Скорост на VPS - Кеширане в Рам-а, Забързване на MySQL

coolice

Owner
Въпросът е има ли компромис с паметта. Тя винаги е била основен компонент, ползван, именно заради екстремно бавните дискове. Така е и при домашните РС-та. Софтуерът отчита това и управлява така работата, че да ползва предимно паметта. Това го правят и апаша и мускл-а. Т.е. ако се резне паметта, с аргумента, че дисковете вече са по-бързи, това реално може да означава забавяне значително на сървъра. Примерно аз сега ползвам 4 ГБ RAM. Ако сваля на 2 просто няма да работи нищо, без значение дали дискът е SSD.

По темата: възможно е някой доставчици да злоупотрябват с овърселинга, но Делта винаги е имала много качествени услуги - имали сме проекти на впс при тях за период от около 3 години и просто забравяш че имаш взет впс... На база опита който имам с тях, съм сигурен, че им е качествена новата услуга...


Цените вървят надолу човек особено за рама, 2010 дедикейтед съръвра ми за $119 беше с 2 гб рам после ми добавиха още 2 гб безплатно... имаше тема във форума края на 2011 (http://www.predpriemach.com/showthread.php?t=29423) после през 2013 изпадна оферта на промоция за $119 със 16 ГБ рам... i7 (8 threads) 2 х 500 ГБ от iweb но съм им абониран за нюзлетъра и си следя за промота... питаш къде е уловката ами няма просто с 500 гб 7200 оборотни... сървъра ще стане скъп като му се добави бърза дискова система тя ще струва повече от него и ще заеме допълнително място...... мога да го разпиша :)

оффтопик:
Кога си започнал да плащаш тези над $100 за впс ? Някой световни доставчици включително и онзи от usa за който мисля че имаш в предвид в средата на 2013 си вдигнаха доста офертите на рама (минимум дабъл)

Ако не е тайна за какво ги ползваш 4 гб рам, и с какъв уеб сървър и конфигурация, Предприемач хаби 6 пъти по малко цпу откакто махнах апача, и минах на Nginx освен това преди да почна да ползвам MPM (първо worker, после Event) на апача като за всеки посетител се отваряше нов процес форума заемаше до 1,5 гб на сървъра на който беше... след това хабеше по няколко стотин мегабайта с опимизиран апач. Сега се смества и на впс а nginx почти не харчи рам, само php то и то със кешове... та идеята ми е ако наемеш човек да ти конфигурира един оптимизиаран впс може да се окаже че и с много по малък може да минеш... или ако си вземеш мениджът впс от фирма която предлага такива може да ги питаш дали предлагат оптимизирани конфигурации който биха ти свършили работа...
 
От: Delta.bg пуснаха първи SSD виртуални сървъри

Аз не съм чак такъв специалист. Това, което съм забелязал е, че базата данни претоварва машината, като се попрепълни, и се налага чистене на по-стари публикации. Реално съм установил, че 4 ГБ сървър с редовна профилактика оправят нещата. Форумът вероятно е на оптимизиран скрипт. Не може да се каже същото за многобройните CMS системи, особено за безплатните. Къртят яко - всички.
 
Re: Delta.bg пуснаха първи SSD виртуални сървъри

Офтопик: ако се насъбере повече ще направя тема да си пишем за кешове :)

Значи по лично мнение през 2009 година дисковия кеш на друпал беш много добър и още си е, но wodrpess кеш плъгините са направо на светлинни години от него от това което може вбюлетина и каквато и да е друга система, в момента за форума е комбинация от кешове, бърз уебасъвър (като съм тествал няколко)

какъв безплатен скрипт ползваш и колко е голяма базата данни и какви са ти настроиките на базата, mysql tunner пускал ли си

като опция като си над един гигабайт рам (1 gb е минимума за току дб) може да пробващ tokudb с тенхия сторидж еднжин и фракшъл индекс го водят бързичък и директен реплеисмънт на другите енджини http://www.tokutek.com/products/tokudb-for-mysql/ (вече е вграден и в MariaDB (която става стандартна за доста дистрибуции на мястото на mysql) но засега само за федора и дебиан го има в марията...
 
От: Delta.bg пуснаха първи SSD виртуални сървъри

Доста време загубих да оптимизирам, дори платих пари на един спец да ме консултира. Помогна малко. Но като цяло нещата са си все същите. Като набъбне базата и става напечено. Най-добри резултати постигнах като качих цялата база в RAM във виртуален диск и след това на всеки час я бекъпвах на самия твърд диск. Но пак остават някакви операции, които бавят. Ползвам джумла и wordpress. Джумлата е малко старичка, ползвана по принципа, че нещо дето работи и е сигурно, не се пипа. Но като гледам, май и по-новите джумли, които тествам на други сайтове, и те обичат хардуера като десерт :) Паметта му е майката, няма друго решение, освен може би много пари за много печен програмист да оправи всичко по сайта.
 
Отделих разговора за кешове в нова тема... Относно инженерното правило съм съгласен, да не се пипа но ако не експериментира човек няма начин да се научи :)

Няма да оспорвам консултацията от експертите (само ще я допълня) макар да не ми харесва това рама и синкването...

За базата в момента имаш най бързата възможна база , щом е в рама - (и щом загубата на до 1 час данни е допустима), в повечето случай не можеш да я събереш цялата в рам и тогава или се ползва някаква компресия (което води) до загуба на скорост в insert и на респонс таим... но пък може да си направиш базата между два, 5, 9 пъти по малка и да я събереш в по малко - не знам дали ще те устройва но може да го вземеш на предвид при последваща консултация :)

ето малко тестове от тези които ги смятам за специалисти



Аз бих подходил комплексно към въпроса за wordpress, нова по бърза версия на php (wordpress работи добре и с 5.5)

Кеширащ плъгин и (надявам се ползваш такъв много помагат като зарежда готови до хтмл страници)

http://www.dashboardjunkie.com/test...-total-cache-vs-wp-super-cache-vs-quick-cache

бърз уебсървър (като nginx, или някой от другите) или евентуално бих добавил и varnish пред апача или микрокеш за nginx ако се наложи...

преди да сложа цялата база в рама щях да я смаля и да раздуя буферите / кешове колкото може и да видим тогава какво щеше да даде

за джумлата не мога да кажа нищо - нямам опит с нея какво е налично там за кеширане и оптимизация
(но бих я разделил от вп на друго малко впсче ако не работи добре с последните пхп версии)
 
От: Скорост на VPS - Кеширане в Рам-а, Забързване на MySQL

Въпрос към coolice след броени месеци ми свършва даден хостинг, имам cs-cart с 1000 продукта, според теб какъв хостинг ми е подходящ при вашите услуги.
 
Re: От: Delta.bg пуснаха първи SSD виртуални сървъри

Доста време загубих да оптимизирам, дори платих пари на един спец да ме консултира. Помогна малко. Но като цяло нещата са си все същите. Като набъбне базата и става напечено. Най-добри резултати постигнах като качих цялата база в RAM във виртуален диск и след това на всеки час я бекъпвах на самия твърд диск.

Ако експерта те е посъветлал да направиш това с базата на диск в паметта, то си му поискай парите. А след като той самия не е успял да постигне същия ефект само с настройки на базата (но без такива куци решения), то пак си му поискай парите!

Свържи се с мен - ще ти настроя базата безплатно само и само да не чувам за подобни куци решения.
 

Горе