Внос от Китай. Кои изисквания трябва да покрием, за да продаваме внесените продукти?

Force

Active Member
Здравейте.

Внасяме продукти от Китай(кожени изделия - модни аксесоари). Продуктите биват спрени на митница. Плащаме ДДС и мито, срещу което получаваме митническа декларация за внос(счита се и като фактура). Въпроса е, през какви други инстанции трябва да минем, за да не ни глобят, ако тръгнем да продаваме внесените продукти на пазара. Питах митниците, звънях на КЗП - никой не дава точен отговор. Накрая ще взема да залепя по един стикер на всеки продукт с име на фирмата вносител, вида и материалите на продукта, страната произход и ще действам.

Втори въпрос: Внасяме продукти от Белгия. Продуктите са произведени в Китай и съответно след това са внесени в Белгия. Тоест ние купуваме от посредник. Посредника издава легална фактура с начислено ДДС(21% за Белгия). Плащаме онлайн през РС на фирмата. Продуктите се изпращат чрез куриер, който ни ги доставя до врата. В случая не се води внос, а вътрешнотърговски обмен и затова на митницата не се плаща ДДС или мито. Въпроса е: мога ли с белгийските фактури да пусна стоките на пазара за свободна продажба?

Благодаря!

П.П. Нашата фирма е ООД и не е регистрирана по ДДС.
 
От: Внос от Китай. Кои изисквания трябва да покрием, за да продаваме внесените продук

Не видях ПП и въпросът ми става безмислен. - сори за спама.
 
От: Внос от Китай. Кои изисквания трябва да покрием, за да продаваме внесените продук

Затова са адвокатети :) След като се ООД и сте заскладили стоката няма проблем да я пуснете за продажба.
 
От: Внос от Китай. Кои изисквания трябва да покрием, за да продаваме внесените продук

Повечето ми въпроси възникнаха след като прочетох темата на http://www.predpriemach.com/showthread.php?t=33009&highlight=%E2%ED%EE%F1. alabam4eto говори на теория как трябва да бъдат нещата, за да бъде легално всичко. Обаче на практика повечето вносители не знаят за тези изисквания и си карат през просото.

В моя случай е - вноса задоволява единствено потребностите на самата фирма. Няма да се продава на други фирми на едро или да се зареждат обекти. Ако някой е запознат, нека веднъж завинаги да обясни какво се изисква с точност, а не да покриваме нещата от лекциите от УНСС, че тогава една обица от 5ст. на брой става 25...
 
От: Внос от Китай. Кои изисквания трябва да покрием, за да продаваме внесените продук

Най важното е стоката да има CE сертификат - След това е важно да си си направил добре етикета където да е описано каква е стоката кой е вносителя и кой е производителя - Контакти на вносителя.
Също така трябва да имаш платени продуктови такси за опаковките.
Също така е важно да не е брандирана на някоя известна фирма.

Отделно от това има изисквания за магазина - работно време - МОЛ - данни за фирмата - Подсещане за законовата гаранция ако е относима към продуктите които продаваш


Като отговаряш на всичките тези неща може да си спокоен за глоби.

Стоките внесени от Белгия са ти вътрешнообщностно придобиване и върху тях не дължиш Мито. За тях трябва пак да имаш същите документи като за китайските - По принцип фирмата вносителка от Белгия е длъжна да ти предостави СЕ сертификат но ако нямат това си е твой проблем глобите са за теб. ДДС-то от Белгия няма значение колко процента е защото ти няма да можеш да си го възстановиш. Белгийската фактура ти е напълно законен документ за собственост.
 
От: Внос от Китай. Кои изисквания трябва да покрием, за да продаваме внесените продук

Според мен фирмата му не е рег. по ДДС и за това плаща белгийското ДДС, иначе онея просто няма как да му го начислят. Аз съм по същия начин.

Ако са с марки - ти трябват фактури да докажеш от къде си ги купил. Ако са ментета - не се занимавай по-добре, защото ако е на някоя голяма марка ментета и ти дойдат на гости качулатите ще стане интересно.

Иначе прочети ЗЗП за етикетирането и сертификатите (ако трябва да ги имаш), също за тея кожени неща не знам дали не трябва да си приготвиш документи каква е кожата (крава или некоя застрашена лисица). Другото си е етикета (вносител, състав, контакти) и си продаваш с документ и си ОК.

Ако се заровиш в бумащината ти казвам, че 6 месеца няма да можеш да направиш нищо. Така че си направи най-елементарните неща, продавай си на чисто и бъди коректен с клиента (ако имаш брак, го върни и му смени на клиента) и няма да имаш проблем.

Тва за магазина, което манта го казва е само, ако имаш физически обект и за него трябва да четеш в наредбата за търговски обекти на твоя град/община. Не е сложно, трябва да имаш информация на вратата и да си се регистрирал като търговски обект. Но това няма нищо общо с въпроса ти за внос, така че...
 
От: Внос от Китай. Кои изисквания трябва да покрием, за да продаваме внесените продук

Най важното е стоката да има CE сертификат
Tова важи ли за тия каишки? Това трябва да се провери.
 
От: Внос от Китай. Кои изисквания трябва да покрием, за да продаваме внесените продук

Както ти казах има си органи трябва да ги питаш тях. Аз продавам от хранителни добавки, до обици и за всяко нещо е различно, кожените изделия могат да бъдат всякакви и от всякаква кожа, така че трябва да си питаш. Дали ще продаваш на дребно или на едро, няма значение, изискванията са еднакви.
 
От: Внос от Китай. Кои изисквания трябва да покрием, за да продаваме внесените продук

Благодаря за изчерпателния отговор. Магазина е напълно разработен - работно време, данни, книга с рекламации, касови книги и прочие - всичко е изрядно. За съжаление в България над 90% от конкурентите нямат такъв сертификат - понеже всеки гледа да продава на най-ниски цени, а китаеца дава CE за портмоне от 50лв., а не за такъв от 5лв. Но за да продаваш портмоне за 50лв. трябва да си утвърден бранд, а не поредния магазин за масови стоки.

Друг въпрос: Както знаем, китайците винаги пишат ниска стойност върху пратките. Какво правим в случай, че пратка с 10хил. обеци с обявена стойност 20$ не бъде спряна на митница и директно пристигне на адрес. Понеже теглото е 2кг. никой не се усъмнил. Обаче после фирмата как да пусне тези стоки на пазара? Нали няма митническа декларация. Или трябва да ходиш обратно на митницата и да кажеш - пропуснали сте да проверите пратката, я ми начислете ддс и мито, че да ми е спокойна главата?



При зареждане от страна членка на ЕС, на етикета на български коя фирма се пише - белгийската фирма вносител от Китай или моята фирма, която купува от Белгия?
 
От: Внос от Китай. Кои изисквания трябва да покрием, за да продаваме внесените продук

Пише вносител за България - твоята фирма.
 
От: Внос от Китай. Кои изисквания трябва да покрием, за да продаваме внесените продук

Ясно. И при внос от Белгия значи се пише моята фирма. То така или иначе, без значение директно от Китай или през Белгия, аз купувам едни и същи стоки. Целта ми е да си спестя бумащините, които възникват при директен внос от Китай. Затова мислех да купувам от посредник в държава членка на ЕС. Но ако и при вноса от Белгия ще трябва да покривам същите изисквания, то по-добре да си внасям директно от Китай и да не плащам излишно надценка за посредника. Един вид исках посредника да е отговорен за стоките, а не аз и затова съм съгласен да платя по-голяма сума.
 
От: Внос от Китай. Кои изисквания трябва да покрием, за да продаваме внесените продук

Няма как, ти си крайния търговец и ти си отговорен за тях в България, защото трябва да спазваш БГ законодателството.

Не знам как седи въпроса с фактурите обаче, може в крайна сметка да се накантарва директната покупка и ВОП-а от Белгия, ако тук на митницата ти спрат 1-2 пратки заради липса на документи или те накарат да платиш ДДС и мито на "сребърни" накити... Ти вече ще си прецениш.
 
От: Внос от Китай. Кои изисквания трябва да покрием, за да продаваме внесените продук

Благодаря за изчерпателния отговор. Магазина е напълно разработен - работно време, данни, книга с рекламации, касови книги и прочие - всичко е изрядно. За съжаление в България над 90% от конкурентите нямат такъв сертификат - понеже всеки гледа да продава на най-ниски цени, а китаеца дава CE за портмоне от 50лв., а не за такъв от 5лв. Но за да продаваш портмоне за 50лв. трябва да си утвърден бранд, а не поредния магазин за масови стоки.

Друг въпрос: Както знаем, китайците винаги пишат ниска стойност върху пратките. Какво правим в случай, че пратка с 10хил. обеци с обявена стойност 20$ не бъде спряна на митница и директно пристигне на адрес. Понеже теглото е 2кг. никой не се усъмнил. Обаче после фирмата как да пусне тези стоки на пазара? Нали няма митническа декларация. Или трябва да ходиш обратно на митницата и да кажеш - пропуснали сте да проверите пратката, я ми начислете ддс и мито, че да ми е спокойна главата?



При зареждане от страна членка на ЕС, на етикета на български коя фирма се пише - белгийската фирма вносител от Китай или моята фирма, която купува от Белгия?

От поста ти разбирам, че си внасял стока или може би имаш една или две пратки. Няма такъв шанс да ти мине пратката, само щото е под килограмите и с по - ниска обявена стойност. В митниците не само че не пасат трева, ами даже по името на търговеца могат да ти кажат повече неща за него, от колкото който и да било! Китайците макс пишат с 80% по ниски цени, тоест ако е $1000, най - много за $200 да пишат, което се случва много рядко, обикновено пишат 60% от сумата, разбира се не става дума за поръчки от сорта на 10 протмонета, говоря ти за 1000 протмонета. Ако все пак искаш да ти е мирна главата, аз предлагам точно такава услуга. Аз внасям стоката от Китай, оправям всички документи, доставям ти я на теб с избран от теб спедитор и всички необходими документи за сделка между моята фирма и твоята и всички сме доволно. Разбира се това ще си има хонорар, но ако сложиш хонорарите на адвокати, митнически агенти, който ще ти подготвят документите при освобождаването и ще ти смятат митните сборови, ще ти излезе значително по - скъпо. Ако решиш да работиш с мен, ще трябва да се задоволиш с предлаганите стоки от потвърдените от мен търговци в Китай. Каталога е огромен, номенклатурата ми минава над 1 000 000 000 продукта, който мога да ти вкарам и все ще има какво да си харесаш. Не работя с предложени от теб търговци или превозвачи, единствено можеш ти да избереш спедитора за България, понеже разноските по доставката в БГ са за твоя сметка, като застраховката на стоката е задължителна и или ще бъде включена в цената или ще бъде включена в транспорта. Ако все пак не ти се занимава аз предлагам доставки с ЕКОНТ от 20 кила и 10000 лева на цената от 30 лева.

Който има интерес моля да пише на лично.

ВАЖНО: НЕКА ДА ПИШАТ САМО РЕАЛНО ЗАИНТЕРЕСОВАНИТЕ НЕ ЖЕЛАЯ ДА МИ ГУБЯТ ВРЕМЕТО СМОТАНЯЦИ, КОЙТО СЛЕД ИЗГОТВЯНЕ НА ОФЕРТА И 30 МИН РАЗГОВОРИ ПО ТЕЛЕФОНА СЕ СКРИВАТ!! Пиша го с големи букви, понеже вече имаше двама от този форум.
 
От: Внос от Китай. Кои изисквания трябва да покрием, за да продаваме внесените продук

1 000 000 000 продукта
Я го прати този каталог :)
 
От: Внос от Китай. Кои изисквания трябва да покрием, за да продаваме внесените продук

Я го прати този каталог :)

Е ти луд ли си как да ти го пратя тоя каталог :D Да не съм гугъл :D При интерес и предварително уточнение, какво търси клиента, аз подбирам определено количество продукти и ги изпращам на клиента. Обикновено изпращам зип с папки, като във всяка папка има текст документ с описание на стоката и отделно има снимки. Рядко изпращам повече от 100 продукта за избор, но това зависи от търсенете, ако човека наистина иска да купува много си правя труда да му изпратя и повече продукти, но това става при положение, че ми е преведено някакво капаро, имам вече отношения с клиента. На "голо" не влагам много усилия, защото един зип го изготвям за часове и ако на всеки отделям по часове, ще има опашка от хора, който ще мога да ги обслужа след седмици. Надявам се ме разбираш какво искам да кажа. Цифрата я споменах ориентировъчно, но определено продуктите са там някъде. В това число влизат продукти от всякакви категории. Преди предлагаш и платки и всякаква електроника (чипове, бордове, сплави и т.н.) но от както няколко големи фирми се нанесоха на БГ пазара спрях да го предлагам, понеже няма смисъл, във фармацевтичния сектор и хранителния също не предлагам продукти. Реплики също не предлагам. Брандирани продукти на колеги, който са вложили солидно количество средства в бранда си не внасям също. Визирам делимано, топшоп и т.н. Но за сметка на това, предлагам алтернативни продукти.
 
От: Внос от Китай. Кои изисквания трябва да покрием, за да продаваме внесените продук

Прати ми сайт на фирмата си тогава :)
 
От: Внос от Китай. Кои изисквания трябва да покрием, за да продаваме внесените продук

Имаш лично.
 
От: Внос от Китай. Кои изисквания трябва да покрием, за да продаваме внесените продук

Здрасти Hahovec,

И аз се интересувам от услугите които предлагаш, но понеже съм нов не мога да пращам лични, ще пуснеш ли едно лично и на мен? :)
 
От: Внос от Китай. Кои изисквания трябва да покрием, за да продаваме внесените продук

Здравейте!
Имам проблем с поръчка от Китай за лична употреба.
2000 стикита ми са задържани на митница, но всичко което поисках е платено и мито и ддс, сега искат СЕ сертификат аз от своя страна го поисках от продавача, но той каза че няма а аз му казах да поиска от някои друг които има.
Пратката идва с DHL и е купена от Ali expres.

Какво трябва да направя, за да си освободя пратката и какъв е този сертификат които искат?
Благодаря предварително за помощта.
 
От: Внос от Китай. Кои изисквания трябва да покрием, за да продаваме внесените продук

Голяма грешка, нямаше смисъл да плащаш ДДС и мито, преди да попиташ какво друго ще ти искат от митницата. Повечето китайци не предлагат такъв сертификат, доказващ качеството и безопасността на продукта. Сега след като го нямаш, няма как да освободиш пратката и ще я върнат обратно след 1 месец. А ти си оставаш набутана с таксите.

Следващия път, ако ти спрат такава стока в търговски количества, първо се запознай с всички изисквания и ако не можеш да ги покриеш, директно откажи пратката. Те ще я върнат безплатно обратно към Китай и търговеца като си получи стоката обратно, ще ти върне парите. Поне така няма да си на загуба.

Разбира се сега може да се опиташ и да се разбереш с митничаря.
 

Горе