Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

От: От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

по принцип може, но ако си самоосигуряващ като управител на фирма трябва да мине през нейната сметка.
разпечатвай си платежните
 
От: От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

по принцип може, но ако си самоосигуряващ като управител на фирма трябва да мине през нейната сметка.
разпечатвай си платежните

Не съм сигурен, че разбрах на 100%. Пускам си осигуровките от лична сметка и си разпечатвам платежните. Това е достатъчно така ли? Иначе съм самоосигуряващ като управител на фирма.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Щом е така задължително трябва осигуровките да се плащат от нейната сметка, не от твоята лична
 
От: От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Щом е така задължително трябва осигуровките да се плащат от нейната сметка, не от твоята лична

Чак пък да се задължително - не е. Всъщност можеш да си плащаш осигуровките даже и от личната сметка на комшията - аз лично не виждам проблем. Всъщност НАП въобще не го интересува от къде точно си плащаш осигуровките - важното е да си ги плащаш.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Отново имам няколко въпроса. Фирма не регистрирана по ДДС, продава физически продукт на фирма по ДДС. Първата фирма има ли законно право да продава продукта със собствен етикет, а фактурата за крайния клиент да се пуска от фирмата регистрирана по ДДС? Ако може тогава на какво основание трябва 2та фирма да нарежда пари на 1та фирма (и по-точно какво трябва да пише на фактурата). Също така 2та фирма трябва ли да плаща ДДС на държавата за тази фактура?

И последно мога ли да си плащам осигуровките от лична сметка или не? :)
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Самоосигуряващите се лица, съдружници в търговски дружества - ООД или ЕООД, внасят осигурителните си вноски през дружествата. Това е така въпреки че:
- като задължени лица в платежното нареждане се вписват физическите лица с тяхното ЕГН
-осигуровките се плащат в компетентната ТД на НАП по постоянен адрес на физическото лице, а не по регистрация на фирмата.
При самата регистрация на тези лица като самоосигуряващи се те декларират БУЛСТАТА на фирмата, чрез която ще се провежда осигуряването. Тяхната регистрация като самоосигуряващи се е свързана с дейността на фирмата. Друго е основанието, на което се регистрират като самоосигуряваще се лицата, упражняващи свободна професия. Те внасят осигуровките си от личните си банкови сметки.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

1)Към коя дата изтича давността на ДДС дължим към 31.12.2008 г.?

2) ДДС фактури без подпис и печат на получателя доказват ли сделка при ревизия по общия ред или само по член 122 от ДОПК?

Благодаря!
 
От: От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

3а фактурата за крайния клиент да се пуска от фирмата регистрирана по ДДС?

Първата фирма продава продукта на втората. Втората го продава на трета. Какво сложно има? Усложнение може да възникне само от това, че има сделка между свързани лица. Този проблем не съм сигурен как се решава. От НАП няма да гледат етикетите, така че не виждам проблем да си продаваш както си искаш. Проблемът е как ще осчетоводиш продажба на стока, която не е купена (примерно може да пишеш в счетоводните бумаги, че втората фирма е произвела стоката - това ще увеличи печалбата на втората фирма и ще намали печалбата на първата).

По-интересно е дали осигурителния рекет, който лицето плаща е за сметка на фирмата (когато регистрацията им като самоосигуряващи се е свързана с дейността на фирмата и когато регистрацията им не е свързана с дейността на фирмата).

Примерно аз съм се регистрирал на някакво основание като самоосигуряващ се. Сега ако си ударя главата и полудея, в резултат на което си регистрирам фирма в България (което не бих направил в трезво състояние), няма как да се регистрирам още един път - лицата регистрирани на каквото и да е основание не могат да се регистрират още един път.

Каква е разликата дали съм се регистрирал защото съм управител на фирма или съм се регистрирал на някакво друго основание?
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

happyslacker, далече си от идеята. Фирма 1 внася продукт в БГ който не продава на пазара а го използва в производството на други продукти. Тоест само фирма 2 ще продава този продукт в БГ. Проблема е, че продукта е предназначен за фирми и те ще искат фактури с ДДС. А фирма 2 не е регистрирана по ДДС и няма да бъде, защото за (другата) дейност която извършва е по-изгодно така. Която пак е търговска. Тоест не се променя условието под което е регистрирана. Идеята ми е фирма 2 да издава фактура на фирма 1 с основание комисионна или някаква алтернатива. А фирма 1 да издава ДДС фактура на фирмите крайни клиенти.
 
Абе както и да го въртиш, най-добре е да се регистрираш по ДДС. Освен ако не смяташ да си останеш много малка фирмичка.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Обичайна практика е да се продават стоки с етикет, на който пише кой е вносителя. Аз виждам редовно такива стоки в магазините за хранителни стоки.

Някъде даже слагат етикети "произведено за ... (име на фирма)".

Ако фирмите имат един и същ собственик - питай адвоката си за сделките между свързани лица.
 
От: От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

1)Към коя дата изтича давността на ДДС дължим към 31.12.2008 г.?

2) ДДС фактури без подпис и печат на получателя доказват ли сделка при ревизия по общия ред или само по член 122 от ДОПК?

Благодаря!

Ако не е спряна давността с някакъв акт, то трябва да изтече 01.01.2014
Подпис и печат на фактурата от получател никой не изисква, не са задължителен реквизит по документа и стига фактурата да е придружена с договор, примо предават.протокол, платежно .... или там каквото ви искат не мисля, че ще има проблем да се докаже сделката.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Някой може ли да ми разясни отчитането пред НАП, като частно лице.
Извършвам услуга, какъв документ издавам, как и кога се отчитам какви разходи записвам, какво ми взимат като данъци и удръжки..

Има ли законен начин като веднъж се осигурявам здравно и пенсионно, при странични приходи да се отчитат само те, а не да се плащат двойни осигуровки?
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Деклариране на биткойни/лайткойни/шиткойни и т.н. как става.. Плащаш само едни 10% на сумата която си декларирал (като си подаваш годишната данъчна декларация) ли или искат и документ някакъв ?

Информативно питам. Не притежавам и не копя/обменям крипто валути :)
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Някой може ли да ми разясни отчитането пред НАП, като частно лице.
Извършвам услуга, какъв документ издавам, как и кога се отчитам какви разходи записвам, какво ми взимат като данъци и удръжки..

Има ли законен начин като веднъж се осигурявам здравно и пенсионно, при странични приходи да се отчитат само те, а не да се плащат двойни осигуровки?

Ако си извършил услуга като физическо лице на фирма, то би трябвало да сте сключили договор, те да преведат осигуровки, данъци, а ти да декларираш дохода си в годишната декларация. Фирмата трябва да ти даде служебна бележка .
 
От: От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Деклариране на биткойни/лайткойни/шиткойни и т.н. как става.. Плащаш само едни 10% на сумата която си декларирал (като си подаваш годишната данъчна декларация) ли или искат и документ някакъв ?

Преди време от НАП бяха публикували уточнение как става. Накратко:
1) По същия начин като доходите от договори за разлика, акции и други финансови активи - в същата таблица (с код "други").
2) Не се изисква към декларацията да се прикрепят допълнителни документи.

Всяка продажба на криптовалута (за продажба се счита и покупката на нещо с криптовалута*) се пише на отделен ред в таблицата, като се пише цената на придобиване, продажната цена и печалбата/загубата (всичко в лева по пазарната цена към момента на придобиване/продажба тъй като БНБ няма курсове на криптовалутите).

*Това не са го казали от НАП, но е очевидно, че е така.

Обаче при евентуална проверка или ревизия не знам какви глоби налагат заради невъзможност да се докажат тези приходи (и дали се лежи в затвора за пране на пари - по принцип, ако декларираш доходи и не може да докажеш, че си получил тези доходи, това изглежда като пране на пари - нормалните хора такива доходи не ги декларират, а ако ги декларират изглежда твърде съмнително). Ако приходите може да се докажат (или не може да се докажат) (т.е. самото плащане може или не може да се докаже), и не може да се докаже основанието за плащането, може да те обложат с възможно най-високо данъчно-осигурително бреме - все едно си продал услуга, облагаема с всички възможни осигуровки и данъци (примерно консултантска услуга - целия комплект осигуровки + данък 10% върху каквото остане) и да се наложи глоба за това, че не са платени в срок.

Ако си купувал и продавал криптовалути с договори в писмен вид, с подписи и печати, написани професионално (все едно адвокат Марковски ги е писал) - данъчните ще си изядат шапките от яд, че не могат да те глобят и вероятно ще ти направят ревизия за да намерят някакво друго нарушение.

Ако си получил приход, който не може да докажеш, че си го получил (примерно плащането е било в брой (или чрез доставчик на платежни услуги, който предлага анонимни плащания) и е нямало данъчни, които да гледат), то с декларирането на подобни приходи ти си вкарваш таралеж в гащите. Ще те изкарат абсолютен престъпник, защото не може да докажеш с документи (то друг начин за доказване не съществува) основанието на плащане (защото от основанието на плащане зависи с каква данъчно-осигурителна тежест ще бъдеш обложен). После в съда може и да те оправдаят и да присъдят отмяна на наказателното постановление. Но може и да не го отменят. В България има презумпция за виновност когато става въпрос за данъци. Виновен си, пишат ти наказателно постановление (глоба) и трябва после (ако желаеш) да доказваш в съда, че НП е незаконосъобразно.

Нещо много важно - ако не можеш да докажеш цената на придобиване с документи (вероятно не можеш) - следва да напишеш нула. Примерно ако си купил криптовалута за 1000 лева и я продадеш за 1001 лева имаш реална печалба от 1 лев. Обаче данъкът ще бъде върху 1001 лева - т.е. 100,10 лв (сто лева и десет стотинки) - почти сто пъти повече от печалбата ти.

Чл. 33 ал. 6 от ЗДДФЛ каза:
(6) Цената на придобиване по ал. 1, 2 и 4 е:
1. документално доказаната цена на придобиване на имуществото;
(...)
3. (доп. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) нула - когато няма документално доказана цена на придобиване, включително за имущество, придобито по дарение, или за акции и дялове, получени при разпределение на печалба или друг източник на собствен капитал; Цената на придобиване по ал. 1 е нула и при последваща продажба или замяна на поземления имот по т. 8, включително на ограничени вещни права върху него;

Тоест, ако смяташ да декларираш доходи от продажба - следва да придобиеш криптовалутата по начин, по който цената на придобиване ще бъде документално доказана - например може да сключиш договор на хартия, с подписи и печати, в който е написана цената на придобиване.

(Горното е художествена измислица и не е правен или счетоводен съвет. Отнася се за въображаема паралелна вселена. Тук в България законите са справедливи и няма начин да имаш неприятности със закона, ако го спазваш и уважаваш. Държавите, парите, законите и властта са съвсем реални и изобщо не са колективни халюцинации.)
 
Последно редактирано:
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Ако си извършил услуга като физическо лице на фирма, то би трябвало да сте сключили договор, те да преведат осигуровки, данъци, а ти да декларираш дохода си в годишната декларация. Фирмата трябва да ти даде служебна бележка .

Ако обаче лицето е самоосигуряващо се, лицето трябва да издаде фактура на фирмата, да подписва договор с фирмата (за да може при ревизия да признаят разхода на фирмата) и фирмата не удържа данъци и осигуровки в този случай.

Осигуровки и други данъци на самоосигуряващо се лице (свободна професия)
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Ако не съм в грешка самоосигуряващото се лице по нищо не се различава от ЕООД освен, че не му се признават разходите, а са твърди (% от приходите)..
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Цитат Първоначално написано от Powerz Разгледай мнение
Значи аз съм примерно управител а другият ще се води съдружник и само аз ще плащам осигуровки?А правомощията на съдружника какви ще са?

Относно правомощията, това се урежда още в учредителния договор/ акт. Зависи каква фирма ще отваряте, какво участие ще има всеки в нея. Дали ще е 50/50 или не! може и той да иска да се самоосигурява, така и двамата ще плащате вноски...въпросителните са много.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Здравейте, съфорумници,
имам нужда от малко съдействие. Ето накратко какво се случва:
Искам да развия малък онлайн бизнес. Става въпрос за уеб сайт, от който ще се предоставят услуги под наем на клиентите. Примерно ако някой клиент иска сайтче, срещу 15лв./год. ще му се предостави тази услуга. За целта всички пари ще се събират в PayPal сметка, от където после ще се разпределят между екипа на самата система и едва после всеки ще си тегли парите от PayPal, както сметне за добре. Това е така защото клиентите и екипа ще са от целия свят.

Малко е засукана схемата, но аз лично нямам представа как се прави нещо подобно. Целта на начинанието е да сме 100% законосъобразни.

Моля за съдействие!

Поздрави,
Алекс Видов
 

Горе