URL на кирилица VS URL на латиница

От: URL на кирилица VS URL на латиница

Има, разбира се! Зависи от това как търсят потребителите. Ако търсят на латиница - латинският е по-добрият вариант, ако търсят на кирилица - кирлицата е по-добрият вариант. Като имаш предвид, че доста хора нямат кирилизатори и пишат на няк'ва шльокавица, сам си прави изводите, но знай, че и конкуренцията за латиницата е доста по-голяма и по-сериозна. Зависи и от това колко са известни keyword-ите ти. Проучи нишата и ако смяташ, че няма добре оптимизирани откъм keyword-и на кирилица сайтове, тогава атакувай кирилицата, ако не - обратното.
 
От: URL на кирилица VS URL на латиница

Е той човека пита за домейн, а не за съдържание.
Ако домейна ще е "домейн.бг", няма лошо макар че на доста хора ще им излезе "xn--d1acmkhc.xn--90ae"
Най добре си е на латиница - domain.bg
А най голямата простотия е да са смесени кирилица и латиница - "домейн.bg"
 
От: URL на кирилица VS URL на латиница

Що, бе? За SEO си е идеално даже. Могат да станат разни мощни сателитки с домейни на кирилица...
 
От: URL на кирилица VS URL на латиница

А я кажете, понеже ще правя един нов сайт с разни категории, как е по-добре да бъде, да кажем че категорията е куче:

site.com/kuche или site.com/куче

Как ще е по-добре от SEO гледна точка, ако въобще има разлика?
 
От: URL на кирилица VS URL на латиница

Предполагам, че пре търсения на кирилица ще е по-добре и категориите да са на кирилица. Аз лично ползвам абсолютно всичко на кирилица, но днес като смених httpd daemona от apache на nginx, забелязах че има лек дефект. Ако урл адресите съдържат главна буква на кирилица rewrite-то не бачка и плюе 404, но ако всичко е написано с малки - няма проблем. Е това не влиза в графа СЕО съвет, но поне ще помогне (надявам се), на някой който държи имената на категориите/статиите/етикетите и прочие да бъдат на кирилица.
Впрочем под апачето нямаше проблем. Или аз нещо съм объркал при пренаписването на rewrite condtionite в nginx или наистина демона бачка само с лоу летърс.
 
От: URL на кирилица VS URL на латиница

Посетителите ще идвайт най-вече от гугъл и статиите ще са на български, но се чудя няма ли да има проблеми например при добавяне на url адреса в разни мрежи като facebook и др.
 
И мен това ме притеснява, защото по форуми (например) като ти пишат УРЛ излиза 150 букви.
 
От: URL на кирилица VS URL на латиница

Това е заради urlencode()
Излизат буквите, кодирани в UTF-8. Така се и записват в базата данни на всеки сайт, който ползва такъв енкодинг. А вече това как изглеждат, когато стигнат до крайния потребител, е съвсем отделен въпрос.
 
От: URL на кирилица VS URL на латиница

В семантично отношение google вече са доста напред, така че не мисля, че се дава приоритет на кирилицата пред латиницата за урл-та. В случая за google с "куче" и "kuche" се има едно и също предвид, така че други критерии играят роля при ранкването ;)
 
От: URL на кирилица VS URL на латиница

Мен ме притеснява това, че понякога като линквам в чужди блогове или форуми освен, че Url се превръща в над 150 символа при клик отива в 404. В такъв случай се принуждавам да ползвам Url shortner от рода на goo.gl, а не знам дали това е полезно за СЕО-то на моят сайт или само помагам за трафика на goo.gl? Някой може ли да даде светлина по тема за тези Url shortner?
 
От: URL на кирилица VS URL на латиница

А я кажете, понеже ще правя един нов сайт с разни категории, как е по-добре да бъде, да кажем че категорията е куче:

site.com/kuche или site.com/куче

Как ще е по-добре от SEO гледна точка, ако въобще има разлика?

Ако си насочен към българското пространство по-добрия вариант е куче.com. Личен опит. По име на домейна съм на първа страница. Пред мен са само уикипедията, ютубе и вебокс. Плюс един .info, но не съм правил нищо за СЕО.
Това е в гугъла.
 
От: URL на кирилица VS URL на латиница

Абе не знам всеки различно казва да не знаеш на кого да вярваш.
 
От: URL на кирилица VS URL на латиница

Има проблем с по-дългите адреси на кирилица, тъй като символите от типа %% надхвърлят определен размер, който е недопостим за голяма част от бг мрежите. Имах подобен опит при събмит.
 
От: URL на кирилица VS URL на латиница

Аз си оставам привърженик на латиницата -в се пак е родния език на компютрите, останалото е патерици.
Просто преди да формирам адрес проверявам дали гугъл го разбира, например, дали го удебелява в резултатите по ключова дума.
 
Re: От: URL на кирилица VS URL на латиница

Има проблем с по-дългите адреси на кирилица, тъй като символите от типа %% надхвърлят определен размер, който е недопостим за голяма част от бг мрежите. Имах подобен опит при събмит.
По-добре си е да са си на латиница, че уж браузъра ги чете, но като паснеш линк е една голяма боза и 20 км. символи. И аз имах подобен опит, даже в някои директории и се отказах от това. Като започнет да се четат като хората, тогава може да се говори за избор. За сега, за мен лично, си остава латиницата като URL. А и вижте някой, който споедля линк с URL на кирилица в някой коментар във Facebook. Направо ти идва да не кликаш на линка, като го видиш. :)
 
От: URL на кирилица VS URL на латиница

@Blinky + 1

Eто и малко допълнение.

За основен сайт, определено - латиница. За сателитен или такъв, който има малка вероятност да се споделя - кирилица.
 
От: URL на кирилица VS URL на латиница

За основен сайт, определено - латиница. За сателитен или такъв, който има малка вероятност да се споделя - кирилица.

И аз съм на това мнение. Url на кирилица се класират по-добре, но са малко неудобни за основен сайт.
 

Горе