Настолен компютър

tsunami

New Member
Здравейте,
Понежа съм доста бос в тази сфера, а дойде време да сменя старата кошница, която е вече на 6-7 години, се оглеждам за нов настолен компютър, и ще ви бъда благодарен ако ме насочите към нещо, или просто дадете мнение за модела на който съм се спрял. Бюджета ми е до 500лв.
Спрял съм се за момента на този модел: http://technomarket.bg/products/09137688/acer-aspire-axc-603
Компютъра ще се използва за всичко, игри, музика, филми, работа... То и моят успява да смогне, ама си забива и е доста бавен, така че ми трябва нещо, което като отворя 10 таба в хрома и имам пуснат скайп + още някоя програма, да не ми забива. :)
Поздрави!
 
От: Настолен компютър

Остави го това и си сглоби сам конфигурация от jar computers - там е най-евтино
 
От: Настолен компютър

Правилно, например може да си вземеш:
Дъно (ако не търсиш много претенциозно и накичено) GigaByte GA-H81M-DS2 s.1150 без HDMI за около 80лв. или GigaByte GA-B85M-HD3 s.1150 с HDMI за около 110лв. (или подобни Asus, AsRock) - задължително дъното да е 1150, а не 1155 или 1156.
Рам 4GB DDR3 1600 за около 70лв.
Процесор Intel G3230, много малко по-бавен от i3, но двойно по-евтин за около 100лв.
Захранване например CHIEFTEC или Fortron (или друго марково) за около от 50-80лв. или повече (няма да сбъркаш)


Твърд диск - по избор, в момента са изгодни 2TB - за около 150-180лв. или 1TB за около 100лв. или старият от сегашния компютър - без пари :)
Видеокарта - може и без на първо време, докато видиш кое как ще върви, а после колкото по-мощна - по-добре.
Кутия - не знам, никога не съм гледал кутиите, или от стария компютър.
CD/DVD - по избор или старото.
Флопи - не знам къде се продават дори. :)

Добре е да си вземеш лан карта, ако нямаш (10лв.) и да не използваш захранването от стария компютър и ако не разбираш - да го сглоби някой, който е разбира и е отговорен.
 
Последно редактирано:
От: Настолен компютър

Само аз ли забелязвам, че chrome отваря по 10 exe-та докато си ровите в 1-2 таба (като средно всяко едно от exe-тата взима рам колкото един firefox ?)?!?!?
 
От: Настолен компютър

Този еисър с 4 ядрвния целерон е егати....
Наистина ако искаш бюджетен компютър асемблирания е по-добрия вариант. В общи линии за същите пари пошучаваш по-добри параметри...
 
От: Настолен компютър

Отвори си таск мениджъра на сегашния компютър, и виж какво се натоварва. Предполагам е паметта. Браузърите ядат памет, не процесор или видео. Затова си вземи дъно и процесор за по 60лв, просто гледай да са със сокет 1150, че да са съвместими по-дълго поне малко. След това наблегни на паметта - вземи си 8гб за 120лв, и толкова. Диск можеш да използваш и стария, а за тия компонени захранването е без значение - използвай сегашното. До тук станаха 240 лв, ще можеш да си вземеш два....
 
От: Настолен компютър

Отвори си таск мениджъра на сегашния компютър, и виж какво се натоварва. Предполагам е паметта. Браузърите ядат памет, не процесор или видео. Затова си вземи дъно и процесор за по 60лв, просто гледай да са със сокет 1150, че да са съвместими по-дълго поне малко. След това наблегни на паметта - вземи си 8гб за 120лв, и толкова. Диск можеш да използваш и стария, а за тия компонени захранването е без значение - използвай сегашното. До тук станаха 240 лв, ще можеш да си вземеш два....
Ако е китаиско захранване 350w няма да е без значение
 
От: Настолен компютър

Благодаря за мненията и съветите колеги, но предпочитам да си взема нещо готово. Много ми е тромаво това с сглобяването, а и нещо не ми стиска да се пробвам. :D Варианта да го дам някъде да ми го сглобят също не ми вдъхва доверие, по-скоро аз бих си се пробвал сам, че някой да не си остави ръцете. :)

Така че май ще се спра на варианта с нещо готово, затова ще се радвам на мнения от разбирачите за конкретния модел на който съм се спрял, или ако е лош избор, то за препоръка към нещо по-добро. :)

Поздрави.
 
Последно редактирано:
От: Настолен компютър

tsunami, всички те съветваме да не правиш грешка да взимаш готова конфигурация. Няма нищо страшно да ти се сглоби от някоя фирма. Ще да съвет и се надявам за твое добро да се вслушаш.

За 600-650лв ще си направиш чудна конфигурация с процесор i3 и прилично видео. По натам може да го смениш. За тази цена всичко ще ти е ново. Но, ти имаш готов компютър, чиито кутия и хард може да ползваш. Така или ще влезеш в твоя бюджет от 500лв (от 600-650 ще махнеш 100 за хард и 50 за кутия) или ще вземеш по-прилично видео.

Влизаш в този форум и си казваш болката в една тема "Искам компютър до 500лв, като от сегашния ще си ползвам кутията и харда. А може и захранването, те ще питат какви са ти компонентите и ще те посъветват кое да ползваш и кое да е ново. Процесор и хубава РАМ със сигурност. След това със списъка, който са те посъветвали отиваш в този магазин. Казвам за него, защото аз съм доволен от тях. Те ще ти го сглобят и ако нямат някой от компонентите, ще ти предложат алтернатива със същите параметри и същата цена.

Надявам се да съм бил изчерпателен и всичко да е ОК. Успех.
 
От: Настолен компютър

Благодаря за мненията и съветите колеги, но предпочитам да си взема нещо готово. Много ми е тромаво това с сглобяването, а и нещо не ми стиска да се пробвам. :D Варианта да го дам някъде да ми го сглобят също не ми вдъхва доверие, по-скоро аз бих си се пробвал сам, че някой да не си остави ръцете. :)

Така че май ще се спра на варианта с нещо готово, затова ще се радвам на мнения от разбирачите за конкретния модел на който съм се спрял, или ако е лош избор, то за препоръка към нещо по-добро. :)

Поздрави.
[emoji2] в компютърния бизнес съм от около 15 години. Конфигураците които съм асемблирарлотдавна не ги броя. И горещо ти препоръчвам да не се пробваш сам да си сглобяваш компютъра. Просто риска професионалист да си остави ръцете е много по-малък отколкото някои които за първи път го прави... Примери много мога да дам. Отделно че този дето го прави няма стимул да си оставя ръцете щото после трябва да го оправя гаранционно в период на 2-3 години.
Така, че ако системата ще е асемблинана, отиваш при някои които с това се занимава, казваш му какъв ти е бюджета или какви параметри искаш, и оставаш останалото на него. От там взимаш готовия продукт...

В марковитв машини няма нищо лошо, стига да можеш да си я позволиш...
Но имаи в предвид че разликата между марковата и другата машина е поне 200 лв.
В този ред на мисли, аисъра за 500 лв сглобен с същите парамаметри ще струва 300-350 лв.
 
От: Настолен компютър

купи това

компютри HP dc5800
Процесор: Intel Core2Duo E8200 (2.66GHz, 6M Cache, 1333MHz FSB)
Памет: 2GB DDR2 Ram(max 8GB, 4 слота)
Хардиск: 250GB
Видео карта: вградена Intel GMA3100 384MB
Чипсет: Intel® Q33 Express chipset
Оптично устройство: DVDRW
Друго: 8xUSB, PS/2, LAN, VGA, COM, Cardreader, HD Audio, 1*PCIe x16, 2*PCIe x1, 1*PCI
Захранване: 300Watt
Вид кутия: права
Компютри втора употреба
Гаранция: 12 месеца
цена: 180 лв
Допълнително
1GB ram +20
200 лв.
 
От: Настолен компютър

купи това

компютри HP dc5800
Процесор: Intel Core2Duo E8200 (2.66GHz, 6M Cache, 1333MHz FSB)
Памет: 2GB DDR2 Ram(max 8GB, 4 слота)
Хардиск: 250GB
Видео карта: вградена Intel GMA3100 384MB
Чипсет: Intel® Q33 Express chipset
Оптично устройство: DVDRW
Друго: 8xUSB, PS/2, LAN, VGA, COM, Cardreader, HD Audio, 1*PCIe x16, 2*PCIe x1, 1*PCI
Захранване: 300Watt
Вид кутия: права
Компютри втора употреба
Гаранция: 12 месеца
цена: 180 лв
Допълнително
1GB ram +20
200 лв.
Вярно, за 500 лв ще си вземеш супер марков компютър втора ръка. Няма да се учудя и ако е поне 2 пъти по-бърз от този еисър...
 
От: Настолен компютър

И старият компютър си остава стар... По-добре е евтин, но с нов сокет.
Въпрос на гледна точка. Някои предпочитат нов трабант пред стар мерцедес, други не...
Аз лично предпочитам да взема нещо надеждно, което да ми върши работа...
 
От: Настолен компютър

Факт, но примерът с колите е неуместен. Новите технологии са си нови.
Зависи. Новата кола идва с нови технологии, навигация, компютър, сензори, защита.
По стария модел си е по стария модел, използва по-стари технологии, но това не го прави по лош, нито по-бавен...

При комютрите. Да ново поколение, нов сокет, технология на процесора... Но въпроса ми е следния, колко от старите процесори, ще бият безпроблемно този селерон?
И от тука въпроса, ако компютър на 5 години ми кодира 3 пъти по бързо видеото, и струва по-евтино, защо да взимам новия за повече пари? Заради гаранцията?
 
От: Настолен компютър

При комютрите. Да ново поколение, нов сокет, технология на процесора... Но въпроса ми е следния, колко от старите процесори, ще бият безпроблемно този селерон?
Доста. Достаааа...
Има "стари" машини с много по-добра производителност и надеждност от повечето нови боклуци в Х-маркетите.
А най-полезният показател за един компютър е производителността.

Все още има много хора, дето не знаят, че името Селерон се дава на дефектните кристали на Интелските процесори. Това е като да си купиш ново Ауди с неработещи врати, волан или 1-2 цилиндъра на двигателя. :lol:
 

Горе