Как да оцелеем и правим бизнес в Кенефа (България)

Здравейте,

Първо, сигурен съм, че не сте много доволни от заглавието Кенеф = България, но ако имате здрава мисъл вече най - вероятно сте разбрали, че живеем в тотален кенеф, където микробите са горе, по - ръба на тоалетната чиния, а нормалните хора са долу при лайната и пикнята.
Приключвам със сравненията. На мен лично бизнесът в интернет винаги ми се е струвал много не сигурен, главно защото е на принципа "Днес печелиш много, утре не печелиш нищо". Винаги съм мислил, че при добра печалба от интернет бих пренасочил в един момент усилията си за развитие на някакъв местен бизнес, който да е стабилен и сравнително печеливш.
И ето да кажем е дошъл момента за развитие на бизнес в България, главно понеже имам нужда от кредит за апартмент и някои други неща, но нека ги оставим на страна.
Това, което виждам от доста време насам е следното:
1. Започването на бизнес, е почти задължително свързано с тормоз от данъчните служби, за каквото си искате, щяло и нещяло. Ако пък Ви се наложи да се регистрирате по ДДС, направо отделете 2-3 месеца преди регистрацията, за да се подготвите психологически за тормозът, който ще Ви бъде оказан. Това е, понеже огрномната Ви фирма сигурно в началото ще има големи обороти и може би ще вземете да възстановявате ДДС като ненормални, та да Ви спрат. Реалността обаче е, че това се прави за отбиване на номера. Тези дето точат ДДС и прочие не законни дейности, въобще не играят на дребно, нито пък някои ги проверява.
2. Да кажем, че сте се преборили с глупавите бюрократични спънки, таксите на банките, още 500 глупости, които във всяка нормална държава отсъстват. Та започвате да печелите от своя бизнес и тогава идва голямата изненада...Поради това, че явно сте успели да нацелите печеливша ниша, идват Вашите "другари" "мутри" и Ви предлагат любезно да изкупят бизнесът Ви...Ако нещете да продавате, може да се сетите и сами какви неща ще Ви се случат, от 94 насам са си все същите стари тактики за изнудване...

П.С. Тук е мястото да отбележа, че мислех че този номер с изкупуването на печелившите бизнеси, като станат сравнително добре развити, е изчезнал. Да обаче, преди няколко дена на един познат, така му изкупиха зеленчуковия бизнес, та явно практиката си върви с пълна сила.
П.С. 2 Да не пропусна да кажа, че няколко човека в квартала се пробваха да отворят малки магазинчена и естествено бяха изгонени от вече настанилите се мутри, дори без да успеят да си избият парите. То не бяха крадене на външно тяло на климатик, чупене на стъкла и прочие подобни изпълнения
П.С. 3 Тука си мислех да пиша пак нещо за рекета върху малкия бизнес, обаче го забравих. Може да напиша за липсата на облагаем минимум и 140 лева за осигуровки като СОЛ + банковите такси, работиш не работиш поне 150 лева на месец като СОЛ си плащаш на държавата.
П.С. 4 Да не забравяме размитите закони и прочие бумащина, реално те за малките фирми и за големите са почти еднакви, с тази разлика че в голямата фирма си имат по 20 счетоводителя и адвоката да се занимават с тези неща, а собствениците на малкия бизнес трябва да плащат на счетоводители или да се блъскат сами.

За какво си пускам тази тема:
1. Депресиран съм нещо
2. Ако някои има някакви идеи за бизнес, който може да се развива в Кенефа (България) в условията на мутри, рекет, корупция и прочие партизански или спартански условия, моля да сподели

Благодаря
 
От: Как да оцелеем и правим бизнес в Кенефа (България)

Развивай бизнес, който е сложен за мутрите и е главно онлайн (търговията пак става). До сега не съм чул някой да е изнудван да си продаде онлайн магазина на някой друг.

В кой град става това с приятеля ти?
 
От: От: Как да оцелеем и правим бизнес в Кенефа (България)

Развивай бизнес, който е сложен за мутрите и е главно онлайн (търговията пак става). До сега не съм чул някой да е изнудван да си продаде онлайн магазина на някой друг.
С новите промени в ЗДДС, ще развиваш онлайн бизнес, ама дори и без 50 000 оборот пак ще те принудят да се регнеш по ДДС, а няма да казвам ако решиш да регистрираш нова фирма, какви проверки те чакат. От това, дали си седиш в офисът, до това дали имаш табелка, че чак и пощенска кутия.
То тва сигурно е идеята де:
1. Локален/местен бизнес - заплаха от мутри
2. Онлайн бизнес - не-ястни закони, по - който да те глобяват докато те разорят, заплаха от данъчни

П.С. С тез намаления дето праскат Емаг, и ЗОО магазини като ЗооФаст, излиза че в Кенефа уж много ниски данъци и прочие благини, пък румънските фирми продават на БГ пазара и им излиза по ефтино от на местните.
 
От: Как да оцелеем и правим бизнес в Кенефа (България)

С новите промени в ЗДДС
Интересно, за кои промени говориш? Чувал съм единствено за вдигане на прага на 200 000 лв., но не го приеха. За регистрацията на нова фирма не знам за какви проверки говориш. Не е задължително да имаш офис, ако имаш фирма. Но кажи за промените.
 
От: Как да оцелеем и правим бизнес в Кенефа (България)

Пропускаш любезно и назначените милионери от Партията-Майка.
 
От: Как да оцелеем и правим бизнес в Кенефа (България)

Интересно, за кои промени говориш? Чувал съм единствено за вдигане на прага на 200 000 лв., но не го приеха. За регистрацията на нова фирма не знам за какви проверки говориш. Не е задължително да имаш офис, ако имаш фирма. Но кажи за промените.
Регни си нова фирма по ДДС и ти гарантирам, че ще дойдат да те проверят какъв си и кво правиш на място. Дали имаш офис или не, на данъчните не им пука.
За ДДС-то потърси "ИЗМЕНИНИЯ В ЗДДС ПРИ ОБЛАГАНЕТО НА ЕЛЕКТРОННИ УСЛУГИ В СТРАНИ ОТ ЕС" в Гугъл и ще разбереш.

Прага да стане 200 000 лв, тва е смешно, тва за да се приеме, всички трябва да се употребители гиганско количество наркотици. Те гледат как да ограничат плащанията в брой, а ще дигат прага на 200к. Тва и да го сънуваш няма да стане, ДДС е основен данък в таз държава, те и с тоз мизерен праг не могат да го съберат, и са тръгнали да гонят хората за други неща като осигуровки, пък ако стане 200 000 направо държавата ще е на загуба.
 
От: Как да оцелеем и правим бизнес в Кенефа (България)

Пропускаш любезно и назначените милионери от Партията-Майка.
Е то сега тва е модерно, тази група се ползва от протекциите на т.н. "Партия-майка" и нея нито данъчните нито мутрите я закачат. Главно поради факта, че работи за кампанията на еди коя си партия, или е фирмата на кмета, или просто е измислена фирма с подставени лица, на някой дето по - нагоре.

П.С. Да не забраве и мангалите в БМВ-та 7ма серия и Мерцедеси S класа. Ако не Ви е ясно в Бургас тези коли се карат само от мангали и от жени. Като и двете групи, само от изражението на лицето и погледа може да познаеш, че са прости като галоши и возилото въобще не съответства на умствените им възможности. Тука да кажа, че не говорим за коли на по 20 години, а за такива на по 4-5 до 10 макс. Тоест, ако последния модел на Мерцедес S класа се кара от найстина много заможни бизнесмени, тези в промеждутъка 2007 - 2012 се карат от въпросите мангали, казвам мангали, защото са си баш цигани от Меден Рудник. Не искам да говоря лошо за тази прослойка, но някак си ми е странно, като видях човек, който гледа тъпо и простовато, по - зле и от маймуна от ЗОО парк, а кара кола за 50-60 хиляди. Интересно ми е с какъв ли гениален бизнес се занимават, за да стигнат до това ниво.
П.С.2 Пак да кажа, че не говоря за онези случаи, където на мангала му се хвърля Мерцедес дето струва 5 хиляди и харчи 15 на 100, а говорим за по - новите модели. Нещо такова например:
http://mercedes-bulgaria.com/images/stories/BENZOPEDIA/F500/w221 1.jpg

П.С.3 Да не помислите, че хейтвам нещо. За мен този род возила са с неоправдано висока поддръжка, честно казано бих предпочел джип. Но, ако не мога да му избия парите и ми струва 5000 на година да го поддържам, и джип не бих си взел. На запад виждам тези возила ги ползват главно с представителна цел, разни директори на големи компании, политици и прочие. Тук по - скоро е демонстриране на възможности и положение, в смисъл не толкова да ни свърши работа, колкото да се покажем пред другите.
 
От: Как да оцелеем и правим бизнес в Кенефа (България)

Скоро един приятел си регна и никой не го е проверявал физически. Смисъл, още след регистрацията се регна по ддс. Отделно, ако нямаш офис, какви проверки ще ти правят, на какво? Тях ги интересува документацията, счетоводителят я сканира и изпраща и няма проблеми.

Това го потърсих:

ИЗМЕНИНИЯ В ЗДДС ПРИ ОБЛАГАНЕТО НА ЕЛЕКТРОННИ УСЛУГИ В СТРАНИ ОТ ЕС

Става въпрос за електронни услуги между фирми от държави на ЕС - т.е. какво общо има това с търговията? Ако продавам гащи в онлайн магазина си, тогава никакво задължение не възниква за регистрация по ддс.

Извън обсега на промените в ЗДДС остават следните услуги: онлайн резервацията на транспортни услуги, хотелско настаняване, културни, спортни и образователни събития, консултантски услуги, предоставени по електронна поща, покупката на стоки чрез магазини за онлайн търговия в случаите, когато електронни системи се използват само за даване на поръчката и др.
 
От: От: Как да оцелеем и правим бизнес в Кенефа (България)

Скоро един приятел си регна и никой не го е проверявал физически. Смисъл, още след регистрацията се регна по ддс. Отделно, ако нямаш офис, какви проверки ще ти правят, на какво? Тях ги интересува документацията, счетоводителят я сканира и изпраща и няма проблеми.

Това го потърсих:



Става въпрос за електронни услуги между фирми от държави на ЕС - т.е. какво общо има това с търговията? Ако продавам гащи в онлайн магазина си, тогава никакво задължение не възниква за регистрация по ддс.
Извинявам, че те обежидам, ама си много прост и говориш неподготвен.
Първо случаят с проверката на адрес и пощенска кутия е реален, и дори после от НАП ти издават протокол, който те карат да подпишеш. Да не говорим, че ти назначават инспектор. Не е задължително, да е на втория ден след като си регнал фирма, може да е след 1 месец, но се практикува от служителите на НАП, това ти го гарантирам, понеже днеска го видях протокола със собствените си очи.

"покупката на стоки чрез магазини за онлайн търговия в случаите, когато електронни системи се използват само за даване на поръчката и др." - първо ако търгуваш с граждани на ЕС от други държави си длъжен да се регнеш по ДДС или и в тяхната дръжава, или да си събираш и плащаш ДДС-то тука на 4тири месеца. Второ, ако продаваш на граждани на ЕС, как ще ти платят парите тъпчо? На ръка ли ще ти ги носят, че да избегнеш тази поправка. И трето, дори да го измислиш някакъв, данъчните си тълкуват както си искат.
Мога да ти го гарантирам, понеже методистите на НАП тук упорито твърдят, че ПейПал не взила в сертифицираните системи за разплащане, а е само Epay. Та ми е интересно, как точно ще докажеш на тези от НАП като те проверяват, че ти си прав, а не те. Понеже от това, което аз виждам, с тях единствено чрез съд ще може да се разбереш, и дори да ги осъдиш, представи си после какъв погром ще има над мизерната ти фирма. Сега разбра ли за какво е първият пост?
П.С.
Ако става дума за отношения между фирми в ЕС работата е много елементарна, понеже става въпрос много често за обратно начисляване, проблемът с новите промени идва, ако продаваш на физически лица. Понеже според новите промени, мястото на изпълнение на сделката е там. Ако продаваш единствено и само по Еконт и с наложен платеж е ОК, макар че там има ще имаш поне 10хиляди човека конкуренция, които продават като тебе, само че без фирма и без ДДС, и просто си пращат стоките по Еконт като частни лица. Ако търгуваш с граждани на ЕС (физически или юридически лица) и имаш онлайн магазин, не виждам как ще си вземаш парите, без виртуален терминал или пейпал.
 
От: От: Как да оцелеем и правим бизнес в Кенефа (България)

Развивай бизнес, който е сложен за мутрите и е главно онлайн (търговията пак става). До сега не съм чул някой да е изнудван да си продаде онлайн магазина на някой друг.

В кой град става това с приятеля ти?

Въпрос на време е да се появят онлайн мутрите :D
 
От: От: От: Как да оцелеем и правим бизнес в Кенефа (България)

Извинявам, че те обежидам, ама си много прост и говориш неподготвен.
Първо случаят с проверката на адрес и пощенска кутия е реален, и дори после от НАП ти издават протокол, който те карат да подпишеш. Да не говорим, че ти назначават инспектор. Не е задължително, да е на втория ден след като си регнал фирма, може да е след 1 месец, но се практикува от служителите на НАП, това ти го гарантирам, понеже днеска го видях протокола със собствените си очи.

"покупката на стоки чрез магазини за онлайн търговия в случаите, когато електронни системи се използват само за даване на поръчката и др." - първо ако търгуваш с граждани на ЕС от други държави си длъжен да се регнеш по ДДС или и в тяхната дръжава, или да си събираш и плащаш ДДС-то тука на 4тири месеца. Второ, ако продаваш на граждани на ЕС, как ще ти платят парите тъпчо? На ръка ли ще ти ги носят, че да избегнеш тази поправка. И трето, дори да го измислиш някакъв, данъчните си тълкуват както си искат.
Мога да ти го гарантирам, понеже методистите на НАП тук упорито твърдят, че ПейПал не взила в сертифицираните системи за разплащане, а е само Epay. Та ми е интересно, как точно ще докажеш на тези от НАП като те проверяват, че ти си прав, а не те. Понеже от това, което аз виждам, с тях единствено чрез съд ще може да се разбереш, и дори да ги осъдиш, представи си после какъв погром ще има над мизерната ти фирма. Сега разбра ли за какво е първият пост?
Абе шизофреничен балък, минавал съм проверки на НАП, минавал съм ревизии на НАП, възстановявали са ми ДДС и въобще не е задължително да ти идват на крака в офис, КОЙТО НЕ Е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ДА ИМАШ!!!

Ако продавам на граждани на ЕС, начислявам ДДС тук, както правя за българите. За какво да им доказвам, че съм прав по-точно не става ясно от брътвежите ти.

Първо говориш за това, че тук щели да ме накарат да се регистрирам по ддс, дори и да нямам 50 000 лв. оборот. Само, че после било само ако продавам на граждани на ЕС. Да, ама ако не продавам? Никой не може да те накара да се регнеш по ддс, ако продаваш на вътрешния пазар и си под оборота. Не били компютри, а компоти.

И те съветвам да се въздържаш от обиди, сега получи едно червено от мен, не ме карай да светваш целия.
 
От: От: Как да оцелеем и правим бизнес в Кенефа (България)

Въпрос на време е да се появят онлайн мутрите :D
Лошото е, че масово не знаят английски и ще им е трудничко :lol:
 
От: Как да оцелеем и правим бизнес в Кенефа (България)

Накратко за промените в закона, ако не сте разбрали.
Решавате да продавате уеб сайтове или някакви услуги (seo и прочие по интернет), почти задължително ще Ви накарат да се регнете по ДДС.
Дали системата Ви ще е само за събиране на поръчките или за плащане, на мен лично ми се вижда безкрайно разтегливо понятие, като наскоро видях писмо указание на НАП, че за продажбата на SEO и прочие услуги свързани с интернет маркетинг трябва да си се регнете по ДДС. Като Ви изкарат едно такова писанце от НАП, идете размислявайте и се обеснявайте, дали е само за поръчки или за продажби сайта Ви.
 
От: От: От: От: Как да оцелеем и правим бизнес в Кенефа (България)

Абе шизофреничен балък, минавал съм проверки на НАП, минавал съм ревизии на НАП, възстановявали са ми ДДС и въобще не е задължително да ти идват на крака в офис, КОЙТО НЕ Е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ДА ИМАШ!!!

Ако продавам на граждани на ЕС, начислявам ДДС тук, както правя за българите. За какво да им доказвам, че съм прав по-точно не става ясно от брътвежите ти.

Първо говориш за това, че тук щели да ме накарат да се регистрирам по ддс, дори и да нямам 50 000 лв. оборот. Само, че после било само ако продавам на граждани на ЕС. Да, ама ако не продавам? Никой не може да те накара да се регнеш по ддс, ако продаваш на вътрешния пазар и си под оборота. Не били компютри, а компоти.

И те съветвам да се въздържаш от обиди, сега получи едно червено от мен, не ме карай да светваш целия.
Слушай кво тъпак, тва че ти си възстановил нещо и са те пропуснали не значи че всички ги пропускат. Ако беше по - умен и се беше разровил, ще видиш, че дори тука във форумът има човек с тема как го тормозят от НАП и го кара инспектора да си седи на адреса, за да отиде да го провери. Ако аз си измислям, защо човекът си е пуснал тема, че тя дори не е от тази година, ами от преди 2-3. Тъпунгер!
Ето ти я темата, чети я, преди да пишеш глупостите си по форума и да заблуждаваш хората, че всички ще имат твоя късмет:
http://www.predpriemach.com/showthread.php?t=40983

и пак ти казвам, аз прокол видях на таз тема с днешна дата, ти кви глупости ще пишеш си е твоя работа.
Ако продаваш в ЕС на фирми задължително се регваш по ДДС. Ако продаваш в ЕС на физически лица и има допир с интернет услуги, пак почти задължително ще те накарат да се регнеш.
И ние сме виждали фирми, дето не са ги проверявали по 3-4 години, обаче това си е чист късмет, и не гарантира, че на 5тата година от НАП няма да дойдат и да открият нарушения за поне 20 хиляди лева на керливата ти фирма (както често се случва впрочем).
Така че, ако мислиш че като няколко години са те пропуснали поради не ястни причини и случайни фактори, въобще не си въобразявай, че утре няма да ти цъфнат на вратата да те търсят. А недай си боже си с ЕТ, може и без апартамент или кола да си останеш.
 
От: Как да оцелеем и правим бизнес в Кенефа (България)

Пич явно депресията за която пишеш в първия си пост е повредила и мисловната ти дейност. България, че е заприличала на кенеф така. Но бизнес се развива лесно и добре стига да имаш желание. Да не говорим пък онлайн е пей сърце.
 
От: Как да оцелеем и правим бизнес в Кенефа (България)

Шизи, има много повече от един човек с фирма във форума. Един се е оплакал - може да има някакъв случай. Случаи всякакви. Това не значи обаче, че е масова практика. Имам си друга работа, освен да се ровя в теми отпреди 3 години.

Колкото до другото - ако услугата е в България - няма регистрация по ддс. Ако продаваш услуги на хора от държави в ЕС - има. Трудно ти е да го схванеш явно. Дай писменното указание на НАП, че всеки човек с е-магазин трябва да се регистрира по ДДС или изчезни.
 
От: Как да оцелеем и правим бизнес в Кенефа (България)

Пич явно депресията за която пишеш в първия си пост е повредила и мисловната ти дейност. България, че е заприличала на кенеф така. Но бизнес се развива лесно и добре стига да имаш желание. Да не говорим пък онлайн е пей сърце.
Да не си регнат в някое село. Аз живея в центъра на Бургас, статистика за една година:
1. Магазина под нас - 2-ма човека се отказаха, на единия му откраднаха климатика
2. Магазина на ълъга на улицата - преди 1 месец му изпочупиха стъпкалата тъкмо потръгна
3. Бакалията отсрещната страна - принудиха ги мутрите да напуснат
4. Един новооткрит магазин за зеленчук - работи 1 седмица и го закриха
5. Вървяш, разработен магазин за зеленчук, на сега преди 1 седмица човека си "продаде" бизнеса

Дали пък аз не живея в някаква друга държава?
 
От: Как да оцелеем и правим бизнес в Кенефа (България)

Шизи, има много повече от един човек с фирма във форума. Един се е оплакал - може да има някакъв случай. Случаи всякакви. Това не значи обаче, че е масова практика. Имам си друга работа, освен да се ровя в теми отпреди 3 години.

Колкото до другото - ако услугата е в България - няма регистрация по ддс. Ако продаваш услуги на хора от държави в ЕС - има. Трудно ти е да го схванеш явно. Дай писменното указание на НАП, че всеки човек с е-магазин трябва да се регистрира по ДДС или изчезни.
За какво въобще да ти давам нещо? Ти имаш достатъчно конкуренция, в ОЛХ всички пичове продават стоките си без фирми, без да плащат данъци и ги продават наравно в теб. Дори да ти махнат цялото ДДС, пак те ще са по - добре от тебе, щото нямат нито корпоративен данък, нито дивидент, нито ГДД, нито годишно приключване, нищо. С какво си по добър от тях? С нищо!
 

Горе