Social bookmarks vs. директории

crowdadmin

New Member
Извинявам се предварително, ако има вече подобна тема. Обсъжда се доста доста ползата (или евентуално вредата) от събмита по директории, но като че няма много за споделянето на линкове, което минава за новата мода.

Предимства (според мен) на мрежите за споделяне на линкове спрямо директориите:

- радват се на доста по-голяма почит (и PR) сред търсачките, като процента на тези с прави dofollow линкове е по-висок от този при блоговете и директориите. Обикновено са и по-чисто от спам, кеото означава и по-висока степен на доверие

- линка се добавя веднага и индексира доста бързичко;

- deep линк - можете да добавите ама какъвто си искате линк (стига сайта да не бан-нат от мрежата за нарушение на правилата или да не е някоя специализирана мрежа като Spinn примерно);

- множество линкове - можете да сложите отделна връзка към на практика всяка страничка от сайта си;

- ако си поиграете може да повилияете положително на получения трафик и PR-а на страниците с линковете си;

- има повече национално-специфични, което ви позволява да си дигнете ранкинга и в не-англоезични пазари (google.de примерно - защото има връзки от влиятелни немски сайтове), едновремнно с това принципите са същите и можете да се оправите и без да знаете езика. Рядко има ограничения линкожете, които подавате да са на определен език за разлика от директориите (да, няма проблем да си праскате и български сайтове, просто трафика няма да е същия, ама линковете ще си останат).

- имат си категории, tag-clowd, приятели, последователи и други гъзарии, което означава че линкoвете ви там или поне такива към профила ви присъстват на по няколко места.

- ползват се от доста повече народ, който пък се и абонира и т.н. Ако ви е свежо нещото, можете да ви спечели последователи, трафик и в най-добрия случай вирусен ефект (така наречения "the digg effect" който претоварва сървъри :)). При всички положения трафика ще е силно таргетиран и посетителите вече се интересуват тот темата (освен ако не пишете накакави сензационни прожокативни заглавия като новата мода в Svejo - те вероятно ще ви докарат по-скоро здрав ритник).

- всичко е безплатно :eek:

Изграждам едно списъче с връзки >>тук<< (надявам се да е достатъчно полезно на колегите, за да оправдае спама). Мисля че е най-дългия и поддържан списък в мрежата по настоящем, и разбира се много бих се радвал на предложения ако знаете още някои.

P.S. не бъркайте мрежите за споделяне на линкове със социалните такива, по-друга бира са си.
 
Последно редактирано:
От: Social bookmarks vs. директории

Браво пич!
(ръкопляскане)
за обясненията и списъка и труда.. :)

Бе кога ше може да слагаме карма и ние юзърите един на друг

off to adi:
adi, мда малко се позавърнах пак, лайната понамаляха, по друго е :)
 
От: Social bookmarks vs. директории

Кармата е демоде работа. Сега ако те кефи някой, го bookmark-ваш в няколко от гореспоменатите мрежи :lol: (горе има едно зеленичко ShareThis - препоръчвам го или нещо подобно, българския еквивалент е DobaviGo)
 
Последно редактирано:
От: Social bookmarks vs. директории

Ти си специалист по социалните мрежи - признал съм те :) Преди време ми разясняваше неща около бъгавия pligg (не че пак не го използвам :D).
Най-важното за мен при социалните мрежи си е трафика :)
 
От: Social bookmarks vs. директории

Браво пич!
(ръкопляскане)
за обясненията и списъка и труда.. :)

Бе кога ше може да слагаме карма и ние юзърите един на друг

off to adi:
adi, мда малко се позавърнах пак, лайната понамаляха, по друго е :)
и от мен бурни аплодисменти на crowdadmin за темата
:D :D

off to
radev:
тука си е на приливи и отливи :wink:
понякога нещата трябва да се объркат тотално , че да се оправят
radev добре завърнал се
:)
 
Последно редактирано:
От: Social bookmarks vs. директории

три уши, май ме бъркаш с някого... аз лично pligg никога не съм администрирал.

Няколко съвета как да процедираме за да си дигнем трафика, влиянието и PR-а там:

- Приятели, приятели, приятели! Открийте хора, които пускат линкове с подобна тематика - те е най-вероятно да проявят интерес към вашите и го добавяйте в контактите си (те могат да направят същото, след като ви забележат ако това не става автоматично).
После според сайта тези, които са ви добавили ще получават известие като пуснете нещо. Ако не, можете да ги shout-нете "ей, пич, виж това!". Най-малкото те винаги могат да погледнат профила ви новите ви действия - какво сте добавили, какво сте гласували и т.н.
Те пък си имат приятели, които имат приятели и т.н... :wink: (професионалистите имат хиляди контакти)

- Гледайте да пускате свежи и интересни неща все пак - освен трафик, рейтинг и запазване (колкото повече хора са го запазили/гласували, толкова повече връзки :wink:), те ви печелят и последователи които ще кликат и други ваши връзки.

В този ред на мисли, не се ограничавайте само в собстения си сайт и не се притеснявайте да пускате всичко което ви харесва. Никой не обича спамъри, а кокото по-разнообразни и готини са нещата, повече потенциални последователи :wink:. Много масова грешка при българските подобни мрежи в момента.

- Не прекалявайте. Ако днес пуснете 10 връзки към един и същ сайт и изкрещите за всяка на всичките си контакти, те просто ще престанат да ви бъдат контакти (или поне да кликат). Уважението и респекта са валутата тук. Гледайте да сте максимално интересни, ако се концентрирате на 100% в собственото си благоденствие, получавате 100% от нищо. (добре де 5-6 клика там, които пак са си нищо на фона на потенциалните хиляди)

- Съответно гласувайте на воля за чужди линкове и коментирайте. Това оставя връзка към профила ви и привлича интерес, който пак води до кликове на връзките ви и приятелства. Най-резултатно е да следите съответния upcomming за неща, които посред вас ще се котират. Ако вашия кометар е първи и най-отгоре пред 500 други... сещате се :wink:.

- Абонирайте се за RSS-ите на сайтове, които се котират много (примерно Smashing Magazine). В големите мрежи тече бясна надпревара кой ще добави пръв линк като излезе нещо ново (следващите могат само да гласуват за него). После на практика всяка статия от този популярен сайт става еквивалента на "свежи" и... хей, това е твой линк - ти сте много полезен, важен и т.н. човек - гледай как ти се кефят другите:eek:.

- Понеже една връзка може да бъде добавена само веднъж (обикновено, някои допускат по няколко пъти, стига да е в различни категории), може да не е много добра идея да "си хабите патроните". Популярен съвет е да понатрупаш малко рейтинг първо и да тестваш - ако като добавиш подобен на твоите линк, без да крещиш на никого, той събере под 20 гласа значи трябва да поработиш още преди да си похарчиш кредита за собствения сайт (в големите мрежи разбира се, в някои просто няма достатъчно хора).
 
Последно редактирано:
От: Social bookmarks vs. директории

Мерси много добра статия тема и линк и т.н. браво
П.П. Усетихте ли труса във софия??
 
От: Social bookmarks vs. директории

Мерси много добра статия тема и линк и т.н. браво
П.П. Усетихте ли труса във софия??

тъкмо за труса питах - нова тема отворих в оффа
 
Последно редактирано:

Горе