За Адуорд и Адсенс НЕ е задължителна регистрацията по ДДС

mantaman

Well-Known Member
Понеже ми писна да чета 100 теми как това е задължително цитирайки разни самозвани блогове на счетоводна тематика аз пък ви казвам че за да работиш с Гугле Адуорд и Адсенс не е необходима задължителна регистрация по ДДС.
Имам доста доводи по въпроса, които към момента не смятам да излагам и бих искал ако някой не е съгласен с горе написаното да ме обори позовавайки се на конкретен член или аленея от закон, а не с градски легенди от типът Гошо чел на Пешо в блога че май трябва
 
От: За Адуорд и Адсенс НЕ е задължителна регистрацията по ДДС

Аз предлагам всеки да иде да си внесе глобата в НАП по банков път и ако го питат, защо превеждаш тия пари без никой да те е карал да вика "Он си знае що го бият ... "
Тези дето сдухват хората знаят ли, че ако мине 1 година от нарушението не могат да те глобят?
 
От: За Адуорд и Адсенс НЕ е задължителна регистрацията по ДДС

Това за едната година къде го пише?
 
От: За Адуорд и Адсенс НЕ е задължителна регистрацията по ДДС

Странна работа като изключа това дето некакъв анонимен комплексар ми е сложил отрицателна репутация до момента няма нито едно обосновано мнение защо и на какво основание трябва да си задължително регистриран за да може да ползваш Адуорд и Адсенс. Явно е много по лесно да размахваш поучително разни линкове към недоказано достоверни статии от колкото да седнеш и да прочетеш закона и заставайки си с името си да кажеш по еди кой си член от еди кой си закон си длъжен да се регистрираш по ДДС за да ползваш Адуорд и Адсенс.
 
От: За Адуорд и Адсенс НЕ е задължителна регистрацията по ДДС

Ако се регистрираш в Adwords като физическо лице, те ти таксуват ДДС върху изразходваните средства, от което следва според мен, че не дължиш ДДС - Гуглето да си се спасява. :wink: За регистрация на юридическо лице не те таксуват, ти трябва да си го платиш в БГ, ама дали е задължително да се регистрираш по ДДС нямам представа - не съм се интересувал.
 
От: За Адуорд и Адсенс НЕ е задължителна регистрацията по ДДС

mantaman, аз започвам да си мисля, че има нещо вярно в това, което казват. Разгледай чл.97а от ЗДДС и мненията в одит инфо относно казуса за Адсенс и Адуърдс. Трябва да се регистрират по ЗДДС, ако са фирми, но само да подават ВИЕС всеки месец, без да дължат ДДС. Става въпрос единствено и само за услуги по електронен път
 
От: За Адуорд и Адсенс НЕ е задължителна регистрацията по ДДС

Аз предлагам всеки да иде да си внесе глобата в НАП по банков път и ако го питат, защо превеждаш тия пари без никой да те е карал да вика "Он си знае що го бият ... "

:) не може то така - първо трябва да се регистрираш / или да декларираш, доброволно, ако може/

Иначе на тази страница има интересно- обосновани мнения, свързани с темата..
Четете хубаво текста на въпросния 97а от ЗДДС! :)
 
Последно редактирано:
От: От: За Адуорд и Адсенс НЕ е задължителна регистрацията по ДДС

Ако се регистрираш в Adwords като физическо лице, те ти таксуват ДДС върху изразходваните средства, от което следва според мен, че не дължиш ДДС - Гуглето да си се спасява. :wink: За регистрация на юридическо лице не те таксуват, ти трябва да си го платиш в БГ, ама дали е задължително да се регистрираш по ДДС нямам представа - не съм се интересувал.

Там е работата, че не те делят на физическо или юридическо, а дали го ползваш за бизнес цели или не. И както са го описали, не-бизнес цели май се води единствено благотворителност (поне аз така го разбирам). И аз примерно съм се писал за бизнес цели, въпреки че тая реклама реално не ми носи пари за момента... И искам да си платя ДДС-то, ама незнам как, тия нито фактури са ми пращали нито нищо.
То изобщо може ли да си го самоначислиш без да си регистриран по ДДС ? И как става, трябва ли да имаш фактура от Гугъл ?

Иначе и преди го давах тоя пример - значи като купуваш хостинг от Амазон, те също са в Ирландия и пише, че ако си от ЕС може да си въведеш ДДС номера и няма да ти го начисляват (плащаш си го сам тогава и си го взимаш после, незнам)... Ако обаче нямаш ДДС регистрация, просто ти слагат ДДС-то в цената и не те занимават с глупости. Независимо физическо/юридическо, бизнес/небизнес цели.

Ама незнам дали е същия случай - едното реклама, другото хостинг ?
 
От: От: За Адуорд и Адсенс НЕ е задължителна регистрацията по ДДС

Там е работата, че не те делят на физическо или юридическо, а дали го ползваш за бизнес цели или не.

Може и да си прав, скоро не съм правил регистрация в Adwords и по спомени мисля, че като му зададеш да не е за бизнес цели ти искаше само имената, а за бизнес цели ти искаше и данните за фирмата, като името на фирмата беше задължително. Затова го разделих така на физическо и юридическо лице. :)
 
От: От: За Адуорд и Адсенс НЕ е задължителна регистрацията по ДДС

Там е работата, че не те делят на физическо или юридическо, а дали го ползваш за бизнес цели или не. И както са го описали, не-бизнес цели май се води единствено благотворителност (поне аз така го разбирам).

Точно така.

И аз примерно съм се писал за бизнес цели, въпреки че тая реклама реално не ми носи пари за момента... И искам да си платя ДДС-то, ама незнам как, тия нито фактури са ми пращали нито нищо.
То изобщо може ли да си го самоначислиш без да си регистриран по ДДС ? И как става, трябва ли да имаш фактура от Гугъл ?

Законодателят е решил да изисква регистрацията точно за да може да го платиш. Ако нямаш регистрация е невъзможно да платиш ДДС.

Иначе и преди го давах тоя пример - значи като купуваш хостинг от Амазон, те също са в Ирландия и пише, че ако си от ЕС може да си въведеш ДДС номера и няма да ти го начисляват (плащаш си го сам тогава и си го взимаш после, незнам)... Ако обаче нямаш ДДС регистрация, просто ти слагат ДДС-то в цената и не те занимават с глупости. Независимо физическо/юридическо, бизнес/небизнес цели.

Ама незнам дали е същия случай - едното реклама, другото хостинг ?

Това защо е така някой счетоводител трябва да каже. Предполагам, че ако нямаш ДДС регистрация това го смятат като декларация, че е за лично потребление и лицето не е "данъчно задължено лице" (ако не е за лично потребление предполагам, че трябва да с и регистриран по ЗДДС).
 
Последно редактирано:
От: За Адуорд и Адсенс НЕ е задължителна регистрацията по ДДС

Значи просто казано Гугъл не ти начисляват ДДС, а те задължават да си го плащаш сам. Което няма как да стане без да си регистриран по ДДС.

Така ли излиза? То тогава май няма много значение как се тълкува закова, понеже няма как иначе да се плати?
 
От: От: За Адуорд и Адсенс НЕ е задължителна регистрацията по ДДС

Агейнст, за да си самоначислиш ДДС чрез протокол по ВОП ти трябват фактура от друга фирма в държава членка на ЕС /Гугъл-Ирландия примерно/ и ти да имаш регистрирана по ДДС фирма. Щом си регистриран по ДДС трябва да имаш счетоводител и е негова грижа да самоначисли ДДСто. После можеш да си го приспаднеш като данъчен кредит. Във фактурата трябва да има задължително техния ДДС номер (VAT number) и дата на данъчното събитие. ДДС декларациите се подават до 14то число на следващия месец. Т.е. ако датата на фактурата ти е 02.11,2010 трябва да си начислиш ДДС в периода 1-14.12.2010 и да подадеш декларация в НАП
Като физическо лице не мисля, че ще можеш.

относно втория ти въпрос:
ако нямаш регистрация по ДДС просто си го плащаш като краен потребител, ако имаш регистрация-можеш да си го приспаднеш от сумите за които ти издаваш фактури.
ситуацията е следната:
купуваш си хостинг за 10 долара без ДДС

-ако не си регистриран по ДДС плащаш - 10 долара хостинг + 2,1 долара(t.e.21% ДДСто на Ирландия*10 долара) =12,10 долара
- ако си регистриран по ДДС си плащаш -10 долара хостинг +2 долара (20% БГ ДДС*10 долара)=12 долара обаче тези 2 долара си ги приспадаш като издадеш фактура на някой клиент за извършена услуга и реално твоите разходи са 10 долара. Тези 2,1 долара ДДС ги спестяваш
Малко объркано стана, надявам се да ме разбереш
 
От: За Адуорд и Адсенс НЕ е задължителна регистрацията по ДДС

Само че Google няма да ти удържат ДДС-то в никакъв случай (ще го удържат само ако ги излъжеш, че рекламата е за благотворителност, което е много трудно да се случи) и ако не си регистриран по ЗДДС няма да можеш да си платиш ДДС-то в България и ДДС-то ще остане неплатено.
 
От: За Адуорд и Адсенс НЕ е задължителна регистрацията по ДДС

Каприсе - нещата в последният абзац са почти така но не съвсем - ДДС-то го внасяш когато продадеш стоката, а не когато я придобиеш (реално го плаща клиента ти само го внасяш)
- ако си регистриран по ДДС си плащаш -10 долара хостинг +2 долара (20% БГ ДДС*10 долара)=12 долара обаче тези 2 долара си ги приспадаш като издадеш фактура на някой клиент за извършена услуга и реално твоите разходи са 10 долара. Тези 2,1 долара ДДС ги спестяваш
Малко объркано стана, надявам се да ме разбереш

Хепи задължението и отговорността за начисляването и събирането на ДДС е на този който издава фактурата в случая Г. Когато става въпрос за вътрешнообщностно придобиване не трябва да начисляват ДДС ако фирмата им предостави валиден ДДС номер. Дефакто ако ти си се регистрирал като фирма при тях но не си посочил данъчен номер с BG отпред те са длъжни да ти начислят ДДС и ако не го направят си е тяхна работа.
 
От: За Адуорд и Адсенс НЕ е задължителна регистрацията по ДДС

Google обаче нещо не са съгласни - нито начисляват ДДС, нито искат номер по ЗДДС.
 
От: За Адуорд и Адсенс НЕ е задължителна регистрацията по ДДС

Това си е тяхна работа и би трябвало тях да си ги гонят, защото ако аз съм регистриран по ДДС и издам на някой фактура без да си включа ДДС то въобще няма никой да ме пита защо съм пропуснал и ще си го внеса като пич
 
От: За Адуорд и Адсенс НЕ е задължителна регистрацията по ДДС

Мантамен, това имах предвид.
Хепислакър, ами изисквайте им го. Посикайте предварително сканирана фактурата /или в някакъв електронен вариант/, дайте им предварително номера по ДДС и им кажете, че изксването на нашето законодателство е във фактурата да е включен ДДС номера на вашата фирма. Обадете се, говорете с някой по телефона, ако трябва :)
 
Последно редактирано:
От: За Адуорд и Адсенс НЕ е задължителна регистрацията по ДДС

Каприс ти направи егати комплота
Проблема е че когато не си регистриран по ДДС не ти го начисляват.
 
От: За Адуорд и Адсенс НЕ е задължителна регистрацията по ДДС

Хепислакър, ами изисквайте им го. Посикайте предварително сканирана фактурата /или в някакъв електронен вариант/, дайте им предварително номера по ДДС и им кажете, че изксването на нашето законодателство е във фактурата да е включен ДДС номера на вашата фирма. Обадете се, говорете с някой по телефона, ако трябва :)


Въпроса е какво правим ако не сме регистрирани по ДДС и гугъл отказват да ни го начислят? Излиза, че те са се объркали нещо?
 

Горе