Забранено е продаването на хранителни добавки през Интернет

happyslacker

New Member
* * *

От началото на 2011 година хранителните добавки вече могат да се "предлагат" и продават законно от български фирми.

* * *

Ето как закона за „защита“ на потребителите ни „защитава“:

Чл. 51. (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2007 г., в сила от 08.09.2007 г.) Забранява се предлагането и продажбата чрез сключване на договори за продажба от разстояние на:
1. лекарства, хранителни добавки и хомеопатични продукти;
2. други продукти, представяни с лечебно въздействие.

http://www.zdrave.net/Portal/WeekGuest/Default.aspx?evntid=G5ayvmBHXLc=
Здраве.net каза:
По отношение на търговията с лекарства в Интернет нарушения на закона до този момент Комисията не е установила. Съставени са 10 бр. акта за нарушения, свързани с дистанционната продажба /електронни магазини в Интернет, вестници, телевизия/ на хранителни добавки и средства, представяни с лечебно въздействие. В процес на проверка са още 5 бр. доставчици. Една част от търговците са предлагали стоки, които се поставят директно върху човешкото тяло и на които се преписват лечебни свойства при спазване на инструкцията за ползване. Други са продавали хранителни добавки, които обещават на потребителя лечение на най-различни заболявания. По време на проверките са установени и нарушения, които не се отнасят до търговските практики, като например това, че продажната цена не е била посочена , не е била в български левове или е била обявена без включен ДДС. Във всички случай е установено, че търговците са изисквали от потребителите да заплатят стоката в момента на получаване чрез наложен платеж или по банков път при поръчката преди доставка. Това е нарушение на разпоредбите на ЗЗП, в който изрично е казано, че доставчикът няма право да изисква или да приема авансово преди изтичането на 7-работни дни от получаването на стоката. Това е срокът, в който потребителя има право, без да дължи обезщетение или неустойка и без да посочва причина да се откаже от сключения договор.

Това за плащането веднага или авансово няма да коментирам, защото в текущата версия на закона са го отменили (но не вярвам да са върнали глобите, които са платили „нарушителите“). В момента имаме право да платим авансово ако желаем. Преди нямахме право да платим за услугата авансово дори и да искаме да го направим! Трябва да се радваме, че се усетиха какви глупости са написали и ги отмениха (иначе сега щяхме да сме толкова „защитени“, че даже нямаше да пазаруваме по Интернет изобщо).

При установяване на продажба на лекарства, хранителни добавки, хомеопатични и други продукти, представяни с лечебно въздействие, чрез сключване на договори от разстояние предвидените санкции в ЗЗП са от 5000 до 15 000 лева.

Българските потребители имат достъп до чуждестранни сайтове и електронни магазини, които предлагат доставка на лекарства в почти всяка страна по света. Има ли начин наивни български потребители да бъдат предпазени от употребата на лекарства с такъв произход?

Европейското законодателство, както и Закона за защита на потребителите дава правна възможност за защита на разумния потребител. В интернет-страницата на Комисията, както и в медиите постоянно се дават съвети към потребителите да не закупуват лекарства, хранителни добавки и други подобни средства чрез сключване на договори от разстояние. Необходимо е потребителите да имат отговорност към собственото здраве и да закупуват продукти от този вид само в специализираните магазини, където на място да се запознаят в детайли с характеристиките и възможните странични действия и как те ще се отразят на тяхното здраве.

Има държави, където е по-зле. Там може да умреш в някоя аптека, молейки се да ти продадат лекарство. Надявам се, че няма да достигнем до нивото им... За щастие тук хората са достатъчно алчни за да може пазарната икономика да работи (дори и в някои случаи нелегално). Имаш ли пари - ще ти дадат каквото искаш. Но не е нормално законите да не отразяват желанието на хората и да се оказва, че хората недоволстват от законите...

Нарочно подчертах думата предпазени - не е употребена точно. Не става въпрос за предпазване, а за контрол и забрана. А когато има твърде много контрол хората страдат.

А магазините в Интернет, не са ли „специализирани“? Каква е разликата дали клиента ще се запознае на място или от разстояние? Може би когато отиде лично в магазина продавача ще му каже нещо по-различно от това, което е написано в сайта на производителя на хранителната добавка?

Каква е истината?

Истината е, че законите в България се правят за да обслужват интересите на организираната престъпност. Проверяващите органи получават подкупи за да си затварят очите за нарушаването на закони, които са създадени с цел да има повод да се искат подкупи. В момента по телевизията върви реклама на устройство за отслабване, което работи с вибрации („2. други продукти, представяни с лечебно въздействие.“ по смисъла на закона) и всеки може да си го купи от разстояние. Може да се рекламират и други „забранени“ продукти - не съм забелязал.

И в ЕС почнаха да правят глупости:
Контролът над хранителните добавки в Европа се засилва
Но там не разграничават продаването на хранителни добавки дали става от разстояние или не.

Още по темата:
Продължават да съществуват огромен брой незаконни сайтове за хранителни добавки
Рекламират по телевизията "незаконен" сайт за хранителни добавки
 
Последно редактирано:
От: Забранено е продаването на хранителни добавки през Интернет

Какво ще рече от разстояние ? Как така забраняват ?
Примерно има известна марка хранителни добавки, които свободно се продават в аптеките. Ако производителят реши да пусне интернет магазин със своя продукт той дали ще попадне под закона ?
Тия от парламента изобщо замислят ли се преди да приемат някой закон дали става да бъде приет. Тази сутрин гледам по БТВ подобен казус за "архиелогическите находки" открити в частни домове. Като чух какъв закон са придвижили на 2ро четене толкова ме напуши смях. Но все пак в такава страна живеем, по точно такива неарденталци ни управляват!
 
От: Забранено е продаването на хранителни добавки през Интернет

Какво ще рече от разстояние ? Как така забраняват ?

Чл. 48. (1) Договор за продажба от разстояние е всеки договор, сключен въз основа на предложение от страна на доставчика до потребителя като част от система за продажба на стоки или предоставяне на услуги, при която от датата на отправяне на предложението до сключването на договора страните не са във физически контакт помежду си.
(2) Доставчик по ал. 1 е всяко физическо или юридическо лице, което в рамките на своята търговска или професионална дейност сключва договор за продажба от разстояние с потребител.
(3) При отправяне на предложение от страна на доставчика и на поръчка от страна на потребителя за продажба от разстояние се използват средства за комуникация от разстояние, като:
1. адресирани и неадресирани печатни материали;
2. стандартно писмо;
3. реклама в пресата с купон за поръчка;
4. каталог;
5. телефон (със или без участието на човек);
6. радио;
7. телевизия;
8. видеотелефон;
9. видеотекст;
10. компютър;
11. електронна поща;
12. интернет;
13. факс.
(4) Средство за комуникация от разстояние е и всяко друго средство извън посочените в ал. 3, което може да се използва за сключване на договор за продажба от разстояние.

Ако производителят реши да пусне интернет магазин със своя продукт той дали ще попадне под закона ?

Точно така, забранено е. Трябва да има "физически контакт" между потребителя и доставчика по време на сключване на договора. Ако няма - попада под ударите на закона - глоба между 5000 и 15000 лева (или подкуп между 1000 и 10000 лв).

Интересното тук е, че няма ограничение за липса на физически контакт при получаване на стоката. И ми идва една идея как да се заобиколи закона: потребителят пише молба до доставчика да дойде негов служител за да се извърши "физически контакт", по време на който да се сключи договора. Изпълнението на договора може да стане по-късно - когато куриер донесе стоката. Може да се действа и по-грубо: служителят, който извършва "физическия контакт" съвсем случайно може да носи стоката, за доставката на която ще се сключва договора :).

Тия от парламента изобщо замислят ли се преди да приемат някой закон дали става да бъде приет.

Понякога им плащат за да гласуват по определен начин за определен закон. Случва се да гласуват без да са чели закона, за който гласуват (просто ги мързи - прочитат заглавието, гледат кой внася законопроекта и гласуват в зависимост от това дали вносителите на законопроекта им са симпатични).

Тази сутрин гледам по БТВ подобен казус за "архиелогическите находки" открити в частни домове. Като чух какъв закон са придвижили на 2ро четене толкова ме напуши смях. Но все пак в такава страна живеем, по точно такива неарденталци ни управляват!

Не съм гледал за какво става въпрос, но не се съмнявам, че има глупости в закона (преди време говориха по тази тема глупости - не вярвам в момента да говорят по-умни неща).

Лошото е, че глупави закони се приемат не само от наши политици, но и в ЕС. И ще бъде така, защото избирателите го изискват. Много малко хора разбират пазарната икономика и затова политиците са принудени да обещават на избирателите субсидии, квоти, протекционизъм и други социалистически глупости за да може избирателите да гласуват за тях.
 
Последно редактирано:
От: Забранено е продаването на хранителни добавки през Интернет

След като прочетох закона и това за физическия контакт м/и доставчика и потребителя веднага изказвам следното мнение - по тая логика всички Телешопи са извън закона. Тъй като аз поръчах през интернет продукт от Телешоп, след това ми се обади учтива жена, която искаше да подтвърдя поръчката и накрая стоката ми я докара куриер. Нито договори, нито нищо с въпросния телешоп.
Това е пълна пародия на страна и закони.
 
От: Забранено е продаването на хранителни добавки през Интернет

Хаха пълни глупости.Ако примерно имам онлайн магазин съм престъпник, но ако съм регистриран продавач в Ибей трябва да спазвам техните правила и тогава не съм престъпник.Това е супер тъпо, защото ограничава Интернет Търговията.Каква защита на потребителите е това...Който не иска да не копува онлайн. :d
 
От: Забранено е продаването на хранителни добавки през Интернет

Ако примерно имам онлайн магазин съм престъпник, но ако съм регистриран продавач в Ибей трябва да спазвам техните правила и тогава не съм престъпник.

Не е така - ако продаваш на клиенти в България чрез ebay пак нарушаваш закона - ebay е просто инструмент (също като компютъра и телевизора), който се използва за сключване на договор от разстояние. При ползване на ebay се ползва компютър и Интернет, което по смисъла на закона е „продажба от разстояние“:

Чл. 48. (1) Договор за продажба от разстояние е всеки договор, сключен въз основа на предложение от страна на доставчика до потребителя като част от система за продажба на стоки или предоставяне на услуги, при която от датата на отправяне на предложението до сключването на договора страните не са във физически контакт помежду си.
(2) Доставчик по ал. 1 е всяко физическо или юридическо лице, което в рамките на своята търговска или професионална дейност сключва договор за продажба от разстояние с потребител.
(3) При отправяне на предложение от страна на доставчика и на поръчка от страна на потребителя за продажба от разстояние се използват средства за комуникация от разстояние, като:
(...)
10. компютър;
(...)
12. интернет;
(...)
(4) Средство за комуникация от разстояние е и всяко друго средство извън посочените в ал. 3, което може да се използва за сключване на договор за продажба от разстояние.

Законодателят се е постарал с текста "всяко друго средство извън посочените в ал. 3" да направи невъзможно оправдания от типа „ама аз ползвах ebay“ - дори и да ползваш пощенски гълъб - пак си извън закона!

Това е супер тъпо, защото ограничава Интернет Търговията.Каква защита на потребителите е това...Който не иска да не копува онлайн. :d

Идеята на закона е не да ограничава, а да забранява търговията по Интернет с хранителни добавки. Прави си - не е никаква защита, а точно обратното. Законът за защита на конкуренцията също е пародия - вместо да защитава конкуренцията - пречи на конкуренцията (мързи ме да давам примери).

Ако следваме логиката на законодателя, с цел да се „защитят“ хората, трябва да им се забрани:
- да шофират (може да стане катастрофа и някой да умре)
- да ходят на плаж (може да се удави някой)
- да излизат на слънце (може да хванат рак на кожата, да падне метеорит отгоре им, някоя птичка да се изака и т.н.)
- да мислят (ако мислят твърде много могат да стигнат до мисълта да пробват дали могат да летят като скочат от десетия етаж - забраната да се мисли ще предотврати появата на подобни мисли)
....
 
Последно редактирано:
От: Забранено е продаването на хранителни добавки през Интернет

След като прочетох закона и това за физическия контакт м/и доставчика и потребителя веднага изказвам следното мнение - по тая логика всички Телешопи са извън закона.

Извън закона са само телешопите, които продават стоки, за които твърдят, че имат лечебни свойства (магнитни наколенки, вибриращи уреди за отслабване). Ако си купиш прахосмукачка или тиган - не се нарушава закона. За ножовете не съм сигурен :)

Тъй като аз поръчах през интернет продукт от Телешоп, след това ми се обади учтива жена, която искаше да подтвърдя поръчката и накрая стоката ми я докара куриер. Нито договори, нито нищо с въпросния телешоп.
Това е пълна пародия на страна и закони.

Има договор - „договорът за продажба от разстояние“ си го сключил в момента, в който си изпратил заявката по Интернет, а в момента, в който си потвърдил поръчката по телефона си потвърдил договора (в същност потвърждението не е задължително по закон, но го правят за всеки случай).
 
Последно редактирано:
От: Забранено е продаването на хранителни добавки през Интернет

Извън закона са само телешопите, които продават стоки, за които твърдят, че имат лечебни свойства. Ако си купиш прахосмукачка или тиган - не се нарушава закона.

Добре де .. пример - лечебния космодиск! или наколенките на доктор ливайн. Те имат лечебни свойства.

Има договор - „договорът за продажба от разстояние“ си го сключил в момента, в който си изпратил заявката по Интернет, а в момента, в който си потвърдил поръчката по телефона си потвърдил договора (в същност потвърждението не е задължително по закон, но го правят за всеки случай).

Да де ... това е довора, но нали точно това е. В смисъл .. аз поръчвам доброволно от интернет, с което сключвам "договор за продажба от разстояние". Тогава не ми трябва "договор за физически контакт" при положение, че съм избрал 1вия метод. Ако исках физически контакт ще отида до магазина :)
 
От: От: Забранено е продаването на хранителни добавки през Интернет

В смисъл .. аз поръчвам доброволно от интернет, с което сключвам "договор за продажба от разстояние". Тогава не ми трябва "договор за физически контакт" при положение, че съм избрал 1вия метод. Ако исках физически контакт ще отида до магазина :)

Няма такова нещо „договор за физически контакт“ в закона. Нямаш право на воля - законът ти забранява да имаш:

Чл. 51. (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2007 г., в сила от 08.09.2007 г.) Забранява се предлагането и продажбата чрез сключване на договори за продажба от разстояние на:
1. лекарства, хранителни добавки и хомеопатични продукти;
2. други продукти, представяни с лечебно въздействие.

Проблемът е, че нямаш право на избор. Трябва да отидеш до магазина. Защото, ако не отидеш, това значи, че си сключил „договор за продажба от разстояние“. А това е незаконно, когато този договор е сключен за продажба на гореизброените стоки.

Проблемът с този закон е, че ограничава правата на потребителите (това, че законът е наречен „за защита на потребителите“ не означава непременно, че ги защитава - заглавието на закона е подвеждащо! вместо да защитава правата, този закон ограничава правата, което е обратното на „защитава правата“).

Проблемът е, че законодателят се опитва да ни предпази като ни налага забрани. Този метод е неправилен - все едно да се забрани пушенето за да „се защитят хората“ от цигарите. Обаче хората не искат да бъдат „защитавани“ по този начин и ще продължат да си купуват цигари (нелегално) както сега си купуват забранени наркотици.
 
Последно редактирано:
От: Забранено е продаването на хранителни добавки през Интернет

... този закон ограничава правата, което е обратното на „защитава правата“).

Е добре .. аз не мога да ли да се обадя в "Защита на потребителя" и да съдя държавата. Не е ли това идеята на т.нар. "ДЕМОКРАЦИЯ". Всичко, което не ни ЗАЩИТАВА ПРАВАТА, е ПРОТИВ ЗАКОНА. Демек държвата трябва да ни ЗАЩИТАВА, а не ОГРАНИЧАВА, което е против нашите права.
Или аз съм толкова необразован и кух, че немога да ги схава с какво толкова ни помага държавата.
 
От: Забранено е продаването на хранителни добавки през Интернет

КОНСТИТУЦИЯ на Република България

Чл. 19.
(1) Икономиката на Република България се основава на свободната стопанска инициатива.
(2) Законът създава и гарантира на всички граждани и юридически лица еднакви правни условия за стопанска дейност, като предотвратява злоупотребата с монополизма, нелоялната конкуренция и защитава потребителя.

Чл. 5.
(1) Конституцията е върховен закон и другите закони не могат да й противоречат.
(2) Разпоредбите на Конституцията имат непосредствено действие.

В Конституцията пише, че законът защитава потребителя, но тълкуването на Конституцията се прави от Конституционния съд, а там положението е много сложно:

Чл. 150.
(1) Конституционният съд действува по инициатива най-малко на една пета от народните представители, президента, Министерския съвет, Върховния касационен съд, Върховния административен съд и главния прокурор. Спорове за компетентност по т. 3 на ал. 1 от предходния член могат да се повдигат и от общинските съвети.
(2) Когато установят несъответствие между закона и Конституцията, Върховният касационен съд или Върховният административен съд спират производството по делото и внасят въпроса в Конституционния съд.
(3) (Нова -* ДВ, бр. 27 от 2006 г.) Омбудсманът може да сезира Конституционния съд с искане за установяване на противоконституционност на закон, с който се нарушават права и свободи на гражданите.

Както виждаш задействането на Конституционния съд не е лесно.

Е добре .. аз не мога да ли да се обадя в "Защита на потребителя" и да съдя държавата.

Комисията за защита на потребителите действа съобразно законите - там няма защо да се обаждаш. Но може да съдиш държавата в Страсбург, ако много държиш.

Не е ли това идеята на т.нар. "ДЕМОКРАЦИЯ". Всичко, което не ни ЗАЩИТАВА ПРАВАТА, е ПРОТИВ ЗАКОНА.

Идеята на демокрацията е хората да избират управляващите, които да избират правилни закони. Обаче явно сме избрали грешните управляващи, които са избрали грешните закони...

Демек държвата трябва да ни ЗАЩИТАВА, а не ОГРАНИЧАВА, което е против нашите права.

Съжалявам, обаче на изборите няма да видиш политици, които общават липса на ограничения и реална защита, защото това не се оценява от избирателите. По се търсят социалистически обещания за субсидии, еврофондове и др., които са в противоречие с идеята за свободна пазарна икономика (гласоподавателите не разбират пазарната икономика и не се очаква да започнат да я разбират - обречени сме да живеем в някакво уродливо подобие на социалистическо общество с елементи на пазарна икономика - ще видим истинска демокрация и пазарна икономика през крив макарон).
 
Последно редактирано:
От: Забранено е продаването на хранителни добавки през Интернет

Добре .. остановихме, че каквото и да правим политиците ни са тъпи, европейския съюз и той, законите които приемат и те.
Да се върнем на същината. Ние не сме производителите на тези продукти (хранителните добавки) => не трябва ли производителя да носи отговорност за тях ? Ние сме сключили договор с тях (при регистрация като aff) на територията на друга страна. Това, че притежаваме такива онлайн магазини, които продават на територията на друга страна, нямат нищо общо с България (нито хостинг, домейн и т.н.) единственото, че ти получаваш пари за нещо, което си направил извън България. Никой нищо неможе да ти каже, защото не продаваме и не предлагаме "договор за продажба от разстояние" на територията на нашата обична Република България!
Това ми е заключителното мнение по въпроса. Прав ли съм ?

П.С. Като цяло като се замисля влизаме под ударите на закона ако отворим такъв онлайн магазин на територията на България !
 
Последно редактирано:
От: Забранено е продаването на хранителни добавки през Интернет

Никой не го е грижа за потребителите .Тази забрана написана в текста на чл. 51 от ЗЗП не представлява нещо друго освен обслужване на нечии финансови интереси .Нищо ново под слънцето тъй като по вечето ни закони в момента са така. Просто периода на синхронизиране на законодателството ни с това на ЕС активно се използва ....... естествено ........ както се казва "риба се лови в мътна вода ".
 
От: Забранено е продаването на хранителни добавки през Интернет

Никой нищо неможе да ти каже, защото не продаваме и не предлагаме

Така е. Просто извършваме някакви услуги на някаква чужда компания. Юридическото лице, за което извършваме някакви услуги, продава и предлага.

В този случай се гледа юридическото лице, в коя държава е регистрирано. Щом е извън България - не може да се контролира от българските закони, ако продава например на клиенти в САЩ. Ако обаче продава на българи в България, тогава потребителите нарушават закона. Не знам дали подлежат на глобяване, но потребителите безспорно нарушават закона за „защита“ на потребителите, участвайки като клиенти в продажбата чрез сключване на договори за продажба от разстояние на посочените в закона стоки:

Чл. 51. (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2007 г., в сила от 08.09.2007 г.) Забранява се предлагането и продажбата чрез сключване на договори за продажба от разстояние на:
1. лекарства, хранителни добавки и хомеопатични продукти;
2. други продукти, представяни с лечебно въздействие.

Очевидно, че и чуждата компания нарушава закона, но не ми е известно дали законът позволява да ѝ се наложат глоби.
 
Последно редактирано:
От: Забранено е продаването на хранителни добавки през Интернет

Странно, но само в България - страната на НЕОГРАНИЧЕНИ И НЕВЪЗМОЖНИТЕ неща може стане това, а именно:
Ако обаче продава на българи в България, тогава потребителите нарушават закона. Не знам дали подлежат на глобяване, но потребителите безспорно нарушават закона за „защита“ на потребителите:
 
От: Забранено е продаването на хранителни добавки през Интернет

чакайте малко, аз нито продавам нито препродавам, просто рекламирам, и за това ми плащат нали? ето заобиколихме закона
 
От: Забранено е продаването на хранителни добавки през Интернет

А данъци плащаш ли ? Ето, че пак се върнахме на него.
 
От: От: Забранено е продаването на хранителни добавки през Интернет

Не знам дали подлежат на глобяване, но потребителите безспорно нарушават закона за „защита“ на потребителите, участвайки като клиенти в продажбата чрез сключване на договори за продажба от разстояние на посочените в закона стоки

не виждам да пише такова нещо в чл. 51 ... молко прекали с тълкованието според мен :wink:

Код:
Цитат:
Чл. 51. (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2007 г., в сила от 08.09.2007 г.) 
Забранява се предлагането и продажбата чрез сключване 
на договори за продажба от разстояние на:
1. лекарства, хранителни добавки и хомеопатични продукти;
2. други продукти, представяни с лечебно въздействие.
 
Последно редактирано:
американският пазар е истинска златна мина за хелт и фитнес продукти преди кризата се харчеха по над 15 милиарда годишно и това пак ще е така когато свърши. Те са влезли първи и първи ще излязат.

Оставете я европта пазара си има специфика. В САЩ е забранен онлайн хазарта... казино сайтове букмеикъри и тнт но няма проблеми с хранителните добавки... ЕС иска да регулира билкови продукти ама няма нищо против онлайн хазарта (всеки втори голям сайт със спортна секция върти спортинг бет)

демек правете сайтове за хранителни добавки за сащ и сайтове на хазартна тематика за ес ... и ситуацията е нп
 
Последно редактирано от модератор:
От: От: От: Забранено е продаването на хранителни добавки през Интернет

не виждам да пише такова нещо в чл. 51 ... молко прекали с тълкованието според мен :wink:

Да, така е - малко прекалих. Там пише „предлагането и продажбата“, а не „купуването“. Но някой добър адвокат може и да успее да докаже, че и клиента има вина като подбудител за престъплението - без неговото желание да купува, продавачът нямаше да наруши закона...

чакайте малко, аз нито продавам нито препродавам, просто рекламирам, и за това ми плащат нали? ето заобиколихме закона

Ти си съучастник в извършването на престъплението :) Помагаш за извършване на сделката (може би не носиш наказателна отговорност - това ще го каже някой адвокат - аз не съм компетентен да тълкувам законите). Но истинския нарушител е юридическото лице, което извършва продажбата и ако това юридическо лице се намира в друга страна може би ще му се размине.
 

Горе