Wordpress vs. Joomla

Sobieski

Well-Known Member
еми въпроса ми е коя система е по подходяща за афлейт сайт...
смисъл мен ми харесва джумлата че има разни компоненти ала бала..
темплейтите са по читави и т.н. как мислите?
 
Едното е CMS, другото Blog.
Лично на мен блоговете по ме блазнят и са ми по-лесни за оптимизация. За темите, смятам че сега е бумът на темплейтите за ВП.
 
за сайтове joomla за блогове WP...
блогове=писане на статии често да не се пада в търсачките, а сайтове доколкото знам може и по на рядко да се разминеш, но пак иска писане :)
joomla=много екстри

зависи какво точно искаш...

виж например в подписа ми има сайт на Joomla и блог на blogger
 
Sobieski каза:
еми въпроса ми е коя система е по подходяща за афлейт сайт...
смисъл мен ми харесва джумлата че има разни компоненти ала бала..
темплейтите са по читави и т.н. как мислите?

Така зададен, този въпрос няма отговор.
 
От: Wordpress vs. Joomla

Един глас за Wordpress - досега не е имало случай да ми трябва нещо и да не си намеря плъгин :) Нещо друго само при сложна структура на сайта или някакви специални прищевки...
 
От: Wordpress vs. Joomla

Сравнява се велосипед с автомобил, общо взето. Joomla-та си е пълноценна cms, докато WP трудно може да стигне до този етап, независимо от многобройните си плъгини, самото му първоначално предназначение му е определило пътя за по-персонални и ненатоварени проекти тип блогове. Примерно интеграцията на WP с който и да е по-известен скрипт за форум ще ви хвърли в оркестъра, особено ако този форум вземе, че стане посещаван от повечко хора.
 
От: Wordpress vs. Joomla

... Имаше един приличен коментар на Иво Апостолов по въпроса, успях да го намеря и го препоствам тук поради фундаменталното му значение за често срещани по форумите теми тип "Joomla vs. нещо" и "таз голяма шитня"

Макар повечето от Вас тук най-вероятно различно разбиране за Джумла!, ако се разходите по различните форуми, ще видите, че Джумла! е доста мразена. Успях да огранича няколко типа хора, които мразят системата.
Професионалисти - това са хора, които се занимават с изработването на уеб сайтове. Те самите се разделят на два вида, такива, които просто са "професионалисти" и не могат да работят с нея и други, които смятат, че с други приложения ще постигнат резултатите много по-лесно и/или бързо. За мен вторите са хора, които разбирам, първите са просто "професионалисти".
Какво казват професионалистите, като най-големите минуси:
  • Таблици - Джумла! била пълна с таблици. Това донякъде е така, но не съвсем. Като цяло е фундаментална глупост, защото таблиците зависят от дизайнера. Ако някой от тези професионалисти си бе мръднал пръста да смени шаблона по подразбиране с един друг, който се намира в пакета - beez, ще види, че в изходящия код няма нито една таблица.
  • SEO - Джумла! генерира адреси които трудно се индексират и като цяло не се харесва от търсачките. Да бе, за това www.joomla.org е с PR 9 (за сведение wordpress.com е с 8, drupal.org е с 8 и да, трябва да призная, че wordpress.org е също с 9). Както се забелязва и в демото, адресите са много приятелски за търсачките, а както се вижда и в нашия сайт могат да бъдат на какъвто си искате език. Така, че това, че Джумла! е не SEO ориентирана са пълни глупости.
  • Липса на гъвкавост - Ако говорим за версия 1.0 съм абсолютно съгласен, но от 1.5 напрактика всичко може да се постигне без да се пипа каквото и да е по ядрото. Внедрените overwrites на изгледите пък позволяват да промените всичко в изходящия код по начин по който желаете. Самия факт, че в Джумла! можете да се идентифицирате ползвайки потребителски бази от OpenID, Gmail, LDAP, phpBB, SMF, vBulletin и други.
Лаици с големи торбици - това са хора, които искат на хостинг от 1 лев на месец и без никакви познания да изградят много сериозни сайтове. Като добавим факта, че не са и от хората, които биха си купили качествено приложение, за да им върши работа и отказа на обществото да работи върху техните проблеми без пари, при тях бумеранга идва обратно, удря ги и те лесно стигат до заключението, че Джумла! е скапана система, с която нищо не може да се направи. В интерес на истината е така, с уловката, че трябва да се уточни, че те нищо не могат да направят. Джумла! е много лесна система за обикновен сайт със сравнително проста функционалност. Джумла! е и достатъчно мощна за да могат чрез нея да се изграждат сериозни проекти. Но там въпроса е същия като във Формула 1. Колите са страшно мощни, но това не означава, че всеки може да вдигне с тях 300 км/ч. А сега си представете как ще се справи някой, който няма книжка и никога не е карал кола през живота си.

Бизнесмените - На някой хора нещата първоначално им изглеждат толкова прости и лесни, че много хора изпадат във вътрешен оргазъм, че могат по изключително лесен начин да изкарват пари, почти без да работят. Проблемът се появява, когато дойдат клиентите със специфични изисквания и бизнесмените се оказват неспособни да ги изпълнят, защото нещата не са чак толкова прости (виж примера от Формула 1 по-горе). И кой е виновен за това? Джумла! естествено.

Всички тези групи в една или друга степен тръбят, колко е несигурна Джумла!, като те са естествено сред последователите на 10-те правила, как да бъдете хакнати най-лесно.

http://www.joomla-bg.com/Новини/Други-новини/Джумла-защо-е-толкова-мразена
 
От: Wordpress vs. Joomla

Да, както казаха по - горе едното с другото са съвсем различни, но на мен ми допада повече WP понеже пак си има фрии темплейти, пак си има фрии плъгини за абсолютно всичко, администрира се по лесно и т.н.
@sobieski пусни една анкета ако искаш с 2-3 отговора 1. Wordpress 2. Joomla 3. Друго

А бтв за по - големи проекти както някой каза по - горе не бих ползвал CMS може би. Или ако е бил CMS ще мигрира на моя си системка.

поздрави, айбиемчо
 
От: Wordpress vs. Joomla

Веднъж попаднах на една тема, в която се обсъждаше че гугъл по-добре индексира сайтове на Wordpress отколкото Joomla - аз лично не мога да кажа дали е вярно, но човекът каза, че е направил два сайта, с различни домейни, но едно и също съдържание и ги е популяризирал еднакво, след което сайта с Wordpress се появил на доста добри позиции и почнал да има посетители, а другия не дръпнал изобщо. Не знам дали е истина това, първия ми сайт е на Wordpress, а втория на джумла, ама втория е от два месеца и без много популяризация започна да трупа посещаемост. И двата са лесни за поддържане, джумлата е по-объркваща в началото, обаче после вече не. А за Wordpress 2.7.1 мога да кажа, че е перфектен - изключително лесно и приятно се работи с него.
 
От: Wordpress vs. Joomla

От две години работя само с Джумла и мога да кажа, че съм изключително доволен.
 

Горе