VPS & Wordpress

AnTrakS

Member
Здравейте. Хоствам eдно уърдпресче на ВПС към ICN. Intel(R) Xeon(R) CPU E5620 @ 2.40GHz, 1 cores с 2GB Рам.
Проблема ми е следния: когато дойдат изведнъж 150-200 човека сървъра пълни паметта и почва да суапва, от там умира тотално. Рестартирам ли апачито всичко се оправя, дори и да отидат до 400-500 човека на линия, сървъра ги държи. Но немога да хвана и разбера, от къде идва този момент с пълненето на паметта, какво ли вече не пробвах. В настройките на апачито съм пуснал KeepAlive, с timeout 3s. ServerLimit ми е на 70, с MaxClients 70.. Ако ви трябва линк към сайта кажете, да не пускам сега тук като реклама :) Благодаря!
 
Имаш ли кеш плъгин?
За това не бях се сетил и аз. ;)

При мен лично падаше, защото имаше много инсталирано плъгини и изнесени уиджити. При олекотяването им (премахване), нещата станаха при мен. Но тук пак бих заложил и на мнението на ктомов. ;)
 
От: VPS & Wordpress

WP Super Cache е пуснат, да. Иначе изключвах плъгините правих тестове - същата работа.
 
От: VPS & Wordpress

Имаш ли активиран php-apc? Активирани ли са ти активирани плъгините, ами да са и настроени.
 
Ей така е криво когато една и съща дискусия се води на две места ;) До колкото гледам съпорта на ICN са писали и във фейсбук. Бях ти задал един въпрос във фейсбука, та .. провери дали имаш това във файла.

PHP:
if(! defined('FILE_CACHE_ENABLED') )            define ('FILE_CACHE_ENABLED', TRUE);

Или преработи темплейта си да ползва вградената в wordpress система за оразмеряване на снимките или смени темплейта. timthumb е боклук и винаги ще изразходва както процесорно време, така и ще тормози самата машина.
Освен това сложи op code оптимизатор като apc/xcache + w3 total cache, който работи превъзходно с тях.
Алекс вече ти е казал достатъчно за начините по които може да оптимизираш my.ini и httpd.conf
 
От: VPS & Wordpress

Да, пуснах на няколко места, защото все няма решение, както и от съпорта на ICN! В момента сървъра е с конфигурациите на Алекс, за което съм му много благодарен! Сега съм пуснал и Hyper Cache Extended да пробвам с него. Вече е късно за проби, но точно в момента 300 онлайн - 400~500mb консумация на РАМ и сървъра се държи прекрасно :)
 
От: VPS & Wordpress

Здравей Димитър,
радвам се, че само с оптимизация на настройките в момента сървъра се държи стабилно. Нужно е поне 24 часа да се минат за да се направи подробна справка за състоянието на сървъра, но до момента (почти 20 часа след пускането на мониторинга) всичко изглежда повече от прекрасно и сървъра работи с минимално натоварване.
Всъщност отговор от администратор на ICN.BG е имало и той е насочил към евентуалния причинител на натоварването, в другата дискусия също има няколко предложения и до колкото виждам едно от предложенията е иманно приложеното такова.
Все пак изчакайте и нашата справка, която най-вероятно ще установи същото, което и Вие сте забелязали последните два дни.

--
Поздрави,
Борислав Бориславов
ICN.BG
 
От: VPS & Wordpress

Държи се прилично защото, когато пускам рекламните линкове на сайта във фейсбук, правя паузи между пусканията, за да не идват по 200 заявки за 2,3 минути.
Сега вечерта ако пусна реклама без да правя паузи между постовете, ще напълни памета за 3,4 минути и ще забие !
Тоест установихме, че проблема е когато дойдат 150, 200 заявки супер бързо за 2 минути.. се напълва паметта, и забива тогава. Иначе няма проблем ако нещата се направят малко по-бавно, не ги усеща 600 човека онлайн..


Здравей Димитър,
радвам се, че само с оптимизация на настройките в момента сървъра се държи стабилно. Нужно е поне 24 часа да се минат за да се направи подробна справка за състоянието на сървъра, но до момента (почти 20 часа след пускането на мониторинга) всичко изглежда повече от прекрасно и сървъра работи с минимално натоварване.
Всъщност отговор от администратор на ICN.BG е имало и той е насочил към евентуалния причинител на натоварването, в другата дискусия също има няколко предложения и до колкото виждам едно от предложенията е иманно приложеното такова.
Все пак изчакайте и нашата справка, която най-вероятно ще установи същото, което и Вие сте забелязали последните два дни.

--
Поздрави,
Борислав Бориславов
ICN.BG
 
От: VPS & Wordpress

Ама вие така кажете, че сте пуснали мониторинг :) Ето един скрийн от сегашния тест:
Untitled-1.jpg
Не успя да напълни паметта... продължаваме все пак с опитите!
 
От: VPS & Wordpress

Туко що в 00.23 сървъра напълни паметта и пак суапва, и съответно заби. Информацията да се отнася към колегите от ICN
 
От: VPS & Wordpress

Тоест установихме, че проблема е когато дойдат 150, 200 заявки супер бързо за 2 минути.. се напълва паметта, и забива тогава. Иначе няма проблем ако нещата се направят малко по-бавно, не ги усеща 600 човека онлайн..

Аха - ето къде бил ключа от палатката. Ако искаш бързо да го експериментираш - ползвай blitz.io за по-бързо тестване.

На твое място бих направил следното - бих инсталирал nginx или varnish преди apache. Така близо 99% от заявките ще се кешират и няма да препълват Apache.
 
Re: От: VPS & Wordpress

На твое място бих направил следното - бих инсталирал nginx или varnish преди apache. Така близо 99% от заявките ще се кешират и няма да препълват Apache.
Hyper Cache Extended прави точно това, но го прави умно. За разлика от varnish който просто кешира, без да се оглежда дали има нужда и кога е добре да го прави.
 
От: VPS & Wordpress

@caikox - имаш мейлче от мен. Има и други решения на ниво уеб сървър в случай, че всички application level решения са тествани. Както описах и в мейла трябва да се тестват няколко конфигурации на начина, по който PHP работи с уеб сървъра и тогава ще можеш да направиш и ти изводи за натовареността.

---
Поздрави,
Борислав Бориславов
ICN.BG
 
От: VPS & Wordpress

Гледам повечето хора те съветват да си сложиш php акселератори, кеширащи алгоритми и т.н. Моя съвет към теб пък е да махнеш изцяло подобни неща на ниво сървър и да оставиш само добавките за кеширане към wordpress. В последствие може да ги включиш пак и да пробваш как се държи сървъра с тях и без тях.

Преди време имах подобен проблем, но на друга система(drupal) и при друг vps доставчик след много главоболия разбрах че основния виновник за проблемите беше Xcache, смених го с APC нещата се пооправиха но все още забиваше от време на време, накрая спрях всички акселератори и от няколко месеца не е забил нито веднъж и то при положение че е имало и дни със значително повече посещения от преди.

Докато правех проучване какво може да причинява проблема се сещам че на доста места се споменаваше че е възможно и да е и от MaxClients което трябвало да бъде:
(Общо RAM - RAM необходима за работа на сървъра) / (RAM необходима за един apache процес)

Малко полезни линкове:
http://httpd.apache.org/docs/2.0/misc/perf-tuning.html
http://httpd.apache.org/docs/2.0/mod/mpm_common.html#maxclients
 
Xcache и APC могат да създадът повече проблеми отколкото спестяват, ако не са правилно конфигурирани. Освен това могат да увеличат използваната памет многократно ако не се използва mod_php, а fcgi, fastgi, php-fpm и тн.
 

Горе