WordPress преминава от PHP към JavaScript/Node.js

Torbalan Trolski

Well-Known Member
Във WordPress версия 4.3 (планирана за релиз през октомври 2015) ще започне постепенна подмяна на PHP с JavaScript.


В тази версия се планира пренаписване на няколко основни класа - WP_Query, WP_Error и WP_Object_Cache.


За сега пълна подмяна на PHP не се очаква и разработчиците обещават обратна съвместимост със съществуващите теми и плъгини. Това ще става чрез нов модул node2php, който ще анализира комплилирания до bytecode PHP и ще го конвертира в JavaScript.


Явно ще трябва да учим нови магарии, но по-интересен ми се струва въпроса с хостингите, най-вече със споделените. Колко бързо ще успеят да осигурят среда за изпълнение на Node.js.
 
Последно редактирано:
От: WordPress преминава от PHP към JavaScript/Node.js

Да, това беше очаквана стъпка. Дори говореха, че в началото на 2015-та вече ще имат модули в ядрото на Node.js.
Същото планират да направят и разработчиците на OpenCart, но първата dev-версия ще се появи в края на годината.
Почвам да си прекомпилирам плъгините.
После ще направя бенчмарк, да видя какво е ускорението.
 
Последно редактирано:
От: WordPress преминава от PHP към JavaScript/Node.js

Яко. Във версия 4.3 казват, че ще добавят и JSON REST API!
Вече има публикувани примерни цикли за улеснение на девелоперите:
PHP:
var query = new wp.Query();
query.setQuery({
    post_type: 'post',
    post_status: 'publish',
    posts_per_page: 5
});

_.each( query.getPosts(), function( post ) {
    console.log( post.title );
    console.log( post.content );
    console.log( post.author );
});
 
От: WordPress преминава от PHP към JavaScript/Node.js

Аха! RIP the loop. Legend!
 
От: WordPress преминава от PHP към JavaScript/Node.js

А сега да видим кой ще успее да се приспособи на време :D
 
От: WordPress преминава от PHP към JavaScript/Node.js

ХахАхХАа, стига бе хора, не коментирайте Торбалан-#Тролски ;-Д 1ви април е все пак :-D:-D
Язък за целия му експириънс инак, да не съм съвсем спам :-D:-D
 
От: WordPress преминава от PHP към JavaScript/Node.js

ХахАхХАа, стига бе хора, не коментирайте Торбалан-#Тролски ;-Д 1ви април е все пак :-D:-D
Язък за целия му експириънс инак, да не съм съвсем спам :-D:-D
Наистина е така! WP и OpenCart минават на Node.js и MongoDB. Пишеше го в Пиш, Близ и всички останали международни ежедневници. Пише го с ЕЙ ТАКИВА БУКВИ! И имаше снимани манекенки с фен-тениски на WP, които дефилираха на предпремиерите за новите версии.
 
От: WordPress преминава от PHP към JavaScript/Node.js

Наистина е така! WP и OpenCart минават на Node.js и MongoDB. Пишеше го в Пиш, Близ и всички останали международни ежедневници. Пише го с ЕЙ ТАКИВА БУКВИ! И имаше снимани манекенки с фен-тениски на WP, които дефилираха на предпремиерите за новите версии.

Освен това е включено в предизборната програма на всички партии!

:beer:
 
От: WordPress преминава от PHP към JavaScript/Node.js

Я да видим колко човека провериха в гогал за повече инфо, защото аз се хванах на въдицата:D
 
От: WordPress преминава от PHP към JavaScript/Node.js

Ахаха Как се хванах. Чак се абонирах за темата. СРАМ... :) :)
 
От: От: WordPress преминава от PHP към JavaScript/Node.js

Я да видим колко човека провериха в гогал за повече инфо, защото аз се хванах на въдицата:D

Аз пък като чуя js и ми настръхва косата :D
Прекръстих се 3 пъти и почнах да разглеждам примери за node.js да му са не види
 
От: WordPress преминава от PHP към JavaScript/Node.js

Ще обясните ли на простосмъртните за какво служи Node.js и защо не го харесвате
Ще се опитам по най-простия начин. Node.js е платформа, използваща JavaScript скриптове за писане на програмите. Платформата е писана за Unix и съчетава всички предимства на подобни платформи. Като най-голямо предимство се смята асинхронното стартиране на команди. Това е и основната разлика спрямо PHP и е нещото, заради което се предпочита спрямо PHP. PHP е последователен или синхронен (blocking) език. При него изпълнението на една команда се изпълнява, чак след като предишната е завършила.
При Node могат да се изпълняват множество команди паралелно. Това не означава, че се използва класическата многонишковост. Използва се специална система за сигнализиране края на даден процес. Node е проектиран за писане на сървари, но бързината му и множеството инструменти за писане на приложения за него (като CofeeScript) бързо го превръщат в любим език на web-разрабочиците.
В общи линии с Node.js можеш много лесно да напишеш нетуърк-приложение, което използва мощта и скоростта на езици като Java и C++.
 
От: WordPress преминава от PHP към JavaScript/Node.js

С 2 думи с него може да подкараш от термометър, до ERP/CRM система ..
 
От: WordPress преминава от PHP към JavaScript/Node.js

Първоначално се хванах и първото нещо което си казах е RIP WP :D
 

Горе