Настолен компютър

От: Настолен компютър

И утре като излезе Windows 11, и се окаже, че половината неща не вървят на старите невероятни процесори, но вървят с лекота на гадния Селерон и човекът ще се чуди как да си ъпгрейдне машината, ама няма да може, щото със стария му сокет нищо не става... На някои хора хоризонтът им е до носа.
 
От: Настолен компютър

И утре като излезе Windows 11, и се окаже, че половината неща не вървят на старите невероятни процесори, но вървят с лекота на гадния Селерон и човекът ще се чуди как да си ъпгрейдне машината, ама няма да може, щото със стария му сокет нищо не става... На някои хора хоризонтът им е до носа.

Те и през ден да пускат нов Windows, 90% от хората няма да си го качат поне в следващите 10 години. Още има хора ползващи ПЪЛНОЦЕННО Windows XP....
 
От: Настолен компютър

И утре като излезе Windows 11, и се окаже, че половината неща не вървят на старите невероятни процесори, но вървят с лекота на гадния Селерон и човекът ще се чуди как да си ъпгрейдне машината, ама няма да може, щото със стария му сокет нищо не става... На някои хора хоризонтът им е до носа.

До момента са излязли 7 уиндоуса и никога не е имало хардуерна несъвместимост Уиндоус - Процесор. Ако искаш на Quad-Core може да му сложиш 98, без проблеми ще си работи. Несъвместимост може да има в драйверите, но и това се решава в 90% от случайте. Дори в общия случай всяка нова версия има по-голямо покритие на драйвери...

Но да не говорим относително а по-конкретно. Искаш да кажеш, че ако си вземе за 500 лв компютър с Intel Core i5-650, като излезе Windows 11 (минимум след 2-3 години) няма да може да го ползва(ако реши да минава на Win11).
 
От: Настолен компютър

Хардуерна несъвместимост с процесор наистина няма, но има такава с поддържката на direct X, и видеокартата, която пък е пряко свързана със самия процесор. Като за пример, чипсета 915 и надолу има изключителни трудности при работата със всичко от Виста нагоре. Независимо какъв процесор ще му сложиш. Разликата е, че към днешна дата новият Селерон и старият Пентиум ще имат сходни показатели, но след година-две селерона можеш просто да го изхвърлиш и да си купиш четвърто поколение I-3,5 или каквото там решиш, докато старият Пентиум си остава вечно твой. На една и съща цена.
 
От: Настолен компютър

Хардуерна несъвместимост с процесор наистина няма, но има такава с поддържката на direct X, и видеокартата, която пък е пряко свързана със самия процесор. Като за пример, чипсета 915 и надолу има изключителни трудности при работата със всичко от Виста нагоре. Независимо какъв процесор ще му сложиш. Разликата е, че към днешна дата новият Селерон и старият Пентиум ще имат сходни показатели, но след година-две селерона можеш просто да го изхвърлиш и да си купиш четвърто поколение I-3,5 или каквото там решиш, докато старият Пентиум си остава вечно твой. На една и съща цена.

Е ти ся ни върна 10 години назад със сокет 775 :lol:
DirectX e "драивер" поддържан от видеокартата, PixelShreder-a също. Така, че като искаш поддръжка на нова версия просто сменяш видеото. Само трябва да имаш PCI express слот на дъното...

Разликата е, че към днешна дата новият Селерон и старият Пентиум ще имат сходни показатели, но след година-две селерона можеш просто да го изхвърлиш и да си купиш четвърто поколение I-3,5
Аз съм сигурен, че след 2 години ще има поне една нова архитектура, и като свалиш "новия ти селерон" няма да има какво да сложиш... Да не говорим, че ако става дума за онзи аисър, които най-вероятно е с нестандартно дъно, няма да можеш да му напрвиш ъпгреид, защото, стандартно дъно няма да влезе в кутията...
 
От: Настолен компютър

Най-глупавото което може да направи е да си вземе втора употреба конфигурация със стари компоненти без гаранция и с никаква възможност за ъпгрейд
 
От: Настолен компютър

Най-глупавото което може да направи е да си вземе втора употреба конфигурация със стари компоненти без гаранция и с никаква възможност за ъпгрейд
Всеки има право на мнение.
Аз понеже както казах от дълго време се занимавам с това мога да дам следната статиатика.

На 100 човека:
В рамките на 3 години ъпгрейд правят по малко от 10 човека. (Да кажем 5-6)
Под ъпгрейд, имам в предвид смяна на процесор.
След 3-тата година, даже и някои да реши да ъпгрейдва, ъпгрейда включва процесор, дъно, памет, в много случаи и захранване.

Така, че дали след 3 години, ще си смениш компютъра с следващо поколение втора ръка, или ще си 'ъпгрейднеш' компютъра, като оставиш само кутията... Все тая...
 
От: Настолен компютър

Най-глупавото което може да направи е да си вземе втора употреба конфигурация със стари компоненти без гаранция и с никаква възможност за ъпгрейд

Пълно е с оферти около 200 лв с 12, че и 24 месеца гаранция. Ако за срока на гаранцията не си сколасал да изкараш пари за нещо повече, то ти си само обикновен офис потребител и не ти е нужна по-сериозна машина.
Плюс една прилична видеокарта и решаваш доста неща при видеообработка.
Пентагона дълги години си бачкаха с 486 процесорни машини.
 
От: Настолен компютър

И моето мнение е, че има ли малко повече пари човек - нова конфигурация. При втора ръка ти самият не знаеш как е поддържана тая машина. Може до преди 5 дена да е била зарината с прах, прегрявана ежедневно по няколко пъти, с гадна термопаста, с идиотска инсталация на вентилатори/кутия и следователно убийствен въздушен поток. Ако мястото обаче, от което купуваш е сигурно и си виждал как се грижат за машината ти харесва - не е проблем. Аз ако съм бих си я сглобил аз или ако не разбирах ще я дам на някой друг, но с определени изисквания. Сега ако някой каже, че не разбира и не знае на кое трябва да се обърне внимание - еми смешно е, в интернет има тонове информация какво да се гледа и от какво да се пази човек. Пък и даваш солидни пари, все ще се поразтърсиш малко...
 
От: Настолен компютър

И моето мнение е, че има ли малко повече пари човек - нова конфигурация. При втора ръка ти самият не знаеш как е поддържана тая машина. Може до преди 5 дена да е била зарината с прах, прегрявана ежедневно по няколко пъти, с гадна термопаста, с идиотска инсталация на вентилатори/кутия и следователно убийствен въздушен поток. Ако мястото обаче, от което купуваш е сигурно и си виждал как се грижат за машината ти харесва - не е проблем. Аз ако съм бих си я сглобил аз или ако не разбирах ще я дам на някой друг, но с определени изисквания. Сега ако някой каже, че не разбира и не знае на кое трябва да се обърне внимание - еми смешно е, в интернет има тонове информация какво да се гледа и от какво да се пази човек. Пък и даваш солидни пари, все ще се поразтърсиш малко...

глупости, които точно в този случай нямат значение, защото техниката е маркова(разбирай тъпоустойчива), работила в бизнес обекти и поддържана с препоръчани планове за профилактика(разбирай не у фирмата на бай ти ганя).
 
От: Настолен компютър

глупости, които точно в този случай нямат значение, защото техниката е маркова(разбирай тъпоустойчива), работила в бизнес обекти и поддържана с препоръчани планове за профилактика(разбирай не у фирмата на бай ти ганя).
Съгласен съм. Това което по горе е писано може да се има в предвид за сглоябвани компютри, незнайно от кои и незнайно с какви части. Масовите конфигурации които се продават втора ръка са маркови машини, и в не малко случаи, се продават веднага след изтичане на гаранцията - след третата година..,
 
От: Настолен компютър

Абе вие май не работите в България? Не ми се спори напразно, всичко е относително. Всеки си има глава да мисли и да преценява.
 
От: Настолен компютър

Абе вие май не работите в България? Не ми се спори напразно, всичко е относително. Всеки си има глава да мисли и да преценява.
Ами точно в България работя и то точно по специалността за която спорим [emoji2]
Може би объркването ти идва от там, че като кажеш втора ръка, ти си представяш старата щайга на бай Пешо.
А ние говорим за официялни вносители на техника втора ръка... Фирми занимаващи се с изкупуването на маркови машини от Европа и продаващи ги в БГ
 
От: Настолен компютър

Аз още си ползвам машини на по 6 и повече години. Всичко е ток и жица. Гледам си видео (дори по-тежките), слушам си музика, играя си игри, работя и т.н. Работещ комп със сносна конфигурация може да намериш за 100-200 лв. За толкова малко пари не се притеснявам какви нови технологии ще излязат през следващите години. Наскоро ми предлагаха марков настолен компютър втора употреба за малко над 100лв (не помня колко точно). Истината е, че големите вериги раздуват в пъти цените и дори нов компютър може да си купиш поне на полвин цена от посоченото.
 
От: От: Настолен компютър

Истината е, че големите вериги раздуват в пъти цените и дори нов компютър може да си купиш поне на полвин цена от посоченото.

Не става въпрос за раздуване на цените. Реално разлика на компютърните компоненти като цена в различните фирми почти няма. Естествено е ако искаш последно поколение процесор, видео, дъно да се изръсиш. Може след 6 месеца компонентите да струват на половина, но всичко ново в началото е скъпо... (и последния модел мерцедес е скъп :lol:

Относно големите вериги. При тях печалбата не идва толкова от надуването на цените. А от продажбата на по-стари компоненти(в не редки случай такива които в компютърните фирми, се чудят как да продадът. Взимат ги от дадена верига и си правят компютри с тях. После ги продават на цената на актуална конфигурация). Но реално и хората които купуват от такива вериги компютри не са толкова претенциозни. И се получава така. Един компютър с актуален процесор, дъно струва 400 лв, един комютър, с компоненти 1 поколение назад струва 300 лв. В компютърната фирми ти слагат 100 лв надценка, а в техноверигата 200 и нещата си идват на мястото :)

Относно марковите машини. Новите са си скъпи от където и да го погледнеш. Примерно машина на DELL струваща 800 лв, реално може да си я сглобиш като параметри за 500 лв, ама марковата машина в случая DELL, не ти дава просто една кутия с чарколяци вътре. Примерно за тази цена DELL ти дават гаранция "пей сърце" - при която при проблем идват и ти го оправят. За да дойде и да ти го оправи сервизен специалист, някои му плаща... Приемаме, че тези 300 лв отгоре са за 3 годишно обслужване и като ги разделим 300 лв на 36 месеца се получава 8,33 лв които сте платили за това сервизен специалист да поддържа компютъра ви...
 
От: Настолен компютър

Еха, голяма полза при наличието на петафлобагигаултратерабайта информация в интернет за всяко едно нещо. С 300 лв. отгоре спокойно може да си се строши и да ти го почистват примерно десетки пъти в нормален сервиз. Абсолютно неправилно е разбирането. Готовите конфигурации са за 80% от обществото, което никога няма да седне да си сглабя компонент по компонент, защото просто няма нужната грамотност. Буквално ти пробутват един скапан Целерон (ама Хасуел ще кажете вие), 4гб рам, вградено видео, 1 скапан 5400рпм диск на цената на (поне) i3 2/4 HT, 8gb ram, 2x7200 и прочие и прочие. Та както казах - има си всеки глава да мисли и да преценява.
 
От: Настолен компютър

По-добре изчакай малко и дай малко повече пари. Гледай да е сносен процесор - i3/i5 и добра видео карта, която поддържа Opengl 4.0 или 4.4. Така си сигурен, че ще имаш необходимото за няколко години напред, щото с тези конфигурации, те ще издъхнат в много скоро време. Особено пък, ако ще играеш игри, това за видео картата е задължително.
 
От: Настолен компютър

Еха, голяма полза при наличието на петафлобагигаултратерабайта информация в интернет за всяко едно нещо. С 300 лв. отгоре спокойно може да си се строши и да ти го почистват примерно десетки пъти в нормален сервиз. Абсолютно неправилно е разбирането. Готовите конфигурации са за 80% от обществото, което никога няма да седне да си сглабя компонент по компонент, защото просто няма нужната грамотност. Буквално ти пробутват един скапан Целерон (ама Хасуел ще кажете вие), 4гб рам, вградено видео, 1 скапан 5400рпм диск на цената на (поне) i3 2/4 HT, 8gb ram, 2x7200 и прочие и прочие. Та както казах - има си всеки глава да мисли и да преценява.
Не е баш така. Едно почистване е 20 лв, значи 10 почиствания са ти 200 лв... Ама то да е само почистването... Гаранцията включва по-скоро хардуер като процесор, дъно, памет, твърд диск... Отколкото почистване.
Отделно, ако с компютъра си вадиш хляба, използваш го интензивно за работа, кои е по добрия вариант, при проблем да врътнеш един телефон и да доидат да ти го опряват на място, или да сваляш компонент, или да грабнеш целия компютър под мишница, да го носиш еди си къде, да го оставиш за непределено време докато ти го оправят?!
А ако не си от София?!

Така, че има потрвбители и потребители. И за много тези 8 лв на месец са си чиста далавера, защото само посещението(без работата) на специалист при проблем ти излиза 20 лв...
 
От: Настолен компютър

Затова казах, че спора е безмислен. За мен е нужно само да отворя бай ти Гошо, да му драсна с две думи проблема си ако е много специфичен и съм го оправил. Но познавам и хора, които не им се занимавам, може да е супер елементарно, но предпочитат да наберат фирмата, от там да пратят човек, той да дойде, да си загуби половината ден само с придвижване и като отиде на място да разбере, че примерно кабела на захранването се е извадил от някой бесен шут и не иска да тръгне компютъра. Може би го гледам от тази гледна точка, защото точно с такива неща съм се занимавал в много пъти до сега. Та който иска поддръжка - ще му е слаб компа, който иска да е с по-добри компоненти - ще си се оправя сам.
 
От: Настолен компютър

Имам 1 приятел, известно време работи на поточна линия във фабрика на dell, и вика: "имаш 20-тина секудни да сложиш частта, ако нещо се разсееш и пропуснеш, компютъра продължава и заминава". Като не се тестват 100% от пройзведените продукти преди да се пакетират.
 

Горе