Western Union - превалутиране

happyslacker

New Member
Преписано от листчето с общите условия на Western Union:
(...)
Паричните преводи обикновено се изплащат във валутата на държавата, за която е предназначен превода. В някои страни плащането може да стане и в щатски долари или друга алтернативна валута. Освен таксите за превода, които са валидни за всяка транзакция, Western Union прилага собствен обменен курс за превалутиране на сумата в чуждата валута. Всяка разлика между обменните курсове остава в полза на Western Union (а в някои случаи в полза на неговите агенти) в допълнение към таксата за превод.

Изпращане до държави, в които е допустимо плащане в различни валути:
Трябва да изберете валутата, в която искате да бъде изтеглена сумата, в момента на изплащане на парите.
(...)

Да не се чудите когато ви изпратят долари, а сумата за получаване е в евро... Явно са решили да спечелят някой долар допълнително на гърба на бедните издатели на AdSense, които са избрали да получават парите си чрез Western Union (изчислих, че за мен, допълнителните разходи, в резултат от превалутирането „долари => евро“ са 1,43% (или в левове - 14.90BGN))...

А иначе, ако сумата за получаване си беше в долари, печалбата за Western Union щеше да е точно колкото договорената с Google евтина комисионна (никой не я знае). Но явно има и по-лоши варианти (напр. може би по-лош е варианта когато получаваната сума е в левове поради евентуално по-лошите курсове на лева спрямо долара?).

P.S. Безплатна реклама: В Централна Кооперативна Банка (клона в гр. Варна; в близост до МакДоналдс и до „кръглата банка“ - Експресбанк) са запознати със странностите на превалутиранията (за които клиента не е уведомен предварително!) - струва ми се, че аз бях първия клиент там, който обявява сума за получаване в долари, а реално сумата за получаване, която е декларирана от подателя, е в евро... Въпреки особения случай, служителките там се справиха с възникналата сложна ситуация и си получих парите. Препоръчвам да ползвате този агент на Western Union (разбира се ако сте във Варна) - там вече са запознати с горепосочените особености и ще Ви обслужат бързо безпроблемно, защото вече са имали опит :) И освен това там дават една книжка, в която трупаш точки и получаваш подаръци ;)
 
Последно редактирано:
От: Western Union - превалутиране

Нищо добро никога няма да видим издателите, това е ясно

В сравнение с чековете, Western Union е добро, защото за малки суми разликата от превалутирането (която е печалба за WU и загуба за нас) е сравнима с разходите свързани с осребряване на поименен чек, а скоростта на получаване на парите е несравнимо по-добра при Western Union (1 работен ден вместо десетки работни дни!).

Парите, които получаваме не ги ли приемаш като нещо добро („Don't be evil“)?
 
Последно редактирано:
От: Western Union - превалутиране

ами аз ги получих в долари, дори бях на курорт

Може да е от значение кой е служителя на компютъра... Защото този, който ме обслужи каза, че на монитора имало две суми - една в долари и една в евро...

А може и да съм хванал някое „подобрение“ в системата им...
 
От: Western Union - превалутиране

ами аз ги получих в долари, дори бях на курорт

Случайно да са ги превалутирали два пъти - долари->евро->долари? Тогава ще има една комисионна за Western Union и една за банката, от която си взимаш парите :(
 
От: Western Union - превалутиране

ами не, дадоха ми точно до стотинка всичко което пишеше в payment history страницата.Като само центовете ми ги дадоха в стотинки по курса, който наистина беше неизгоден (курортен)
 
От: Western Union - превалутиране

Може ли да ми обясните как точно мога да се вземат парите от Adsense чрез Western Union Quick Cash

И от всички градове ли става?Бързо или пак се чака ?
 
От: Western Union - превалутиране

Днес си получих парите от Adsense в Пощенска банка - те предлагат получаване на пари от Western Union. Поисках направо да ми ги преведат по левовата сметка там и нямаше проблеми. Курсът им беше 1,30...не знам как е на други места.

Обърнаха ми точната сума изпратена от Adsense, нямаше други такси. Ако бях искал щяха да ми я дадат в долари на касата.
 

Горе