Моят скромен опит със crypto self custody и ETH валидатори

metaverse

Well-Known Member
Спомняте ли си, че когато всички бяха в паника търсих колеги, с които да инвестираме заедно в ETH валидатор/и? :)

Днес имаме 2 активни валидатора. Инвестицията се удвои спрямо началото на 2023г., когато започнахме проекта, но това не е интересно.

Получените токени от стейкване заедно с малко късмет от награда за няколко блока APR-а върху 64 ETH ни е около 7%. Това е "пасивния" доход.

Пасивен в кави, защото все пак някой трябва да поддържа не толкова простичката инфраструктура. Макар че с веднъж докеризиран сетъп не е кой знае какво.

През 2024г. планираме 3 допълнителни нода. Нещата се разрастват до такава степен, че трябваше да решим много сериозни неизвестни:
- Да направим процес за къстъди с кворум. Т.е. дори с достъп до ключовете нито един от участниците няма как да изтегли токени без разрешението на останалите и без да са спазени определени условия. В случая да минат 5г. от входа до изхода.
- Да имплементираме трежъри, защото портфолиото ще го играе като хазна за няколко други проекта.
- Да гравираме криптирани с ключова дума сикретите върху специални плоскости от сплав от неръждаема стомана и да решим как ще се съхраняват. Идеята е да издържат на средностатистически пожар без да е нужен специален сейф.

Ако на някой му е интересно това са по-популярните къстиди провайдъри, които са подходящи за трежъри в такъв тип проект:
- Най-доброто е Fireblocks https://www.fireblocks.com
- Gnosis Vault https://safe.global/
- Metamask Institutional https://metamask.io/institutions/
- И естествено Coinbase, за който иска да е normie. Те са една от най-строго регулираните крипто институции.

За ETH алтернатива е и https://github.com/Consensys/quorum, който е на JPM :hankey:.

Спряхме се на Metamask. Open source е и ще ни трябва multi-chain поддръжка на по-късен етап. Fireblocks е по-правилното решение, но просто е много скъпо...

Самите валидатори все още се хостват в гараж 😁. Помещението има климатизация, UPS и фенси Интернет връзка с дарк файбър директно от местен дейта център. С разликата, че превключихме на NUC и един дърт Apple Mini за compute-a.

Проучваме за нещо по-професионално, което да покрива целия процес около вдигането на нова машинка ако някоя умре, но засега е излишно. Active-active режим крие много неприятности, та май винаги ще бъде active-passive с бърза процедура за възстановяване.

Следваща стъпка е да направим ентити в Сингапур. Там няма данък печалба за крипто. :)

След това може би и ETF, който има 10-20% алокация в ETH/BTC и останалото в top 5 по market cap от SPY? Т.е. ETP хибриден вариант с менежирани фючърс контракти.

Мисля, че се заформя прекрасен "new year resolution". 🤤

Някой друг нещо интересно около крипто манията? Или всички се нAдате на въпросния BTC halving, който аз лично смятам, че няма да окаже влияние? Цялото движение около BTC в момента се дължи на разрешението от FTC за BTC ETF. ;)
 
Днес имаме 2 активни валидатора. Инвестицията се удвои спрямо началото на 2023г., когато започнахме проекта, но това не е интересно.

Получените токени от стейкване заедно с малко късмет от награда за няколко блока APR-а върху 64 ETH ни е около 7%. Това е "пасивния" доход.
Малко е за моят алчен *** спрямо нивото на риск (според мен), но поздравления!
без да е нужен специален сейф.
Малките кутии в БНБ бяха по 80 евро на година, не знам за 2024г как ще са, помислете го все пак. Нищо пари е.
Следваща стъпка е да направим ентити в Сингапур. Там няма данък печалба за крипто. :)
Погледнете и Дубай :) Просто съвет.
Някой друг нещо интересно около крипто манията? Или всички се нAдате на въпросния BTC halving, който аз лично смятам, че няма да окаже влияние? Цялото движение около BTC в момента се дължи на разрешението от FTC за BTC ETF. ;)
За мен Биткойн или никакво крипто. Очаквам нов ATH в диапазон от халвинга до края на 2025г, с или без ETF. Но ATH-я вероятно ще е по-висок ако все пак се появи одобрение за ETF преди халвинга. Биткойн в моите очи е 0% риск в следващите две години.

ПС. Гледам си DCA-то, което е на малко под $23к $24к. Ако BTC утре се вдигне с още $3к съм на 2х печалба.
 
Малко е за моят алчен *** спрямо нивото на риск (според мен), но поздравления!

Всички в групата сме наясно с рисковете и имаме писмена уговорка инвестицията да е за минимум 5г.

Малките кутии в БНБ бяха по 80 евро на година, не знам за 2024г как ще са, помислете го все пак. Нищо пари е.

Да, вероятно ще ги сложим в кутии, но ще са в различни банки.

Погледнете и Дубай :) Просто съвет.

Избрахме Сингапур по много причини. Хостинга също ще е там. Дубай не само реално ще дойде по-скъпо за другите дейности, но и имат много ограничения, които биха ни пречили.

Алтернативи бяха:
- Гранд Кайман, където е може би най-добрия вариант откъм данъци и са деноминирани в $. Иначе трябва да се занимаваш да правиш валутен хедж за да не губиш пари без да го разбираш.
- Кипър и Малта.

За мен Биткойн или никакво крипто. Очаквам нов ATH в диапазон от халвинга до края на 2025г, с или без ETF. Но ATH-я вероятно ще е по-висок ако все пак се появи одобрение за ETF преди халвинга.

ETH има повече волатилност. Съответно дългосрочно на теория по-добра доходност ако стейкваш сам и купуваш редовно.

Ще добавим и процент BTC. За сега фокуса ни е стейкването.

Биткойн в моите очи е 0% риск в следващите две години.

Няма инвестиция с 0% риск. Особено що се отнася крипто, където е чиста спекулация. Не се заблуждавай. 😁

Знаеш, че BTC няма децентрализация и не носи защита от инфлация. Има много висока корелация с рискови и tech equities.

Относно корелацията:

Screenshot 2023-12-26 at 11.42.55.png

Т.е. със същия успех някой можеше да купи NVDA или друга компания от MAG 7. При това с по-добър Шарп - а.к.а. много по-малко риск. ;)
 
Аз си взех шиба ину за 20 лв някъде към 1.500.000 коинчета момента правят към 29 лв. очаквам края на новата година да станат 0.10 лв и да стане работата хахаах
 
Аз си взех шиба ину за 20 лв някъде към 1.500.000 коинчета момента правят към 29 лв. очаквам края на новата година да станат 0.10 лв и да стане работата хахаах

И аз имам шиткойнс за заигравка, но темата е за по-сериозни начинания. :)

Screenshot 2023-12-27 at 11.52.20.png

Като стана дума за шиткойнс имам и доста сериозна сума стейкната в Cardano, но трябва да се сетя къде съм закопал креденшълите за ledger-a за да видя какво става с портфейла. Би трябвало да са около 29,000 ADA вече. 🤔
 
Да, помня търсенето на колеги за инвестиране в ETH валидатори! Впечатляващо, че инвестицията се удвоила, и пасивният доход от стейкване звучи ободряващо. Интересни предизвикателства с къстъди и трежъри. Споделям интереса към крипто и разглеждането на ETF опции. Успех с резолюцията за новата година! 🚀https://paybis.com/binance-coin-calculator/
 

Горе