VPS DNS

ThinkFast

New Member
Преди няколко часа си взех един впс от nordicvps.
Понеже съм на вие с впс-ите малко ми е зор засега, почти със всичко се справих освен с днс-ите.
От съпорта ми писаха че не предоставят днс услуги и да ползвам такива от безплатен провайдър като everydns.net

Та добро решение ли е това или да взема да си конфигурирам днс сървър? Малко ще ми е зор ама не ми се правят нещата по два пъти. Ако не тези горните мога ли да разчитам на тях?
[FONT=&quot] [/FONT]
 
От: VPS DNS

Решението е Bind :)
Тука има подробни помощни материали за него
Това само ресурси за четене ли са? :)
Като гледам бая инфо има, отива в буукмарка, ама засега ми трябва бързо решение.
 
От: VPS DNS

Според мен доста бързо ще се справиш. Материалите са добри, вземи например този за CentOS - howtoforge.com/bind-installation-on-centos
 
От: VPS DNS

Щом казваш ще чета.
Тъкмо се замислих как ли от Google не са се сетили да направят един безплатен DNS хостинг (пък може и да са...)
 
От: VPS DNS

Добре този BIND доколкото разбирам е алтернатива на DNS, но като гледам ще ми трябват 2 IP адреса за целта. VPS-a ми дойде само с едно IP. Не съм сигурен но си мисля че втории днс адрес е задължителен при промяната на днс записите в годеди
 
От: VPS DNS

Ето 2 безплатни решения:
Това е доста прилично решение цък казвам го от опит.
Вариант номер 2 цък не съм ги ползвал,но само положителни мнения съм чувал.
 
От: VPS DNS

Добре този BIND доколкото разбирам е алтернатива на DNS
- Това е DNS сървър.

Аз останах с впечатление, че искаш задължително твой. Ако желаеш сигурен и безплатен, ползвай този на Goddady. :)
 
Последно редактирано:
От: VPS DNS

Аз вече съм тотално объркан :(
Из днс настройките трябва да сложа два неймсървъра.
от нордик не ми предоставят неймсървъри
 
От: VPS DNS

Собствен ДНС сървър ли искаш или искаш да ползваш сигурен такъв. (Безплатен)
Ако искаш собствен, трябва да имаш 2 ип адреса за ns1.thinkfast.com и ns2.thinkfast.com. (По спомен мисля, че едно време бях направил врътка ns1 и ns2 да са на едно ип, но не помня как.)
Ако искаш просто да ползваш стабилен и безплатен ДНС сървър/мениджър - ползвай този на Goddady. Регистрираш се, описваш на домейните си техните сървъри, добавяш си ги и от там пренасочваш и правиш, каквото си пожелаеш.
 
От: VPS DNS

Този, който ти предоставя регистрацията на домейните (GoDaddy) обикновено предоставя безплатен DNS. Трябва да напишеш тези безплатни DNS сървъри, които ти предоставя регистратора на домейни и да настроиш записи "A record", които да сочат към които трябва IP адреси (IP адреса на твоя VPS).

Например:
mydomain.com -> 188.40.187.112
www.mydomain.com -> 188.40.187.112
subdomain.mydomain.com -> 188.40.187.112

Даже можеш да ползваш и wildcard DNS (GoDaddy предлага това, но други доставчици може и да не го предлагат).
*.mydomain.com -> 188.40.187.112

В този пример 188.40.187.112 е IP адреса на VPS сървъра.
 
От: VPS DNS

Това което ти е написал happyslacker е най-доброто решение за теб в момента иначе рискуваш да се заплетеш в големи каши. А това, че имаш 1 айпи не е проблем просто не е правилно.
 
От: VPS DNS

Такаааам. Вече и аз съм тук, леко поизтрезнял и горе-долу във форма да се впусна в обяснения.
BIND не е алтернатива на DNS, BIND е приложение, което служи за обработка на DNS записите. Преди няколко дни и Noke имаше абсолютно същите проблеми и моя съвет беше същият какъвто ще ти дам и на теб. Ползвай си стандартните DNS сървъри които са ти за домейна и просто прави A запис към IP адреса който е отделен за твоя VPS. С 1 IP адрес и само 1 bind рискуваш да имаш едно 20% отговор като "unable to resolve", не ме питайте от къде знам - случвало ми се е. Първо е голяма играчка, правилно да го конфигурираш зоните и второ, машина подложена под натоварване от апачето, изобщо не се усеща да използва правилно bind апликацията.
Ползвай си стандартните нейм сървъри с домейна ти, а от контролния панел (предполагам kloxo) си добавяй домейните във впс-а. Вярно е, че е двойна работа, но е по-добрия вариант.

Ако все пак имаш някакви затруднения и питания - драсни ми някой ред в скайп, ще помогна с каквото мога :)
 
От: VPS DNS

ktomov не съм съгласен с теб в някои отношения :) По въпроса, че е най-добре да ползва А записи всички сме единодушни. BIND не е алтернатива на DNS. Да кажеш, че BIND е алтернатива на DNS е като да кажеш, че apache е алтернатива на web или http. BIND е обслужващ софт.
Относно това за 20% загуба на отговор от съответния сървър също не съм съгласен, но се надявам в скайп да ми обясниш какви проблеми си имал, за да мога да ти кажа къде е била грешката.
 
От: VPS DNS

Ето 2 безплатни решения:
Това е доста прилично решение цък казвам го от опит.
Вариант номер 2 цък не съм ги ползвал,но само положителни мнения съм чувал.

+1 за тия двете, и аз ги ползвам, ама в редки случаи, иначе с днс-а на хостинга.
А да слагаш bind и според мене не е оферта, най-малкото че като смениш впс-а и трябва да настройваш всичко отначало. А и падне ли му интернета ти умират всички домейни.
 
От: VPS DNS

Бе то че ще има мацаница на тоя впс ми е ясно, ама по друг начин няма как.
Не знаех че има дефолтни неймсървъри които могат да се ползват от GoDaddy. Мерси на всички за помощта, а по късно или утре ще се опитам да издиря ктомов за помощ ако трябва. Все пак той е виновника да избера нордик.
 
От: VPS DNS

Нека и аз да кажа нещо, ThinkFast ако ще слагаш BG домен ще имаш нужда от два DNS, за всички останали ще ти е нужен едни. а за да имаш два DNS ти трябват 2 IP адреса.
А иначе ето една полезна и готина страница. Където пише как се прави. http://www.lamolabs.org/blog/282/how-to-setup-a-dns-server-on-centos-5/
 
Последно редактирано:
От: VPS DNS

Ако не ти трябват за DNS хостинг по добре си ползвай безплатни DNS услуги ...
Тези, които ти ги предлагат от доставчика също са опция. Предполагам SolusVM DNS клъстър към VPS-а.
 
От: VPS DNS

Със А-записа всичко стана тип-топ!
Сложих няколко VirtualHost-а в conf файла на апача, сякаш добре вървят. Контрол панел мисля че нямам, ама не искам и да слагам.
Нещата които ползвам от цпанел-а са
1. конфигурацията на домейни/поддомейни - това мога и ръчно да го изчовъркам.
2. крон задачи - и това ще успея ръчно да го настроя, макар и да не съм го правил
3. настройките на mysql базите - и това не ми е проблем, макар че едно phpmyadmin-че не е кой знае каква философия да се сложи
4. мейл акаунтите - уффф :(

Аз за друго не се сещам да барам из впс-а...
И отново искам да ви благодаря за помощта.

ПП: Винаги съм се чудил на тоя цпанел как може да му искат месечна такса след като единствено се ползва първоначално докато си настроиш нещата и после го забравяш?
 
От: VPS DNS

Като цяло е мъка създава проблеми един изтекъл цпанел ... може да се сравни само като вирус на windows машина сложиш ли го веднъж после няма махане.
Относно мейлите, ако ти е много 'зор' пиши да ти ударя едно рамо.
 

Горе