Кои данни не изискват да съм администратор на лични данни?

Marin0v

New Member
Здравейте,
това ми е първата тема тук, така че моля ви, не ми се карайте много ако не съм уцелил раздела :)

Въпросът ми е следният: кои от данните, които потребител въвежда в един сайт не изискват да съм администратор на лични данни?


п.п. Втори въпрос: мога ли да използвам личните данни, които даден потребител на facebook или linkedin е въвел в профила си, но без да ги запазвам някъде на сървъра?
 
От: Кои данни не изискват да съм администратор на лични данни?

Всички без ЕГН, ЛНЧ или номер на лична карта. Ако събираш тези данни трябва да си администратор на лични данни.
 
От: Кои данни не изискват да съм администратор на лични данни?

Тоест имена, e-mail, адрес и телефон са позволени, така ли? :)
А от фирмите мога ли да искам име, Булстат и МОЛ и да ги пазя в ДБ-то?
 
От: Кои данни не изискват да съм администратор на лични данни?

Влез в сайта на комисията за защита на лични данни и там пише точно. Мисля, че мейл, адрес и телефон спадат към личните данни и трябва да се регистрираш. За имената не съм сигурен. Регистрацията е безплатна. Може и онлайн да се направи, доколкото помня.
 
От: Кои данни не изискват да съм администратор на лични данни?

От фирмите можеш да искаш всизко без да си администратор на лични данни, тъй като Търговския регистър е публичен регистър.
 
От: Кои данни не изискват да съм администратор на лични данни?

Благодаря много :)
 
От: Кои данни не изискват да съм администратор на лични данни?

Всъщност съгласно чл. 2, ал. 1 от ЗАКОНА ЗА ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ:
Лични данни са всяка информация, отнасяща се до физическо лице, което е идентифицирано или може да бъде идентифицирано пряко или непряко чрез идентификационен номер или чрез един или повече специфични признаци.

А съгласно параграф 2 от Допълнителни разпоредби на ЗАКОНА ЗА ДОСТЪП ДО ОБЩЕСТВЕНА ИНФОРМАЦИЯ:
"Лични данни" са всяка информация, отнасяща се до физическо лице, което е идентифицирано или може да бъде идентифицирано пряко или непряко чрез идентификационен номер или чрез един или повече специфични признаци, свързани с неговата физическа, физиологична, генетична, психическа, психологическа, икономическа, културна или социална идентичност.
 
От: Кои данни не изискват да съм администратор на лични данни?

Има достатъчно тълкувания и съдебни решения, където е изписана една кофа мастило дали електронна поща, телефон или адрес (без да съхраняваш данните от нотариалния акт) представляват лични данни. На сила го карате да се регистрира за нещо, което ще породи администартивно наказателна отговорност в последствие.
 
От: От: Кои данни не изискват да съм администратор на лични данни?

А съгласно параграф 2 от Допълнителни разпоредби на ЗАКОНА ЗА ДОСТЪП ДО ОБЩЕСТВЕНА ИНФОРМАЦИЯ:
Т.е. само да ги питаш мъж ли е, жена ли е, то ли е и трябва да се регистрираш.

Ако си фирма се регистрирай, защото 100% ще ти се прииска някога да имаш служители, а тогава щеш, не щеш ще трябва. А шанса да "забравиш" съществува. И ако сгафиш и не си готин ще изядеш още една глоба. Те са весели в комисията и прощават сигурно, ама не лежи на тая кълка... Регистрацията е безплатна и няма "скрити" такси с дребен шрифт. Спазваш добрата практика, ако имаш персонал въвеждаш вътрешен правилник кой да борави с тези данни и едно четене на закона и си бачкай...
 
  • Like
Реакции: veda
От: Кои данни не изискват да съм администратор на лични данни?

Здравейте, това ми е първата тема тук, така че моля ви, не ми се карайте много ако не съм уцелил раздела :) Въпросът ми е следният: кои от данните, които потребител въвежда в един сайт не изискват да съм администратор на лични данни? п.п. Втори въпрос: мога ли да използвам личните данни, които даден потребител на facebook или linkedin е въвел в профила си, но без да ги запазвам някъде на сървъра?
оператора на лични данни събира, използва/обработва или съхранява такива за целите на извършваната дейност, но не повече от необходимите му; една фактура издадена на физическо лице те прави оператор, един сключен граждански/трудов договор те прави оператор; ако продаваш нещо - щом искаш две/три имена, телефон и адрес за доставка - оператор си - обработил си личните данни - предал си ги на куриерската фирма. не си оператор, ако използваш примерно OpenID с цел да идентифицираш различни потребители на някакви ресурси, които да им предлагаш
 
От: Кои данни не изискват да съм администратор на лични данни?

Я да питам и аз, че ме чака проект:

E-mail, пол, град, рожденна дата - проблем ще има ли?

Какви са процедурите ако се наложи си админ. на лични данни и колко струва на година?
 
От: Кои данни не изискват да съм администратор на лични данни?

А може ли непълнолетно лице да де регистрира като такъв, защото се оказа, че за да изпратя награда на някой от потребитялите си трябва да съм оператор, а проекта върви и нямам възможност да чакам до юли. Всъщност има, но рисувам да ме хванат.
 
От: Кои данни не изискват да съм администратор на лични данни?

гледам има някаква вратичка - можеш да не си оператор, ако не запазваш данните повече от 6 месеца

https://www.cpdp.bg/

май е безплатно, като гледам в отчетите си имат само приходи от глоби и санкции :) за 2012 - 180К лева
 
От: Кои данни не изискват да съм администратор на лични данни?

Въртите и сучете, но глобата ако е трябвало да се регистрирате (говоря за фирма) е 10 хиляди лева. Така че, вие си знаете...

А ако си рън-вате там някакви сайтчета като физически лица - защо въобще се занимавате. Нали знаете, че тази комисия не може да ви гони? Или не знаете?
 
От: Кои данни не изискват да съм администратор на лични данни?

Въртите и сучете, но глобата ако е трябвало да се регистрирате (говоря за фирма) е 10 хиляди лева. Така че, вие си знаете...
А ако си рън-вате там някакви сайтчета като физически лица - защо въобще се занимавате. Нали знаете, че тази комисия не може да ви гони? Или не знаете?

И ти си прав, ама... Не губиш повече от 5 мин. за регистрация или молба за освобождаване от такава.

гледам има някаква вратичка - можеш да не си оператор, ако не запазваш данните повече от 6 месеца
https://www.cpdp.bg/
май е безплатно, като гледам в отчетите си имат само приходи от глоби и санкции :) за 2012 - 180К лева

Тъкмо се бях засилил към ЕКОНТ-а да пускам молбата за освобождаване от задължение за регистрация. Стискайте палци до 14 дни да има (положителен) отговор. ;-)
@Marin0v, съветвам те и ти да направиш същото. :wink:
 
От: От: Кои данни не изискват да съм администратор на лични данни?

Тъкмо се бях засилил към ЕКОНТ-а да пускам молбата за освобождаване от задължение за регистрация. Стискайте палци до 14 дни да има (положителен) отговор. ;-)
@Marin0v, съветвам те и ти да направиш същото. :wink:

После ще споделиш ли всичко :)
 
От: Кои данни не изискват да съм администратор на лични данни?

Въртите и сучете, но глобата ако е трябвало да се регистрирате (говоря за фирма) е 10 хиляди лева. Така че, вие си знаете... А ако си рън-вате там някакви сайтчета като физически лица - защо въобще се занимавате. Нали знаете, че тази комисия не може да ви гони? Или не знаете?
ако не ви подгони тая комисия, сте за подгонване от нап сигурно в горният случай :) целта на упражнението е да се подсигури опазването на личните данни от кражба(изтичане), нещо като iso 27001
 
От: Кои данни не изискват да съм администратор на лични данни?

И как точно губенето на време с бюрокрация ще "подсигури опазването на личните данни от кражба"?

Няма никаква връзка между спазването на закона и защитата на личните данни.
 

Горе