прав за него си. Клиента го е страх да не загуби пари, програмиста го е страх да не загуби дълги часове/дни/седмици в работа и да не му се плати.
 
От: Soul_93 - некоректен

Договори бе хора .... защо се занимавате с простотии . Събувате си гащите надупвате се и се надявате че онзи дето ви е обещал че няма да ви го натряска ще е коректен . Договора , сроковете , сумите и неустойките .
 
От: Soul_93 - некоректен

Договори се правят за сериозни проекти. Плащане не части също. В случая прецених, че плащането на части ще ми излезе по-скъпо (преводи, загубено време) а и човека изглеждаше надежден. Интересното е, че около час след като говорихме, тои ми показа нещо работещо, поне в едната си част, явно проблема е бил в другата където това трябва да се интегрира с платформата... Другото което ми направи впечатление, е че човека направо ми се скара, защото ми е направил демо(тои само предложи да направи демо) а аз не му отговорих веднага...
 
Re: От: Soul_93 - некоректен

По принцип договор (или поне нещо написано) е добре. Там ще пише какво точно се иска да прави скрипта - да няма после 'ама може ли така да стане и това да направи'. Пише и цени и време.

Как работя аз -

някой иска нещо
аз губя малко време да видя дали ще се справя
ако да, давам му цена
ако е съгласен почвам да работя
като е готово правя видео как работи
получавам пълно плащане
пращам програмката/скрипта
чакам писменно потвърждение, че работи

С това аз съм си свършил работата.
А някой от програмките ми си имат и демо. Може да се тества. Изгарял съм 1 път. Повече това няма да се случи.
 
От: Soul_93 - некоректен

оскъпявало му се преводи и т.н .... преводът ти е 2 лв .
 
От: Soul_93 - некоректен

оскъпявало му се преводи и т.н .... преводът ти е 2 лв .

Преводи има от 2 - 6 лв. А времето което ще загубя? Да си оставя работата и да обикалям банките...
Както казах, в случая така съм преценил, така съм направил. За в бъдеще обаче, определено ще съм по предпазлив...
 
От: Soul_93 - некоректен

…А времето което ще загубя? Да си оставя работата и да обикалям банките

Всъщност подобен начин на изказ директно те хвърля в < 2000г. Това, че нямаш активно онлайн банкиране или онлайн разплащателен акаунт (eP), не е проблем на отсрещната страна. Нещо повече, отсрещната страна (не конкретно Soul_93, а принципно) би следвало веднага да спре подобен род сделка/и и да се преориентира другаде. Преводи има и от 0 лв., има и от €20+, не там е разковничето, а в оправдаването как дадено действие (или бездействие) да НЕ може да бъде извършено.
 
От: Re: Soul_93 - некоректен

тук какво стана оправилиха се нещата или да го банвам Soul_93 - на форума не му трябват такива фрилансъри

По отношение на мен - НЕ. Нито ме е търсил, нито е писал...
Като чета мненията и на колегите обаче, оставам с впечатление, че това е "обичайния му начин на работа"...

И аз мога да се оплача от него . Горе долу същите причини плащаш му капаро 2 седмици го няма ,после като му трябват пари почва да бачка, ама не може да се справи със задачата и т.н .Дори се наложи партньора ми да ходи при него в Хисар да му виси на главата за да си свърши задачата да си вземем скрипта и да приключваме отношенията ни.
 
От: Soul_93 - некоректен

колеги направете поне една тема за некоректни фрилансери пилоти и джигити.Като търсим неква рабта първо там да прочетем, за да не се опариме!:twisted:
 

Горе