Youtube занимание

prophet

Active Member
Извинявам се много, ако темата не е на правилното място.

Както вие, така и аз посещаваме Youtube по няколко пъти на ден. Абонирал съм се за няколко канала, и се чудех следното - Има много канали, които правят Gameplay клипове, други пък снимат като тренират, и др. Понеже съм много зарибен на тема бокс, ми се иска да правя точно такива клипове, а отсреща да получавам на клип някой цент... Ясно ми е, че трябва да имаме гледания, абонати, и харесвания. Ако сложа песен към клипа, ще ме засекат вероятно за авторски права, нали? А ако не слагам музика, а просто моменти от самия бой ( highlights ) мисля, че не би било проблем. Какво бихте ми казали по този въпрос? Ще е много хубаво, ако някой се занимава/занимавал с подобни неща с Ютуб, и да ми помогне, ако има желание, разбира се.
 
виж в Ютуб т.нар. royalty free и copyright free music. Прочети какви са разликите и при какви условия може да се ползва, ще си харесаш някакви песни 100% :)
 
Благодаря много и на двамата за отговорите! Значи ако изрежа моменти от даден боксов мач, и сложа някоя песен от този канал, който ми даде няма да има проблеми, така ли? Сега значи остава да си намеря "партньор" , някой има ли идея как става целия този процес? Другият въпрос е понеже имам личен Youtube акаунт и вътре има към 100-на клипа, 95 от тях са заключени, от филми, а другите 5 са от боксови мачове и ще хване сигурно авторски права? Или ще трябва да ги трия? :/
 
По-добре си направи канал от нулата и пускай само съдържание, което не е обект на чуждо право. Така ще знаеш, че всичко е легално и няма да те изрежат от Ютуб и Адсенс.
 
Youtube си има собствена библиотека с музика, която можеш да използваш и няма да се притесняваш да получиш "удар" по канала си. https://www.youtube.com/audiolibrary/music

Обаче някоя песни, трябва да споменеш автора в описанието на видеото.
 
Мани го тва, ще изкарваш стотинки. Пробвай се тук https://www.twitch.tv/ някои изкарват с хиляди :)

За геймплей нямам микрофон, а и компютърът ми не е за новите игри, лагват повечето. А относно Ютуб - Приятел ми каза, че за България давали на клип към 4-5 цента, и то трябва да имаш поне 2-3к гледания и лайкове, и даже момчето се отказа от българския си канал. Ето такова видео дали печери?
Като гледам има доста гледания и 2 к абонати. Колко според вас изкарва подобно видео? Ако трафика е насочен повече към чужбина, а не към България?
 
Зависи каква ниша е. Гейм тематиката е слабо платена. Например, знам че FacingTheSun правят по средно 1 лев на 1к гледания.
Чужбина е относително. Ако правиш клипове за алжирци ще ти е по-зле и от БГ. Ако е за САЩ нещата са много силни. Ако в БГ можеш да изкараш от клик 5-10 стотинки, то от САЩ отива към 0.60-1лв. Сам си направи сметката.

Но тематика от сорта на уроци би била много по-доходоносна от гейм.
 
Уроците искат знания в дадена насоченост, които не са от обща култура, обаче.
Да не е уроци. Да е нещо, което е по-сериозна тематика. Ревюта на някакви неща, ако щеш.
 
Няма да е геймплей, Компютърът ми не е от най-новите, че да вървят гладко... Тематиката ще е бокс клипове, нокаути на боксьори и така. Гледах един канал, в който слага песни за фон и в описанието написва на кого е песента. Цъкнете на едно видео и ще видите как го е направил, може би печели от клиповете си, но който му е ясно да каже все пак. https://www.youtube.com/channel/UCq99IkCksd1N1DaV6eWlCmg
 
Това, колко ще правиш е много относително, всичко зависи от трафика ти, нормално е ако е български да правиш малко тъй като сме tier 3 страна, ако имаш tier 1 countries (USA, CA, AUS, UK) ще правиш повече.
Най-важното е да натрупаш аудитория, а за да натрупаш аудитория ти трябва да си наясно с SEO и таргета да ти е ясен.
Канала, който си дал, за клипа, който е с 200к гледания ми излиза това:
114d8ca186aa086f607ca9d503642e55.png

Но пак не се знае, тъй като купените HQ HR гледания ги отчита също.
 
Добре, според теб канала, който ти дадох печели пари, нали? Някои от вас казаха, че при някои песни ти иска да ги напишеш в описанието как се казват, а точно при този канал пише. Питам се дали и аз мога да правя така, да слагам примерно песен като тази на видеото, и да напише на кого е в описанието? В канала си имам около 100 клипа, ще трябва ли да ги изтрия? :( Не искам нов канал, понеже този ми е свързан с гугъл, отметки и абсолютно всичко. Мисля, че ако правя подобни клипове, ще имам гледания, от други държави. Благодаря ви, че отделяте време!
 
Има вариант да си направиш legit профил и да го развиеш до 1к на ден $, но трябва и да вложиш.
Свържи си акаунта с адсенсе, стани партньор, избери си ниша, която е по-вирал, като например fail army, car crashes и т.н. и промотирай. Важно е да използваш сайтове като liveleak (снимани от публични камери) и от тях си създаваш видеото, научи се да си правиш и custom thumbnails като трябва да ги правиш clickbaiter-ски за да трупа органик трафик.
Ютуб ppc са евтини, така че това е много добър метод ако знаеш кво правиш. Прочети и дерзай.
 
По-добре си направи канал от нулата и пускай само съдържание, което не е обект на чуждо право. Така ще знаеш, че всичко е легално и няма да те изрежат от Ютуб и Адсенс.
Да, и да е оригинално, креативно и да предизвиква много шерове. :) Не нещо като епъл и пен де. :)

Наскоро видях един скейт клип, който имаше събрани много вюта защото правеше доста нестандартни неща. Освен всички олита, флип сайдове и т.н., някак си изглеждаше красиво, защото включваше много предмети от ежедневието. Нещо не мога да си го открия в хисторито да го представа. Но беше добро.

И ей такива неща биха били много добри. Мои приятели примерно пък се записват с камери как карат колела. Не ги качват, но определено могат с някой друг монтаж и орбаботка да направят един вървежен канал в тубата. :)
 
Гледах един канал, в който слага песни за фон и в описанието написва на кого е песента
Нямаш сметка от клипове с авторски права за музиката.
Освен ако носителя на правата не е забранил излъчването, от тубата никой копче няма да ти каже. Само ще ти отрежат от приходите.
Ако при свободна музика делите с гошо 50/50 приходите, то при авторска музика от твоите 50% ще удържат дял за носителя на правата. И какво ще ти остане?
А музиката я засичат яко! Дори да е от радио или от звуковия фон в залата за бокс.
Най-лесно нещо се представя на света чрез сайт, който да споделяш по социалните мрежи. Направи си блог, пиши в него + клип, и споделяй статиите.
 
Може да комбинира YouTube с Reddit. Обаче ще трябва предварително да опознае социалната мрежа, щото редовно хейтят и блокират ако не ги правиш нещата както трябва.
 
Така, значи темата, която съм си избрал ще има гледания, то много зависи и от това как ще я представя, не да изрежа части от видеото и да ги наслагам и готово.... За музиката, ако ще слагам имаше по-горе безплатна музика, която не засичат авторски права. До тука що-годе добре. Предлагате ми да си направя нов профил, но... Ако все пак реша да си стоя със стария, намеря си партньор в Youtube, няма ли да имам опция в кои видеа да пускат реклами, или ги пускат на всички клипове, които имам? Канала има 198,172 views. Ако трябва ще изтрия всички клипове, които имам... Но тъмна индия ми е това с партньорството, как става, и абсолютно всичко... Иначе, ако не стане това с моята идея, ще взема сериозно предвид вашите, които споделихте.
 

Горе