Инвестиционно злато

bobbydigital

Active Member
Колеги някой може ли да ме светне дали има от къде да си купя инвестиционно злато на кюлчета на цена близка до борсовата и да съм сигурен че това което купувам е истинско злато с пробата на която пише че е 999.99. Говорим за малки грамажи 2,5,10,20 грама.

Намерих тези сайтове и в ПИБ гледах но ми се вижда скъпо в ПИБ а на другите места пък не съм сигурен дали златото е ок.

тук ми се вижда много скъпо: http://www.fibank.bg/bg/kyulcheta-i-kyulcheta-medalyoni/page/725

тук е по - добре но не знам дали златото е ок:
http://exgold.bg/gb.php
http://www.tavex.bg/index.php?main=17&productID=1154

какво ще кажете?
 
От: Инвестиционно злато

Преди време и аз търсих но също като теб ми се видя скъпо в ПИБ, и нищо не направих.
Но сега се записвам за темата и се надявам ако намериш нещо интересно да даваш насам като инфо какво си решил и дали си доволен
 
От: Инвестиционно злато

Колеги някой може ли да ме светне дали има от къде да си купя инвестиционно злато на кюлчета на цена близка до борсовата и да съм сигурен че това което купувам е истинско злато с пробата на която пише че е 999.99. Говорим за малки грамажи 2,5,10,20 грама.

Намерих тези сайтове и в пиб гледах но ми се вижда скъпо в ПИБ а на другите места пък не съм сигурен дали златото е ок.

тук ми се вижда много скъпо: http://www.fibank.bg/bg/kyulcheta-i-kyulcheta-medalyoni/page/725

тук е по добре но не знам дали златото е ок:
http://exgold.bg/gb.php
http://www.tavex.bg/index.php?main=17&productID=1154

какво ще кажете?

Лично аз преди години си купих няколко Кенгурута и едно Киви от ПИБ за около 800 лв бройката и да знаеш, че не бива да ги вадиш и пипаш. Иначе бих се доверил и на Tavex, но според мен златото ще пада ( но това е мое лично мнение и както казвам не ангажирам никого с нищо ;) )
 
От: Инвестиционно злато

Лично аз преди години си купих няколко Кенгурута и едно Киви от ПИБ за около 800 лв бройката и да знаеш, че не бива да ги вадиш и пипаш. Иначе бих се доверил и на Tavex, но според мен златото ще пада ( но това е мое лично мнение и както казвам не ангажирам никого с нищо )

още по - добре тамън да напазариме :), то това аз го приемам като дългосрочна инвестиция 5-10-20 години
 
От: Инвестиционно злато

още по - добре тамън да напазариме :), то това аз го приемам като дългосрочна инвестиция 5-10-20 години

Мда зависи кой за какво му трябва, лично при мен е купувам и забравям за тях, дето са вика дано никога не опирам до тях, но според мен за краткосрочна печалба е лоша инвестиция
 
От: Инвестиционно злато

В ПИБ цената е с около 20-30% над борсовата за грам, малко по-евтино продават в Тавекс в момента, но и там е скъпо поне 10% над борсовата. Съвет от мен- частни обяви, има ги доста и можеш да си купиш спокойно на 1-2 лева над борсовата цена за грам.
 
От: Инвестиционно злато

В ПИБ цената е с около 20-30% над борсовата за грам, малко по-евтино продават в Тавекс в момента, но и там е скъпо поне 10% над борсовата. Съвет от мен- частни обяви, има ги доста и можеш да си купиш спокойно на 1-2 лева над борсовата цена за грам.
Във ПИБ е 110% над борсовата за малките грамажи в момента 1 грам е около 60 и нещо лева а ПИБ го продават 130лв.
Добре частни обяви, ама как си сигурен че е истинско и къде са тия частни обяви olx?
 
От: Инвестиционно злато

В ПИБ цената е с около 20-30% над борсовата за грам, малко по-евтино продават в Тавекс в момента, но и там е скъпо поне 10% над борсовата. Съвет от мен- частни обяви, има ги доста и можеш да си купиш спокойно на 1-2 лева над борсовата цена за грам.

Сега избор има, но аз когато купувах знаех само за ПИБ предлагащи монети 1 тройунция . Дори мисля, че тогава когато ги купувах нямаше кой да ги изкупи назад. Тук не визирам златарските ателиета, там работата е друга
 
От: Инвестиционно злато

Като референция вземете цените на Тавекс.

Първата ви работа като отидете в някой магазин за златни бижута (там често продават и златни монети и кюлчета) е да ги питате дали могат да предложат нещо интересно на цени, конкурентни на Тавекс. Така ще им стане ясно, че не могат да ти продадат нещо на завишена цена и евентуално (ако могат) ще ти предложат изгодна сделка.

Други търговци, които си струва да провериш: Мacoinsgold.com и Fbkstring.com.

Задължително гледай най-изгодните цени на грам злато и формата да е монета или кюлче (да можеш после да го продадеш лесно и бързо). Обикновено на най-добри цени може да се купят монети 1 oz (Канадски кленов лист, Кругерранд, Австралийско кенгуру, Виенска филхармония) и по-малки монети - Британски суверен, Френски франк. Когато купуваш монети, които не са от чисто злато, внимавай - преизчислявай цената на грам злато, не на грам сплав (потърси в справочниците или в Уикипедия колко грама злато има в монетата).

Никога не пазарете злато от банки - там дерат кожи.

Проверката на монетата дали е истинска става чрез измерване на дебелина и ширина (т.е. обема) и претеглянето. Практически не може да се фалшифицира (ако разполагаш с точен кантар и точно си премерил обема, чрез измерване на размерите или по друг начин).
 
Последно редактирано:
От: Инвестиционно злато

Във ПИБ е 110% над борсовата за малките грамажи в момента 1 грам е около 60 и нещо лева а ПИБ го продават 130лв.
Добре частни обяви, ама как си сигурен че е истинско и къде са тия частни обяви olx?

Аз от около 12г. се занимавам със злато, инвестиционното специално-пише ли 5г или 10г или повече, има ли си 999,9 цифрите и стандартните надписи, и отговаря ли си на грамажа, си е 100% истинско. В момента борсовата цена е 1134$ за една тройунция х 1,748 за 1 $= 1982 лв.- делено на 31,10(една тройунция е 31,107 гр.)= 63,73 лв. за грам 24 каратово злато. Т.е. на тази цена от под 70 лв. за грам ако намериш, би било изгодно. Освен кюлчета, можеш да купуваш и монети, тях можеш да намериш още по-евтино и пак са проба или 900(наполеоните) или 916 (турските/английските).
 
От: Инвестиционно злато

Тавекс и ако ще купуваш купувай Филхармония, най-ликвидната момента в ЕС. А защо монети защото са сигурни - формата, дизайна и размерите са гаранция за качество!

@Владко, що го оферираш да купува монети с примеси?
 
От: Инвестиционно злато

Няма никакъв проблем да си купи монети с примеси (Британски суверен, Френски франк) - те също са ликвидни.
 
От: От: Инвестиционно злато

Тавекс и ако ще купуваш купувай Филхармония, най-ликвидната момента в ЕС. А защо монети защото са сигурни - формата, дизайна и размерите са гаранция за качество!

Супер идея, около 3лв. на грам над борсова цена е супер изгодно. Дори са писали хората: 1 oz:купуват я за 2014лв. и я продават за 2123лв. Или 109 лв. разлика за 31,1 грама. Браво на Блек за предложението. + Репче т мен :)
 
От: Инвестиционно злато

Щом @blackout8 и @happyslacker се включиха темата ще стане интересна но трябва да излизам, че все пак е петък вечер :|
 
От: Инвестиционно злато

Добре, кюлчетата са опаковани, как се мерят? Монетите опаковани ли са? Ако са опаковани как се мерят и как се изчислява обема или това се прави от златар?

Нещо не ми е много ясно
тук http://www.tavex.bg/index.php?main=16&productID=1109 дават че 1oz = 31.104 грама а гугъл го дава 28.34

всъщност 1 oz това една тройунция ли е или е някаква друга мярка?
и какво значи номинал 100евро?
 
Последно редактирано:
От: Инвестиционно злато

Сега видях, че в Exgold.bg има интересни цени. Например монета 1 oz за 2088.00 лв при цена на Тавекс на аналогична (друг производител, но същото тегло) 2123.00 лв.

Очевидно щом са опаковани няма как да ги измериш. Трябва да вярваш на търговеца (т.е. да купуваш от известен търговец, който си държи на марката).

Най-безпроблемно се работи с монетите „n-та употреба“ - Британски суверен, Френски франк и т.н., защото те не са от чисто злато, а и без това са надраскани. Мериш със шублера, теглиш на кантара и това е.

Новите монети от 1 oz обикновено са в пластмасови капсули (които се отварят, обаче трябва да пипаш с ръкавици да не ги нацапаш/надереш) или в найлонови блистери:

SZ4LHay.jpg


Напиши в Google "1 troy oz to gram" за да видиш колко е 1 тройунция (монетите се мерят в тройунции).

Номиналът няма никакво значение. Цената се определя от съдържанието на злато. Слагат номинал за данъчни цели (в някои държави монетата трябва да има номинал за не плащаш данък върху поскъпването на златото).
 
Последно редактирано:
От: Инвестиционно злато

Търси се да се закупи физическо (реално, да се пипа) злато ИЛИ злато в сметка (Golden Purse)? За първото… съм пас.

За 2-рото – WebMoney системата, предлагаща имането на множестно портмонета (в множестно валути) в един акаунт (WMID) предлага и имането на Gold-портмоне под името WMG. Човек може да си създаде портмоне и съгласно страницата (превеждане с Chrome на EN):

Gold as a store of value and savings to get much more popular abroad than in Russia, but now there is an opportunity to earn an income on gold transactions by the so-called metal accounts, which offer the banks. Buying and selling rates of gold in this case, established by the bank and have a fairly large difference, that in many cases does not result in significant revenue.

At the moment, the user can open a WebMoney Transfer Golden purse WebMoney (WMG) and become the owner of the gold (where 1 gram of gold is equal to 1 WMG). Gold is physically stored in licensed company (guarantor WMG) WM Metals FZE in the United Arab Emirates. The company - the guarantor is regularly required audits and has an agreement on the physical storage of gold with specialized organization - so-called depository or depositories.

Through exchange Exchange wm.exchanger.ru (also using the services of WM exchange via WM Keeper) buying and selling gold more flexible than banks and are directly dependent on the situation on international markets and demand within the system WebMoney Transfer.

The quickest option purchase WMG - exchange WMZ / WME / WMR to exchange wm.exchanger.ru. To do this, you first need to fill the respective purses.
Да се обменя (купува/продава) злато, използвайки другите портмонета (WMZ $ / WME € / WMR руб. – от тях към WMG и от WMG към тях обратно), в които вече са вкарани кинти. В реално време, по всяко време. Може да се поразгледа допълнително сайта, където още по-подробно са разяснили, доларям разлики между RU/EN версиите, но пак са се разбираеми.

Е, не е за всеки, но пък пак си е вариант. Btw, има и BTC портмоне (WMX) за тези, на които още повече им се играе на рискове.
 
От: Инвестиционно злато

Не бих се доверил на WebMoney да ми пазят златото дългосрочно. Видяхме какво стана с LibertyReserve, които предлагаха аналогична услуга.

За дългосрочно злато при доверено лице има други алтернативи - например EuroPacific Bank Ltd (други теми във форума). Райфайзен Банк имат също подобна услуга, но е много скъпо.

Има много писано по темата за златото във форума.
 
От: Инвестиционно злато

Няма никакъв проблем да си купи монети с примеси (Британски суверен, Френски франк) - те също са ликвидни.

Така е ама мерил ли си маржовете купува/продава на дилърите на техните моменти и спредовете над спота?
Филхарамонийката е най-ликвидната и това го виждаме от маржа, ако имаш други калкулации кажи разполагам с мои калкулации последно ги прави преди няколко месеци, може да се се променили нещата.
 
От: От: Инвестиционно злато

Супер идея, около 3лв. на грам над борсова цена е супер изгодно. Дори са писали хората: 1 oz:купуват я за 2014лв. и я продават за 2123лв. Или 109 лв. разлика за 31,1 грама. Браво на Блек за предложението. + Репче т мен :)

Пак заповядай, Филхармонийката е най-добрата за нашите ширини.
 

Горе